DORDRECHT, 25 September. Gisteren is alhier aanbesteed: 1. het afbreken der van ouds genaamde Nieuwbrug, over de oude haven 2. het bouwen eener nieuwe brug, behou dens eene verandering in hare rigting; 3. het afbreken van de aan de noord zijde van den oprit aan de Wijnstraat zijde staande rei huizen; 4. het maken van eene tijdelijke hulpbrug over het Kraanslop. Alles in één perceel voor ƒ30,400, aan den Heer C. Zuiderhoek te Sliedrccht. BüÏTEINLANDSCHE liERIGTEiN. E1VG£L1WD. LONDEN, 24 September. De invoer van wol hier te lande uit de koloniën, die in 1822 slechts 200,000 ÜD bedroeg, terwijl overigens de grootste toevoer uit Duitschland en Spanje plaats had, heeft in 1848 ruim 40 mill. bedragen, van de 62 millioen, die in Groot-Britannië verbruikt worden. Nieuw-Zuid-Wallis levert meer dan de helft, de Kaap de Goede Hoop bijna T',- deel daarvan, West-Australië 130,000 ffi. Nieuw-Zeeland ruim 95,000; de Oost-Indië bijna 6 millioen, van Diemensland 5 millioen en Zuid-Australië ongeveer 3 millioen S. Dezer dagen was bij de Hoeren Galium en Graham in Buchananstreet hier ter stede, een der grootste klompen goud te zien die tot nog toe in Ca- lil'ornië gevonden zijn. Het stuk woog 6J en werd op 350 (ƒ4200) waarde geschat. Het is van onregelmatigen vorm en is in een ijzeren ring geklonken waaraan een keten van twee voet lang gehecht ismen had cr dien toestel in de Verecnigde Staten (waar deze goudklomp in een Museum is ten toon gesteld geweest) aangehecht, om te verhoeden dat het stuk gestolen werd. Men heeft het herwaarts gezonden om het te laten munten. De echtgenoot van den bekenden zeereiziger Franklin, die eene reis naar de Noordpoolstreken heeft ondernomen, heeft den walvischvaarder Abram ge kocht en eene verhoogde premie van assurantie betaald; zij is voornemens met dat vaartuig zelve een togt naar die streken te doenter opsporing van haren echtgenoot, wiens afwezigheid thans reeds vier jaren duurt. Zij heelt den Kapitein een geschenk van 500 (ƒ6000) beloofd, ingeval de expeditie tot eenig resultaat mogt leiden, Uit het jaarlijkse!: berigt der Commissie tot stichting van nieuwe ker ken blijkt, dat in Engeland 449 kerken in liet afgeloopen jaar zijn voltooid geworden. Deze kerken bevatten te zamen 483,273 zitplaatsenwaaronder 281,076 vrije plaatsen voor de armen. De berigten uit Ierland luiden wederom treurig, daar de uitdrijvingen van de pachthoeven menigvuldig zijn, en de geheime genootschappen ver meerderen, die aanraden de betaling van pacht te weigeren. De onlusten op Cephalonia kunnen als gedempt aangemerkt worden. Het overschot der opstandelingendat naar de bergen geweken waswas geheel ingesloten en zal zich weldra moeten overgeven. FRANKRIJK. PARIJS, 25 September. De Heer Mercicr, die instruction van onze Regering aan den Generaal Rostolan overbrengt, zou ook belast zijn met een' brief van den President aan den Paus, waarin hij de gevolgtrekkingen wederlegt die men uit zijnen brief van den 18den Augustus gemaakt beeft, als zou in dien brief de onafhankelijkheid en souvereiniteit van den Paus weersproken worden. In een dagblad-artikel toont de Heer Chambolle, lid van de Wetge vende Vergadering en vriend van den Minister Odilon-Barrot het gevaarlijke aan van eene algemeene stemming. De cholera woedt in de zuidelijke departementen nog voortnaar in de noordelijke en oostelijke heeft zij bijna geheel opgehouden. Het Bankiershuis Bcchct Dethomas en Comp. heeft aan de stad de ge- heele leening van 25 millioen fr. reeds uitbetaald. De actiën staan op 1190 fr., en vertegenwoordigen dus reeds eene waarde van 30 millioen. SPANJE. MADRID, 19 September. Volgens de Esperanaa heeft de nieuwe Minister van Finaritiën, Bravo Murillo, de schatkist in eenen zeer berooiden toestand gevonden, en met drukkende verpligtingen voor de toekomst bezwaard. Hij zou met eenige kapitalisten eene overeenkomst hebben aangegaan, waarvan men zich in de hoofdstad wel een gunstig denkbeeld had gemaaktdoch die in de voor naamste steden van Europa niet zou bevallenomdat de Regering zich de belangen van dc builcnlandsche rentehouders niet aantrok. ITALIË, ROME, 15 September. De Heer Corcelles is nog niet aangekomen. Generaal Rostolan heeft krach tens zijne uit Parijs ontvangene bevelenaan de Kardinalen doen wetendat de bekende brief van den President moest openbaar gemaakt worden. Zij hebben zoo lang mogelijk weerstand geboden, doch eindelijk moeten beloven, dat hij in den Romeinschen Observateur zou verschijnen. Tot dusverre had dit echter nog geen plaats gehad daar de Kardinalen allerlei middelen zoch ten om tijd te winnen, steeds hopende dat dc Heer de Corcelles, hij zijne komst alhier, de openbaarmaking van dien brief zou verhoeden. In den nacht van den 14dcn op den 15dcn zijn 9 Priesters uit de ge vangenis van het, H. Officie ontkomen. Het gerucht is in omloop dat zij daarin geholpen zijn. Een dagblad van Florence meldt dat de Toscaansche Regering, met groote kans om te slagen met een Nederlandsch huis onderhandelt over het sluiten eener leening van 30 millioen lires. Het Fransche