LEYDSCHE COURANT./ a 843. WOENSDAG, 12 SEPTEMBER. N°. ai BINSENLAN DSCH E BERIGTEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. tP De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. i.EYDEN, 11 September. Maandag den 17<lcn September des middags ten 12 ure zal de plegtige opening van de Vergadering der Stagen-Generaal plaats hebben. Z. M. de Koningen de Prinsen zullen in eenc koets met acht paarden derwaarts rijden, onder begeleiding \an den Kamerheer-Ceremoniemeester in cene koets met twee paarden, van acht Kamerheeren in twee koetsen met zes paarden, en den onderstalmeester met 4 pages en verdere Officieren van 's Konings Muis te paard. Voorts ruiterij ter opening en sluiting van den trein, die langs den gebruikelijkcn weg naar de Zaal der Tweede Kamer zal rijden en terug- keeren. Gisteren werden in de Stads-Gehoorzaal de prijzen uitgedeeld aan de Kweekelingen van bet Paedagngium voor het onderwijs der Oude en Nieuwe Talen, onder bestuur en medewerking van den Wel Ed. Zeer Gel. Meer !)r. J. J. de Gelder. Drie Jongelieden van de hoogste klassen hielden door hen zei ven bewerkte declamation. D. van Forecstde Hectore Hornet icoII. W. Eigcmande Democratia Atlieniensium rei publicae pemiciosaen D. lodder: de prudentia Ciceronis in conjuratione Catilinae opprimenda. Vervolgens hield de veelbelovende jongelingA. J. J. Kiesman Simons (die om bijzondere redenen naar het ouderlijke huis terugkeerde, om aldaar zijne stu diën voort te zetten) hetgeen hem als een blijk van onderscheiding vergund was, eene Hollandsche rede: over de oorzaken van den treurigen toestand der Midden eeuwen. Daarna werden den jongelieden in de rangorde van de klasscn-verdeeling voor de Oude Talen de volgende Eereprijzen uitgedeeld Eerste Klasse. Aan J. J. E. Bentfort en D. van Foreest, elk een prijs voor de Oude Talen aan II. W. Eigeman een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Wiskunde eerste klasse; aan D. Lodder, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor het Hollandsch eerste klasse, de prijs voor de Oude Ge schiedenis eerste klasse, de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis eerste klasse en de prijs voor bet Teckcncn en aan K. du Moulin, een prijs voor de Oude Talen. Tweede Klasse. Aan J. Reynvaan en A. J. Hazenberg, elk een prijs voor de Oude Talen; aan A. van Trotsenburg, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch tweede klasseaan I. J. Dermouteen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelse.il tweede klasse; aan J. f.uzae, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor liet Fransch eerste klasse; aan T. van Wcsthrecne, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Wiskunde tweede klasse; aan N. H. de Kanter, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Hollandsch eerste klasse, en aan J. van Witzenburg, een prijs voor de Oude Talen een prijs voor het Hollandsch tweede klasse en de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis tweede klasse. derde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan F. II. Reynvaan, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Hollandsch tweede klasse; aan M. W. Nimmo, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Hollandsch tweede klasse; aan A. Klinkenberg, een Getuigschrift voor de Oude Talen; aan C. A. Klinkenbergeen prijs voor de Oude Talen en aan A. G. L. van Dishoeck, een pi ijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch tweede klasse. Derde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan W. H. Terpstra, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Wiskunde, derde klasse, en een prijs voor bet Hollandsch, tweede klasse; aan II. A. Blume, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelseh tweede klasse; aan C. J. van der Hoek, een prijs voor de Oude Talen; aan K. F. M. de Grijs, een prijs voor de Oude Ta len en de eerste prijs voor de Wiskunde, tweede Afdeeling errste klasse; aan K. E. Verdam, een Getuigschrift voor de Oude Talen; aan A. J. J. Biesman Simons, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de Naluurknnde, een prijs voor bet Hollandsch, eerste klasse, en een Getuigschrift, als tweede prijs voor bet Teekenen; aan B. J. B. Ilomari, een prijs voor de Talen en een prijs voor bet Duitscb Hollandsch en Engelseh tweede klasse, en aan W. F.v Clee- rens, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch, tweede klasse. Vierde