B fTENLANDSCfiË BE R IGTEN traal-Amerika, werwaarts 3 Broeders zich begeven hadden, die zich reeds in de bescherming der Engelsche Overheden, en in de gunstige medewerking van den Koning der Indianen mogtcn verhengen. Twee andere Broeders maakten zich gereed het zendelingswerk in Australië aan te vangen. Behalve dit verslag werden nog brieven voorgelezen uit Hernbut, dea hoofdzetel van het Zendeling-Genootschap der Broeder-gemeenten, benevens uittreksels uit brieven van onderscheidene zendelingen zeiven. In de bijeenkomst van heden avond hield de Wel-Eerw. Heer Verbeek, voor eene talrijke vergadering eene Leerrede over Kom. X 14 en 15a Hoe zullen zij dan Hem aanroepen in welken zij niet geloofd hekken En hoe zullen zij in Hem geloovenvan tvelken zij niet gehoord hekken? En hoe zullen zij hoorenzonder die hun predikt? En hoe zullen zij predikenindien zij niet gezonden worden De Spreker wees daarbij zijne hoorders op het heil dat voor hen uit die Evan- gelie-prediking ontsproten was, en leidde daaruit de verpligting af om ook mede te werken tot de uitbreiding van dat Evangelie onder die volken, welke dien zpgen nog niet zijn deelachtig geworden. Het gebed en dankzegging werd deze plegtige bijeenkomst besloten. zijn dien ten gevolge verzocht, zich vóór dien tijd te begeven in het locaal der Tweede Kamer. Om den Minister in- en uitgeleide te doen worden door den Voorzitter uitgenoodigd de Ileeren: Cost Jordens, HoffmanKengers en Taets van Amerongen. Daarna is beraadslaagd I. Over het ontwerp van wet, houdende inwisseling van zilveren speciën; II. Over dat tot ontneming der hoedanigheid van standpenningen aan gouden speciënv Het eerste ontwerp is, na cenige inlichting van den Minister van Finan- tiën aangenomen met eenparigheid van stemmen op ééne na (die van den Heer Taets van Amerongen). Over het tweede ontwerp is eene zeer langdurige beraadslaging ontstaan, waaraan de Heeren Borski, Hoffmann, Cost Jordens, Gevers en Taets van Amerongen hebben deelgenomen. Men bestreed het ontwerp als ontijdig, ge vaarlijk en kostbaar. De Minister van Finantiën alsmede de Heer Cost Jor densheeft de voordragt in hel breede verdedigd en toegelicht. Zij is ten laatste, met 28 tegen 3 stemmen aangenomen, zijnde die der Heeren Hoff man Taets van Amerongen en Borski. De notulen zijn dadelijk gelezen en goedgekeurd, waarna de vergadering is geslotsn. Vereenigde hitting der beide Siatners. Voorzitter de Heer van Limburg Stirum. In deze Zitting wordt gelezen een Koninklijk Besluit van gisteren waarbij de Minister van Binnenl. Zaken gecomitteerd wordt, de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal, op heden namiddag ten 3 ure, namens den Koning te sluiten. De Voorzitter benoemt eene Commissie uit leden der beide Kamers, om den Minister te ontvangen en uitgeleide te doen. Z. Exc. de Minister van Bin nenl. Zaken wordt door de Commissie ontvangen, zich voor den Troon ge plaatst hebbende, spreekt Z. Exc. de sluitingsrede uit, waarna de Vergade ring uiteen ging. AMSTERDAM, 14 September. In de heden gehouden Vergadering van de Deelhebbers der Khijnspoorweg is, op voorstel der Commissie, belast met het onderzoek der belans over het boekjaar 1848 en 49, die balans goedgekeurd, en de eerst te houden verga dering bepaald op 5 October. UTRECHT13 September. In het dagblad de Nederlanderleest men het volgend berigt uit Zeist, Tan den 12(ien dezer: Heden werd alhier de 56ste algemeene jaarlijksche vergadering gehouden, van het Zcister Genootschap ter bevordering van den Zendelings-arbeid der Broeder-gemeenten ouder de Heidenen. Te 10 ore 's morgens had de eerste zamenkomst plaats in de Broederkerk, waartoe ook vele vrienden en voorstanders der zendelingszaak uit andere plaat sen herwaarts waren gekomen. De Voorzitter, de Heer Beehler, opende de vergadering met gebed, gezang en eene toepasselijke rede, waarna door den Secretaris, den Heer Brouwer, het verslag van de handelingen des Genoot- schaps gedurende het laatste jaar gelezen werd. Uit dit verslag bleek, dat men alle reden had om zich over den gunstigen voortgang van bet zendelingswerk der Broeder-gemeenten te verheugen. De berigten, die men in bet laatste jaar (September 1848 49) van de ver schillende zendelingsposten ontvangen had, luidden over 'talgemeen gunstig. In Labrador hadden de bewoners zich meer geneigd beloond de leer des Christendoms aan te nemen. Op de Decnsch-West-lndische eilanden waren de zendelingen in vele moei- jëlijkheden gewikkeld geweest, uithoofde van de emancipatie der slaven, bij welke de plotselijke overgang tot de vrijheidtot velerlei ongeregeldheden had aanleiding gegevende laatste berigten waren evenwel geruststellender geweest. Op Jamaica hadden de zendelingen zich nu op 13 verschillende posten gevestigd; zoowel hier als op Tabago en Antigoahadden hunne inrigtingen door de plaats gehad hebbende orkanen veel geleden, doch door onvermoeide vlijt en milde ondersteuning was de schade op vele plaatsen