B UITEJM LA «DSC 81E BK ill G TEJN geen, hoewel op zich zelf niet onjuist noch ongegrondechter uit een meer algemeen standpnnt beschouwd, haars inziens, minder raadzaam was te achten. Hieruit is het nu aangeboden wets-onlwerp ontstaan. De Regering is overtuigd dat haar arbeid veel tegenspraak zal ondervinden en tot allerlei bedenkingen en opmerkingen aanleiding geven. Zij kent vooraf de bezwaren, die zullen worden aangevoerd, en weet dat er gewigtige onder zijn. Doch zij weet evenzeer, dat het toegeven aan die bezwaren nieuwe, van nog gewigtigcr aard, zou doen ontstaan. Ook is het haar niet onbewust, dat, wanneer zij aan baar wets-onlwerp eene rigting had gegeven meer overeenstemmende met den wensch van velen, zij op den steun van dezen had kunnen rekenen en daaronder verdedigers vinden terwijl zij nudoor onpartijdig te handelen en geene bepaalde kleur aan te nemen, zoodanige ondersteuning mist; doch zij heeft vermeend, dat deze gronden niet mogten wegen, en dat zij alleen mogt letten op de voor schriften der Grondwet en op hetgeen de behoeften van den legenwoordigen tijd, naar haar onbevooroordeeld inzien, vorderen. In den aanvang der zitting van heden zijn er besluiten genomen nopens de gisteren in onvoltallige vergadering, ingekomen stukken. De ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Voorts is heden ingekomen eene missive van den Minister van Finantiën ten geleide der staatsrekening over 1845. De commissie van rapporteurs heeft haar algemeen rapport gereed wegens de voordragt tot bekrachtiging van de contracten met de Ilandel-maatschappij de beraadslagingen zijn bepaald op aanst. Vrijdag. In de Memorie van Beantwoording, ten opzigte dier bekrachtiging vestigt de Regering in de eerste plaats de aandacht der Kamer op den eigenaardigen toestand, waarin zij zich geplaatst ziet ten aanzien van die overeenkomst, als niet door bet tegenwoordig Bestuur van den aanvang af behandeld, maar waarvan alleen de beëindiging onder deszelfs leiding beeft plaats gehad. Zij vond eene voorwaardelijke verbindtenis gesloten, waarop zij niet meer konde terugkomen. Steunende op die overeenkomst, waren de aandeelhou ders van heinde en ver tot de nieuwe vennootschap toegetreden. Die ver bindtenis was de grondslag hnnner toetreding. Kwam de Regering vóór de definitive sluiting van het contract op hare verbindtenis terug, dan voor zeker zouden de aandeelhouders het regt hebben gehad om ook terug te treden. De zoo hoogst belangrijke zaak ware dus wederom geheel en al der onzekerheid prijs gegeven. Wat de grenzen der bevoegdheid van de wetgevende magt ten deze betreft, zoo meent de Regering dat het contractzoo als het is liggendein zijn geheel aan de sanctie van de wet moest onderworpen worden. Er worden wel in dat contract twee verschillende aangelegenheden geregeld. Doch de zoogenaamde kapitalisatie en consignatie staan met elkander in on afscheidelijk verband. Tegenover de verpligting der maatschappijom den termijn van opvordering barer schuld te verlengen, staat de verzekering, dat gonvernements-productengedurende een zeker getal jaren, door hare bemid deling zullen worden te gelde gemaakt. Daarom heeft de Regering gemeend de twee deelen van het contract niet van elkander te moeten afscheiden. Nadat de commissie voor de petitiën, verslag bad uitgebragtis het ont werp tot helling van twee prov. belastingen in Friesland aan de orde. Het welk met geringe wijziging, is aangenomen met 31 tegen 10 stemmen. AMSTERDAM, 3 September. Eergisteren namiddag omstreeks drie ure kwamen hier aan met den gewo nen beurstrein Z. M. den KoningII. M. de Koninginbenevens HEI. KK. HH. Prins Hendrik en de Kroonprins van Zweden, de Minister van Marine en verder gevolg, cn begaven zich onmiddelijk naar 's Rijks werf, alwaar HEI. MM. en de Prinsen werden opgewacht door Z. Exc. den Gouverneur der Pro vincie, het Ed. Achtb. Bestuur dezer stad, den plaatselijken Commandant en verdere autoriteiten. De muzijk der stedelijke schutterij verwelkomde de Elooge Personen met het Wilhelmus van Nassauen, en het aanzienlijk publiek, in grooten getale opgekomen met een hartelijk vreugdegejuich. Jammer echter, dat het belangrijk schouwspel, hetwelk de Koninklijke Familie en haren hoogen Gast naar de hoofdstad deed komenniet geheel genoten kon worden, wijl de stoomboot, na een klein oogenblik in beweging te zijn geweest, op de helling bleef zitten. Men wijt dit voornamelijk aan de lengte der boot, althans het is niet de eerste keer, dat het afloopen van zulk eencn boot mislukte. Z. M. de Koning en El. M. de Koningin, benevens de Prinsen en gevolg zijn met den trein van 4J ure weder naar 'sHage vertrokken. Nadat gisteren morgen, omstreeks 12 ure, door het aanbrengen van strikschoren en jijns, de stoomboot Pluto in beweging was gebragt, is zij met gewone snelheid volkomen goed van stapel geloopen, zonder dat men tot nog toe van de oorzaak, die den afloop op Zalurdag jl. belette, met