jle[ Besluit Ier regtsvervolging der in den opstand begane misdrijven is van den volgenden inhoud »Kr wordt eene Commissie benoemd om de reeds begonnene of nog te beginnen regtsgedingen te besturen tegen de bedrijvers van of de medepligtigen aan misdrijven, gedurende het revolutionnaire tijd perk tegen de godsdienst, bare bedienaars, den souverein en de algemeene of bijzondere veiligheid begaan." Op de straten der stad waar het decreet aan geplakt was, heeft men hoven hetzelve hel woord Vendetta (wraakoefening) en onder het stuk, bij wijs van onderteekening: de bedienaars van een God van barmhartigheid geschreven. De Grneraal Rostolan heeft aan zijn leger eene proclamatie uitgevaar digd, waarhij hij verklaart, dat de zending welke de Fransche Regering aan hetzelve had toevertrouwd, nog niet geheel was geëindigd. Het leger zal de stad blijven bezetten, en zijne stelling, die tot hiertoe slechts voorloopig was, zou gewijzigd worden naar gelang dat eene meer blijvende bezetting gevorderd werd. De Generaal zou voor liet welzijn des legers waken en het op zijnen post handhaven. NAPELS, 24 Augustus. Men maakt hier groote toebereidselen voor de ontvangst van den Pausdie in het begin der volgende maand gewacht wordt, en ouder anderen het feest van Maria geboorte zal bijwonen. Dien dag zou de Paus van eene hooge slel- lagie voor de hoofdkerk het volk en het leger zegenenvan welk laatste daartoe niet minder dan 20,000 man alhier vereenigd zullen worden. De Paus zal zijn verblijf te Porlici houden. OOSTENRIJK. WEENEN, 1 September. Het gerucht loopt dat de Hongaarsche Generaal Görgey begenadigd zou zijnen hem voorloopig Stiermarken tot verblijf aangewezen. Komorn en I'eterwardein hebben zich nog niet oveigegeven. cri wel, zoo het schijnt, ten gevolge der weigering van den Baron llaynau, om de Offi cieren die vroeger in het Ooslenrijksche leger gediend, maar met de opstan delingen gemeene zaak gemaakt hebbenin de amnestie te begrijpen. Daar aan wordt liet ook toegeschrevendat tot dusverre geen Hougaarsch leger corps voor de Oostenrijkers de wapenen heeft ncdcrgelegdmet uitzondering van dat van Desewffy en graaf Leinirigen, welke beiden terstond doodgescho ten zijn, en dat alle overige Hongaarsche aanvoerders zich aan de Russen hebben overgegeven, alle onderhandeling met de Oostenrijkers vermijdende. Komorn is door een Oostenrijksch corps onder Czorich ingeslotenKlaplta heeft elke onderhandeling met dezen regtstrecks van de hand gewezen maar daarentegen door Russische bemiddeling eencn wapenstilstand gesloten. In Pcterwardein, hetwelk aan den eenen kant door Jeltacliich aan den anderen kant door llaynau bedreigd wordt, onderhandelt de bevelhebber niet met een van dezen, maar met den Pvussisehen Generaal Berg. De berigten uit Zevenbergen melden dat Klansenburg thans mede door de Russen bezet is, zoodat ook daar de oorlog als geëindigd kan beschouwd worden. Den 28stcn Augustus hebben de Oostenrijkers Venetië geheel bezet, tiet langdurige bombardementwaarbij de gloeijende en andere kogels tot op den ontzeltenden afstand van 5600 N. ellen voortgejaagd werden, had drie vierde deelen der stad onbewoonbaar gemaakt. Thans wordt gemelddat Garibaldi zich in het geheel niet te Venetië bevonden heeft; men weet niet waar i ij is. Den 30stcn heeft Radetzky de stad bezocht. Het is onmogelijk een juist tafereel op te hangen van zijnen plegtigen intogt in Venetië. Ten tien ure des morgens naderde de stoet van fee'st-gondels langs het groote ka naal; 7000 man dappere troepen waren op het schilderachtige Marcus plein geschaard; do Ooslenrijksche vlaggen en wimpels wapperden zegevierend en verzoenend in do heldere lucht, en het gebulder van het geschut der geza- mentlijke Oosteniijk'che oorlogschepen wcêrgalmde wijd en zijd over de l.a- gunen. De grijze krijgsheld stapte voor het paleis der Doges aan land. De Burgemeester en de Patriarch boden hem de gouden sleutels der stad aan een daverend hoezee en geroffel ontving den Veldheer, en van vensters en puijen aan het Marcus-plein wuifden tallooze doeken aan den welkomcn over winnaar den groet der verlossing van een langdurig lijden toe. Een banket in het paleis van den Onderkoning vereenigden bijna alle officieren die aan de belegering hadden deelgenomen, en des avonds was het Marcus-plein luis terrijk verlicht. Men schat de waarde der door de Oostenrijkers verbeurd verklaarde goe deren der Lombardysche vlugtelingen op 120 millioen fr. De Veldmaarschalk Hess zou berekend hebben dat de belegering van Venetië Oostenrijk te slaan komt op 10,000 dooden en 15,000 ziekenterwijl het een tnilliocn aan verbruikt krijgsmaleriëel geëischt heeft. Meer dan een milloen zal er noodig zijn om de vestingwerken te herstellen. De spoorweg brug, waarvan 34 bogen zijn afgebroken en 3 met instorting dreigen, zal 200,000 fl moeten kosten. De Oostenrijksche Officieren noemen de vesting werken van Venetië, onder opzigt van Cavedallin gemaakt, wezentlijke mees- stukken. Het garnizoen der stad zal uit 8 a 10,000 man bestaan. HAMBURG. 