LEYDSCÏIE N". 104. BINN EN LAN DSC HE BEBIGTEN. (ff. Rolt. C.) De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 29 AUGUSTUS. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Cente afgegeven. LEYDEN, 28 Augustus. Z. M. heeft hij besluit van den 24stcn dezer benoemd tot gewoon Hoog- lecraar in de faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan de lloogeschool te Groningen, Dr. 11. de Vries, Docent voor de Nederduitsclie Taal en Geschiedenis aan het Gymnasium alhier, en zulks in plaats van wijlen den Hoogleeraar l.tilofs. Er beslaat bij de Regering, zegt de Staats- Courantniet alleen het voornemen cm de aangelegenheden der brieven posleiij, in zooverre zij daarvoor vatbaar zijn, bij de wet te doen regelen, maar bet daartoe betrek kelijke wets ontwerp is reeds werkelijk bij den Raad van State in overweging. De Tweede Kamer zal den 3lleD September hare werkzaamheden her vatten. Sedert de laatste opgave van Zaturdag den 25stcn dezer, zijn alhier hij- gekomen G cholera-lijders, overleden 5, hersteld 14. Totaal 1,338; over leden 755hersteld 508; in behandeling 75. De cholera heeft te Leeuwarden zoo goed als opgehouden. Men kan naauwelijks rekenen dat daar een lijder per dag wordt aangegeven. Te Haarlem zijn den 27stCD dezer 11 jongelieden geëxamineerd en 9 toegelaten. 'S GRAVENHAGE27 Augustus. Rij Z. M. besluit van den 25sleD dezer is aan Mr. J. II. van der Rcnnc. op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Raadsheer in het Provinciaal Geregtslmf in Gelderland. Rij besluit van dezelfde dagteckeningis Jhr. Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard, voormalig President van hetzelve Gereglshof, laatstelijk Minister van Finantienbenoemd lot Raadsheer in bet Provinciaal Gereglshof in Gel derland en hij een volgend besluit tot President van dat Gereglshof. Gisteren morgen hebben 1111. MAI. de Koning en Koningin, de Gods dienstoefening in de Groote Kerk bijgewoond, onder het gehoor van Ds. Rui tenschild. HH. MAL hebben elk ƒ300 gegeven, ten behoeve der noodlijdenden door de cholera te Scheveningen. Heden is de 34s,e vergadering van de Algemeene Synode der Nedcr- landsche Hervormde Kerk op de gewone wijze gesloten. Eergisteren namiddag is alhier aangekomen en aan het hótel de Bellevuc afgestapt Z. K. 11. de Kroonprins van Zweden en Noorwegen, reizende onder den naam van Graaf Beckaskoy, met gevolg. Aan het station-gebouw bevonden zich namens Z. M.. om den Kroonprins te ontvangen, de Generaal Klerck en de Adjudant de Constant Rehecque. Zoowel voor Z. K. H. als voor zijn gevolg waren Hofrijtuigen aan het station in gereedheid. Voor het hotel, waar Z. K. H. is afgestapt, is eene eerewacht geplaatst. Z. K. H. is heden avond ten 7 ure hij den Koning ontvangen. heeft gedineerd hij den Generaal Mansbach Minister van Zweden hij het Nederl. Hof. Z. K. H. Prins Hendrik heeft heden zijne opwachting gemaakt hij den Kroonprins van Zweden in het Hotel de Bellevnc. De Kroonprins heeft zich vervolgens begeven naar Z. K. II. Prins Frcderik der Nederlanden op het Huis de Paauw. Men zegt dat een wetsontwerp gereed is op het beheer en toezigt over 't muntwezen en den waarborg van gouden en zilveren werken, hetwelk, met opheffing van het Collegio van Raden en Gcneraalmeesteren der Munt, door den Minister, bijgestaan door een collegie van 3 leden zon worden gevoerd. Ook zegt men, dat de Adjudanten van wijlen Z. AI. Willem II uit die betrekking, waarin zij voorloopig bij Z. Al. Willem III bevestigd zijn. eerlang zullen worden ontslagen, en dat de nieuwe formatie der artillerie en cavallerie geteekend is. Z. AL AVilIen» I rn Willem II schonken aan Friesland jaarlijks 500 voor ccne harddraverij. Dit is door Z. M. Willem III op nieaw toegestaan, maar de wedloop zal om 't andere jaar te Leeuwarden cn op 't Loo plaats hebben. Pierre Bonaparte, wiens gelijkenis met zijnen oom, wijlen den