zekerheid iels kan zeggen; alleen is de belling eenigzins teruggetreden- FRAK&RMH. PARIJS, 2 September. In het departement Saöne-et-Loire, waar laatstelijk de Socialist Joly tot volksvertegenwoordiger is verkozenbeeft men den Heer Lamartine tot Voor zitter van den algemeencn raad benoemd. De beraadslagingen der algemeene raden zullen in hooge male de belangstelling wekken, naardien zij hunne gevoelens zullen uilen over de belasting op de inkomsten, dc vermindering van het leger, de organisatie der departementen en de belasting op de dranken. Een hier ontvangen brief van den Generaal Lamoricière meldt, dat hem van wege den Keizer van Rusland de grootste eer bewezen wordt; prach tige feesten zijn hem gegeven cn herhaaldelijk heeft hij bij den Keizer gedi neerd, waarbij hem de eer wedervoer, naast den Keizer geplaatst te worden. Z. M. heelt hein een kostbaar medaillon geschonken bevattende zijn portret en dat van de Keizerin. Nog heeft de Keizer den Generaal een compleet cos- tuum en de wapenen van een Circassisch opperhoofd aangeboden prach tig bewerkt en met edelgesteenten versierd, zoodat men de waarde op 10,000 roebels schat. Vooral moeten de wapenen meesterstukken zijn van Ooslersche industrie. In de sterkst bevolkte wijken der stad worden des nachts geheime bij eenkomsten gehouden der Montagnards. Zaturdag nacht waren daarom meer dan 800 agenten van Policie op de been, die door enkele vertegenwoordigers onderrigt wat er omging, dit dadelijk aan de Bureaux meldden. Door eenige vermogende personen was het plan gevormd om eene in schrijving te openenten einde aan den Heer Lamartine het voortdurend bezit zijner goederen te verzekeren. Hij heeft echter voor dit blijk van deel neming in zijn lot bedankt, te kennen gevende, dat zijne letterkundige ar beid genoegzaam in zijne behoeften voorzag. ITALIË, RGME24 Augustus. Heden avond vertrekt de Generaal Oudinot naar Napelswaar hij waar schijnlijk den Paus zal aantreffen. Gisteren gaf dc Municipaliteit op het Capitolium een feest ter cere van den Generaal, bij welke gelegenheid de Senator hem eene medaille ter herin nering van zijnen inlogt in Rome en een afschrift van het besluit overhan digd heelt, waarbij de Municipaliteit verordent dat in de galerij der groote vaderlandsche mannen een opschrift ter eere van den bevrijder van Rome ge plaatst zal worden. Oudinot heeft bij eene proclamatie afscheid van de Ro meinen genomen. «LISS1]S. BERLIJN, 1 September. De Grootvorst Michaël is te Warschau wel door eene beroerte getroffen, bij gelegenheid eener wapenschouwing cn van het paard gestortdoch riiet overledenhoewel hij in levensgevaar verkeert. Te Heidelberg is aan 2 Professoren en 4 Privaat-docenten, wegens hunne deelneming aan den Badenschen opstand verboden hunne voorlezingen te hou den 30 studenten zijn uit het album der Akademie geschrapt. IIA M IS U SR G. 1 September. Te Flensburg, in Sleeswijk, is het na het vertrek der Duitschc troepen den 2Gsten en 27ste" Augustus tot ernstige cn bloedige botsingen tusschen dc Duitsch- en Deenschgezinde ingezetenen gekomen, waarbij de eerstgenoemden het onderspit gedolven hebben. Verscheiden huizen zijn geplunderd cn eenige personen zijn in den twist omgekomen. De nieuw ingestelde rcgerings-com- missie schijnt niet bij magte geweest te zijn om de rust te herstellenen de Zweedsche troepen, die den 27stcn des avonds, bij het afzenden der laatste berigtenaangekomen waren, hadden de verschillende wachtposten bezet, maar waren nog niet tot herstel der orde tusschen beiden gekomen. OXDJE AÏTE Elet stuk ons toegezonden door K. zal geplaatst worden, indien de inzender ons zijnen naam bekend maakt, daar wij geene ongeteekende stukken plaatsen. STABS BERICiTEAf. mmammmmaaaBasantamaatmmmaammBaaBaiaBaMBBamaimaKiammammmimiaimtmKimmn— BURGEMEESTER en WETHOUDERS oer Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen, twee Kohieren voor de Belasting op het Personeel cn de Patenten, dienst 1849 en 1850, welke op den 27slcn Au gustus jl. zijn executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger verzonden. DU RIEU, Leyden3 September 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand Augustus zijn binnen deze Stad overleden 179 personen, als: 49 Mannen, 62 Vrouwen, 31 Zoons cn 37 Dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 85 kinderen, als 40 Zoons en 45 Dochters. KERKAIEIIWS. Z. M. heeft goedgekeurd het door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Bloemendaal uitgebragt beroep op D». A. Dekkers, te Buren. Door Z. M. is benoemd tot Predikant bij de Hervormde Gemeente te Chaam c. a.zijnde eene koninklijke collatie, D3. L. J. van Rhijn, vroeger Predikant bij de Remonstrantsche Gemeente te Frederikstad aan de Eider. D3. N. Beets, te Heemstede, de beroeping tot Predikant bij de Nederd. Ilcrv. Gemeente te Middelburg niet aangenomen hebbende, is door den Bree-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3