RUITENLANDSCHE RERfGTEN. FRANKRIJK. PARIJS, 2 October. De Wetgevende Vergadering heeft den lslcn hare werkzaamheden hervat. Door de Ministers van Bnitenl. ZakenOorlog en Marine zijn creditenten bedrage van 9 mill. fr. aangevraagd, voor de Romeinschc expeditie. Deze gelden zullen moeten strekken tot dekking der uitgaven tot 31 December aanstaande, daar het oogenblik nog niet gekomen was, om de troepen uit Italië terug te roepen. De Minister van Finantiën heeft voorts een crediet aangevraagd, ter betaling van het aan de Hertogin weduwe van Orleans bij de wet van 1837 toegekend inkomen. De Meer Napoleon Bonaparte, zoon van Hicronymus, heeft een voor stel gedaan, om al de leden der beide takken van het geslacht van Bourbon den terugkeer naar Frankrijk te veroorloovenen tevens aan de personen die ter zake der onlusten in Junij van het vorige jaar, zonder regterlijk vonnis, getransporteerd zijn, in vrijheid te stellen. Gisteren liep hier het gerucht dat zich cenc nieuwe afdceling van het Alpen-leger te Marseille, naar Rome ging inschepen. Dit schijnt voorbarig, maar zeker is 't dat heden een renbode vertrokken is met belangrijke staats stukken voor den Generaal Roslolan en den Gezant de Corcelles. SPANJE. MADRID25 September. Het berigt dat de troepen van de Spaansche expeditie uit Italië zouden te ruggeroepen worden, wordt thans uit eenen goeden bron tegengesproken. Volgens de Heraldo is de Regering thans op het punt om groote openbare werken tot stand te doen brengendie cene schoonc toekomst aan het land beloven. Het kanaal van Urgel, waarvan de voorspoed van Kata- lonië afhangt, zal verder doorgegraven worden; het beneden-gedeelte en de monding van den Ebro zullen bevaarbaar gemaakt worden, even als de Gua dalquivir tot aan Cordova. De arbeid aan het kanaal van Huesca, gedurende cenigc jaren gestaakt, zal hervat worden, waardoor langs Andalusie en de provincie Murciaeene gemeenschap zal zijn daargesteld tusschen den Atlan- tischen Oceaan cn de Middellandsche Zee. Voorts zal het bevaarbaar maken van de Douro, waarmede men zich ook zal gaan bezig houden, een bron van welvaart worden voor de provincie Castilië, terwijl de handel in het hart van Spanje geheel verlevendigd zal worden door de scheepvaart op den Taag. ITALIË, ROME, 21 September. Er openbaart zich nog altijd eene hevige verbittering ter zake van net manifest van den Paus. Omdat de eerste afdrukken van dat stukovc-ral waar zij aangeplakt warenwaren afgescheurdis het ten tweeden male aan geplakt, doch wederom afgescheurd of met vuil geworpen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 30 September. Het Ministerieel dagblad van Llyod drukt zich aldus uit omtrent liet ma nifest van den Paus: »Zoo is dan liet vraagstuk, hetwelk de Europeschc drukpers en diplomatie zoo lang heeft bezig gehouden eindelijk opgelost. In sommige der Italiaan- sche Staten zal bet volk nog eenigen tijd constitutionnele instellingen moeten derven. »Na het eindigen van eenen burgeroorlog, na het onderdrukken van eenen opstand tegen den wettigen vorst, is bet in den regel niet mogelijk, de wet gevende magt toe te vertrouwen aan hen, die zoo even eerst de wapenen uit de handen gelegd hebben. Wij zouden het zeer redelijk gevonden hebben, indien de Paus aan zijne onderdanen eene constitutie beloofd, maar het in werking brengen daarvan afhankelijk gesteld had van het geheele herstel der rust in het land. Een voorloopige toestand van verlicht despotismus zou in de Pauselijke Staten onvermijdelijkmisschien ook heilzaam geweest zijn. Maar Zijne Heiligheid heeft besloten dien toestand blijvend te maken. »Er zullen dus in ons werelddeel drie absolute Staten zijnhet Ottoman- nische, het Russische en het Pauselijke rijk. Merkwaardig genoeg dat de hoofden dier Stalen tevens als de hoofden van drie verschillende godsdiensten beschouwd moeten worden. Vier Katholijke mogendheden hebben medege werkt om den Paus in zijn wereldlijk gezag te herstellen. Zij zijn alle in bet bezit van constitutionnele instellingencn wij kunnen niet gelooven dat eene eenige derzelve gediend is met hetgeen de Heilige Vader gemeend heelt voor zijne Staten te moeten doen. Men zal zich te AVecnen niet minder dan te Parijs, men zal zich ook in Madrid, welligt ook in Napels verwonderen, dat vier op constitutionnelen bodem steunende regeringen haren doorluchli- gen bondgenoot niet dringend hebben aangeraden zijn wereldlijk gezag op denzelfdcn grondslag te vestigenwaarop zij haar rijk laten berusten. Er is thans, noch in Europa noch in Amerika, onder de Staten