BUITEJNLAjNDSCHE BEK1GTEN. over 1849 dat gesteld was op ƒ15,400, verhoogd met ƒ6,000, het art. dat gesteld was op ƒ22,050, verhoogd met 6,000en het art. der bcgroo- ting \an do uitgaven voor de Lands-drukkcrij over 1849, dat gesteld was op ƒ7,000, verhoogd met ƒ4,000, bedragende alzoo te zamen cene verhooging van ƒ16,000. Uit het verslag, door de Commissie tot herziening van het Reglement van Orde, is gebleken, dat de Commissie het wenschelijk oordeelt, dat er ecne inrigling tot stand worde gebragt, waardoor het mogelijk wordt, al het ver handelde in de Kamer volledig en juist door den druk bekend te maken, binnen 24 uren na den afloop der Zitting, zoodat het verslag van iedere Zit ting, door ieder wiens woonplaats niet te ver van de residentie verwijderd is, daags daaraan gelezen kan worden. De Commissie acht hiertoe een aantal stenographen noodig, maar erkent tevens, dat zulks tot aanzienlijke vermeerdering van uitgaven zal leiden. De Minister van Binncnl. Zaken betwijfelt de mogelijkheid, om het ver langde binnen 24 uren te leveren; vooral zoodanig, dat in de eerste plaats de redenaren zclven daarmede tevreden zullen zijn. Hij wil de ondervinding uitspraak laten doen, maar maakt zwarigheid tot het invoeren der stenogra phic, zoolang niet alle takken der wetgevende inagt de daarvoor noodige gelden goed en nuttig besteed achtten, en in de tegenwoordige fïnantiele omstandigheden des Rijks daartoe verlangen te besteden. Hij dient daarom een ontwerp van wet aan tot verhooging der staatsbegrooting van 1849, voor dat doel. Het lstc artikel strekt om de traetementen der ambtenaren hij de Staats courant te vermeerderen. Deze som wordt hij memorie gesteldalzoo het besteden zal afhangen van het in werking brengen van de stenographic. Het 2de art dient voor de kosten tot opbouw van een locaal voor de snelpers. Rn het 3de art. tot den aankoop eener snelpers. Tot toelichting van het lste artikel dient: Tot bepaling van het aantal stenographen, hehoort men te letten, dat er om het met stenographische teekens opgeteekende uit te werken en in gewoon schrift over te brengen vijf of zes malen de tijd vereischt wordtdie aan het opteekenen is besteed waarom men er vooreerst voor de Tweede Kamer acht denkt noodig te heb ben, en vier voor de Eerste Kaïner. Hunne bezoldiging zon, daar een goed snelschrijver iemand van weten schappelijke opleiding behoort te zijn, die de zaken verstaan moet, en cene ingewikkelde argumentatie moet kunnen volgen en wiens arbeidin drukke tijden, zeer vermoeijend is, en die in België van 4 tot 5,000 fr. kosten, niet wel minder dan ƒ1,600 voor de Tweede en ƒ1000 voor de Eerste Kamer kunnen zijn en dus ƒ16,800 in het jaar. liet personeel voor het bewerken der verslagen der heide Kamers bestaat thans uit drie ambtenaren, en twee tijdelijk aangenomen personen, te zamen ƒ5,800, die men toch niet geheel zou kunnen missen of ontslaan. Bovendien zal er vermeerdering van personeel noodig zijn voor de correctie en expeditie, de massa's papier te vouwen, in te pakken en te verzenden, hetgeen meestal des nachts zal moeten geschiedendat niet minder dan ƒ1,500 zou vorderen, en dus ƒ18,300. 2°, De som van ƒ6,000, hij het 2de artikel bepaald, is voor een afzon derlijk gebouw voor ééne, en zoo het vereischt wordt van ecne tweede snel pers en verdere werkzaamheden. 