LEYDSCHE COURANT. 1849. iV. 112. ft! De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. MAANDAG, 17 SEPTEMBER. I /le Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven BINJNEJNLAMDSCHE BERItiTEfl. l.EYDEiY15 September, lieden is alhier op de gebruikelijke wijze de 6Je verjaardag gevierd van Z. K. H. Prins Maurits, tweeden Zoon van 1111. MM. den Koning en Koningin. Met genoegen verneemt men dat de Heer Mr. A. O. E. Grave van Lim burg Slirmn, het bcschermhcersehap over het Handboogschutters-Gezelschap Willem Teilop den Burg alhier, heeft op zich willen nemen, en dat men eerstdaags de installatie te verwachten heeft. [Ingcz.) De Commissie voor de Verloting van Voorwerpen van Inlandsche Nijver heid, afkomstig vari de Tentoonstelling te Delft, bcrigt aan de Houders van Loten, die niet zijn uitgetrokken, dat de Prijsplaat, die aan zoodanige Loten wordt toegewezen, op den 15den October aanstaande verkrijgbaar zal zijn tegen overgifte van het Aandeel hier ter stede, bij den Boekhandelaar P. H. van den Ilcuvcli. Bij het Koninklijk Athenaeum te Maastricht staal begeven te worden de betrekking van Professor der Grieksehe Taalop eene vaste Jaarwedde van Duizend Gulden. Zij, die voor dezen Leerstoel waarvoor de graad van Doc tor in de Wijsbegeerte en Letteren wordt gevorderd, wensehen in aanmerking Ie komen, worden nitgenoodigd zich bij Vrachtvrije Brieven vergezeld van de noodige bescheiden, bij den Baad van Bestuur van voormelde inrigting, uiterlijk op den S0sU" dezer, aan te melden. Het Hoofdbestuur der Verceniging van Onderwijzers in Nederland, heeft besloten de algemecne vergadering uit te stellen tot het volgend jaar. Uit Zwolle wordt aan de Amst. Courant hel volgende geschreven: Als maatregel van vereenvoudiging en bezuiniging, zullen 68 Bijks-ontvangsten gesupprimeerd en met andere daaraan grenzende kantoren vereenigd worden. Wij achten dien maatregel allezins nuttig en voegen er den wensch bij, dat het inderdaad bezuiniging moge zijn want het opheffen van een kantoor en het daardoor op non-activiteit stellen van den Ontvanger, zou slechts tot vermeerdering van uitgaven leiden, wanneer de perceptie loouen der gecombi neerde kantoren niet worden verminderd. Zijn wij wel onderrigt, dan ligt die vermindering van perceptie-loon ook wel in hel plan der Hooge Regering. Zij volharde dus in het voornemen! Naar men verneemt, zal de definitive organisatie van het wapen der ruiterij met 1°. Nov. e. k. moeten zijn tot stand gebragt; zullende dat wapen alsdan zijn zamengesteld uit vier regeinenten dragonders en het Limburgsch Bonds-contingent, zijnde twee escadrons jagers te paard. Van liet tweede re giment lancicrs zal, met het eerste regiment lanciers vereenigd, worden za mengesteld het vierde regeinent dragonders, welk regiment met karabijnen gewapend wordt. Het derde regiment dragonders, thans gedeeltelijk te De venter in garnizoen, zal, zoo men verneemt, tegen Nov. e. k. in de residen tie in garnizoen komen. De Heer Prévinaire, voornaam Fabriekant te Haarlem, is op de ge dachte gekomenoin diegenen zijner knechts die door de cholera aangetast werden, te doen brengen in de zalen zijner fabriek, waar de stooin-machines zich bevinden; daar werden die lijders op eene eenvoudige wijze tot eene sterke en overvloedige uitwaseming gebragt, en zijn op deze wijze allen behouden oeworden. De Heer Prévinaire heeft eene zeer belangrijke brochure over dat onderwerp in het licht gegeven, ten gevolge waarvan men reeds in vele plaat sen van Frankrijk met hel beste gevolg dit heilzame en gemakkelijke middel in gelijke omstandigheden heeft aangewend. Deze schoone brochure herft rnet de geneeskunde niets gemeens, dewijl de inhoud slechts eene verzameling van opmerkingen bevat, waarop de onder vinding het zegel van juistheid en nuttigheid gedrukt heeft. [Pr. Vtr. C.) 'sGRAVENHAGIi. 