als zij door de Kamer is gewijzigd, met 55 tegen 5 stemmen (die van de Heeren Albarda, v. Hall, Mutsaers, Donker en Wichers) aangenomen. Vervolgens is het ontwerp der wet op het inkomen van de Kroonzonder beraadslagingmet algemecne (60) stemmen, aangenomen. In de zitting Tan heden zijn achtervolgcns met algemeenc stemmen aangenomen: 1°. het ontwerp strekkende tot aanrolling van hoofdstuk I der Staatshegrooting voor 1849 (inkomen der Koningin-Weduwe); en 2°. dat tot overbrenging van fondsen voor den grooten weg van Utrecht naar 's Bosch. Ucidcn zijn naar de Eerste Kamer verzonden. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van den Heer Dirks, verslag gedaan op een adres van H. J. de Vries en andere schippers in Dren the en Overijssel, die een verzoek indienen betrekkelijk de heffing van tol door de maatschappij tot verbetering van den handelsweg over het Zwolschc diep, dat tot langdurige beraadslaging aanleiding geeft. Eindelijk wordt de Zitting opgeheven tot Vrijdag ten 11 ure; zullende als dan de interpellation aan de Ministers worden gerigt 1°. over liet vraagstuk der tienden, dat door den Heer Dommer van Poldersveldt ter tafel is gebragt, en ■2". over dat van den Heer Groen van Prinsterer, wegens het bestaan van een homogeen ministerie. ROTTERDAM, 26 Julij. Het Stedelijk Bestuur in aanmerking nemende dat de Cholera nog voortdu rend in deze stad bestaat, en in vele plaatsen laatstelijk weder is toegenomen en vooral daar, waar vele openbare, hijzonder nachtelijke vermakelijkheden plaats hadden, veel ineer slag (offers dan vroeger heeft gemaakt, heeft beslo ten de Kermis, welke anders op den 12JeD Augustus aanst. zou aanvangen, voorloopig uit te stellen, en vertrouwt dat hunne medeburgers in dezen j maatregel hel bewijs zullen zien van de zorg, welke het Stedelijk Bestuur voor hun welzijn wcnschl te dragen. In de vorige week is te Ridderkerk van de werf van den lieer J. Smit, aan liet Slikkerveer, van stapel gelaten het barkschip de Watergeus, groot bijna 500 Java-Iaslen, gebouwd voor rekening der 's Gravenhaagschc scheeps- reederij. De Predikant aldaar de lieer A. P. van Groningen, heelt den Ge zagvoerder W. 11. Kramer, voor de scheeps-bibliotheek een fraai exemplaar aangeboden, van zijn verdienstelijk werk: Geschiedenis der Watergeuzen in 1840 bij S. J. Lucht mans, te Leyden uitgegeven. Men zegt dat eerlang eene expeditie naar Nieuw-Guinea zal gezonden worden, met den Heer Gronovius als Rcgerings-Commissarisonder wiens toezigt ten vorigen jare de expeditie tegen Soolo is geschied. (IV. R. C.) ZWOLLE, 24 Julij. De boterhandel in Overijssel bedroeg in 1848, 2,449,179 Ned. name- i lijk hetgeen ter waag kwam waarbij de ponde- en stukbotcr nog op van het opgegeven cijfer kan berekend worden, zoodat er dan 3 millioen Ned. ft.' boter wordt gefabriceerd, hetwelk dus nagenoeg 2 millioen gulden bedraagt, en dit jaar aanzienlijk zal vermeerderd worden. De hooihandel bedroeg het voorgaande jaar aan de waag gewogen ongeveer 22 millioen Ned. alzoo minstens wederom een bedrag van 4 tonnen goudshetgeen ook dit jaar ongetwijfeld zal vermeerderen. GRONINGEN, 23 Julij. Door de Provinciale Staten is opgemaakt eene lijst van 3 Candidaten ter vervulling van de betrekking van Raadsheer in het Prov. Gereglshof ontstaan door het eervol ontslag van den Heer Mr. G. W. II. Baron van Imhofl. Op die lijst zijn gebragt