Generaal Oudinol liet met zijn stempel bekrachtigd en dns er de volle waarde aan toegekend had. Het een en ander wekt groot ongenoegen te Home, en men is niet zonder grond, bevreesd voor nieuwe beroerten. Garribaldi heeft zich met een honderdtal zijner aanhangers in eenc kleine haven van dc Adriatische zee ingescheepten het grootste gedeelte van zijn volk te San Marino achtergelaten; naauwelijks echter in zee gestoken, is hij door een Ooslenrijksch smaldeel overvallen; zoodat hij zijn schip op strand heeft gezet en zich bij Magnavacca in de wouden heeft moeten redden. Ver scheiden van zijn volk zijn gevangen genomen. Nadat de Venetianen aan de Oostenrijksche vloot een zwaar verlies be rokkend hadden, zoodat deze grootendeels naar Triest is moeten stevenen, om de schade te herstellen, hebben de Oostenrijkers den 30ste" Julij nieuwe bat terijen opgeworpen en de stad weder lievig beginnen te beschietenwaardoor vele branden zijn veroorzaakt. [De Abt Chantóme heeft in het Calholieke Tijdschrift L'Ère Nouvelle waarvan hij Hoofdredacteur is, zijne zienswijze te kennen gegeven, dat de Paus ten behoeve der kerk geen wereldlijk gezag noodig heeft en dit ook niet inecr zal terug krijgen. Wij laten hier de getrouwe vertaling zijner woorden volgen :1 Bllct is waarschijnlijk in onze oogen dat de Voorzienigheid den Paus de wereldlijke waardigheden zal afnemen, waarmede die Voorzienigheid hein in de verloopene eeuwen had omringd. God vervolgt zijne besluiten ten einde toe, met zachtheid en kracht, langzaam en met nadruk. En nu, is het niet duidelijk, dat sedert een zeker tijdstip, Hij aan zijne geestelijkheid, aan zijne kerk, aan zijne godsdienstige orden, de rijkdommen, de burger lijke eerainpten heeft ontnomen, die de erkentelijkheid der volken en de loop der wereldsche zaken hun gedurende de middeleeuwen had verleend Is het niet duidelijk dat God Zijne kerk wil vernieuwen in dc Apostolische armoede, haar in liet volk terugvoeren 0111 er een nieuw leven te pulten? En waarom zon God dan stilstaan voor den laatsten kerkdijken Vorst, voor het laatste hof van een Paus Waarom zou het Pausschap niet den algemce- nen doop dier armoede, van dien eenvoud, van die verloochening ontvangen, waarvan zij in dc wereld het luisterrijkste tceken moet zijn? Wie zal de diepten der toekomst peilen? Maar wij geloovcn er die dingen in te zien, en wij begroeten ze opspringende van vreugde; want wij zien er dc zegepraal in van den II. Stoel. Juist omdat wij Katholieken zijn, omdat we den roem van het Pausschap verlangen, zouden wij opregtelijkzonder weerzin, met blijdschap, dit be sluit der Voorzienigheid onderschrijven, dat het Pausschap den last afneemt van een wereldlijk Vorstendomdie het aan de dingen dezer wereld hecht het met wereldlijk beheer bemoeilijkt, aan eerzucht, kuiperij, en aan het priesterschap onbestaanbare roepingen blootstelt; het in al de bewegingen der Europesche staatkunde mengt, en dwingt om de hulp van vreemde mo gendheden in te roepen, die hare drukkende bescherming laten koopen. Zoo God aan het Pausschap zijnen tijdelijkcn troon ontneemt, plaats Hij het on- middelijk onder het vrijgeleide van het regt der Katholieke natiënals de hoogste magt, onder de bescherming der gewetensvrijheid, en dan beveelt de Paus, om op zijn Napoleons te spreken, over 500,000 mcnschen. »De terugkeer van Pius IX te Rome als Koning is, onder de tegenwoordige omstandigheden, zedelijk onmogelijk. Hoe zal die Pans in dat zwijgende en verwoeste Rome komenna er zoo vele blijken van liefde te hebben ontvan gen hoe zal bij in