Klasse. Aan 11. A. A. Collot d'Eseury, een Getuigschrift voor de Oude Talen en dc prijs voor de Wiskunde, vierde klasse; aan B. A. Barkey, ,een Getuigschrift voor de Oude Talen; aan G. Zaalberg, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de Cijferkunst; aan J. Dumarchie Sarvaas, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor bet Duitscb, derde klasse, en aan L. Fangman, een prijs voor de Oude Talen. Voorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan J. J. Simons, een prijs voor de Fransclie en Engelsclie Grammatica; aan M. J. van Hanswijck, een parijs voor de VaderJandsche Geschiedenis en een prijs voor het Engelseh, tweede klasse; aan P. J. M. de Gelder, een prijs voor de Vaderlandsclie Geschiedenis, en aan H. J. Gerlings, een prijs voor de Engelsebe Gramma tica, de tweede prijs voor de Wiskunde, tweede afdeeling eerste klasse, en een prijs voor hét Fransch tweede klasse. Tweede Klasse. Aan C. L Bluirie, een prijs voor de Fransche Gramma tica, de prijs voor de Wiskunde, tweede afdeeling derde klasse, en een prijs voor bet Hollandsch tweede klasse: aan V. du Moulin, een prijs voor de Hol landsche Grammatica; aan C. G. C. Reinwardt Collot d'Eseury, een prijs voor de Fransche en Hollandsche Grammatica; aan II. J. B. Schmier, ecu prijs voor dc Duitsche Grammatica een prijs voor liet Engelseh derde klasse en de prijs voor de Oude Geschiedenis tweede klasse; aan C. Th. van Wes- tlireene, een prijs voor de Duitsche Grammatica, en aan A. Stokhuyzen ecu prijs voor de Engelsclie Grammatica. Derde Afdeeling. Aan J. I'. Burkels, een prijs voor de Hollandsche Grammatica; aan E. Collot d'Eseury en W. A. van Hengel, elk een prijs voor het praktisch Cijferen; aan W. Reynvaan, een prijs voor de Fransche Grammatica; aan W. K. Zuurdeeg een prijs voor het praktisch Cijferen; aan J. P. Engels, een prijs voor de Fransche Grammatica en een prijs voor het Duitseh derde klasse, en aan R. 11. van Os, een prijs voor het praktisch Cijferen terwijl de veelbelovende jongeling D. C. Eerckenkamp de lessen te korten tijd had bijgewoond, om naar prijzen of getuigschriften te kunnen mededingen. Na den afloop daarvan bedankte de veelbelovende jongeling J. Lnzac, in eene korte Latijnsehe toespraak, uit naam zijner mede-scholieren, de talrijke toehoorders voor hunne tegenwoordigheid. De Commissie voor liet Iloogcr Onderwijs heeft hare werkzaamheden ge ëindigd en een wetsontwerp met memorie van toelichting ingediend. Met groote meerderheid, heeft de commissie aangedrongen op het behoud der drie Iloogescholen, met eene aanzienlijke vermeerdering van het getal Professoren, aan eene Hoogcschool. Men verneemt, dat de Heer Tours, Organist in de Groote Kerk te Rot terdam, eerlang in de St. Pieterskerk alhier een Orgel-Concert zal geven, geheel ten behoeve der cholera-lijders en hunne nagebleven betrekkingen te dezer stede. Sedert de laatste opgave van den 8sten September jl. zijn aangegeven 3 Cholera-lijders, overleden 2, hersteld 1. Totaal 1353; overleden 7G3 hersteld 527; in behandeling 63. De opgaven omtrent de cholera in eenige andere plaatsen, luiden als volgt: te 'sGravenliage van den 2<len tot den 8sten dezer 30 lijders over leden en 41 hersteldhieven in behandeling 63. Te Scheveningen zijn er 14 overleden, 23 hersteld en 39 in behandeling gebleven. Te Amsterdam van den 4lleD tot den 7(le" 53 overleden. Te Utrecht van den 3deD tot den gilen 83 Zaturdag waren daar 19 en Zondag 16 gevallen aangegeven. Te Arnhem van den 4Jcn tot den 6Jcn 12 overleden. Te Kampen van den 5{,CI1 tot den 7(le" 10. Op Schokland waar de bevolking ongeveer 700 bedraagt zijn er reeds 22 gestorven. Vervolg en Slot van een uittreksel uil het ontwerp van wet op de gemeente-wet. (Zie ons vorig nornmer.) Over alle zaken wordt mondeling, en hij hoofdelijke oproeping, gestemd. Bij het doen van keuzen of voordraglen van personen wordt gestemd met gesloten en ongeteekende briefjes. Alle besluiten worden door volstrekte meerderheid der stemmende leden opgemaakt. Bij het staken van stemmen in eene onvoltallige vergadering, wordt het nemen van liet besluit tot eene volgende vergadering uitgesteld. In deze en evenzoo in cene voltallige vergadering wordt, hij het staken der stemmen, het voorstel geacht niet le zijn aangenomen. De Burgemeestergeen lid van den raad zijnde, heeft alleen eene raadge-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1