LEYDSCHE COURANT. 1849. B INNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG 30 JULIJ. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven I.EYDEN28 Julij. Meermaal, en thans weder, viel aan 's Rijks Museum van Natuurlijke His torie alhier het voorregt ten deeldoor vriendelijke tusschenkomst en ijverige bemoeijing van den Viee-Consul der Nederlanden Ie Alexandrië, den Heer S. W. Ruyssenaers, begiftigd le worden met geschenken van natuurvoort brengselen uit Egypte, tot dat einde door den lieer Clot Bey, Inspecteur der Geneeskundige dienst aldaar, belangloos hijeengehragt. Onlangs werd die wetenschappelijke inrigting aangenaam verrast door een nieuw geschenk, van den Heer Ruyssenaers zelvcn, bestaande in eenc hoeveel heid mineralen, doch voornamelijk in cene uitmuntende verzameling Conchy- liën en Koralen uit de Roode zee. De groote moeijelijklieden jn die oorden aan liet bijeenbrengen van zoodanige verzamelingen, en de belangrijke kosten daaraan noodwendig verbonden, verhoogen bare waarde niet weinig, en geven regtmatigc aanspraak op dankbaarheid en loffelijke vermelding. Terwijl aan die verpligling langs dezen weg opentlijk voldaan wordt, gaat daarmeê de wenseb gepaard, dat door den Heer Ruyssenaers, na zijn terugkeer tc Alexandrië, bij de behartiging der handelsbelangen van zijn Vaderland, met al den ijver die hem eigen is, ook die der wetenschappen niet zullen worden uit het oog verloren: dat bet hein noch aan gezondheid, noch aan de gewenschte onder steuning moge ontbreken, om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, en dat zijn voorbeeld ter navolging moge strekken aan de Nederlandsche Con suls, wier woonplaatsen daartoe gunstig gelegen, doch verstoken zijn van natuuronderzoekers, te kostbaar oin in de tegenwoordige omstandigheden voor rekening van den lande te kannen worden uitgerust en onderhonden even als dat van den Heer van Landsberge, Consul-Generaal te Caracas, aan wiens ijveren kunde het Rijks Museum insgelijks, reeds sedert vele ja ren zulke groote verpligting heeft. Ingezonden Sedert de laatste opgave van Donderdag den 26slCD Julij zijn alhier bijgekomen 42 Cholera-lijders, overleden 28, hersteld 46. Totaal 1147, over leden 626, hersteld 206, in behandeling 315. De Plaatselijke Besturen van KoudekerkLeyderdorp en Woubrugge hebben besloten dat er dezen Zomer aldaar geene Kermissen zullen plaats hebben. De Commissie voor de Tentoonstelling te Delft heeft nu bekend ge maaktdat deze tot en met Zondag den 5Jen Augustus ter bezigtiging van het publiek zal zijn. Donderdag is door de Regering van Delft, op Reineveldnabij die stad, aan de Commissie voor de Tentoonstelling en aan de inzenders van Voorwer pen een feest gegevenwaaraan een groot aantal Fabriekanten heeft deel genomen. Door velen zijn feestdronken ingesteld toepasselijk op dit feest en ter eer van hen die tot de Tentoonstelling in betrekking staan. Z. M. heeft aan de Commissie berigt, dat hij de Tentoonstelling eerdaags bezoe ken zal. De vierde haringbuis is den 26sle" te Rotterdam aangekomen met 102 ton. Nog zijn twee buizen te Vlaardingen binnengekomen, de een met 82, de ander met 62 ton. 'sGRAVENHAGE, 28 Julij. Z. M. heeft den verdienstelijken 74-jarigen Hoofd-Onderwijzer in eene Fransche bijzondere school te Middelburg, den Heer D. Borking Gz., op zijn 50-jarig juhilévan Rijkswege begiftigd met eene zilveren medaille, voorzien van een toepasselijk opschrift. Die erkent, hoe groote diensten een waardig onderwijzer der maatschappij bewijst, zal zich verheugen over deze Konink lijke onderscheiding. De Eerste Kamer zal aanstaanden Donderdag vergaderen. De overeenkomst tusschen den Minister van Koloniën en de Ilandel- Maatschappijtot regeling der bestaande schuldvaststelling der onderlinge betrekkingen en bepaling der door de Maatschappij te genieten provisienbe vat hoofdzakelijk het volgende Art. 1. De overeenkomst in Maart 1841 gesloten tusschen den Minister van Marine en Koloniën en de Maatschappij, en waarbij het kapitalisatie contract van Julij 1840 is gewijzigd, wor.lt, voor zooveel de kwijting betreft in bet jaar 1850 van het restant der gekapitaliseerde schuld, ingetrokken en ver vangen door de hierna volgende bepalingen. Art. 2. Het in art. 1 bedoelde restant der schuld, ter som van tien millioen gulden, zal, behoudens het geval, beschreven in art. 8, door de maatschappij