BUITEJNLAJNDSCHE BEB1GTEJN. ken, bloed, en bepaaldelijk ook kleine bloedvlekken, van den mensch en van verschillende diersoorten te onderscheiden. 3°. In welke verhouding slaat de stadie der oude letteren met de tegenwoor dige beschaving en tot de behoeften van den menschclijken geest in onzen tijd. 4°. Eene geschiedenis der Nederlandschc visscherij ter zee en van hare wet telijke regeling, alsmede van haren invloed op het volkbestaan en de welvaart der ingezetenen. De heantwoordingen zullen bij het bestuur des genoolscliaps moeten zijn ingekomen vóór of uiterlijk op den eersten October 1850. -Onlangs heeft de Reglbank alhier uitspraak gedaan in de bekende zaak, tiisschen Mr. van den Cergh en het Bestuur der Domeinen, betrekkelijk het regt van den 13dcn penning onder Abcoude. De Reglbank heeft op nieuw beslist, dat het bedoeld regt niet bij de staatsregeling van 1798 afgeschaft, maar nog voortdurend van kracht is. EUCELAXU, LONDEN, 11 Augustus. II. M. geniet in Ierland veel blijken van hoogachting en toegenegenheid de leesten volgen elkander op. Donderdag morgen woonden II. M. en Prins Albert eene schitterende revue in Phoenix Park bij. Van de menigte menschen die toegestroomd waren om in het Park of zijne omstreken, getuigen van dit militair schouwspel te zijn, kan men zich naauwelijks een denkbeeld vormen. Hun getal wordt op drie maal honderdduizend gesehat. Alles was derwaarts gestroomd, de 6tratcn der stad schenen uitgestorven. De wet tegen het mishandelen van dieren is op den lslcn dezer in wer king getreden en bevat 31 artikelen. Hij, die een dier wrecdelijk slaat, mishandelt, te veel belaadt of martelt, zal eene boete van 5 betalen, of bij onvermogen tot eene gevangenisstraf van drie maanden, met of zonder dwangarbeid, veroordeeld worden. Rijtuigen kunnen in beslag genomen en verkocht worden, om de boete en kosten op te verhalen. Het is thans door de Regtbank bewezendat het huwelijk van Lola Montcs met den Kapitein James reeds in 1342 ontbonden is; zoodat zij vrij is gesproken van bigamie. Zij bevindt zich thans met haren nieuwen echt genoot te Parijs. Aan den timmerman Jan Smit, van Rotterdam (die in het laatst des vorigen jaars de schooner Amelia, van Glasgow, op reis van Mexico naar Hong kong, wist te bevrijden uit handen van eonigc oproermakers onder de equi page, die er zich van hadden meester gemaakt, waarop hij het schip behou den te Honolulu op de Sandwichs-cilanden binnenhragt) is door verschillende Londensche assurantie-maatschappijen eene gezamenlijke som van 1100 (ƒ13,200) ten geschenke gegeven, alsmede een kostbare sextant, uit de be roemde fabriek van Ashdown, met een toepasselijk opschrift. Er wordt hier thans eene verbazende hoeveelheid fruit uit Belgie en Frankrijk, maar vooral uit Nederland aangevoerd. De Cholera is in de hoofdstad aan het afnemen. In de eerste helft van dit jaar hebben de sloombooten te Southampton aangebragt de volgende geldsommen: Met de West-Indische stoombootcn gond en zilver, in stof, baren of specie, de ontzaggelijke som van ruim 25 milliocn gulden, afkomstig uit de mijnen van Mexico, CaliforniëChili, Peru, Bolivia en andere staten van Zuid-Amerika. Onder die hoeveelheid bevinden zich 2J millioen gulden uit Californië, over Chagres, Valpa raiso, Lima en andere Zuidzeehavens aangevoerd. Aldaar heeft bet stofgoud eene eerste bewerking ondergaan bet is namelijk gesmolten en tot baren gegoten. Van Alexandrië in gouden en zilveren specie, ten bedrage van bijna 6 millioen gulden