die men gemeen lijk Katholijke noemt, een eenige die geene constitutie heeft, met uitzonde ring van dien, die door het hoofd der Katholijke Christenheid geregeerd wordt. AVij hebben gcene reden om te veronderstellen dat de wenschen der Pauselijke onderdanen van de wenschen van alle de overige bewoners van wes telijk Europa verschillen, dat zij niet evenzeer constitutionnele instellingen toegedaan zijn, als alle andere beschaafde volken. AVij koesteren daarom de gegronde vrees, dat de regeringsvorm van den Kerkdijken Slaat tegen den wil zijner bewoners ingevoerd zal wordenen de mogendhedendie voor Z. Heil. zijn rijk veroverdenzullen misschien ook later zich inet de zorg moeten belasten om hem in het bezit daarvan te handhaven. AVij wenschen opregt ten minste Oostenrijkontslagen te zien van de verpliglingcn om op vreemden boden instellingen te handhaven, die het van zijn eigen bodem voor altijd verbannen heeft." Volgens een berigt van den A'cldtuigmeestcr Haynauvan den 27s,en uit het hoofdkwartier te Acz, had de vesting Komorn zich overgegeven. Dg stoombootcn zouden dadelijk den Donau vrij kunnen bevarendoch niet eer aan de vesting aanleggen voor dat zij door de Keizerlijke troepen bezet was. Talrijke gewapende henden doorzwerven nog het zuiden van Hongaryë roof, plundering en schrik onder de inwoners verspreidende. Zij wijken voor de hen vervolgende troepen in ondoordringbare bosschcn. FRANKFORT. 30 September. Gisteren avond zijn hier de Koning van AVurtcmberg, zijne dochter Prinses Maria en haar gemaal Graaf von Neipperg aangekomen en dadelijk naar AVies- baden voortgercisdwaar 's Konings dochter, de Koningin der Nederlanden reeds was aangekomen. STADS BERIGT. In de maand September 1819, zijn binnen de Stad Leyden overleden, 74 personen, als: 14 Mannen, 21 Vrouwen, 28 Zoons en 11 Dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 100 kinderen, als: 52 Zoons 48 Dochters, waarbij twee paar tweelingen. KERKNIEUWS. 'sGRAVENHAGE, 3 October. Door den Brceden Kerkeraad der Ncderd. Herv. Gemeente alhier, is uit het vroeger gemaakte zestal, het volgende drietal zamengestcldDD. Bcnnink Janssonius, te Arnhem; Hooyerte Zalt-Bommel, en Brocdelot, te Gouda. Aanstaande Dingsdag zal het beroep plaats hebben. ADVERTENTIE N. Het Kind, ons op den 27"CD Julij 11. door Gods goedheid geschonken, werd ons heden nacht door den dood weder ontnomen. C. H. van den BERGH. Letden, C. S. van den BERGH, 29 September 1849, Geb. Schmieb. Heden ontsliep zacht, na eene langdurige uitteercmle ziekte, tot diepe droef heid van mij en van mijne 7 Kinderen, mijn geliefde Echtgenoot JACO BUS CREYGHTON, in den ouderdom van ruim 58 jaren, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden. De Affaire zal door mij, bijge staan door mijne Zonenaangehouden worden weshalve ik mij voortdurend in de gunst aanbeveel. Letden ANNA MARIA CREYGHTON 3 October 1849. Geb. Brante. Strekkende mede tot algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Mie Sloofddirectie van de heydscHe Jftaatschappij van lVeldadigheid maakt aan de bijdragende en medewerkende Le den hekend, dat de Algemeene Vergadering, tot het doen van verslag cn rekening over het laatste Boekjaar enz., zal worden ge houden op Maandag den 8,ten October 1849, des middags ten twee ure, in de Kerk der Doopsgezinden. Namens de Hoofddirectie II. O B R E E NSecretaris. Mie President der ICamer van Koophandel en F«- brijhen te ïïjeydenals daartoe door de Directie der Nederlandsche Handel-Maatschappij uitgenoodigdroept bij deze op alle tot het Kicscollegic van Leyden behoorende Stcmgcregtigde Deelhebbers in gemelde Maatschap pij, om zich in Collcgie te vercenigen, op Vrijdag den 12(len October aan staande des middags ten Één urein het Gebouw der lakenhalten einde tot de benoeming over te gaan van een Commissaris en een Plaatsvervanger voor het nieuw tijdperk van bestaan der Maatschappij, hetwelk op den lstCQ Januarij 1850 zal aanvangen. Voorts aan de Deelhebbers kennis gevende, dat als Stemgeregtigdcn worden beschouwd, de zoodanige welke op den 21slen September 1849 als eigenaars van ten minste 2* van voor de Nieuwe Vennootschap gestempelde aandeelcn bekend staan. De President der Kamer van Koophandel en Fabrijken, Leyden4 October 1849. J. C. BUCAILLE. Ten Kantore van A. Ij. REIIflEIIINCSEil op de Haarlemmer straat bij de Harlcbrug, kunnen dagelijks ingeleverd worden de Bewijzen der Certificaten 4 pCt. AVerkelijke Schuld, ter bekoming van Sieinvc bladen Coupons. Leyden5 October 1849.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3