KENNISGEVING. ITALIË. Dc Groothertog van Toskane lieel't een besluit uitgevaardigd, waarbij hij vergiffenis verleent voor alle beleedigingen hem en zijn gezin aangedaan, en beveelt alle vervolging wegens desertie te staken. PR1II8SES. STETTIN, 5 Augustus. Heden is hier in tegenwoordigheid van het Hof en den Generaal Wran- gel het standbeeld van Frcderik Willem III onthuld, waarhij de Consis- toriaal-Raad Richter onder toeloop van duizendc menschen eene redevoering hield, de liederenlalel een lied zong en 'savonds de stad verlicht werd. jjet doodvonnis, waartoe de Bonnsche Professor Kinkel veroordeeld was, is den 2dcl1 dezer aan hem te Rastadt voltrokken. OOSTENRIJK. VVEENEN, 2 Augustus. De Szeklers hebben den 23slen Julij, met 5,000 man infanterie, 1000 man ruiterij en 5 stukken geschut, een inval in Wallachyë gedaan. De Russische Generaal Ustragoff, met twee bataillons en cenige ruiterij heeft zich teruggetrokken en eene vaste stelling betrokken. Generaal Möller, te Jassyis met 4 bataillons1 cscadron en 4 stukken geschut den vijand te gemoet getrokken. De Luitenant-Generaal Grotenhjclm werd den 23sten der vorige maand na een gevecht van een uur, gedwongen het slagveld te verlaten. Een ba- taillon Honveds dat in een bosch geposteerd stond, moet aan de Russen een aanzienlijk verlies hebben toegebragt. Bijzondere brieven bevestigen dat het aan de Magyaren onder Görgey gelukt is, bij Tokay de Theis te passeren. Het garnizoen van Comorn heeft den 28sten Julij een uitval gedaan, en bij die gelegenheid de Keizerlijke briefpost in beslag genomen. Daarop drong de vijand in de bezittingen van den Prins Esterhazy ligtte de ambte naren op, dreef het vee voor zich uit en bragt eene aanzienlijke hoeveelheid wijn in de vesting. Uit een officieel artikel der Wiener Zeitung verneemt mendat de Ilongaarsche opstand ook onder de Katholieke geestelijken aanhangeis en ver dedigers heeft gevonden. De opstand onder de Christenen van de Turksche provincie Bosnië wordt thans als stellig medegedeeld. Men voorziet hierin groote ongelegenheid voor de Oostenrijksche staatkunde. ZWITSERLAND. BERN5 Augustus. De Landdag heeft tot de oproeping van troepen beslotenniet zoo zeer om de vlugtelingen die het land overstroomenals om eene zamenzwering die men ontdekt heeft, om van Zwitserland een nicuwerwetschc republiek te maken op socialistische grondslagen gevestigd. DENEMARKEN. De Koning heeft bij proclamatie de bewoners van Jutland dank gezegd voor het geduld, dc volharding en het onwankelbaar vertrouwen in de goede zaak, en beloofd eerlang bij den Rijksdag eene wet te doen voordragen, vol gens welke de door hen geleden schade over het gcheelc Rijk zou worden ge dragen. STADS BERIET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gelet hebbende op het 2de en 3de Hoofdstuk van liet Reglement voor het Bestuur dezer Stad gearresteerd bij Zijner Majesteits besluit van den 4den Januarij 1824N°. 108, alsmede op de dispositie van HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 8slcn Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 's Konings besluit van den 24sten December 1829, N°. 123, houdende bepalingen omtrent de jaarlijk- sche vervulling der buitengewone vacatures in de Kies Kollegiënbrengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde het Kies Kolle- gie op den 30sten September aanstaande, voor de daarin veroorzaakte buiten gewone vacatures weder aan te vullen, op den 31steD Augustus aanstaande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personendie de vereischten bezitten om tot kie zers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en gesloten, op den vierden dag na de rond zending, van wege dit Kollegie, door de stads-bodenaan de huizen zullen worden opgehaald in eene gesletene kist; terwijl degeen, welke zijn biljet nieL gereed ter afgifte zal hebben, gehouden wordt ditmaal te hebben afgezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijst, zoowel als die der stemgeregtigden, van heden tot den 14den Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 tot 1 uur, ter visie van het publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stad, ten einde aan een' ieder, welke vermeenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op de zelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst, doch welke lijs ten op den gemeldcn 14den Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vrreischt worJt om stemgeregtigd te zijnals om tot kiezer benoemd te kunnen worden wordt bij deze herinnerd aan dc navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement «Art. 2. Voor stemgcrcgligden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende het laatst vcrloopene jaar ingezetenen der stad of van derzelver grond gebied geweesten nog werkelijk op het oogenhlik zelve ingezetenen daarvan zijndeden ouderdom van 23 jaren hebben vervuldjaarlijks in de verpon ding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patentregt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldenaan de wettelijke vcrpligtingcn aangaande dc nationale militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenhlik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, hij het volgende artikel bepaald. »Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van ecnige vreemde Mogendheid, buiten au torisatie des Konings die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden alsmede die, aan welke geregtelijk een raadsman is toegevoegd; die in