niet kunnen worden opgevorderd vóór den 31stcn December 1874. Art. 3. In verband tot dit uitstel zullen aan de maatschappijbehoudens onoverkomelijk beletsel worden afgegeven, om voor rekening van het Depar tement van Kolonicn in Nederland verkocht te worden al de koffij suiker, indigo en specerijenwelke in Indië aan bet Gouvernement worden geleverd. In Indië zullen kunnen worden verkocht de specerijen benoodigd voor de behoeften ten oosten van de Kaap de Goede Hoop. Ten aanzien van de hierboven niet genoemde producten blijft de Indische Regering vrijom al of niet naar Nederland te consigneren maar wanneer daartoe wordt overgegaan, geschiedt dit door tusschenkomst van de Maatschappij. Art. 4. Ten einde den waarborg voor de in art. 2 genoemde restant schuld zoo volledig mogelijk te maken, worden aan de maatschappij, zonder eenig voorbehoud, verbonden al de in art. 3 bedoelde producten; zullende het meergemelde kapitaal van 10,000,000 worden beschouwd als een door loopend voorschot, op die producten verleend; terwijl het Departement van Koloniën zich verbindt om, wanneer onoverkomelijk beletsel dat verband mogt doen verminderen of vervallenmaatregelen te nemenom die ver mindering op eene andere wijze aan te vullen. Art. 5. Het Departement van Koloniën is bevoegd, om die schuld vroeger af te lossen, dan 1874. Eene vervroegde gedeeltelijke aflossing zal geene verandering le weeg brengen in de verpligtc consignatie, overeengekomen in art. 3en evenmin eene vervroegde gehcele aflossingwanneer die vóór ultimo December 1854 plaats heeft; wordende mitsdien de consignatie der in dat art. genoemde hoofdproducten aan de maatschappij uitsluitend verze kerd tot den 31sten December 1854. Indien na dat tijdstip de vervroegde gcheele aflossing plaats heeft en daarna met het consigneren naar Nederland der gouvernementsproducten, in art. 3 vermeld, wordt voortgegaan, alsdan zal die consignatie geschieden door tusschenkomst der maatschappij, en vol gens art. 11 en 12. Art. 6. De rente van de 10 millioen zal zijn vier ten honderd en door de maatschappij kunnen worden ingehouden van de opbrengst der te verkoopen producten. Art. 7. De maatschappij stelt het overschot ter beschikking van het De partement van Koloniën. Art. 8. Als onoverkomelijk beletsel de verzending der producten belet, of de waarde vermindert, zal de maatschappij geene betaling of uitkecring ten behoeve van het Departement van Koloniënuit de opbrengst der reeds ver kochte of nog te veikoopen gouvernements-producten behoeven te doen, alvo rens aan haar de volle ƒ10,000,000 zullen zijn terugbetaald. Art. 9. De maatschappij zal belast blijven met de verzendingen van per soneel en materieel voor de koloniale dienst en met het aanschaffen der voor werpen waarvan haar de bestelling of levering zal worden opgedragen. Art. 10. De betrekkingen der maatschappij tot het Departement van Ko loniën zijn die van ecnen agent tot zijnen principaal. Zij verbindt zich om geene andere voordeelen te trekken, dan die haar uitdrukkelijk zullen wor den toegekend; om de meest mogelijke zuinigheid te betrachten in al haar beheer en om het Departement van Koloniën steeds te zullen dienen van goeden raad in al wat strekken kan, orn den verkoop der producten op het voordeeligst te regelen en de onkosten zooveel doenlijk te verminderen. Art. 11. Voor de consignatien bedoeld in art. 5, alsmede voor de uitzen- zending van passagiers en goederen en de uitbetaling van pensioenen dele- gatien en verloftractementenzal de maatschappij gedurende het vijfjarig tijdvak van 1850 tot en met 1854, de volgende commissien en provisien mogen in rekening brengen, als: a. Commissie voor het te gelde maken der producten, bet gewone del credere daaronder begrepen, 2£ pCt.b. provisie voor de bestelling en verzending van goederen 1 pCt.c. als voren voor de verzending van specie J pCt.d. als voren voor de betaling van pensioenen, delegation en verloftractementen 1 pCt.; e. provisie harer factorij, een maxi mum van 148,000 jaarlijks. Art. 12. Na ultimo December 1854 zullen de cijfers, bij art. 11 vermeld, kunnen worden herzien, doch wordt nu voor alsdan bepaald: dat van de daarbij vermelde provisien alléén die voor het te gelde maken de pioducten voor vermindering vatbaar zal zijn en op niet minder dan 2£- pCt. gebragt zal

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1