3°. Eene behoorlijke snelpers wordt op minstens ƒ4,000 berekend. Al die uitgaven zouden noodig zijn, ten einde de burgers ten spoedigste omderrigt zouden kunnen worden van het verhandelde in de Kamers. Hoezeer de Regering zulks niet afkeurt, zelfs op prijs stelt, is het haar evenwel bedenkelijk voorgekomen thans daartoe over te gaanzonder over tuigd te zijn dat dit door de Kamers verlangd wordt. Het aan de Tweede Kamer aangebodene ontwerp van wet op de provin ciale Staten, enz., behelst onder anderen de volgende bepalingen De vergaderingen in iedere provincie, behalve Drenthe, bestaan uit zoo vele Irden, als er 5000 zielen in ieder hoofd-kiesdislrict zijn. In Drenthe uit zoo vele leden als er 4000 zielen in ieder hoofd-kiesdistrict gevonden worden. Kiezers zijn allendie de tot verkiezing der leden van de Tweede Kamer bij do kieswet gevorderde vereischten bezitten. De bijeenkomst der kiesver- gadcringen wordt geopend op den 3deD Dingsdag van Meitelkc drie jaren. Voor de benoeming tot lid der Staten, wordt, bij de eerste stemming, de volstrekte meerderheid van de uitgebragte en in aanmerking komende stem men gevorderd. Orn lid van de prov. Staten te kunnen zijnmoet men 1°. Nederlander wezen en niet vallen in de termen van uitsluiting van art. 5 der kieswet; 2°. 25 jaren oud en 3°. in de provincie ten minste het laatste jaar hebben gewoond. De betrekking van lid der prov. Staten is onvereenigbaar met die van lid der fierste Kamer van de Staten-Gen.Koninklijken Commissaris in de pro vincie; lid van het prov. Geregtshof; Griffier der Staten; bezoldigd beambte bij het provinciale bestuur; ambtenaar belast met het beheer der provinciale fondsenen geestelijke of bedienaar van de godsdienst. De leden der prov. Staten mogen elkander niet nader dan in den tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. Men wordt verkozen voor zes jaren. Telke driejaren treedt de helft af. Het collegie van Ged. Staten bestaat: in Noord-Braband uit 5; in Gelder land 5; Zuid-Holland 5; Noord-Holland 5; Zeeland 4; Utrecht 4; Friesland 5; Overijssel 5; Groningen 4; Drenthe 4 en in Limburg uit 4 leden. Het lidmaatschap van Gedep. Stalen is onvereenigbaar met verscheidene betrekkingen die bij de wet worden opgenoemd. HAARLEM, 3 Augustus. Door de Commissie tot het afnemen van het staats-examen zijn gisteren elf jongelieden geëxamineerd, en daarvan tien toegelaten, heden zijn er wederom elf geëxamineerd en alle toegelaten. AMSTERDAM, 2 Augustus. Gisteren is door de correctionele regtbank tot 14 dagen gevangenis en 25 boete veroordeeld, zeker banketbakker ter dezer stede, die het door hem ver kocht wordende Suikerwerk had gekleurd met voor de gezondheid schadelijke verwstoflen en de suiker, waaruit het behoorde te zijn zamengesteld, gedeel telijk had vervangen door krijt. In de heden, 2 Augustus, door de Nederl. Handelm. gehoudene vei ling van 250,000 blokken Banca-tiri, is alles verkocht, tegen 40 k 40.50. ENGELAND. LONDEN, 2 Augustus. De aanspraakwaarmede de Koningin gisteren het Parlement heeft doen opschorten, bevat niets bijzonders. De voorstanders der liongaarsche onafhankelijkheid hebben gisteren weder cene vergadering gehouden, waarin onderscheiden leden van het Parlement het woord hebben gevoerd. Er is cene petitie aan de beide Huizen opgesteld, waarin gevraagd wordt, dat er maatregelen voor die onafhankelijkheid door de Regering worden genomen. Vrijdag 11. heeft de nieuwe Fransche GezantDrouyn de Lhuis, een groot diner en vervolgens eene soirée musicale gegeven, waarbij ook de Oos- tenrijksche en