LEYDSCHE COURANT. \m:: 1849. WOENSDAG, 15 AÜGDSTUS. BINJNEKLAjNDSCUE BEK1GTEJN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. kV Jx De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. I.EYDEN14 Augustus. Wij deelen hieronder een uittreksel mede uit ecnen !>rief van een Eeydscli landverhuizer aan zijne ouders en betrekkingen; hoewel eerst nu ter onzer kennis gekomen, blijft het berigt voor vele lezers, die minder met Ameiiea bekend zijn, belangrijk; te meer daar wij zullen voortgaan met van tijd lot tijd uittreksels uit de latere brieven te geven waarvan ons de mededeeling rnel de meeste bereidwilligheid is toegezegd. Noord-America. Staat MichiganDorp Zeeland12 Oct. 1848. Wij hebben een gezegende reis gehad van 39 dagen. Twee dagen hadden we harden wind, zoodat wc allen zeeziek waren. Den 17deD Julij kregen wij den loods aan boord, toen was er een vreugde, en der 20ste kwamen wij wel varend te New-York ten anker. Nadat de Doctor aan boord was gekomen en alles wel bad bevonden, zeilden wij door tot de haven, welke doorvaart een heerlijk gezigt oplevert. De haven is wonder grooter varen wel meer dan 200 stoomboolen af en aan; de meeste zoo groot dat ze met twee ketels gestookt worden. Acht dagen bragten wij voor New-York in het schip door. Ik onderzocht onderwijl hij goede lieden hoe het in Virginië wasdoch kreeg enkel slechte berigten, en men raadde mij af om er heen te gaan, naar mijn vriend bleef bij zijn voornemen, omdat zijn zoons geld er was. Wij besloten toen naar Michigan bij de Hollanders te gaan en gingen den 27stcn julij op de stoomboot naar Albany, en den volgenden dag met de ka naalboot naar Buffalo, welke togt acht dagen duurde; dag en nacht door. De schuit wordt met twee paarden getrokken. Van Buffalo ging het met een stoomboot naar Milwoukie. Dat duurde vier dagen, en van daar reisden wij in 24 uren naar Grenville, alwaar wij acht dagen moesten wachten eer er gelegenheid was naar ons dorp Ie reizen. Toen vertrokken wij derwaarts met ossenwagens, en kwamen er in gezondheid in 's Hceren zegen aan. Wij hadden dadelijk cene woning en aten bij den Predikant. Ik deed onderzoek naar werk. Wij kwamen 's Maandags aan, en Donderdags gingen ik aan het timmeren en verdiende 1.50 's daags. Dit duurde echter slechts tot Zatur dag wanneer ik met de koorts te huis kwam. Ook de overigen kregen de koorts en wij waren 4 weken onder behandeling van den Doctor. Nu sterken wij goed aan en hopen over een week aan 't werk te gaan. Het luchtgestel is hier even als in Holland de dagen zijn 's Zomers niet zoo lang en 's Winters niet zoo kort. Wij zijn nu een ontzaggelijken afstand van elkander verwijderd want wij zijn hier meer dan 1500 Engelsche mijlen van 20 minuten van New-York, en dit ligt, zoo ik boor, 1200 uren van Holland. De bevolking neemt hier zeer toe. Voor anderhalljaar was hier nog geen mensch en nu wordt er al een tweede kerk gebouwd, omdat de eerste te klein is. Er wordt nog veel volks verwacht. Het eten is hier goedkoop. Het vleeseh kost 2| stuiver Hollands; het beste bloemmeel nog geen dubbeltje; maar de aardappelen zijn duur, ƒ2.50 het mud dat komt door den zwaren arbeid die de boeren aan het land moeten te koste b'ggen maar het is on- begrijpelijkzoo veel vruchten als er in één jaar zijn. Wij schrijven later uitgebreider; deze moet worden ingesloten, enz. Sedert de laatste opgave van Zaturdag den Uiten Augustus zijn alhier bijgekomen 19 Cholera-lijdersoverleden 11 hersteld 39. Totaal 1305, over leden 733, hersteld 431, in behandeling 141. Zaturdag II. was sedert lang de eerste dag dat geen enkel cholera geval bij den burgerlijken stand te Rotterdam is aangegeven. Uit Nieuw-Beijerland wordt berigt, dat aldaar in 17 weken geen sterf geval had plaats gehaddan alleen van 2 pas geboren kinderenen dat de plaats, even als in 1832, tot hiertoe nog geheil van de cholera verschoond bleef, boewei die op het naburig Ovciflukhée, vooral te Ooltgensplaat, menig slagtoffer ten grave sleepte. Het Zondagsblad meldt dat verleden week dagelijks in het paleis van Z. M. Willem II te 'sflage, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure, zitting is gehouden door de Commissie ter regeling van de