»S GR A VEN H AGE, 8 September. K. M. heeft tot Ridder der Militaire Willemsorde 3de kl. benoemd den Groot vorst Constantijn van Ruslanddie onlangs aan de krijgsgelicurtenisscn in Hongarije heeft deelgenomen. Z. K. H. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen heeft gisteren aan verschillende autoriteiten en personen gehoor verleend. Aan eene soiree, door Z. K. H. Pri ns Frederik op het Huis de Paauw gegeven, heeft Z. K. H. inct zijn gevolg deel genomenen voorts een uilstapje gedaan naar bet YVestland, en heden naar Delft vertrokken. Heden namiddag zal Z. K. II. Prins Frederik te Scheveningcn een groot diner aan Z. K. 11. geven, waarloe zijn uitgenoodigd Mil. M.YI. de Koning en Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Alhier is aangekomen de Commandant der Koninklijke Marine van Zweden en Noorwegen, Graaf Ujetm. Men verneemt dat Ds. F. J. BlaauwPredikant te Leeuwarden, voor het beroep herwaarts heeft bedankt. In de zitting van den Hongcn Raad van gisteren heeft de Adv.-Generaal Grcgoiy conclusion genomen in de bekende zaak van llenri de Bourbon tegen den Slaat der Nederlanden en geconcludeerd tot toewijzing van den eisch. Advocaat-Generaal heelt, als slotsom zijner overtuiging kenbaar gemaakt, dat de gegrondheid der vordering aan gecnen redelijken twijfel kan onderhevig zijn dat niet de beginselen van het burgerlijk regtmaar van het staatsregt cp de onderwerpelijke zaak van toepassing zijnen herinnerde dat de Tweede Kamer nopens deze zaak, het gevoelen van slechts één lid, ten be- tooge dat de Staat niet aansprakelijk zoude zijnschier eenparig had ge wraakt. De uitspraak is bepaald op 5 October. Men verneemt dat de Heer Goldsmit, Directenr der gaz fabriek alhier, het plan heelt gevormd om Parijs en Londen door eenen electrischen en onder zee dooorloopendenden telegraaf met elkander te verbinden, en reeds van Frankrijk en Engeland de vereischte vergunning daarvoor bekomen heeft. Tweede Kamer der Staten-Keneraal. Bij de opening der zitting van gisteren is beraadslaagd over de overeenkomst met de Handel-Maatschappij. Eerst heeft de Minister van Koloniën de verga dering bepaald bij den oorsprong dier overeenkomst, waardoor men nu gebon den was; hij verdedigt voorts den vorm dier overeenkomst, en betoogt bet aanzienlijk en veelzijdig voordeel dat de Maatschappij oplevert, en hoe de ver- pligte duur dier overeenkomst niet onbepaald is, maar slechts voor vijf jaren. De Heer Godefroi stelt in eene uitvoerige rede duidelijk de voordeelcn in bet lichtdie de Maatschappij sedert hare oprigting heeft opgeleverd, llce hare colossale hulpmiddelen, haar crediet, de hoofdmarkt dier producten hier te lande hadden doen vestigenen op do vastheid der prijzen eenen on- berekenbaren invloed hadden uitgeoefend, en een bijna blind vertrouwen in de hoedanigheid der koopwaar bij de koopers had gevestigd. Hij wijst op de vrachtvaart die van 60 tot 180 schepen 'sjaars is geklom men en gemiddeld 10J millioen gulden bedraagt. Hij gewaagt van den ver meerderden uitvoeren acht dat bij die het wel meent met zijn Vaderland niet roekeloos de banden mag verbreken tusschen de Regering en eene in stelling die zulke schitterende uilkomsten beeft te weeg gebragt. Hij vraagt waar op eene andere wijze, dan door de tl. M.die waarborgen voor den Slaat, in hel te gelde maken der O. I. voortbrengselen zou te vin den zijn, en oordeelt ten slotte dat de belangen van handel, scheepvaart en nijverheidde aanneming