aangebragtgrootendeels was dit geld uit Indië overge maakt voor rekening der Oost-Indische compagnie. De stoombooten van Constantinopel hebben voor G millioen gulden, en die van Spanje voor ruim 4 millioen gulden medegebragt. De totale soin der invoeren van specie is rnim 42 millioen gulden. In zilver zoa deze som 400 ton wegen, en in goud 35 ton. Londen, zegt een Engelseh Tijdschrift, telt slechts óén diamant-slijper; de Hollanders hebben, eeuwen achtereen, bijna uitsluitend het vak der diamant-bewerking uitgeoefend. Hunne kennis, te dezen opzigtc, is zeer merkwaardig. Bij het eenvoudig zien van eene ruwe diamant, kunnen zij met de grootste juistheid bepalen, welke zijn vorm zal zijn na de bewerking, en nagenoeg tot op een honderstc grein kunnen berekenen welk gewigt het edelgesteente, geslepen zijnde, zal hebben. Dezer dagen is alhier overleden de Heer Denizon, Lid van het Lager huis, een vermogen van bijna 2 mill, of 24 mill, guldens nalatende. Op eenige spoorwegenonder anderen op den grootcn noord-westelijken spoorweg, is thans eene nieuwe soort van levensverzekering ingevoerd. Bij het nemen van een plaatsbricfje kan de reiziger zich tegelijk voorzien van een verzekerings-bewijs, voor het geval dat hij op die reis mogt omkomen. De reiziger in de rijtuigen der lstc klasse betaalt 3 stuivers, en verzekert daar door, in geval van overlijden op den togt, 1,000 aan zijne erfgenamen; de reiziger in de 2dc klasse verzekertvoor 2 stuivers500 die der 3d0 klasse, voor 1 stuiver, 200 In geval de verzekerde kwetsuren bekomt, kan hij eene billijke schadevergoeding erlangen. In de volgende weck zal eene inrigting van gelijken aard nog op verscheidene andere spoorwegen in werking zijn. De bcrigtcn van de Kaap van 10 Junij, luiden niet bevredigend ten aanzien van de gezindheid der inwoners, om bannelingen uit het moeder land op te nemen; men had het plan gevormd hunne landing te verhinde ren. De bcrigtcn uit Port-Natal waren zeer voldoende en leverden een goed uitzigt op voor de verhuizers uit de Kaap-kolonie. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Augustus. In de zitting der Wetgevende Vergadering van den 9Jcn is het wetsontwerp omtrent de opheffing van den staat van beleg met 419 tegen 153 stemmen aangenomen. De zitting van den 10dc» was eene der onstuimigste. Toen namelijk de Commissie verslag had uitgebragt over de gedane aanvraag van den Procureur der Republiek, te Besaneon, om de vertegenwoordigers Sommier en Richardct te mogen vervolgen wegens een drukpers misdrijf, werd Pierre Bonaparte bij den kraag gegrepen omdat hij den nabij hem zittenden vertegenwoordiger Gastier een' klap gegeven bad, dewijl deze zich onvoegzaam uitliet over den Voorzitter der Republiek. Van alle zijden snelde men op de beide vertegen woordigers toe, de Voorzitter dei Vergadering dekte zich en de zitting werd geschorst. De verwarring steeg ten top en een gedeelte der Bergpartij wierp zich op Bonaparte, terwijl andere vertegenwoordigers hem aan hare woede wilden ontrukken. Toen de kalmte eenigzins was teruggekeerd en de Voor zitter de vergadering wilde raadplegen over het gevolg, dat aan deze zaak moest gegeven worden, kwam Bonaparte op de tribune en verklaarde, dat hij der vergadering verschooning vroeg voor zijne drift, maar dat hij persoon lijk belecdigd was. Gastier bragt in, dat eerstgenoemde hem een' klap had gegeven. De Voorzitter gaf toen last, beide vertegenwoordigers de zaal uit te zettenwelk bevel weder tot veel gemompel bij de linkerzijde aanleiding