ITALIË, ROME, 23 Julij. Daar tie bestaande Stedelijke Raad geene bezending aan den Pans wilde af vaardigen, had de Generaal Oudinot een nieuwen Raad benoemd, die in beleefde bewoordingen den Paus verzocht om terug te keeren. Maar de Paus heeft slechts een ontwijkend antwoord gegeven. De hem omringende Kardi nalen zijn den Franschen vijandig. Het ziet er dan ook hier nog ellendig uit. Geld is er niet en 'lpapier der Republiek wordt, of Generaal Oudinot er al een Fransch zegel op laat stempelen geweigerd en een poging dat de Paus het zou erkennen, heeft schipbreuk geleden. Er is voor 15 mill. fr. in om loop. Garribaldi zwerft in het Toscaansche gebergte, de kloosters en ingeze tenen brandschattende. PRUISSEX. BERLIJN, 3 Augustus. De Regering heeft bepaald, dat er overmorgen in al de kerken van het Rijk gebeden zullen worden ten hemel gezonden, om den Goddelijken zegen af te smeeken over den arbeid der Volksvertegenwoordigers, wier vergadering in die week zal geopend worden. De Burgemeester van Kiel is hier aangekomenmet de verklaring, dat de Stadhouderschap van Sleeswijk-Holstein toetreedt tot den wapenstilstand met Pruissen gesloten. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Julij. Het hoofdkwartier van orst Paskewitsch is den 25sten van Hatvan naar Gyöngyös verplaatst. Het derde en vierde legercorps is naar de zijde van To kay en de Theiss opgerukt, daar Görgey met zijne afdeeling die rivier reeds bij Tokay overtrokken zoude zijn, heigeen te waarschijnlijker wordt, vermits de Generaal Grahhe, die hem vervolgde en reeds tot l.ozoncz voorlgerukt was, ternggekeerd is. Ons derde legercorps trekt naar het zuiden om den Banos te hulp te ko men. Daarentegen moet Baron Haynau met twee legercorpsen Demhinski, die bij Czeglcd staatover de Theiss trachten te werpen en hem het doordringen naar den Donau zoeken te beletten. Daardoor zou de hoofdmagt der opstan delingen genoodzaakt worden op den linker oever van de Theiss een beslissen- den slag aan te nemen. De Russische divisie Paniutin moet de gemeenschap tusschen ons leger en dat van Paskewitsch onderhouden. Waarschijnlijk zal het in de omstreken van Grosswardein tot eene beslissing komen daar ook de naar het zuiden getrokken Hongaren over Szegedin derwaarts rukken, en de Ranus alzoo met hulp van het derde legercorps aan de achterblijvcnden met goed gevolg het hoofd kan bieden. De tegenwoordige sterkte der opstandelingen wordt op 160,000 man met 250 stukken geschat, de landstorm niet medegerekend. Zij zijn verdeeld in vier hoofdcorpsen, onder aanvoering van Görgey, Dcinbinski, Bern en Vetter. De Keizer heeft aan den Graaf Stadion zijn ontslag als Minister van Binnen). Zaken verleend en hem tot Minister zonder portefeuille benoemdhet Ministerie van Binnenl. Zaken aan den Heer Bach, tot dusver Minister van Justitie, opgedragen; den gewezen Rijksminister von Schmerling tot Minister van Justitie, en den Graaf Leo Thun tot Minister van Eeredicnst en Onder wijs benoemd. HAMBURG. 1 Angustus. Den 26sten der vorige maand hebben de laatste Duitschc troepen Jutland ontruimd. De Pruissen verlieten Aarhuus onder het spelen van Deensche krijgsliederen. De afscheidingslijn van Flensburg naar Tonderen is echter door de Deensche en Pruissische Commissarissen nog niet vastgesteld. STADS BERIGT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 2 Augustus 1849, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats- Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 208ste Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoop. Geheele Loten82.00. Halve. 41.00. Vijtde16.40. Tiende8.20. Twintigste- 4.10. Bij Verhuring. Geheele Loten ƒ44.00. Halve- 22.00. Vijfde- 8.80. Tiende 4.40. Twintigste2.20. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. M®. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Leyden3 Augustus 1849. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Bij de Sub-Commissie voor de Cholera is ontvangen van de redactie dezer Courant onder Lett. A. Z. ƒ20. JOe Vereeniging voor Cholera-lijtiert heeft sedert hare laatste opgave op nienw ontvangen: ƒ31.13 van den Heer Onderwijzer P. Buys, van eenige zijner leerlingen en catcchiseergezelschappen. 16.20 van de Gereformeerde weezen uit hunne spaarpenningen. 15 van het Bestnur der gebuurte N°. 