BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 3°. Op de uitoefening der geneeskunde. 4°. Op de uitoclcning der artsenijbereidkunde en den verkoop van genees middelen. 5". Op het examen lot toelating voor de uitoefening der genccsknnde en het beroep van Apotheker. Thans worden die ontwerpen bij bet departement van Binnenlandsche Zaken ■onderzocht; zoodra dat onderzoek zal zijn afgeloopenzullen de ontwerpen naar den Staatsraad verzonden worden, om daarna onmiddelijk aan de wet geving te worden aangeboden. Z. Exe. had zich gevleid dat dit nog in de tegenwoordige zitting der Staten-Gencraal zou hebben kunnen geschieden, doch ziet nu dat dit niet mogelijk zal zijn, zoodat do aanbieding van al die voordragtcn in de volgende zitting zal plaats hebben. De voordragt is vervolgens met algemCcne (32) stemmen aangenomen. Daarna is de zitting opgeheven. Uittreksel uit liet Verslat/, gedaan door de Gedeputeerde Staten nan de Stalen der Provincie Zuid- Hollandin de gewone Vergadering gehouden ie 's Gtavenhage, op Dingsdag den 3,lcn Jul ij 1349. (Vervolg en slot van N°. 84.) 35. Landbouw. Do opbrengst van de tarwe was door do aanhoudende regens en harde windenslechts inatig. De opbrengst per bunder was van 18 tot 80 muddende prijs was een geruimen tijd 6 a ƒ0.75. De Kogge daarentegen is meestal vóór de zware regens ingeoogst. De quali- teit was zwaar en goed. In sommige districten berekende men de opbrengst van 25 tot 30 h 30 mudden per bunder. De prijs ƒ4.50 tot 5.40. De overige granen hebben een vrij goed beschot opgeleverd. De nitvoer van Tarwe en Peulvruchten heeft meer dan gewone bedrijvig heid veroorzaakt. -Het Koolzaad heeft over het algemeen voldoende uitkomsten opgeleverd. De prijzen, in het voorjaar gedaald, zijn later door aanzienlijke orders uit Duitschland, hersteld. De uitzaaijing van Vlas was gering, door den aanwezigen grooten voorraad van 1847. Het beschot was niet grootmaar de hoedanigheid voldoende. weinig vraag voor het buitenland, is de voorraad buitengewoon groot en de prijzen zeer Jaag, Ook het Lijnzaad heeft een gering en middelmatig product opgeleverd. Ofschoon er grond bestaat om meer levendigheid in den handel van dit artikel te verwachten, vermindert echter de meekraptcelt, uit hoofde van de onvoordeclige uitkomsten, hetgeen te bctrenren is, om de belangrijke arbeids- looncnwelke daarbij worden verdiend. De ziekte onder de Aardappelen heeft ook in 1848 veel wintcr-aardappclen doen verloren gaan. De Warmoezerijen hebben zeer vele en goede groenten opgeleverd, maar de berigten omtrent de vruchlboomen waren zeer ongunstig. De Weilanden gaven zeer veel gras. De opbrengst van het Hooi was over vloedig en goed. De prijzen laag, van ƒ14 a ƒ18 de 1,000 Ncd. Over het algemeen is er veel en goede Boter gemaakt. Op sommige plaat sen schat men de hoeveelheid op een vijfde meer dan in 1847. De prijzen ofschoon gewoonlijk lager dan toenwaren niet onvoordeelig. Veel Boter en Kaas wordt steeds verhandeld, zonder aan de markt te komen, die door op- koopers bij de bouwlieden wordt afgehaald, waarom de hoeveelheid moeijelijk is op te geven. Te Lcyden zijn in 1848 ter waag geweest: 2G1,050 N. 'ffi Boter, en 61,784 Ncd. ffi Kaas, en te Delft 573,860 Ned. ffi Boter en 15,829 Ned. ffi Kaas. De prijzen van de Kaas waren minder dan in 1847, inaar er was meer, en de uitvoer in evenredigheiddat ruim vergoeding gaf. Sommigen schrijven de meerdere opbrengst daaraan toe, dat de boeren lang zamerhand van hunne verkeerde gewoonten en vooroordeelen terugkomen en meer partij van hunne landen weten te trekken. Opmerkelijk zeker is het, dat, behalve die grootere opbrengst, nog zoo veel meer jong vee, dan in vorige jaren kan worden opgefokt. De toestand van het Rundvee is gunstig, doch de longziekte blijft hecr- schcn. De Paardenfokkerij gaat vooruitzijnde er door goedgekeurde hengsten gedurende 1848, gedekt 7,347 merriën. De handel was zeer levendig, de prijs voldoende. De Schapen waren over het algemeen gezond, in sommige streken was de aanlokking bijzonder gunstig, in anderen bestaat het voornemen om de teelt uit te breiden, in verband met een verbeterd stelsel van landbouw. Door de Hollandschc Maatschappij van Landbouw zal binnen Lcyden op den 2751611^ 28slcn, 29slen en 30stcn September van dit jaar eene algemcene Ten toonstelling van veevoortbrengselen van en werktuigen voor den Landbouw gehouden worden. Uit hoofde van de nuttige strekking van zoodanige Tentoonstellingen, en vermits de hier bedoelde de eerste zal zijn die op eene zoo ruime schaal in Nederland wordt gehouden, zijn de besturen verzocht, om de landbouwers tot het inzenden van vee en andere voortbrengselen te willen aanmoedigen. 