leger te Rome telt thans omtrent 3000 zieken gronten- dcels lijden zij aan koortsen nog geen enkel cholera-geval heeft zich onder dc troepen vertoond ook verzekert men thans dat zich daar en in al de Ro- meinsche Staten nog niet een enkel geval heeft opgedaan. Men leidt hieruit het nuttelooze van quarantaine-maatregelen tegen deze vreemde ziekte af, daar de nadering van Rome steeds geheel onbelemmerd is gebleven terwijl I.ombardijë, waar de cholera thans vrij sterk heerschtdoor quarantaine werd beschut. NAPE ES. 6 September. De Paus is alhier van I'ortici aangekomen. Vier gardes van den Koning waren de voorboden van het rijtuig, dat door zes paarden getrokken werd. Op de zijden van het portier gingen de Chef der Koninklijke lijfwacht en de Adjudant des Konings, allen in groot uniform. De Kamerheer, Monsign. Medici en zijn Geheim Secretaris, Monsign. Borromé, waren in het rijtuig van den Paus gezeten. Twee rijtuigen, met vier paarden, volgden met den Prins di Ardore en den Majoor de Jong, door den Koning ter beschikking van den Paus gesteld. De Plaats-Comrnandant van Napels, de Generaal Stockalper reed Ie paard gedurende den geheelen inlogt om hulde aan den Paus te bewijzen. Vensters, balcons, tribunes, deuren en pleinen waren opgevuld met toeschouwers, die hem onder de luidste toejuichingen begroetten. De Kardinaal-Aartsbisschop, omgeven door zijne Domhceren en Kardinalen, ontvingen den Paus bij de intrede in de stad, waar de zaamgcvloeide menigte, teruggehouden door eene dubbele rij van gardes du Corps, geene andere plaats overliet, dan volstrekt noodig was voor den doortogt van den Paus. Dc Paus begaf zich terstond naar de H. Geest-kapelten einde bet 11. Sa crament te vcreeren. Hij beklom het groote altaar en vierde cr, bijgestaan door den Bisschop van Carcopolis en dien van Sidon, eene lage mis. Na deze plegtigheid woonde de Paus eene andere bij door Cenni gevierd. Dc Kar dinaal-Aartsbisschop, de overige Kardinalen, het Domkapittel, Bisschoppen en een groot aantal prelaten maakten het koor uit, terwijl twee uitgelezen orchesten de mis afwisselden en begeleidden, welke men er gewoon is te zin gen. Na deze beide missen bezocht de Paus de kapel van den heiligen be schermer van Napels, waar al de reliquic'ndie men er vereert, ten toon waren gesteld, en ontving voorts eene deputatie van Ridders en Kanunikken. Van daar begaf hij zich naar liet Aartsbisdom, bezocht op zijne reis de kapel van den II. Rusticus, beklom het balcon en gaf zijnen zegen aan de ontzag gelijke menigte. In de groote zaal ontving hij de vei tegen woord igers van het domkapittelvan do twee seminarien en de geestelijkheid en stond hun de hooge onderscheiding toe zijne voeten te kussen. Bij die gelegenheid hield hij eene aanspraak, in welke bij het vertrouwen uitdrukte, dat God Zijnen zegen vruchtbaar mogt makendoor de Napelsche geestelijkheid te bezielen met liefde, met de kracht des Woords cn met het loffelijke voorbeeld om tot gids te strekken van dit goede volk in deze stormachtige tijden. De Paus werd vervolgens door denzelfden stoette midden eener tallooze en verblijde menigte, weder naar Portici gebragt. PRUIS SEN. BERLIJN 23 September. Prinses Frederik der Nederlanden is gisteren met hare beide dochters op het slot Sanssouci aangekomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 September. Er is hier eene voorloopige Keizerlijke verordening bekend gemaakt, be treffende de benoeming der regtbanken van gezworenen welke voortaan om trent de drukpers-overtredingen uitspraak moeten doen. Tot die betrekking zullen geroepen worden alle manspersonen, die ten minste 30 jaren oud zijn, lezen en schrijven kunnen, die in de gemeente, waar zij verblijf houden ten minste een jaar woonachtig geweest zijn en die in gemeenten beneden de 10,000 zielen ƒ5, en boven de 10,000 zielen ƒ10 aan directe belastin gen betalen ambtenaren geestelijken en schoolonderwijzers zijn van de ver- pligting, om als gezworenen werkzaam te zijn, vrijgesteld. Verder meldt men, dat eene nieuwe leening eene goede ontvangst vindt, en zelfs de provinciën veel aandeden nemen. De handelsstand te Praag schreef in voor 4 millioen fl. Maar de beurs maakt haar ook reeds tot een voorwerp van speculatien en tracht den koers in de hoogte te drijven. Het zou dus ligt kunnen gebeuren, dat de inschrijvingen het gevraagd be drag van 81 mill., te hoven gingen. Velen echter geloovendat binnen kor ten tijd nog een nieuwe finantiele maatregel noodig zal zijn. Uit het leger vóór Komorn wordt onder dagteekening van 18 Septem ber het volgende gemeld «Sedert eenige dagen zijn voortdurend nienwe bezendingen troepen cn ge schut hier aangekomen. Men wil Komorn zoo lang met alle soorten van geschut beschieten, tot dat de vesting geheel vernield is. Ilct is wel een treurig, maar het eenige middel om dit laatste steunpunt van den opstand meester te worden. De hoofdaanval zal waarschijnlijk van den kant van het eiland Schut plaats hebben; daarbij moet men echter niet aan een eigenlijken

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3