slaat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaandoor geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaaktdie ten tijde van de slemopneming nog in slaat van criminele beschuldiging zijn. »Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de bo vengemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het mori- tant, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of dc goe deren in de stad zelve, of elders binnen het rijk gelegen zijn, en of de daar voor te betalene belasting al of niet, in eene andere gemeente wordt voldaan; zullende echter diegenen, welke derzelver belasting-betaling in eene andere gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vcrtooncn. «Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opge- bragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, mits de personen welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het kiezerschap zouden willen ontleenen, werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. »Art. 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende huizen of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijven, als alleen daarvoor bij de Ontvangers bekend staande. »Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen, of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde somrne in de bovengemelde be lastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niet te min ter uitoefening van het stemregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen zooals ook dc vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde somme in de belastingen opbrengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds lot hel stemregt mogt bevoegd zijn, tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigte van een' meerderjarigen zoon of eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. «Art* 8. Zoodanige moeders-weduwenwelke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voorkomende gelegenheden, dc uitoefening tot weder opzeggings toe zouden begceren verrigt te hebbenaan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven Bestnur de moeders-wed uwen, voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijnof door hetzelve ondersteld worden in dc ter men te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. «Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of on gehuwd is, en al of niet bij de moeder-weduwe inwone, mits hij den ouder dom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vereischten (datomtrentde helastings-hetaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden gevorderd wor dende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt. »Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kiezerschap te worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere vereischten der kiezers, volgens de bepalingen van art. 23 van dit Reglement. «Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter ver vanging van het gewone aftredende een derde, ook tevens voor de vervulling van buitengewone vacatures in het Kiezers-kolIcgie wordt gestemd, en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers-plaatsen dat der gewone aftreding te bo vengaande, zullen de personen, ten getale als de gewone vacatures bedragen, welke de meeste stemmen zullen hebben bekomen beschouwd worden als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd, en diegenen welke op de zelve personen in betrekkelijke meerderheid van stemmen zullen volgen, ten getale als do buitengewone vacatures bedragen, worden hcschoud ter vervui ling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat, wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewezene kiezers, door wier gemis de buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn, alsdan diegeen der benoemden voor deze buitengewone vacatures, welke het eerst invoege vorengcmeld de betrekkelijke meerderheid zal hebben beko men, geacht zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo vervolgens hij afdaling. «Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de drie jaren naar toerbeur ten aftreden; de aflrcdenden zijn echter weder verkiesbaar enz. «Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn, ten zij hij den ou derdom van 25 jaren heelt vervuld, binnen het Rijk of deszelfs koloniën ge boren is, of brieven van naturalisatie bekomen heeft, of wel bij wetduiding voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigd is, en voor een' inboorling der Stad, of met eene burger-dochter gehuwd zijnde, gedu rende de laatste driejaren, en voor een' inboorling van het Rijk of genatura- liseerden gedurende de laatste zes jaren, Stads ingezeten is geweest, (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen, in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en voorts jaarlijks in dc verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, huiten het patent regt, op den voet der stemgeregtigden, betaalt eene som van ten minste lion- detd en vijf gulden. «Tot kiezers zullen daarenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenig ambt, post of bediening, door den Koning mogten zijn ontzet, of wel ontslagen, anders, dan met vermelding, dat zoodanig ontslag op bun ver zoek, of honorabel is gegeven, zoo lang zij door den Koning van de onbe voegdheid om benoemd te worden, niet zullen zijn ontheven. «Ook zal tot kiezer niet kunnen benoemd worden hij, die aan eenen reeds henoemden kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap,

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3