4 September. Thans hebben 4.000 man Zwecdsche troepen Sleeswijk bezet. Zij nemen de naauwkeurigste onzijdigheid in acht cn gedragen zich zeer lofwaardig. Even als ten tijde van Gustaaf Adolf, houden zij des morgens en 's avonds, «ompagniesgewijze, godsdienstoefening met koorgezang R USL A N fl. WARSCHAU, 3 September. De Keizer heeft de volgende dagorde aan hel leger afgevaardigd «Mijne kinderen! God heeft uwen ijver, uwen mannelijken moed, uwe onvermoeide volharding gezegend. Gij hebt uwen pligt gedaan, inijne kin deren en de opstand is onderdrukt. Waar de vijand zich verstoutte u af te wachten, daar hebt gij hem overwonnen, cn de vlugtende op den voet ver volgende, hebt gij ten laatste een zeldzaam verschijnsel- gezien de gehccle vijandelijke legcrmagt heeft de wapenen nedergelcgd en zich onvoorwaardelijk aan onze genade onderworpen. In den loop van twee maanden werden door ons vermeesterd of aan ons overgegeven 150 vaandels en standaarden en 400 stukken geschut, en meer dan 80,000 opstandelingen legden de wapenen neder. Eere en roem zij u, eere en roem zij uwen zegevierenden aanvoerder. Gij hebt, als altijd, ti den naam van het roemrijke Rmssische leger waardig betoond. Ik dank u allen en een iedcT van u in het bijzonder. Ik ben met u te vreden; ik hen trotsch op u." Bij tie Vereeniginy tot ondersteuning der Cholera-lijders of hunne nagelatene betrekkingen is nog ontvangen onder betters D. V. van een Mnzijk- Gezelschap 16.73; van II. ƒ1 in de Rus gevonden ƒ0.35 waar voor den Gevers dank wordt betuigd. Leyden6 September 1849. C'. C. van der HOEK, Brecdestraat. P. J. ZUURDEEG Jz., Oude Vest. A. van der BURCH, Brecdestraat. W. WOUTERS, Haven. 11. P. STOFFELS Rapenburg. 11. ZAALBERG, Heerengraeht. H. R. de BREUK, Pieterskerkhof. G. W. A. PLAAT, Boommarkt. Rij de Redactie dezer Courant is ontvangen, voor den ophouw van eene Kerk en Pastorie voor de Hervormde Gemeente in het Itollandsche Veld, bij HoogevcenProvincie Drenthe, een Coupon groot 12.37, inct den tekst: Geeft den 11 eere de eer zijns naams 1 Brengt offer en komt in Zijne Voorhoven! Ps. XCVI8; en van X. 2. ABVEKTENT1EN. Getrouwd A. J. WETRENS en Leyden, 5 September 1849. J. SPRINGER. Eenige Kennisgeving, Op den 4de" September 1849 is te van TROTSENBURG, in den ouderdom Leyden overleden de Heer PVULUS van bijna 77 jaren. Heden ontsliep zacht en kalm, in de hoop des beteren levens, onze waarde en innig geliefde Vader cn Behuwd-Vader JOHANNES van DISSEL, Onder wijzer in de Godsdienst en KrankbezoekerBroeder der Orde van den Nederlandschen Leeuwin den gezegenden ouderdom van 84 jaren cn 6 maanden. Leyden, Uit aller naain 7 September 1849. C. van DISSEL. Algemeene Kennisgeving Heden morgen overleed onze waarde Vader en Behuwd-Vadcr JAN MARYT, aan eene hevige ziekte van twee dagen, in dm ouderdom van 66 jaren en 5 maanden. J. II. MARYT. Leyden, G. MARYT, 7 September 1849. Gcb. V'roegop. Heden overleed na veeljarig lijden ten huize van Haar Ed. Broeder P. J. Zaalberg, Predikant te Nieuw-BeijerlandE. A. ZAALBERG, We duwe P. E. Rijk. Leyden, 7 September 1849. Heden ontsliep, tot mijne hittere droefheid, mijne innig geliefde Vrouw ADRIANA MUYDENmij nalatende zes deels zeer jonge Kinderen. Leyden, 8 September 1849. H. L. de HAAS. Aan allen, die mij bij de bevalling mijner Eclilgenoote bewijzen van be langstelling hebben gegeven betuig ik langs dezen weg mijnen opregten dank, terwijl ik, van mijne ziekte hersteld, de ondervondene deelneming wel altijd in dankbare herinnering houden zal. Leyden, 6 September 1849. W. H. WEYDUNG. De Familie van LEEUWEN betuigt bij deze haren welgemeenden dank, voor de vele en hartelijke blijken van toegenegenheid en deelneming van Vrienden, Bekenden en Stadgenooten ondervonden, hij de treffende door haar geledcne verliezen. Bij vonnis der Arrondissements-Reglbank te Legdendato 4 September 1849 is JOHANNA van der KLUGT, Weduwe Cornelis Bergman, gedo micilieerd te Voorschotenthans verpleegd in het St. Joris Gasthuis te Delftter requisitie van het Openbaar Ministerie, wegens Krankzinnigheid onder Curatele gesteld. De Officier van Justitie in het Ar rond. Legden, l>. TIEBOEI. SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3