Bij [TEN L A N DSC BE BEBIGTEN ten, vermits door liet heffen dezer belastingen noeli het algemeen belasting stelsel, noch het algemeen belang des Rijks, noch dat der overige provinciën wordt benadeeld. In de zitting van gisteren zijn ingekomen twee Koninklijke boodschap pen ten geleide van twee ontwerpen, als: 1°. dat der provinciale wet, in gevolge het 5de add. artikel der grondweten 2°. datstrekkende tot ver hooging van uitgaven voor het departement van Binnenlandsebe Zaken en van de Algemeene Landsdrnkkerijgevorderd tot het meer volledig en spoediger openbaar maken van de handelingen der Staten-Generaal. Beide deze ont werpen, met de daartoe behoorende memorien tot toelichting, zullen worden gedrukt en rondgedeeld en verzonden naar de afdcelingen. De Commissie tot de verzoekschriften heeftbij monde van de Hoeren Heemskerk en Wynaendts verslag nitgebragt op onderscheidene in hare han den gestelde stukkenmeest den census als kiezers betreffende. Daarna is de zitting opgeheven. Reden zetten de Afdeelingen der Tweede Kamer haar onderzoek voort, over het ontwerp van belasting-wet. fn de zitting der Eerste Kamer van heden zijn ingekomen twee Ko ninklijke besluiten waarbij 1°. aan den Heer G. L. Baud op verzoek eervol ontslag wordt verleend als Minister van Koloniën, rn 2°. als zoodanig benoemd wordt de Schout-hij-Nacht E. B. van den Bosch, en voorts van de Tweede Ka mer ontvangen de acht wets-ontwerpen. Waarna de afdcelingen zijn getrok ken en de zitting is opgeheven. De Heer J. W. van Bomondt, Gczaghebbei op het Nederl. gedeelte van het eiland St. Martin in de W.-Ind., is den 12dcn Junij overleden. Dit eiland is een der drie eilandjes, St. Euslatins, Saba en St. Martin, ten noorden van Curasao. St. Martinhoewel slechts ongeveer 5 uren in den omtrek is er nog het grootste van, doch behoort grootendeels aan Frankrijk. Het zuiden des eilands is cene Nederlandsche bezitting, en heeft Philipsburg met 2,000 inwoners tot hoofdplaats. AMSTERDAM, 1 Augustus. Eergisteren overleed alhier, in den ouderdom van ruim G2 jaren, de Heer A. Brondgeest, Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, Lid van de 4de klasse van het Koninklijk Ned. InstituutLid van den Raad van Bestuur van 's Rijks Museum van Schilderijen en Prenten alhier, en van het Pavilloen van Haarlemenz. In de op heden gehouden vergadering van den Raad dezer stad is op voordragt en advies van de Geneeskundige Commissie besloten, dit jaar, uit hoofde van de heersehende ziekte, geene kermis te doen houden, De veertiende Algemeene Kerkelijke Vergadering der Herstelde Luther- sche Gemeente, is heden door Z. Eic. de Minister der Herv. Eeredienst, in naam des Konings geopend. HAARLEM, 1 Augustus. De Commissie, welke dit jaar, onder Voorzitting van den Heer Mr. A. W. Engelen, met het afnemen van het Staats-examen is belast geworden, heeft hare werkzaamheden begonnen. Van twaalf jonge lieden, welke heden geëxa mineerd zijn geworden zijn elf toegelaten. UTRECHT, 31 Julij. Naar er te 'sllage gezegd wordt, zou welligt de schilderij-verzameling van Z. M. Willem II in de Gothische Zaal van Zr. Ms. Paleis, in Engeland ver kocht worden, of aan den Keizer van Rusland voor 2,000,000 worden afgestaan. (Nederl.) ROSENDAAL, 30 Julij. Zaturdng 11. had alhier de gewone jaariijksche bijeenkomst plaats van het genootschap voor leeraren der Ned. Gymnasien. Zij werd bestuurd door den Heer W. H. I). Suringar Rector van het Gymnasium te Leyden. De Heer Mr. G. Dom Seiftënaan wien als Rector van het Gymnasium te Utrecht, onlangs cene eervolle rust is geschonken, werd met algemeene stemmen tot Honorair lid benoemdverder werd eene welverdiende hulde toegchragt aan de nagedachtenis van den Heer Mr. J. B. Loman, die in het afgeloopen jaar uit zijne nuttige betrekking van l.eeraar aan het Athenaeum te Maastricht door den dood werd weggerukt. GRONINGEN30 Julij. Seder de laatste dagen is de cholera alhier meer en meer verminderd, zoowel in aantal van aangetaste personenals in hevigheid van aard. Van den 2GsUD tot den 30,lc" (in den middag) zijn aangetast 102 personen, her steld 03, overleden 44. Alzoo tot nu toe aangetast 817, hersteld 190, overleden 391in behandeling 230. Naar men verneemt heeft de Heer Staatsraad, Gouverneur dezer pro vincie eene missive doen geworden, waarin door Z. H. Ed. Geslr. is besloten, om aan Hecren Doctoren, voor het behandelen van minvermogende en be hoeftige cholera-lijders, een billijk honorarium te verstrekken. ZIERJKZEE, 30 Julij. De Stedelijke Raad alhier heeft met algemeene stemmen beslotenen daarna opentlijk afgekondigd, dat de kermis of jaarmarkt dit jaar niet zal gehouden worden. MAASTRICHT, 30 Jnlij. In den morgen van den 29s,en dezer werden te Bordeaux 08 duiven opge laten naar die stad gezonden door eene sociëteit alhier, ten einde die reizi gers eene wedvlugt te laten doen. In den morgen van lieden kwamen 4 duiven alhier aan. Dl- eerste ten 