LEYDSGHE COURAN 1849. MAANDAG, 10 SEPTEMBER. N°. -1 BINN EN L A N DSC HE B E RIG T EN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. I.EYOEN, 8 September. Z. M. beeft, bij besluit van den 4dcn dezer, benoemd tot Raadsheer in liet Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, !tlr. J. II. van der Sandc, lid van de Ar rondissement-Reg thank alhier. Sedert de laatste opgave van den 4dCD September jl. zijn aangegeven 4 Cholera lijdersoverleden 2, hersteld 12. Totaal 1350: overleden 761; hersteld 526; in behandeling 63. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezei stad geheven over de maand Augustus 1848 en 1849. 1848. 1849. opcenten 1,658.63 1,697.91 eigen middel - 392.64 - 351.86} 2,051.27 2,049.77 f opcenten 8,654.88} 8,096.97 Geinaal. eigen middel - 239.38 - 211.56 - - 8,894.26}8,308.53} Wijn- 817.45 - 1,082.20 Rinncnl. f opcenten 2,452.55 2,362.58 Gedistil- -J eigen middel - 667.83} - 638.00} 1,-erd. - 3,060.38' 3,000.58} Builenl. I'opcenten. 62.37 196.50 Gedistil- eigen middel - 90.61} - 63.70 leerd. - 152.53} 260.20 ƒ14,975.90} 14,701.29}" Minder in Augustus 1849 ƒ274.61. Het hij de Tweede Kamer ingekomen ontwerp van Gemeente-wet is ver deeld in 7 Hoofdstukken, als: I. Van de samenstelling der Gemeentebestu ren. II. Van de Kiezers ter benoeming van de Raadsleden. III. Van de Gemeentebesturen. IV. Van den Secretaris. V. Van den Gemeente-Ontvanger. VI. Van de geldmiddelen der Gemeente. VII. Algemeene en overgangsbe palingen, en bevat hoofdzakelijk het volgende: liet bestuur van iedere gemeente wordt opgedragen aan ecnen Gemeente raad voorgezeten door eenen Burgemeester. De dagelijksche leiding wordt uitgeoefend door een collegie van Burgemeester en Wethouders. De Raadsleden worden onmiddclijk verkozen door de kiezers in de gemeente. De Burgemeester wordt door den Koning benoemd, hetzij uit, hetzij buiten de Raadsleden. De Wethouders, uit eene voordragt van drie Candidaten, door den Gemeenteraad uit zijn midden. In de gemeenten van eene bevolking tot 20,000 zielen zijn twee; tot 50,000 zielen zijn drieen daarboven 4 Wethouders. De Gemeenteraad, de Burgemeester (wanneer hij Raadslid is) en de Wet houders daaronder begrepenbestaat uit 25 leden in eene gemeente van 35 tot 40,000 zielen. Om kiezer te zijn, moei men: 1". Nederlander wezen, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten 2°. zijn drie en twintigste jaar vervuld hebben 3°. in 's Rijks directe belastingen de opcenten voor het Rijk daar onder begrepen, uit eigen hooide betalen (voor onze stad) ƒ20, en 4°. in de gemeente zijne woonplaats hebben, en ten minste gedurende het laatste jaar, aan het vaststellen of herzien der kiezerslijsten voorafgegaan, gehad hebben. Bij de invoering dezer wet wordt eene lijst der kiezers opgemaakt. Da Gemeenteraad stelt die lijst vast, uiterlijk op den laatsten dag der maand April; doet die dadelijk aanplakken en, gedurende veertien dagen, op de secretarie ter inzage van de ingezetenen liggen; waarvan te gelijker tijd open lijk wordt kennis gegeven. Uiterlijk vóór den 15den April, kan ieder zijne bezwaren ten opzigtc der kiezerslijst indienen, art. 13 31 beschrijft de regtspleging voor dit geval. De gewone bijeenkomst der kiezers-vergaderingen ter benoeming van leden van den Gemeenteraad, wordt geopend op den 3den Dingsdag van October, tclke drie jaren. De Burgemeester is Voorzitter van de kiezers-vergadering. Art. 40 61 regelen verder de stemming en verkiezing. Om l:d van het Gemeentebestuur te kunnen zijn, moet men: 1°. Neder lander wezenin het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten2°. ingezeten der gemeente, en 3°. den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt. De betrekking van lid van het Gemeentebestuur is onvereenigbaar met die van 1". Commissaris des Konings in de provincie; 2°. Lid van Gedeputeerde