nalatenschap van wijlen Z. M. W illem II, onder Voorzitterschap van den Baron van Doorn van Weslkapelle, behalve des Vrijdags, want toen werd het Voorzitterschap waargenomen door Z. K. II. Prins Ficderik der Nederlanden. Op den 15dcn dezer maand zal er alJaar een familieraad uit de nabestaan den en erfgenamen van Z. M. Willem II worden gehouden. Om dien familie raad bij te wonen zal II. K. II. Mevrouw de Prinses van Saksen-Weimar- Eisenach herwaarts komen, ten einde er dan de laatste hand worde gelegd aan de regeling der nalatenschap van Z. M. Men begint er thans meer dan ooit van te spreken, dat de nagelaten schilderijen-verzameling van den Ko ning publiek aan de meestbiedenden zal worden verkocht. Te Haarlem zijn den 13dcn 12 jongelieden geëxamineerd, en 11 toe gelaten. 'S Gl! AVENHAGE14 Augustus. Bij het wets-ontwerp tot inwisseling van zilveren speciën, enz., is door de regering aan de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal overgelegd een uitvoerig verslag van den Inspecteur-Essayeur Generaal der Munt, Dr. A. Vrolik, waarin deze de resultaten mededeelt van het aan hem opgedragen onderzoek betref fende de slijting der zilveren muntspeciën naar de wet van 28 Sept. 1816, geslagen, en van het waarschijnlijk verlies, dat met eene intrekking dier specien zou kunnen gepaard gaan. Volgens dit belangrijk verslag zal de her- munting dier guldens en drieguldens nog eenig voordeel aan hel rijk opleve ren, en die der halve guldens kosteloos kunnen geschieden, terwijl elk mill. 25 centsstukken ƒ4,400 en elk millioen 10 centsstukken ƒ32,000 voor her- muntingskosten zullen eischen. Dr. Vrolik gelooft, dat men van de 25-cents- stukken waarvan naar de wet van 1816 voor lij mill, werden geslagen, niet meer dan de helft ter inwisseling aanbood, maar van de 10 centstukken kan men echter de gehcele hoeveelheid te gemoel zien. Ter Algemeene Pvekenkamer is op nieuw overgebragt cene som van ƒ805,160 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ20, 10 en 5, zoodat thans in het geheel aan muntbiljetten is ingetrokken voor eene waarde van ƒ26,343:160. De Minister van Marine zal aanst. Vrijdag geen gehoor verleenen. Ds. Ruitenschild van hier, heeft II. Zondag de dienst in de Ilof-kapel op het Loo waargenomenpredikende over Exod. XIX4b. AMSTERDAM, 13 Augustus. Men verneemt dat Z. M. dezer dagen heeft bepaald, dat de betrekking van Kanselier der beide Nederlandsche Ridder-Ordenopengevallen door het reeds vermelde eervol ontslag van den Heer VV. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voortaan zal zijn een eerepost, waaraan geene bezoldiging zal zijn verbonden. Ook moet dezer dagen de betrekking van Wapen-heraut zijn afgeschaft. De Heer Dedel, Secretaris der Kanselarij van de beide Ridder-Orden, is door Z. M. eervol uit die betrekking ontslagen met behoud van zijne aan spraak op pensioen. {Hbl.) Zondag nacht is de Rijst-pelmolen van den Heer G. Ochsner in de Plantaadje alhier, afgebrand. Van den 5',e" Junij tot den 10llcn Augustns zijn alhier 2,338 Cholera lijders aangegevenen van deze 1,524 overleden; de overigen hersteld of nog in behandeling. Er zijn hier wederom twee haringhuizen met 183, en te Vlaardingen ook twee met 143 ton binnengekomen. UTRECHT, 12 Augustus. Het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft in zijne algemeene vergadering, gehouden den 26slen Junij, aan de vroeger uitgescbrercnc en nog voorlloopende prijsvragende vier navolgende toegevoegd 1°. Aangezien tot dusverre veel onzekerheid heerscht in de behandeling der beklemde breuken, zoo vraagt het Genootschap: Een naauwkeurig onderzoek, gegrond op historische nasporingen, statis tieke opgaven en eigene ervaring, zoowel omtrent de waarde der onderschei dene behandelingswijzen, die vóór of in plaats der breuksnijding zijn aanbe volen als omtrent de aanwijzing der breuksnijding zelve. 2". Aangezien in de laatste jaren onderscheidene middelen zijn aanbevolen, om in gereglelijk geneeskundige gevallen den oorsprong van bloedvlekken te bepalen, zoo vraagt het Genootschap, of en in hoe verre hel mogelijk is, door de verschillende hulpmiddelen, waarover de wetenschap kan beschik

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1