de Heeren Mrs. F. S. Beiding van Lijphart, Officier van i Justitie te Appingcdam M. Schaaf GratamaRcgter, en E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, Officier te Groningen. Van den 20 tot en met den 238leD dezer zijn alhier door de cholera aan getast 203 personen, hersteld 37, overleden 103, in behandeling geble- j ven 241. Sedert het wederom uitbreken der cholera alhier, dus sedert den l 2V|eo Junij II., zijn hier derhalve door die ziekte aangetast 611 waarvan 284 overleden en 86 hersteld zijn. Tot geruststelling van ouders, welke kinderen hebben op het Instituut voor Doofstommen alhier, kunnen wij mededeelen, dat nog geen der kweekelingen j door de cholcra-ziekte is aangetast, en dat Instituut, zoowel als de wees huizen hier ter slede, tot dus verre, even als vroeger bij het heerschen der cholera alhier, van die vreeselijke ziekte bevrijd is gebleven. De kweekelin gen, die in deze week met bet invallen der vacantie van hier naar Amster dam zullen vertiekkenom zich van daar verder naar huis te begeven, zul len derwaarts vergezeld worden van ecnen Medicinae Doctor, voorzien van de noodige geneesmiddelen, orn dadelijk hulp te kunnen aanbieden, indien zulks onverhoopt noodig mogt zijn. [Prov. Gron. Cour IÏUITEJNLAINDSCHE BERiGTEJN. ENGELAND. LONDEN, 23 Julij. De Regering zou onderscheiden uitgaven bij het departement van oorlog inkorten, volgens verlangen der commissie van onderzoek voor de begrooting van dat departement. Er wordt hier heden eene grootc vergadering gehouden, met het doel om middelen te beramen ter bevordering van de onafhankelijkheid van llon- garije. De Londensche Medical limes van den 21sl<:,1 meldt, dat onlangs te New-Yorkin Noord-Amerikadoor hel algemeen geneeskundig collegie, eene ongehuwde Juffer, Miss, Elizabeth IMaokwcll, uadat zij dc lessen hij dat collegie behoorlijk waargenomen en haar examen doorgestaan had, tot Doc tores gepromoveerd is. In haar diploma wordt haar do titel van Domina (vrouwe) gegevendaar er van het woord Doctor geen vrouwelijke vorm bestaat. Volgens een Engelsch dagblad heeft men berekend, dat ten geïolge der politieke aangelegenheden in Euiopa, in dc jongst verloopene 18 maan den, eene som van 22,000,000 (uit huitenlandschc kapitalen) belegd is in Engelsche fondsen. Een dagblad meldt dat de beruchte Lola Monies den 19,Icri dezer, wet tig gehuwd is met een jong en rijk officier bij de garde, ileald genaamd. ITALIË, ROME, 17 Julij. Op last van den Generaal Oudinot zijn hier alle dagbladen verboden be halve het Dagblad van Rome. De Regering alhier schijnt haar ontslag te hebben genomen, ten gevolge eener uitnoodiging van den Generaal Oudinot om eene bezending naar Gaëta te benoemen, en heeft wijders haar ontslag van een adres doen vcrzeld gaan, waarin zij zich ten opzigtc van den onvoorwaardclijken terugkeer van het Pauselijk bewind hare bepalingen voorbehoudt, en de zaak van Rome aan de eer van het Fransche volk toevertrouwt. De keuze van het voorloopig stedelijk bestuur was algemeen goedgekeurd. De Sehout-bij-nacht Trehouarl heeft den 16<l(:n dezer uit Civita-Vecchia aan den Minister van Marine geschreven dat ook aldaar met veel bijval een Te Dciun is gezongen. Eene ophoopiug van een duizendtal afgedankte Rorneinschc soldaten uit allerlei natiën baarde nog al verlegenheid, daar bijna al de zeeplaatsen aan de Middellandsrhe zee hen weigeren