61. A. 12 van X. 2.50 van C. J. 5 van B. 20 van het Zanggezelschap Euterpe. ƒ10 van Mevr. de Wed. A. Uit de verschillende bussen 16.55. Het gezamenlijk bedrag der verschillende ontvangsten beloopt nu de be langrijke som van 1631.77, waarvoor aan de verschillende choleralijders in 339 huisgezinnen van onderscheidene gezindten zijn uitgedeeld: 150 matras sen, 150 nieuwe wollen dekens, 293 rogge-brooden1700 halve Ned. ponden rijst, 180 koppen grutten, 250 bossen stroo, 60 hemden, eenige flessehen wijn en 93.87 geldelijke bijdragen. Het strekt de Vcrceniging tot genoegen, dat zij in de ruime bijdrage zoo wel van aanzienlijke als van mindergegoede Ingezetenen de goedkeuring op hare pogingen heeft mogen ondervindendaar zij geen ander doel had dan om lijdende Natuurgenooten in hunnen kommervollen toestand van ligging en dekking verstoken en wier betrekkingen aan de noodigste voeding behoefte haddenspoedige hulp te verleenen. Zij zal met hel saldo der liefdegaven of met de giften die nog verder mogten inkomen voortgaan die huisgezinnen te ondersteunen, welke tot hiertoe het voorwerp harer zorgen uitmaakten. Legden4 Augustus 1849. C. C. van der HOEK, Breedestraat. H. P. STOFFELS, Rapenburg. P. J. ZUURDEEG Jz., Oude Vest. II. ZAALBERG, Heerengracht. A. van der BURCH, Breedestraat. H. R. de BREUK, Pieterskerkhof. W. WOUTERSHaven. G. W. A. PLAAT, Boommarkt. WolmarJit te heyden. De Leydsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft in hare laatste Vergadering op het rapport der Commissie voor de beoordeeling der wol, (bestaande uit de HII. Mr. S. J. ie Poolb N. 11. de Graaf, H. Zaalberg en P. J. Zuürdeeg) besloten: voor de Wol markt gehouden op 26, 27 en 28 Junij jl. dit jaar geene der door haar uit geloofde medailles toe te kennen en wel 1°. omdat voor de hoeveelheidgeen der WOLPRODUCENTEN 1000 Ned. ffi heeft aangevoerd 2°. omdat voor de hoedanigheidgevolglijk ook gemelde hoeveelheid ontbrak 3°. omdat geen der hoopers de vereischte hoeveelheid heeft aangekocht; 4". omdat de wol, door croisering veredeld, de bckrooning onwaardig was. De bovengenoemde Commissie rapporteerde hoofdzakelijkdat er wel groo- tere hoeveelheden dan 1000 Ned. U waren aangevoerd, door handelaars in en ophoopers vmt wol, maar niet naar den inhoud van het Programma, door fVolproducentendie daartoe bepaaldelijk waren uitgenoodigd dat de aangevoerde Rijmcol over het algemeen uitmuntte, zoo door hare blankheid, fijnte, kloekheid en breedte van stapel; dat het monster Texelsche tvol naar haren aard van de beste was, en dat zij, wanneer de vereischte hoeveel heid, die ten verkoop was aangeboden, op de markt aanwezig geweest ware, tot de bekrooning van dien Wolproducent zou geadviseerd hebbendat de aangevoerde Noord-ffollandsche wol van verschillende streken herkomstig was, doch dat elke soort naar den aard der streek goed kon genoemd wor den dat enkele vliezen Geldersche woldie aangevoerd waren, zich niet aanbevalen, doordien ze te taai, te geel, te vuil en te vet waren; dat de wol door croisering veredeld wel daarvan de blijken droeg, maar dat de weinige zorg, die voor de Schapen gehouden is, oorzaak is der misluk king. De wol daarvan ter markt gevoerd, leverde toch voor den wolpro ducent niets anders dan verlies op, want 1°. kon hij voor deze minderen prijs bedingen dan voor de gewone Rijnwol, 2°. wogen de vliezen gemiddeld 1IJ. Ned. ligtcr dan die van de gewone Rijnwol, 3°. bood ze een ge- wigtsvcrlies van 50 ten honderd, door wassching aan, terwijl het gemiddeld verlies slechts 30°/o pleegt te bedragen. De Commissie heeft aan het slot van haar rapport, in het belang van do wolteelt en den wolhandel, onder anderen de volgende nuttige wenken gegeven. d. Dat elk wolproducent de eigenschappen moet kennen van die wol, welke door de fabriekanten het meest wordt gezocht; zij toch verlangen wol, die fijn, kloek, breed van stapel en blank is; b. Hij moet wanneer hij zich op de veredeling door croisering toelegt, vooral zorgen dat ze de bovengenoemde eigenschappen behoudt, dan alleen kan voor hem daaruit voordeel ontspruiten; want het verlies van gewigt, bij de verfijning der wol door croisering onvermijdelijk, moet althans ver goed worden, door den hoogeren prijs, die hij noodwendig bedingen moet; c. Vorme hij zich geen verkeerd denkbeelddat hij alléén Schapen van vreemd ras hebben moetom de wol te veredelenwant niet zelden zijn deze de oorzaak, dat de Rijnwol hare eigenaardige hoedanigheid verliest. Waarom niet bij voorbeeld zich Schapen van goed Fricsch ras aange schaft, en die gecroiseerd met die Schapen, welke hij gewoon is van Texclsch ras tot zijne kudde te verkiezen d. Vergete hij niet, dat tot elke wolveredeling in de eerste plaats goede weidegronden noodig zijnen de Schapen met zorg moeten behandeld worden e. Zorge hij de vliezen beter en vaster op te makenopdat ze bij de minste behandeling niet los raken en scheuren, tot schade van den verkoopcr en kooper. De Commissie eindigde haar rapport door aan te voeren: dat, alhoewel de Wolmarkt dit jaar om vele bekende redenen met minder goed gevolg is be kroond geworden zij toch de gegronde hoop koesterdedat in de toekomst deze meerdere uitbreiding zal erlangennaarmate tegenwerking en vooroor deel plaats maken voor medewerking en juister begrip. U. Z.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3