Staten of Griffier der Staten; 3°. Districts Commissaris; 4". bezoldigd beambte bij het Provinciaal Bestuur of bij den Districts-Commissaris 5°. Geestelijke of bedienaar der Godsdienst; 6°. Onderwijzer hij het lager of middelbaar On derwijs 7". Directeur of Commissaris van Politie; 8°. hein, die ter zake van ontvang of beheer, aan de gemeente of aan eenige aan het Gemeentebestuur ondergeschikte administratie, rekenpligtig of verantwoordelijk is, voor zoo verre de rekenpligtigheid of verantwoordelijkheid is persoonlijk en zich niet verdeelt over eene commissie, gezamenlijk rekenpligtig of verantwoordelijk, waarvan hij lid is; 9". hem, die eenigen gemeentelijken post bekleedt, welke hem in regtstreeksche ondergeschiktheid aan het Gemeentebestuur stelt en 10". hein, die aan de werkelijke krijgsdienst is verbonden. De betrekkingen van Burgemeester en van Wethouder zijn onverminderd de uitsluitingen bepaald bij andere wetten, onvereenigbaar met die van 1°. het lidmaatschap van de regterlijkc magt (de plaatsvervangers uitgezonderd), be houdens de attributen bij art. 45 der wet op de regterlijke organisatie eu liet beleid der justitie aan het hoofd van het plaatselijk bestuur toegekend 2°. Ambtenaar bij den Waterstaat, in werkelijke dienst; 3". Ambtenaar der Rijks-belastingen, 4°. Ilooglceraar of Lector bij de instellingen van Hoogcr Onderwijs. De betrekking van Burgemeester is onvereenigbaar met de werkelijke dienst bij de Schutterij. De leden van den Gemeenteraad mogen elkander niet nader dan in den derden graad, de Burgemeester buiten den raad gekozen, den leden van raad niet nader, dan in dienzelfden graad, Burgemeester en Wethouders elkander niet nader dan in den vierden graad van bloedverwantschap of zwa gerschap bestaan. Indien personen, elkander in voorschreven graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaande, bij eene en dezelfde stemming tot raadsleden worden benoemd, wordt alleen hij, die de meeste stemmen heeft verkregen, geacht tc zijn verkozen. Indien zij evenveel stemmen verwerven, beslist het lot. Verzwagering, opgekomen gedurende de gelijktijdige zitting, verhindert niet de verdere zitting tot den afloop van den termijn der verkiezing of be noeming. Indien de vrouw, door wie de verzwagering is ontstaan, overleden is, wordt de zwagerschap ten deze geacht te hebben opgehouden. Wanneer daartoe noodzakelijkheid bestaatkan de Koning iemand tot Bur gemeester benoemen, die op het oogenblik der benoeming nog geen ingezeten is der gemeente, onder verpligting van zijne woonplaats derwaarts over te brengen. Ook kan de Koning dcnzelflen persoon tot Burgemeester over meer dan ééne gemeente benoemen. De raadsleden worden verkozen voor den tijd van zes jaren. Telkc drie jaren, op deu 2de" Januarij, aan te vangen met den jare 1853, heeft de aftreding plaats van de helft van den gemeenteraad. De aftredende zijn da delijk weder verkiesbaar. De Burgemeester en de Wethouders worden alinede voor den tijd van zes jaren benoemd. Telke driejaren, op den 2dcn Januarij, aan te vangen met den jare 1853, heeft de aftreding plaats van de helft van dat collegie. Indien het getal der Wethouders oneven is, heeft de eerste maal de aftreding plaats van de kleinste helft. De Wethouders verliezen deze betrekking zoodra zij ophouden leden van den raad te zijn. Een raadslid, gedurende zes achtereenvolgende vergaderingen, zonder wet tige redenen, ter beoordeeling van den raad, niet verschijnende, kan door dien raad van deze zijne betrekking vervallen worden verklaard. Ten epzigte van de vergaderingen en de beraadslagingen der gemeenteraden, is bepaald dat geene raadsvergadering mag worden gehouden, ten ware de grootste helft dep in bediening zijnde raadsleden tegenwoordig zij. [Vervolg en slot in ons volgend nommer.)

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1