15 September. Bij besluit van den 25sl6r> Augustus jl., heeft Z. M. den Vice-Admiraal J. C. Rijk, op zijn verzoek, met den 15den dezer eervol ontslagen uit de be trekking van Minister van Marine; terwijl Z. M. bij besluit van den 12den dezer, den Minister van Koloniën, den Schoul-hij-Nacht E. B. van den Bosch, heeft belast met de lijdelijke waarneming der functiën van Minister van Ma rine, ingaande den 15dcn dezer. Door Z. M. is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Stalcn-Generaal gedurende de aanstaande Zitting, bij voortduring benoemd de lieer Mr. L. G. A. Graaf van Limburg Slirum. Z. M. beeft den Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven, tot een aandenken van zijn verblijf op het Loo, vereerd met een keurig zilveren thee servies. Gisteren middag is er Kab nets-Raad gehouden. De Minister van Finantiën beeft bekend gemaakt, dat lot en met den 31steD Augustus is uitgegeven een kapilan! van ƒ5,998.300 aan schatkistbil jetten, daargesteld krachlens de weiten van 27 December 1840 en 30 October 1848. Vtveeds Kamer der Staten-fwCneraul. In de Zitting van eergisteren beeft de Commissie, in wier banden is gesteld de rekening wegens het bijzonder fonds voor de kolonisatie van behoefligen in de koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid bij monde van den Heer Ter Bruggen Hugenholtz, alsmede de Commissie voor de verzoekschriften on- deischeidene verslagen uitgebragt, met welker verschillende besluiten de Vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. Voorts hebben de beraadslagingen plaats gehad over het wets-onlwerp tot verdere uitbetaling van pensioenen aan geëmployeerden en werklieden aan 's Rijks werven, en is dat wetsontweip, met inachtneming van eene door den Heer Ter Bruggen Hugenholtz voorgedragene wijziging, met 43 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Hecren de Man Reindcrs, Duyinaer van Twist en Backer. Volgens de bedoelde wijziging zal het eenig artikel der wet aldus luiden: De pensioenen verleend tot en met 1 December 1848 aan de geëmployeer den en werklieden van 's Rijks maritime werven, vallen niet in de toepassing der wet van 9 M i 1846 [Stil. n°. 24), maar zullen, voor zooverre de be taling daarvan reeds gedaan is, of nog geschieden moet, verevend worden op de VIdc afdeeling van bet VIIIste hoofdstuk der staatsbegrootingvastgesteld bij de wet van 9 Augustus 1847 [Stil. n°. 48)." Bij de Kamer zijn ingekomen twee Koninklijke besluiten wegens bet eervol ontslag van den Vice-Admiraal J. C. Rijk, als Minister van Marine en wegens bet tijdelijk waarnemen dier betrekking door den Minister .van Koloniën, waarvan hierboven medcdeeling is gedaan. Daarna zijnovereenkomstig art. 22 van bet Pvoglemcnt van Orde, de notulen dezer vergadering vastgesteld en deze gesloten. JECerste Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van gisteren is van de Tweede Kamer ontvangen een ontwerp van wet, nopens de pensioenen van mindere geëmployeerden en werklieden aan 's Rijks werven. In gevolge een vroeger genomen besluit der Kamer, zal op een' anderen dag bepaald worden, wanneer het onlw. aan de al'deelingen zal worden verzonden. De Commissie van rapporteurs brengt verslag uil omtrent de beide ontwer pen van wet nopens de Munt. De Voorzitter stelt voor, de beraadslagingen over die ontwerpen aan de orde te stellen op morgen ochtend ten 10 ure. De Heer Tacts van Amerongen geeft in bedenking, aangezien het gewigt van bet onderwerp, alvorens het antwoord des Ministers in te wachten op de in bet verslag vervatte bedenkingenen de beraadslagingen tot liet volgende zittingsjaar uit te stellen. Dit gevoelen eenige ondersteuning vindende, wordt bet voorstel in hoofde lijke omvragc gebragt, en, met eene meerderheid van 20 tegen 7 stemmen beslotende beraadslagingen voortgang te doen hebben op morgen ochtend ten 10 ure. Voor het uitstel hebben gestemd de Heeren: Hoffman, de Jonge, Philipse, Groenmx, Tacts v. AinerongenRegout en Borski. In die zitting zijn ingekomen de Koninklijke besluiten, waarbij aan den Vice-Admiraal J. C. Piijk een eervol ontslag verleend wordt als Minister van Marine, en de tijdelijke waarneming wordt opgedragen aan den Minister van Koloniën, den Schout-bij Nacht E. B. van den Bosch. Nog is ingekomen een door de Tweede Kamer toegezonden wets-onlwerp tot verdere uitbetaling van pensioenen aan mindere geëmploijeerden en werklieden aan 's Rijks werven. De Commissie voor het wets-ontwerp tot inwisseling van zilveren speciën en voor dat lot ontneming van de hoedanigheid van standpenningen aan gouden speciën heeft haar verslag uitgebragt; de beraadslaging is bepaald op morgen. De Zitting is daarna opgeheven. In de Zitting van heden is ingekomen een Koninklijk besluit van gis teren, waarbij de Minister van Binnen). Zaken wordt gecomitteerd dc tegen woordige Zitting der Kamers, in naaui des Konings, te sluiten. De leden.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1