Keizer, treffend is, heeft Zaturdag de voorstelling in de Franschen Schouwburg bijgewoond, cn den volgenden dag heeft hij ten IIovc het middagmaal gebruikt. ROTTERDAAI, 27 Augustus. Alet het nieuw gebouwde brikschip S'. George d'Elmina, gevoerd door Kapt. J. J. van der Eb, hetwelk lieden van deze stad vertrokken is, keeren naar hun vaderland terug 48 Afrikaansche soldaten, welke in de gelederen van het Indische leger gekwetst zijn, of hunnen diensttijd volhragt en dus regt op pensioen erlangd hebben. Zij leveren aan hunne landgenootcn het bewijs der goede trouw van de Nederlandsclia regering welke hun het regt van terug te koeren, hij den aanvang hunner dienst, had toegezegd, en ontnemen daar zekerlijk aan velen het sedert ecuwen niet ten onregte vastgeworlelde denk beeld, dat de Afrikaan, welke door den Europeaan over zee wordt weggevoerd, zijn dood of een hard lot te gemoet gaat. Misschien kan zulks later den weg hanen lot eene vrijwillige landverhuizing van Afrikanen naar onze AVest-Ind. bezittingen, wanneer daar eenmaal de slavernij zal hebben opgehouden te bestaan. Alet hetzelfde schip vertrekken ook een paar jongelieden van fatsoenlijken huize uit deze stad, welke het voornemen hebben, zich in onze bezittingen aan de kust van Guinea als handelaren voor eigen rekening neder te zetten. Wij beschouwen dit als een bewijs van toenemenden ondernemingsgeest bij het jongere geslacht, hetwelk een verblijdend teeken mag genoemd worden. AAISTERDAM27 Augustus. Van Junij tot den 24stcn dezer zijn hier aangegeven 2,605 cholcra-zieken van welke 1,689 overleden zijn. De geboorten beliepen sedert 1° Januarij 1.1. 5,112; de sterfgevallen 6,096. lieden is in de zaal der Alaatschappij Arti et Amicitiaede Tentoonstel ling van levende Meesters geopendwaartoe al onze voornaamste Alccsters schilderstukken hebben opgezonden. HAARLEM26 Augustus. De wedrennen te Zandvoort zijn gisteren in de beste orde afgeloopen. Z. K. 11. Prins Hendrik was er wederom bij tegenwoordig, en bet aantal toeschouwers was grooter dan den vorigen dag. De Staatscommissie voor het Honger Onderwijs heeft hare zittingen al hier volhragt, en haar rapport zal eerstdaags worden ingeleverd; daarbij zou onder anderen het behoud der drie bestaande Akademiën worden voorgesteld, en zelfs van eene vermeerdering van liet aantal Professoren worden gesproken. HARDERWIJK, 26 Augustus. Binnen weinige dagen zullen van bier naar Oost-Indië vertrekken 150 onder officieren en manschappen, ouder bevel van den lstcn Luitenant van bet isic regement infanterie alhier, Schiff, en begeleid door de 2lle Luitenants van het Oost-Indische leger Arend en Bruidegom, henevens de Officieren van Gezondheid der klasse Staude, Wienecke, Gijsherts en James, ter vervanging van A. Quikhörnen. Men verneemt dat het besluit, waarbij bepaald was dat slechts 500 man troepen dit jaar zouden vertrekken, is ingetrokken, en dat alle beschikbare manschappen in dit jaar zullen afgezonden worden, in vermindering van het contingent over 1850. TZUM, 21 Augustus. Uit dit dorp bij Franeker gelegen, wordt liet volgende door de Gron. Courant medegedeeld: Heden morgen was ik hier tegenwoordig hij het uitgraven van een leusaehtig geraamte, hetwelk nabij dit dorp werd opgedolven. Alen is er bezig met het zoogenaamde slatten, of uitgraven van de dorpsvaart. Deze vaart wordt uit den boilcmgrond ongeveer 8 palmen verdiept; een paar palmen onder deze diepte ontdekte men een hard ligchaain. Bij onderzoek bleek dit het geraamte van een reusachtig zeedier Ie zijn. Het was dwars door dc vaart, regt tegenover eene kleine geul of slink gelegen, met den kop oostwaarts, die met het voorste gedeelte van het geraamte, ongeveer ter lengte van 16 a 17 palmen in den vasten wal verborgen was. Dc bodem- grond bestaat uit blaauwachtig zand waarmede hel gebeente ongeveer eene

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1