gall De Voorzitter dekte zich andermaal en schorste de vergadering weder. De leden begaven zich toen in de bureaux en hervatteden eenigen tijd later de zitting, waarop toen hij stemming besloten werd, verlof te geven tol het vervolgen der Heeren Sommier en Richardet. Op het laatst der zitting werd bewilligd in een aangevraagd crediet van bijna 12 milliocn fr. voor de dienst der koloniën. In de zitting van den llden heeft de Vergadering hare toestemming verleend ter vervolging van den Heer Bonaparte, wegens gewelddadige aan randing van een' zijner ambtgenootende aanvraag tot vervolging was gedaan door den Procureur-Generaal bij het Hof van Appel. Daarna is met 357 tegen 116 stemmen het wetsontwerp aangenomen waarbij de Generaals die bij besluit der Voorloopigo Regering van 17 April 1848 ontslagen zijn, weder in werkelijke dienst worden gesteld. Hierna is de zitting tot in September geschorst. Er blijft nu eene Commissie uit de Kamer van 25 leden aanwezig, welke de voorkomende zaken moeten afdoen bovendien hebben zich nog andere ver tegenwoordigers vereenigdzij zijn heden in het eerste bureau bijeengekomen en hebben zich in 9 sub-commissien verdeeld. De Minister van Oorlog heeft aan de Vergadering 37 mill, fr, aange vraagd voor onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1849. Bij besluit van den President der Republiek is de schorsing opgeheven, die de Voorloopige Regering op onderscheiden leden der regterlijke magt had toegepast. Ook heeft de President den Generaal Rullière, voorloopig belast met de portefeuille van Marine en Koloniën, en den Heer Dufaure voorloopig met die van Openbare Werken. Nog heeft de President genade verleend aan de Vcndcesche veroordeelden van 1832. Hij is thans weder op reis gegaan om verscheiden plaatsen te bezoeken. De staat van beleg voor deze stad is opgehevenalsook die van de gc- heele eerste militaire afdeeling. ITALIË, ROME4 Augustus. De Pauselijke Regerings-Commissie eergisteren hier aangekomen en aan welke de Generaal Oudinot thans de leiding der zaken in handen heeft ge geven heeft eene proclamatie aan de Romeinen gcrigtwaarin zij alle verbe teringen en instellingen belooft die bestaanbaar zijn met de waardigheid van den Paus, en met den aard van den Staat, in welks behoud de Katholieke wereld het hoogste belang zou stellen. Dien zelfden dag heeft de Generaal Oudinot het volgende doen afkondi gen De openbare veiligheid blijft niettemin onder den bijzonderen waarborg van het Fransche leger geplaatst. De Gouverneur van Rome zal voortdurend in Rome al het gezag blijven uitoefenen dal de buitengewone staat van za ken vercischt. De Romeinsche troepen, welke zicb in de door bet Fransche leger bezette provinciën bevindenblijven aan de bevelen van den Gencraal- Opperbevelhebber onderworpen. Het Fransche leger, belast met het bevestigen der maatschappelijke orde in de Pauselijke Statenblijft in dezelve werkzaam tot het vervullen der ver hevene taak die Frankrijk aan hetzelve heeft opgedragen, in het belang zoowel van de Romeinsche bevolkingen als van het wereldlijke gezag des Pausen. De Regerings commissie heeft den 3dcn een besluit uitgevaardigd, waarbij de wetten voor nietig en van onwaarde verklaard worden, die sedert 16 No vember 1848 verbindend waren verklaard alle ambtenaren die het voorloo pig Bestuur niet erkend hebbenhersteld wordenen al de anderen afgezet en het papieren-geld een derde in waarde verminderd wordt, ofschoon efe

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2