Nedcrlandschc Gezanten genoodigd waren. De uitvoer van katocn-fabriekatcn is dit jaar weder zeer toegenomen. De uitvoer van bonte en gedrukte katoenen bedroeg gedurende de zes eerste maan den van 1849, 196,395,897 yards. In 1845, een der gunstigste jaren voor dien tak van nijverheid, bedroeg de uitvoer dier artikelen slechts 153,338,502 yards. Ongeveer een vierde van de gedrukte en bonte katoenen is naar da Vcreenigde Staten en Turkije uitgevoerd. Naar Holland zijn uitgevoerd in 'do zes eerste maanden van 1843, 6,451,556 yards en gedurende denzelfden tijd van dit jaar, 7,499,790 yards. Eergisteren had in de hoofdstad de inwijding plaats van de eerste kerk, welke de Jezuiten aldaar ooit bezeten hebben. Mgr. AViseman, Bisschop van Londenheeft deze plegligheid bestuurddaarbij geassisteerd door de Bis schoppen van Wallis en van Edimburg. Sedert de verovering van Ierland door Hendrik II in 1160, hebben slechts vijf Engelsche souvereinen dat gedeelte van het verecnigd koningrijk bezocht. Het bezoek van Koningin Victoria zal het zesde zijn. Uit Alexandrie verneemt men dat Abbas-Pacha door alle middelen den overvoer van brieven en goederen uit Europa naar Indië wil bevorderen. Hij heeft ecne som van 75,000 harde piasters bestemd tot den aanleg van een weg van Cairo naar Suez door de woestijn. De sterfte neemt in de hoofdstad nog gedurig toevoorleden week wa ren er 1741 sterfgevallen, deze week 1931, waarvan 783 aan de cholera. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Augustus. De Voorzitter der Republiek wordt op zijne reis met eerbied en zelfs met ecnige geestdrift ontvangen. Te Orleans is hij door de hoofden der Regering, der krijgsmagt en der kerk opgewacht, en te paard de stad doorrijdende, met gejuich begroet. Tc Angers is hij mede zeer statelijk ontvangen en door den Bisschop gezegend als den uitverkorene van Frankrijk. Van daar is hij naar Nantes vertrokken. Hij werd Woensdag avond terug verwacht, doch is eerst Donderdag avond aangekomen. Hij heeft op zijne reizen door de meerderheid Leve de Republiek hooren roepen, elders, Leve de Keizer, zoodat de stem ming des volks ten opzigte van den regeringsvorm nog vrij inoeijelijk is te bepalen. De Heer Guizot leeft thans op zijn landgoed Val-Richcrin liet ten N. Westen van Parijs gelegen Dep. Calvados. Hij ontvangt vele vrienden en zijne staatkundige belijdenis komt in 'talgemeen neder op de leus: alles voor het volkniets door het volk. Voorts houdt hij zich overtuigd dat de Graaf van Parijs ot zijne afstammelingen den Franschen troon zullen beklimmen, en houdt den middenstand voor den zekerslen waarborg, zoowel tegen overhecr- sching der aanzienlijken als tegen het geweld van het door vrijheid-schreeuwers opgeruide en misleide volk. Hij houdt zich voorts bezig met eene inleiding te schrijven voor zijne geschiedenis van Engelanden meent als staatkundig schrijver, zijn Vaderland nog nuttig te kunnen zijn. Uit onderscheiden oorden zijn 118 verzoekschriften met ruim 20,000 onderteekeningen aan eenige vertegenwoordigers gezonden, om in de Wetge vende Kamer ter tafel te brengen. Er wordt in gevraagd kosteloos verplig- tend lager onderwijs door leeken te geven. SPANJE. MADRID, 25 Julij. De Regering heeft besloten cene Akademic van Wetenschappen op te rigten. Reeds is een Voorzitter benoemd, namelijk de Generaal Zarro del Valles. De Akadcmie zal uit 30 leden bestaan.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2