die bebloede straten zijn wit priestergewaad kunnen dra gen; hoe zal de Paus onder begunstiging des oorlogs komen, en op vreemde bajonetten blijven steunen? Dit is onmogelijk. Ja, wij kennen het hart van Pius IX. Wij hebben het gevoeld, omdat hij ons gezegend heeft, en wij blijven voor hem al de toegenegenheid van den meest gehechten Zoon bewaren. Ja, Pius IX kan geen troon verlangen lot dien prijs." PRVISSEN. BERLIJN, 11 Augustus. Heden is een voorzitter voor de Tweede Kamer, gedurende eenc maand, benoemd, en is tot die betrekking Graaf Schwerin met 17G van de 272 stem men gekozen. Deze heeft daarop den voorziltersstoel ingenomen en de volgende toespraak gehouden Mijne Hccren, ik voldoe aan de roepstem door u geuit, om bet voorzit terschap in deze hooge vergadering over te nemenofschoon ikwat mij aan gaat, liever gewenscht had, meer beproefde krachten deze betrekking tc zien aanvaarden. Of ik aan dc verwachtingen des landsof ik aan uwe verwach tingen zal voldoen, weet ik niet. In elk geval zal mij uwe hulp, uw ver trouwen noodzakelijk zijn. Nog heerscht er eene diepe schrik bij het volk de stormen, welke het vaderland schokten, zijn nog niet geheel gestild, die stormen waaruit wij gered zijn door den moed der mannen, die op het beslis sende oogenblik het staatsroer in handen namen en door de trouw van ons dapper leger. Ik geloof uwe gedachten te uiten wanneer ik zeg, dat wij vol vreugd hel uur der verzoening afwachten op den bodem waarop ons de wet geplaatst heeft. Verbergen wij het ons niet, de stelling der Tweede Ka mer is eene hoogst mocijclijke. Het land verwacht van ons eene groote prac- tische werkzaamheid. Het wil zich gesteld weten onder de bescherming eener constitutioneele vrijheidonder de bescherming eener sterke regering. Een menigte zaken zullen aan onze werkzaamheid onderworpen wordendeels zoodanige dat op onze goedkeuring wacht, deels zoodanige dat den grond slag van ons belastingstelsel en van onze gemeentelijke organisatie zal uit maken. Wanneer wij dien pligt met ijver en overleg vervullen, dan zul len wij wel ligt eenc minder glansrijke maar des te heilzamer werkzaamheid uitoefenen. Mijne Hccren, laten wij die uitoefenen in eensgezindheid met de overige slaalsmagtcn. Hoe kunnen zonder eensgezindheid van binnen dc groote pligten van Pruissen tegenover het buitenland vervuld worden? Door deze eensge zindheid zal Pruissen zich hoog en vrij verheffenzijne vijanden en benijders ten spijl, een voorbeeld voor allen, die het volgen willen op den weg van eer, regt en trouw. Langs dien weg zal de magt van Pruissen toenemen en door deze magtdc nragl en eenheid van het groote Duilschc vaderland be reikt worden." «OSTEX K I.I K. WEENEN, 9 Augustus. Dc President-Minister von Schwarzcnherg is naar Warschau vertrokken, om aldaar met den Keizer van Rusland te spreken. Dc gemeenschap tusscbcn Pesth en deze stad is sedert drie dagen afge sneden en ook uit Raab beeft men geen bcrigt; doch van die stad weet men stellig dat zij door de Hongaren bezet is. Ook wordt als stellig zeker bcrigt, dat de Hongaren bij hunnen uitval uit Komorn4 batterijen vermccs- terd hebben. In Raab zelve hebben zij 40,000 centenaren koperen munt voor het leger gevonden en meer dan 50,000 stuks montering. De wei nige eenheid van operation tusschen onze en de Russische Generaals moet oorzaak zijn dat de Hongaren deze voordcelen hebben kunnen behalen. Uit het Zuiden heeft men berigt, dat onze troepen Szegcdin den 2llcn dezer zonder slag of stoot hebben bezet, daar dc Hongaren de stad hadden verlaten. FRANKFORT. 