gebiedend vorderen. De Heer Sloet van Oldhuis heeft verscheidene grieven tegen het ontwerp. Hij noemt het onvolledig. Hij ziet in de 11. M. eene instelling die zooge naamde bescherming geniet, die hij een privilegie achtwelke legen de be ginselen van goede staatshuishoudkunde inloopt. Eene tweede grief bestaat daarindat de overeenkomst van overwegend be lang is voor ééne partij maar vernederend voor den Staat. De geheele geest van het contract ademt, volgens den Spr.niets anders dan waarborgen en zekerheden voor de Handelmaats.en om voor 25 jaren goede dividenden te kunnen uitdeden. Eene derde grief is gelegen in den volgens Spr. te langen duur die overeen komst, dien bij gevaarlijk acht. Hij verklaart ten slolle, dat hij niet onge legen zou zijn eene wet aan te nemen waarbij het agentschap op nieuw aan de Handelmaats. wierd opgedragenmaar op andere grondslagen en betere voorwaarden, en wanneer ook het stelsel van assurantie wijziging onderg ng. De Heer Lotsy acht den hoofdinhoud der overeenkomst namelijk opschor ting der betaling van eene oude schuld van tien millioen en voortdurende consignatie der O. I. voortbrengselen tot 1874 (de Minister beweerde, dat die overeenkomst slechts tot 1855 verbindend was, zie boven) strijdig met art. 60 der Grondwet, en ontwikkelt voorts nog eenige bezwaren tegen den verderen inhoud der overeenkomst. De lieer de Man bestrijdt mede de voordragt. De Heer Zylker wil nadere inlichtingen afwachten. De Heer Donker Curtius gaat de geschiedenis der Maats, na, spreekt verder over den vorm der zaak en over deze overeenkomst, ontveinst de bezwaren niet, die bij er in vindt, doch verklaart zich voor de aanneming. In de avondzitting van gisteren, zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp tot bekrachtiging der met du Ned. Handel-Maatscb. geslotene over eenkomst. Nog vele leden hebben voor en tegen bet woord gevoerd. De Mi nister van Financiën heeft het ontwerp verdedigd. De beraadslagingen over het geheel der voordragt zijn gesloten. Heden ochtend ten 11 ure zullen die over het eenig Artikel der voordragt worden voortgezet. Door den Heer Doymaer v. Twist, is ingeleverd het volgende amendement Aan Ivet einde van het eenig artikel der wet, achter geannexeerd, te voegen: »doch voor niet langer dan den tijd van vijfjaren, aanvangende met den lsten Jannarij 1850, met dit gevolg, 1°. dat de in die overeenkomst vermelde schuld van tien millioen gulden door de Ned. H.-Maatsch. zal kunnen worden opgevor derd op den lstcn Januarij 1855 terwijl overigens alle de in de overeenkomst zoowel betreffende die schuld, als omtrent andere onderwerpen voorkomende- bepalingen gedurende het vijfjarig tijdvak in volle kracht blijven; 2°. dafc? voor het overige met den lstcn Januarij 1855 alle verpligtingen van den Ned.. Slaat jegens de Ncdcrl. H.-Maatschappij ophouden." In de Zitting van heden is door de Commissie verslag uitgebragt over de voordragt van wet, nopens bet openbaar maken van het verhandelde in, de Kamers. De beraadslagingen zijn bepaald op Woensdag den 12deD dezer. Daarna is beraadslaagd over het eenig artikel van bet ontwerp van wet, houdende bekrachtiging cener met de Nedcrlandsche Handelmaatschappij ge slotene overeenkomst. Verscheidene leden hebben nog amendementen voorgesteld, die door ande ren zijn bestreden. Bij de afzending van dit berigt duurden de beraadslagingen nog voort. Inde Zitting van gisteren is ingekomen eene memorie van beantwoording op het verslag