weder hersteld. Aan de Kaap de Goede Hoop stond de zaak zeer verblijdend men had van hier, op gedaan verzoek, een groot aantal Hollandsche schoolboeken en trak taatjes derwaarts gezonden die inen daar met dankbaarheid ontvangen had. De kolonie Suriname bleef steeds een der gewigtigste stations voor den ar beid der zendelingen; het getal plantaadjes, waarop men de Christelijke Godsdienst predikte, werd steeds grooter, en men verheugde zich bij voort- dnring in de bescherming en ondersteuning van het Gouvernement. Op de Gouvcrnements-plantaadje Catharina Sophia was den den 20slen Mei II. door Broeder liirgensen eene nieuwgebouwde kerk ingewijd in tegenwoor digheid van Z. Exc. den Gouverneur Baron van Radersook op de plantaadje Rust en Werk, werd eene kerk gebouwd, waarvan men de voltooijing en inwijding in de maand September kon verwachten. Op deze laatste bestond ook eene school, onder het opzigt van Broeder Wiinsche, waarin 9 neger knapen werden onderwezenom naderhand als onderwijzers onder hunne landgenooten op te treden, en waarvan men gunstige uitkomsten durfde voor spellen. Voor al de posten aldaar had men een nieuwen druk doen vervaar digen van de Lijdens-geschiedenis, in het Neger-Engelschbenevens eene ver taling van eenige traktaatjes in die taal. Eene nieuwe zending was dit jaar begonnen naar de Muscito-kust in Cen- ËKGËbAHIB. LOKDEN, 11 September. De cholera neemt nog steeds toe; gisteren overleden er hier 419 perso nen aan, in Engeland en Wallis 992, in Schotland 43; terwijl er hier 1069 menschen door waren aangetast, en in de overige deelen van Engeland 1195. In de afgeloopene week bedroeg de sterfte een getal van 3183, waar onder 2026 aan de cholera. De uitgave der sterflijsten is eene instelling die sedert 1603 onafge broken plaats had. In 1665 stierven op eene bevolking van 600,000 inwo ners, wekelijks 8000 aan de pest. De bevolking van Londen wordt thans berekend op 2,336,960 inwoners; zij is sedert 1 839 met 525,904 zielen vermeerderd. Sedert datzelfde jaar zijn er 64,058 nieuwe huizen gebouwd, vormende 1652 nieuwe straten, wier ge- zamentlijke lengte 200 mijlen bedraagt. De Bisschop van Londen heeft Zondag 16 September vastgesteld als een openbaren bededag, ten einde om het ophouden der cholera te smeeken. De berigten uit Ierland lniden bij voortduring gunstig, ook ten aanzien van de aardappelen-ziekte, welke dit jaar veel minder hevig is, en weinig of geen invloed op den prijs zal uitoefenen. Twee doofstommen, U. Kuowlcs, marskramer, en C. Conolly, sloten onlangs een huwelijk in de gemeente Bridington, graafschap van Derby. Daar elk van hen het lezen en schrijven goed verstondkostte het hun geene moeite elkander hunne gevoelens duidelijk mede te deelen. Terwijl de gees telijke het gebruikelijk formulier voorlas, schreven zij zijne vragen op een boek, en beantwoordden die vervolgens met de vingers, door middel van het gewone hand-alphabet der doofstommen. Het viel den leeraar niet moeijelijk zich van het bevestigend ja te verzekeren. Daarop lazen zij de vermaning, die door den leeraar geschreven was en bij dergelijke gelegenheden gehouden wordt. Na de trouw plegtigheid teekenden zij zeer duidelijk hunne namen en voornamen op het register. Op Cephalonia, een der Ionische eilanden, zijn in het laatst van Augustus ernstige onlusten uitgebarsten. De pogingen der policie om de orde te herstellen, zijn geheel vruchteloos geweest, en laatstelijk was het eiland in de magt van 3 a 400 gewapende opstandelingen, die overal plun derden moordden en brand stichtten. Van Corfu zijn ten spoedigste troepen afgezonden, om den opstand te dempen. Naar het scheen was de beweging ten deele ook van staatkundigen aard. FE&ABIHSS.Ï.FK., PARIJS, 13 September. De Regering heeft aan de staatkundige vlugtelingen het verblijf te Parijs en Lyon ontzegd. De algemeene Raden hebben hunne zittingen gesloten; slechts weinigen hebben het vraagstuk aangeroerd van de herziening der staatsregeling, de incestcn hebben adressen van gelukwenschingen aan den President der Repu bliek gezonden. De berigten uit Algerië melden dat er overal rust en orde heerschte, alsook dat met eenen goeden uitslag een' togt was volvoerd tot tuchtiging van den stam Oulcd-el-Nahrs. De Koning van Napels zal 140 Ridderkruissen zenden, voor de voor naamste Officieren van het Fransche leger, welke aan den togt naar Italië hebben deelgenomen. ITALIË, ROME4 September. De gisting neemt toe, en tusschen het geestelijk gezag en de militaire overheid heerscht steeds dezelfde verdeeldheid. De Generaal Bandon is benoemd tot Opperbevelhebber van het leger al hier, ter vervanging ven den Generaal Rostoian. De Generaal Bandon heeft aan de oorlogen in Afrika deel genomen en lan gen tijd te Bona bevel gevoerd. Het Ilaliaansche dagblad de Statuto geeft eene optelling van al de ambtena ren welke met weinig uilzonderingen, louter geestelijken zijn. Zoo bestaat

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2