te ontvangen. Garribaldi had zich in den omtrek van Montalto vertoond, digt aan zee, een uur of zeven boven Civita Vecchia de kust aldaar wordt door een fregat bewaakt om zijne ont koming te beletten. De Ooslenrijkschc zaakgelastigde heeft hel Piemnnteschc bewind een ultimatum doen toekomen, gelcekend door den Heer Schwartzenbcrg, hoofd van het Weener kabinet, waarbij in scherpe en dreigende bewoordingen ver klaard werd, dat zoo de laatste aanbiedingen van Ooslcmijk niet binnen vier dagen werden aangenomen, de onderhandelingen als verbroken zouden wor den beschouwd. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Julij. De Wetgevende Vergadering beeft de beraadslaging over dc drukperswet voortgezet. De gemoederen hier te lande zijn in een zonderlingen toestand. Alge meen schijnt er het gevoelen te zijn, dal de tegenwoordige staat van zaken niet kan voortduren; men spreekt opentlijk van allerlei plannen om den vorigen staat van zaken te herstellen, 't Keizerschap in te voeren, enz. Zoo zegt het voornaamste blad der Repuhlikeinsche partij de Rational: »Men voorziet eene revolutie ten voordeele van wicn, weet men niet. Ten voordeele van Louis Napoleon, van Hendrik V, van de zonen van Lodewijk Philips? Nie mand kan het zeggen noch vooruitzien; in allen gevalle, zal men niet bui ten de Republiekeinendie talrijk genoeg zijnmoeten rekenen 't is dus niet ééne revolulie, maar twee, drie of vier, welke Frankrijk in 't verschiet ziet." PRUISSEN. BERLIJN, 23 Julij. Hier heeft zich nu ook het Trouw-Bond voor Pruisscn's vrouwen en meisjes gevesligd, onder leiding van Graaf Otto van Sch lippen bach. Daarin wordt opgenomen elke achtenswaardige vrouw, die zich moedig genoeg gevoelt om met vasten tred één weg te gaan roet den Koning, die gezegd heeft: »lk en mijn huis, wij zullen den Heere dienen." Het Trouw-Bond beslaat uit 4 graden, waarin de candidaten naar haar bedrijf en vorige daden, en hare talenten, zonder onderscheiding van stand of geloof, worden opgenomen. Deze graden onllcenen hun naam «an dc Koningin en van drie barer voor gangsters. Tot feesten heeft dit verbond feestdagen der Koninklijke familie aangenomen. BADEN. Te Karlsruhe is reeds de inhoud onderzocht der van Constanz derwaarts aangehragtc kisten, welke de ontvreemde staatspapieren der amortisatie-kas bevatten. Er ontbraken slechts eenige papieren, ter waarde van 28,000. Ook de schepramen tot vervaardiging van sommige staatspapieren zijn, op een nain het regeringsgebouw te Freiburg terug gevonden. Uit eene goede bron verneemt men, dat de Rijksbestuurder, Aartshertog Johan van Oostenrijk, den 20slen Augustus van Gastein te Frankfort zal terug kceren en besloten heeft zijne ambtsbetrekking weder te aanvaarden en tot aan de voltooijing van de hervorming van Duitschland te blijven behouden. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 Julij. In den loop der eerste helft van deze maand, is aan 334 personen het verblijf alhier geweigerd, op grond dat zij de vcreischte stukken niet konden leveren of de middelen aanwijzen waarvan zij in deze stad moeten bestaan. Sedert het begin van dit jaar, dat men begonnen is met meerdere gestreng heid op de aankomende vreemdelingen te letten, zijn 7,633 personen aldus afgewezen. Te Pest moet op den 16,ll,n een oproer zijn uitgebarsten, dal door de

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2