5 uur: dc tweede ten 7 uur 30 minuten; de derde ten 7 uur 45 minuten, en de vierde ten 8 uur 30 minuten. Er zijn nog 4 prijzen voor de eerst komenden te winnen. Maastricht is van- Bordeaux 224 mijlen verwijderd. ENGELAND. LONDEN, 31 Julij. Een droevig ongeluk had eergisteren alhier plaats in cene pas geopende Catholijkc kapel, in CharlcsstreetDrury-lanc-wijk. Midden onder de predi katie, hoorde men op eenmaal brand! brand.' schreeuwen, waarop een groot aantal der aanwezigen, door vrees gedreven, zich verdrongen naar den trap, die naar de kapel voert. De trap bezweek onder den ongewonen lastwaar door ruim honderd personen van boven naar heneden stortten en op elkander vielen. Eene ongelukkige vrouw verloor daarbij het leven, terwijl twintig menschen zwaar zijn gewond. Twee lieden, die, oin zich te redden, uit een venster op straat sprongen, zijn in een en zorgwekkenden toestand opgenomen. Het aangeheven geschreeuw was intusscheu een valsche alarmkreet. In Schotland is een oud militair, John Macdonald, overleden in deiv ouderdoni van 108 jaren. Sedert 50 jaren trok hij een pensioen van onge veer 80 cents daags. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Julij. Bij de Wetgevende Vergadering was aan de orde de overweging van een- voorstel betrekkelijk de belasting op de dranken de Minister van Finantiën berigte dat hij aanstaanden Zaturdag een wets ontwerp zou aanbieden, waarhij die belasting werd behouden; maar het stelsel van helling geheel gewijzigd. De Heer Charras noemde elke belasting op de dranken noodlottig voor den wijnhandelen wilde liever dat de Ministers de uitgaven een weinig vermin derden en geene ontwerpen aanboden, waarbij 30 mill, werden aangevraagd tot voltooijing van de Louvrc3,200,000 francs voor hel graf van Napoleon en 1,200,000 (hetwelk weldra tot 25 of 30 millioen zou klimmen) tot her stelling van den Pauselijken troon, waarna dc behandeling lot Woensdag over acht dagen werd verschoven. In plaats van de nieuwe leening, zal eene Engelsehe maatschappij voor 200 mill. fr. den spoorweg van Parijs naar Lyon van den Staat koopen en vergun ning erlangen tot het aanleggen van den spoorweg van Lyon naar Avignon. SARDINIË. TURYN, 27 Julij. Men verhaalt als zeker dat de vrede met Oostenrijk op de volgende hoofd voorwaarden is gesloten: een schadeloosstelling van 45 millioen, staatkundige vergiffenis aan de Lombarden, en grensbepaling als vóór den oorlog. ITALIË, ROME, 21 Julij. Door den Paus is onder dagteckening van den 17dcn Julij uit Gaëta de vol gende proclamatie uitgevaardigd: vPius IX, aan zijne veelbeminde onderdanen! vGod heeft Zijne hand opgeheven en den storm der anarchie en der godde loosheid bezworen. Hij heeft de Kathotijkc legers herwaarts geleid om de verguisde regten der menschelijkheid, des geloofs, des Heiligen Stoels en onzer souvereiniteit te handhaven. Eeuwige lof zij Hem toegchragt, die zelfs in Zijnen toorn de barmhartigheid niet vergeet. v Veelbeminde onderdanen Indien ons hart te midden van deze ontzet tende gebeurtenis overstelpt werd van leedgevoelhij dc gedachte aan zoo vele rampen, die de kerk, de godsdienst en ulieden getroffen hebben, dan heeft het toch nooit opgehouden u dezelfde liefde toe te dragen. vOnze wenschen verhaasten het tijdstip waarop ik weder in uw midden zal wezen; en wanneer dat zal gekomen zijn, dan zullen wij verschijnen met den vurigen wensch om u verzachting aan te brengenen met den wil om ons met alle krachten te wijden aari uw waarachtig welzijn, door het aan wenden van middelen tot herstel der geleden zware rampen, en door het troosten onzer welgezinde onderdanen, die, in afwachting van instellingen geschikt om aan hunne behoeften te voldoen, wenschen, even als wij zulks wenschendat er waarborgen worden gegeven voor dc vrijheid en onafhanke lijkheid van den Heiligen Stoel, zoo noodzakelijk voor de rust der Katholijke wereld. vinmiddels zullen wij, om het openbaar beheer te reorganiseren, eene Commissie benoemen, welke, van volmagten voorzien en bijgestaan dooreen Ministerie, het bestuur van den Staat zal kunnen regelen. »Den zegen des Hceren, dien wij niettegenstaande onze afwezendheid steeds voor u hebben ingeroepen, smceken wij thans te vuriger over u af, opdat hij overvloediglijk op u nederdale; en het verstrekt ons tot levendigen troost te hopen, dat allen, die zich denzelve door hunne afdwalingen onwaardig hebben gemaakt, dien zegen door een opregt c-n standvastig berouw zullen kunnen verdienen." Tot Prefect der stad Rome is benoemd de Heer Nicolaas Sagripantc. De Generaal Oudinot heeft cene Commissie benoemd, om een verslag uit te brengen over den toestand der boekerijen en andere voorname weten schappelijke inrigtingen alhier. Dc Generaal heeft den Kardinaal Onder-Regent aangeschreven, dat in den geregeldcn loop der regtszakendoor dc omstandigheden geschorst, behoorde

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2