der Commissie, ten opzigte van het wetsontwerp ter inwisse ling van zilveren, en ontneming der hoedanigheid van standpenningen aan gouden speciën waarin de Regering verklaart, met groot genoegen te hebben gezien, dat er tegen hare voorstellen, in de hoofdzaak gcene ernstige bezwa ren bestaan dat zij zoo veel mogelijk de nog gewenschte ophelderingen, zal geven, en gaarne gebruik maken van verscheidene bedenkingen in genoemd Verslag voorkomende; voorts worden eenige punten van bezwaar, die bij de Kamer waren geopperd, toegelicht en nog een opgave overgelegdwaaruit blijkt dat er van 1818 1843 te Utrecht voor ruim 76 en te Brussel voor ruim 96 millioen aan tien- en vijf-guldenstukken is gemunt, en dat na het. in werking brengen der wet van 26 Nov. 1847, tot heden zijn gemunt als. negotiepenningen: 14,363 gouden ducaten, 95 dubbele Willems, 101 Wil- lems, 84 halve Willeins, de drie laatste speciën slechts fstukken die genoegzaam alle thans in verzamelingen van liefhebbeis vuldig be waard worden. TIEL3 Augustus. Heden is voor liet eerst gebruik gemaakt van de nieuw gebouwde koren beurs die zeer aan bet oogmerk voldoet. De aanvoer van granen bedroeg ruim 1000 mudden. Des avonds vereenigden zich op de groote zaal van het gebouw de stedelijke regering vele ingezetenen uit de stad en omstreken om hunne belangstelling in deze zaak aan den dag te leggen. B UITEJNLAN DSC SI E BE Bi GTE IN ENGELAND. LONDEN, 5 September. Gisteren is te Liverpool de bankier Bullen overleden nalatende eene be zitting van nagenoeg 84 millioen guldens. De man was zoo gierig dat bij een vervallen huis bewoonde, en in regten moest gedwongen worden, om eenen geneesheer te betalendie hem vergezeld had op eene reis naar de Middellandsche zee. De sterfte is alhier de laatste week tot 2796 geklommen, hetgeen drie maal zoo veel is als gewoonlijk in dit jaargetijde. FRANKRIJK. PARIJS, 6 September. Een Fransch Ingenieur heeft nahij den Nijl, in Opper-Egypteeene steenkolen-mijn ontdekt, hetwelk van veel gewigt is, daar Egypte tot nog lee aan die delfstof gebrek had en er zich steeds van in Engeland moest voorzien. SARDINIË. 1 September. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren 300,000 fr. verleend ter op- regting van een gedenkteekeri voor den vorigen Koning Karei Albert. Uit bet verslag van den finantiëien toestand van bet land, door de Regering bij de Kamer ingediend, blijkt, dat het genoegzame hulpmiddelen in zich zelf bezit, oin de geleden nadeelen weldra te boven te komen. ITALIË» ROME28 Angustus. De Pans heeft aan de Fransche kerk alhier een aanzienlijk domein ten geschenke gegevenhetwelk de inkomsten dier kerk vermeerderen en aan de Fransche geestelijkheid en bevolking alhier groote diensten bewijzen zal. De Paters-Jcsuiten zijn den 13den Augustus weder bier gekomenen hebben van al hunne instellingen bezit genomen. Den volgenden dag is eene Commissie benoemd, bestaande uit de paters Orelli en Wiltner, die uit naam der Orde een adres hebben overhandigd aan den Generaal Oudinot. De orde der Jesuiten zoa zich thans bier aan het huofd stellen der li berale geestelijkheid, en tevens de noodzakelijkheid te kennen geven, dat de geestelijkheid een deel barer bezittingen opolferdc ten behoeve van den Staat en ter ontlasting van de bevolking. Onder de Fransche bezitting heerschle in de laatste dagen eenige onte vredenheid waardoor vele gevangennemingen hebben plaats gehad.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2