Na de verdediging, door Z. Exc. den Minister van Finanticn voorgedragen, en de artikelsgewijze behandelingis het ontwerp aangenomen met 54 tegen 2 stemmen. Tegende Heeren van Randwyck en Ter Bruggen Hugenholtz. In de zitting van gisteren is ingekomen ecne Koninklijke boodschap, ten geleide van twee wets-ontwerpenstrekkende tot inwisseling van de zil veren muntspeciën, die op grond der wet van 28 September 1816 Staatsbl N°. 50) geslagen zijn, en tot ontneming der hoedanigheid van standpenningen aan de gouden specie, die naar de wetten van 1822 en 1825 zijn gemunt. Drukken en ronddeelen en verzending aan de afdeelingen. De Voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen tot rapporteurs voor het ontwerp nopens het bevorderen van de mededeelingen nopens het verhandelde in de Kamers, zijn gekozen, de Heeren: Poortman, GodefroiLeclereq, Thorbeckc en Fokker. De Commissie van Rapporteurs brengt haar algemeen verslag uit nopens bet ontwerp tot heffing eener belasting tot dekking van het te kort. De Voorzit ter stelt voor dat verslag te doen drukken en ronddeelenwaartoe besloten wordt, en de beraadslagingen te bepalen op aanst. Vrijdag, den 10dcn dezer. De Minister van Finantien brengt gaarne hulde aan den spoedwaarmede dit wets ontwerp nader in de afdeelingen is onderzochtmaar hij meent aan ile vergadering in overweging te moeten geven, of de tijd niet te kort is, die thans voorgesteld wordt. Immers de Regering zal nu eerst met het opge maakte algemeen verslag worden bekend gemaakt. Hij stelt mitsdien voor, de beraadslagingen te bepalen op aanstaanden Maandag, den 13deD dezer. Daartoe wordt besloten; waarna de zitting wordt opgeheven. De afdeelingen hebben heden een aanvang gemaakt met het onderzoek van het ontwerp van provinciale wet. Dat onderzoek zal morgen worden voortgezet. Eerste Hamer der Staten-Generaal In de Zitting van gisteren is ontvangen een ontwerp van wet, tot regeling der vuur ton- en bakengelden. Verzending naar de afdeelingen. Door de afdeelingen zijn tot Voorzitters en Onder-Voorzitters benoemd de volgende HeerenVoorzitters, Onder-Voorzitters. lste Afdeeling. Hoffman. van Weideren Rcngers. 2d<! van Meurs. Diemont. 3de d de Jonge van Ellemeet. van Lidth de Jeude. 4de Gevers van Endegeest. Corvcr Hooft. Voorts wordt medegedeeld wie over de ingekomen wetsontwerpen tot Rap porteurs zijn benoemd. Over sommige dier ontwerpen wordt verslag uitge- bragtover andere wordt dit Woensdag verwachtwaarna de Zitting is op geheven. De Commissie nopens het wets-ontwerp tot regeling van het inkomen der Kroon heeft gisteren verslag uitgebragtdat dit ontwerp bij al de afdee lingen gunstig is ontvangen. Algemeen zag men met de meeste belangstelling in de voordragt's Konings edelmoedig aanbodom het inkomen der Kroon ten behoeve der schatkist op een lager cijfer te bepalen. DELFT, 6 Augustus. De Tentoonstelling werd gisteren gesloten; het getal bezoekers heeft ruim 36,000 bedragen de dag van gisteren alleen ongeveer 3,600. De verlengde duur der tentoonstelling, de ontruiming van het locaal, en de vele voorbereidende werkzaamheden voor de trekking der loterijhebben een uitstel van 14 dagen voor die trekking gevorderd; de Commissie zal zoo spoedig mogelijk, de lijst der prijzen voor de verloting verkrijgbaar stellen, die, behalve de bekendmaking in de Staats-Courantgevolgd zal worden van eene opgaaf van den uitslag der verloting, verwijzende naar de volgnum mers van gemelde lijst der prijzen, welke opgaaf gratis verkrijgbaar zal zijn voor de koopers van meergemelde lijst. AMSTERDAM, 5 Augustus. Dezer dagen is bij het comité der Spaansche fondsenhouders alhier ont vangen, en door hetzelve verder aan de andere comités buitenslands toege zonden, het afschrift der voorstellen van regeling der Spaansche schuld, strekkende tevens lot herstel des crediets van het land. Deze voorstellen zijn vervat in eenc uitvoerige en uitmuntende door het lid der delegatie, den Heer Louis Drucker, gestelde memorie, welke alsnu ter overweging in handen van den Minister van Finaritien is. Het is te hopen, dat de delegatie hare moeite en opoffering beloond moge zien; doch inzonderheid dat de verdienstelijke en zaakkundige steller dier memorie, welke bereids zoo vele jaren belangloos zulke uitstekende diensten aan de zaak der ongelukkige slagtofters van hun vertrouwen op Spanjes goede trouw, bewezen heeft, en die teregt het volko men vertrouwen van alle belanghebbenden beziteindelijk de vruchten van zijnen arbeid moge plukken en den verschuldigden dank van zijne commit tenten inoogsten Eandelsbl BUITEJNLAJNDSCHE BER1GTEJN. ENGELAND. LONDEN, 4 Augustus. Op last van het Parlement is de finantiële toestand der Oost-Indische Compagnie bekend gemaakt, waaruit blijkt dat van 1829 tot 1848 de uit gaven steeds de ontvangsten hebben overtroffen, slechts 5 jaren uitgezonderd. Gedurende de laatste 10 jaren bedroeg dat te kort jaarlijks gemiddeld 1 mil- lioen De oorzaak daarvan is do onophoudelijke oorlogen, welke met de Indische Vorsten gevoerd worden. Donderdag avond, dus in ongeveer 1£ etmaal, zijn H. M. en Prins Albert in de haven van Cowc of Cork ten anker gekomen waar al de sche pen schitterend geïllumineerd waren. Bij Koninkl. proclamatie van 30 Julij is last gegeven tot het invoeren van nieuwe zilveren munt, ter waarde van 2 Engelsche schellingen, die den naam van florijn zal dragen. De Portugesche brieven berigten nu stellig dat Karei Albert, voormalig Koning van Sardinië, den 28sten Julij te Oporto is overleden. Een schip met 162 lersche weesmeisjes onder behoorlijk vrouwelijk opzigtis II. Woensdag uit Plymouth naar Sidney in Nieuw-Holland vertrok ken. Binnen kort moeten nog 4 schepen derwaarts stevenen. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Augustus. In de Zitting van de Wetgevende Vergadering van den 3deB, heeft de Mi nister van Finantiën de begrooting voor 1850 ingediend. Hij erkende dat sedert 1839 het evenwigt in de begrootingen heeft opgehouden, en, in weer wil der leeningen, is het tekort telken jare toegenomen; een ontzettend tekort bestond dus bij het uitbreken der Februarij omwenteling en verergerde daar door nogbleven de belastingen op bet zout en de dranken afgeschaftdan zou het tekort voor 1850 niet minder dan 320 mill, bedragen. Tot herstel zullen worden voorgelegdheffing van belastingen op de dranken dewijl de afschaffing aan de schatkist een verlies van meer dan 100 mill, zou veroor zaken, in ontvang- en betalingstelling van de fondsen der Amortisatie, eene leening van 200 mill., vestiging van speciale diensten voor de groote openbare werken en uitgifte van obligatiën van 500 Ir., bij uitloting weder in te wis selen met premiën. Het geheelc cijfer van het budget zou alsdan 1,415 mill, fr. voor de ontvangsten en 7 mill, minder voor de uitgaven bedragen. De cholera is hier zeer verminderd; er worden dagelijks niet meer dan een 20-tal zieken aangegeven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn er alhier 16,000 personen aan overleden; in 1832 bedroeg dat getal 18,000. De instructie van het complot van 13 Junij is geëindigd. Een vrij groot aantal gevangen genomenen is in vrijheid gesteld. Het getal dergenen die in staat van beschuldiging zijngesteldschijnt op 70 bepaald doch de meesten zijn op de vlugt. De Heer Lamartine heeft aan de Wetgevende Vergadering onhepaald ver lof gevraagd, zoo uit hoofde van toenemende ziekte, als om zijn landgoed te verkoopen ter vereffening zijner zaken. Mevr. Lebrunberoemd wegens hare gehechtheid aan Koningin Maria Antoinette, is in den ouderdom van 106 jaren, in het bezit van al hare geest vermogens en zintuigen overleden. Een algemeen Vredes-Congres zal den 22steD en twee volgende dagen in deze hoofdstad worden gehouden. Bij het openen zal er voorlezing worden gedaan van de naamlijst der opgekomen ledendaarna zal men benoemen eenen Voorzitter van het Congres, Vice-Presidenten en Secretarissen, en bet reglement vaststellen. Vervolgens zal men het verslag lezen omtrent de mededinging naar de prij zen, door de Anglo-Amerikaansche maatschappijen uitgeloofd voor het beste vertoog over het voorstel: Dal het beroep op de wapenen, ter oplossing der inter nationale geschilleneen gebruik isten volle strijdig met de Godsdienstde rede de regtvaardigheidde menschelijkheid en het belang der volken. Die mededinging is beoordeeld door eene commissie door de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, Letteren en Schoono Kunsten van België, uit baar midden gekozen. Vervolgens zullen de beraadslagingen geopend worden over eene reeks van door het voorloopig comité voorgestelde besluiten, betreffende: Het door scheids-gerigtcn oplossen der tusschen natiën ontstaande ge schillen. Het binnen eenen korten termijn bijeenroepen van een Congres der natie, waaraan de taak zal worden opgedragen om het wetboek der inter-nationale betrekkingen te ontwerpen. De noodzakelijkheid van eene gelijktijdige en gelijkelijk in werking te bren gen algemecne ontwapening. Het doen vervallen der redenen tot oorlog door het nemen van staatkundige en huishoudelijke maatregelen, als: de ontwikkeling door middel van mede deel i ng het uitbreiden van de verbetering van het postwezen; het verminde ren der publieke uitgaven; eene algemeene hervorming; het vermeerderen van het getal vredes-genootschappen het bevorderen van de zedelijke opvoe ding en van het onderwijs; het in overeenstemming brengen van het open haar onderwijs met de openbare behoeften; het invoeren van dezelfde munten, matenenz. Het zal den redenaren niet geoorloofd zijnten gunste van den oorlog to pleiten. Reeds bet enkel bchooren tot het Congres, doet ieder lid als begin sel stellen, dat het beroep op de wapenen, tot het oplossen der inter-nationale vraagstukken, verfoeid wordt door de Godsdienst, de wijsbegeerte, de zede- kunde en de staathuishoudkundedat is te zeggendat het strijdig is met alle belangen der menschheid. Het bureau zal niet anders toelaten dan het behandelen der middelen tot afschaffing van den oorlog en tot bet doen vervangen van dit barbaarsch ge bruik door de redelijke middelen om alzoo de geschillen tusschen de natiën te vereffenen en ten einde te brengen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2