10 Augustus. Het Rijksministerie heeft aan de Duitschc Regeringen eene circulaire gezonden, waarin het na ccnige redeneringen over de al of niet bevoegdheid van Pruissen, oin laatstelijk alleen op zijn gezag den oorlog met Denemarken weder te beginnen en daarna vrede te sluiten, aldus voortgaat: Dc onder zulke omstandigheden tusschen Pruissen en Denemarken tot stand gekomen verdragen zijn aan den Rijks-Stedehouder niet ter bekrachtiging voorgelegd, en Z. K. II. kan noch in de waardigheid en de pligten van zijn ambt, noch in den inhoud van die verdragen eene beweegreden vinden, om bet gemis van hunne verbindende kracht voor het Rijk uit eigen beweging aan te vullen of de toetreding van andere Staten tot dezelve, waartoe Pruissen uitgenoodigd heeft, voor wettig tc verklaren. Z. K. II. acht zich veeleer verpligt om, tot behoud der regten zoowel van het centraal gezag als van alle afzonderlijke Duitschc Staten, legen de meergemelde verdragen uitdrukkelijk tc protesteren en de voor allen verbindende afdoening van het geschil met De nemarken voor den nader in naam van Duitschland te sluiten vrede voor tc behouden. In aanmerking evenwel, dat het onder de gegevene omstandigheden niet met de roeping van het centraal gezag kan overeenkomen, tot het voortzetten van eenen oorlog, die feitelijk geen Duilsche oorlog gebleven is, door afzon derlijke bondsstaten, aanleiding of magtiging te geven, en daardoor de geva ren van inwendige tweespalt in eene onberekenbare mate te vermeerderen heelt Z. Keiz. H. zich bewogen gevonden, om van zijnen kant liet bevel tot eene feitelijke schorsing der vijandelijkheden overeenkomstig de zuivere mili taire bepalingen van dc Berlijnsche overeenkomst betrekkelijk den wapenstil stand te gevenen de Rijksministers van Oorlog en Marine met het nemen der daartoe noodige maatregelen te belasten. Den 7llcn dezer heeft de Sleeswijk-Ilolsteinsche Landsvergadering, na he vige beraadslagingen, met 54 tegen 44 stemmen besloten, Sleeswijk door de troepen te doen ontruimen. ZWITSERLAND. De beruchte Thcresia Stiidele, die zeer velen als eenc profetes en heilige beschouwden, is door dc criminele regtbank te Zug, wegens kunstmatig te weeg gebragt bloedzwectcn en geveinsde bezetenheid veroordeeld tot 30 gccsel- slagen binnenskamers, 3 jaren tuchthuisstraf, cn levenslange verbanning na doorgestanen straftijd. tic Vereen if} in ff voor Cholera-lijders heeft sedert hare laatste opgave ontvangen, van den Heer B... ƒ10; van K** ƒ10; van het Zanggezelsehap Euterpe nagekomen ƒ7; van Mej. II., 1 bankb. 25 van N. N. voor Cholera-lijders 1 bankb. ƒ25; van P.. ƒ8.76; van S. door J.. ƒ2.50; van B. ƒ2.50; van een Vriendenkring G. S. M. W. aan Goud ƒ10; uit de Kerkeollecte van 5 Aug. jl. 1 pakje ƒ1.50; nog 1 pakje ƒ5; uit de bussen aan geld ƒ11.50; van E. 50 Ned. rijst; van C. A. E. C. W. 17 Kinderhemden, 6 baaije Rokjes, 4 Halsdoekjes, 6 paar Kinderkousen cn 5 Kinderonderbroeken, en dan nog de vroeger geadverteerde maar niet afgehaalde giften, zijnde 1 Conpon N°. 661, op dc stad Amsterdam, 1 Junij 1849, groot ƒ10 cn 1 pakje Lett. Z. inhoudende ƒ1.25. Bij de vorige opgave is het gcheelc bedrag abusivclijk opgegeven 1631.77, dit moest zijn 1651.77alzoo bedraagt nu de gcheelc ontvangst 1781.73. Ley den, 11 Augustus 1849. C. C. van der HOEK, Brcedestraat. 11. P. STOFFELS, Rapenburg. P. J. ZUURDEEG Jz., Oude Vest. II. ZAALBERG, Heerengracht. A. van der BURCII, Brcedestraat. H. R. de BREUK, Pieterskerkhof. W. WOUTERS, Haven. G. W. A. PLAAT, Boommarkt.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3