36. Visscherij. De Grootc Visscherij heeft in 1848 eenen bemoedi genden uitslag opgeleverd. Immers, terwijl in 1845 waren aangebragt 1,263 lasten baring, in 1846 1,283 lasten, in 1847 met 115 schepen 2,149 lasten, zijn in 1848 met 107 schepen ruim 2,900 lasten haring aan gebragt. Ook zijn in den zomer van 1848 door 77 schepen der vloot twee en door 10 drie reizen gedaan, hetgeen merkelijk incer is dan in de laatste jaren. In 1848 zijn de Reeders zeer tevreden geweest, terwijl de ruimere vangst aanleiding gaf tot meerdere bedrijvigheid. De voortbrengselen der Visscherij waren buitenslands niet ongewilden da versnelde wijze van vervoer werkte gunstig daarop, terwijl het verbruik van haring, hetwelk bier te lande sedert eenige jaren zeer was afgenomen, thans weder eenigerrnate vermeerdert, waartoe de uitnemende hoedanigheid van den haring waarschijnlijk ten goede heeft medegewerkt. Daar de veerticndaagsche vervroeging der Visscherij weder eenen gewcnsch- ten uitslag heeft opgeleverd, is voor dit jaar op nieuw hiertoe toestemming verleend. Voor het loopende jaar is het volgend getal 6chepcn ter haringvangt uitge rust geworden: Vlaardingen 67, Delftshaven 1, Zwartewaal 6, Middelharnis 4, Maassluis 13, uitmakende met 19 schepen in de Provincie Noord-Holland te huis behoorendc, een totaal van 110. De Steurharingvisseherij met 96 schuiten, heeft, ofschoon bij minder groote vangst dan in 1847, evenwel door hoogcre prijzen zeer voldoende uitkomsten opgeleverd. De Beug- ot Hoekwantvisscherij daarentegen was zeer nadeelig, door aan houdende stormen en invallende vorst. Eene Schevcningsche bomschuit is overzeild, en een hoeker van Maassluis is vergaan. Over het algemeen is de staat van Hollands kleine Visscherij niet gunstig te noemen, 37. Jagt en Visscherijcn. Omtrent dit onderwerp vallen gcenc bijzon dere opmerkingen mede te declen. Met deze wordt het jaarlijksch verslag gesloten. AMSTERDAM, 7 Angustns. De reusachtige olifant in de diergaarde van het Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra isnadat vroegere pogingen om hem door rottenkruid en Pruissisch zuur te doodenmislukt waren, heden in den vroegen ochtend door een welbestuurd geweervuur moeten doodgeschoten worden. De herha ling zijner vlagen der zoogenaamde bronswoede en het afrukken der beugels, waarmede het dier in zijn hok bevestigd was, hebben dezen maatregel nood zakelijk gemaakt. Daarentegen is de diergaarde verrijkt, met eene reusachtige landschildpad; ondanks haar verbazend gewigt, gaat zij vrij spoedig voort, en zoo lang zij in haren gang niet wordt gestoordvolgt zij meest al da paden. ZALT BOMMEL, 6 Augustus. Heden is met 279 van de 537 stemmen tot Lid van do Tweede Kamer der Staten-Gcneraal gekozen, de Heer IV. J. van Iloytema, Lid van liet Hoog- Gcregtshof te Utrecht. ASSEN, 6 Augustus. Als een bewijs van een krachtigen ouderdom kunnen wij mededeclcn dat 11. Mulder, oud 93 jaren, wonende op het Aardsche Veld alhier, onlangs gedurende den namiddag in de nabijheid zijner woning het koorn van 3/4 mud lands heeft afgemaaidterwijl zijn kleinzoon welde en zijn zoon de schoven bond. Eerst zou zijn zoon maaijen en hij zelf wellen, doch spoedig verklaarde hij liever te maaijen, nam de zeis en toonde, dat hij deze, niet tegenstaande hij reeds 93 oogsten had beleefd, nog even goed als vóór drie kwart eeuw of in 1774, hoewel misschien met minder kracht, wist te han teren. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Augustus. Eergisteren zijn bij do Wetgevende Vergadering de aangekondigde inter pellation omtrent de expeditie tegen Rome gedaan. De Heer Arnaud uit het Arriège-dcpartementeen der overgeblevene leden van de bergpartij, een zeer bedaard en geacht man, stelde de vragen voor. De Minister de Tocqueville antwoordde hem. Wat het verledene betreft was bij in niet geringe verle genheid, daar bijna niemand meer, waarschijnlijk hij zelf niet, de expeditie naar Rome goedkeurt. Ten aanzien van het vervolg deed hij de opmerkelijke verklaring, dat zoo de Paus in het bestuur en in de staatkunde gecne aan- meikelijke verbeteringen brengt, hij vallen zal. Hij meende dat Frankrijk zijne overwinning niet kan laten uitloopen op eene blind en onverzoenlijk her stel. Na den Minister sprak nog de Heer Jules Favre. Op zijn' aandrang zijn de beraadslagingen tot de volgende zitting verdaagd. In die zitting heeft hij al de misslagen van het ministerie opgenoemden gezegd dat Frankrijk zichom zoo te spreken als scherpregter van Oosten rijk laat gebruiken, en dat elke souvereinitcit, die hersteld wordt door ge weld van vieemdc wapens, verfoeid wordt. De Minister van het Openbaar Onderwijsde Falloux, beantwoordde den vorigen spreker, en trachtte de Regering te verdedigen. Hierop is de Zitting opgeheven. Gisteren is hier een telegraphisch bcrigt aangekomendat de vrede tusschen Oostenrijk en Picmont geteekend was, en Oostenrijk had toegegeven om de Lombarden onder staatkundige vergiffenis te begrijpen. SARDINIË. TURYN2 Augustus. Den 30slcn 11. heeft de Koning de Kamers met eene troonrede geopend, welke zich onderscheidt door eene waardige en vrijzinnige taal. Hij vermaant daarin alle partijen tot cendragt, en drukt haar op het hart, dat de tegen-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2