LEYDSCHE COUR VRIJDAG, 27 JU LIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. §TA0§ BERIGT. ALGEMEENE COLLECTE, bij de Heers diende Ziele Ie. De hevige ziekte, welke bij voortduring binnen deze stad blijft woeden, telt menigvuldige slagtoffers in de verschillende standen der maatschappij, maar inzonderheid onder de behoeftigen en minvermogenden onzer sladgenooten. Erkentenis van het onbeperkt en vrijmagtig bestuur des Aller- hoogslen, besef der veelzijdige verpligtingen daaruit voort- vloeijende, is noodig voor allen; maar het maatschappelijk belang, zoowel als de inspraak van het welgeplaatste hart, vor dert leniging der wonden welke geslagen worden. Deze overwegingen, gevoegd bij den wenseh van vele achtens waardige Ingezetenen, hebben burgemeester en Wethouders doen besluiten tot het uitschrijven eener Algemeene Collecte, waarvan de opbrengst uilsluitend zal strekken, om in de groole behoeften aan de huizen der noodlijdende ingezetenen bij het heerschen dezer ziekte te voorzien. Zij zal plaats hebben op Vrijdag den 27sten Julij aanstaande, 's voormiddags ten tien ure, bij opene schaal langs de huizen der ingezetenendoor de Armverzorgers der gesubsidieerde godsdienstige Gezindheden. Ingezetenen van Leyden! De juiste waardering der groote voor- reglen van leven en gezondheid, het regie medegevoel van den nood, waarin vele uwer stadgenoolen verkeeren, het be sef uwer verpligtingen jegens Ilem die in zijne wegen onnaspeur lijk is, dit alles en nog veel meer moge u dringenom uwe weldadigheid alzoo te betoonen, dat ge u bij Hein zult kunnen verantwoorden, die u daartoe ieder oogenblik oproepen kan. Aldus gedaan en afgekondigd bij Burgemeester en Wet houders der Stad Leyden, op den 25sten Julij 1849. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. RLWE_\L,\JNDSCUE REKIGTE JN LEYDEN, 20 Julij. Sedert de laatste opgave van Dingsdag den 2'4sten Julij zijn alhier bijgeko men 69 Cholcra-lijdersoverleden 50, hersteld 6. Totaal 1105, overleden 590, hersteld 100, in behandeling 347. Het bestuur van Alkemade heeft bekend gemaakt, dat de kermis aan de Oude- en RijpweteringRoetoiarendsveen en Kaag, dit jaar geenc plaats zal hebben. 'S GRAVENHAGK, 26 Julij. Naar men verneemt zal de geheele Koninklijke Familie in de laatste dagen dezer of in het begin der volgende maand, het Loo verlaten en zich naar de residentie terug begeven. Gisteren heeft er op de buitenplaats van Z. Exc. den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, den Heer Lightenvelt, een luisterrijk diner plaats gehad, waaraan vele leden van de Tweede Kamer deel hebben genomen. De Minister van Marine zal Vrijdag, den 27steD dezer, geen gehoor ver- Seenen. Gisteren is de derde buis, stuurman Jan Schip, te Vlaardingen bin nengekomen aanbrengende 56 tonnen haring. Tweede Hamer der Staten-fieneraal. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heelt de Minister van Ko loniën eene mededeeling gedaan omtrent de laatstelijk uit Oost-Indië ontvan gen berigten. Die mededeeling is door de Kamer, onder dankbetuiging aan de troepen der land- en zeernagt, welke aan de expeditie tegen Bali deel na men, voor kennisgeving aangenomen. In die mededceling wordt gezegd dat na de verovering van Djagaraga de bevolking van Beliling zich aan het Nc- derlandsche gezag heeft onderworpen, den weêrspannigen Vorst verjaagd, en zich voorloopig gesteld onder de leiding van een door haar zelve gekozen bestuur. Het landschap Djcmbranagelegen aan den westhoek van Bali tegenover de Javasche kust, is mede in onderwerping gekomen en verlangt van ons eencn nieuwen Vorst. Die van Banglie, onder de vijanden van Beliling behoorende, is weder in het bezit gesteld van het landschap Batoerhetwelk hem vroeger door Be liling was ontnomen. Door dezen Vorst is men almede onderrigt geworden, dat eenige dorpen van Karang-Assam zich aan hem onderworpen hebben. De Generaal Michiels is, na eenige politieke regelingen, in het Belilingsche met de onder zijne bevelen staande magt tegen Karang-Assam opgerukt; Pa- dang Cove, eene belangrijke stelling aan de oostkust van Balie, werd bezet en tot hoofdkwartier gekozen; de bevolking en hoofden werden zeer tot onder werping geneigd bevonden, en vele dezer laatste zijn dit ook persoonlijk ko men betuigen. Ook is gebruik gemaakt van het aanbod der Vorsten van Selaparang (Lombok) om hulptroepen te leveren; en het gevolg van dit alles is geweest, dat de Vorst van Karang-Assam door die hulptroepen en een ge deelte zijner eigene onderdanen is aangevallenen om het leven gebragt, en dat de Vorst van Beliling, zoomede de voorname aanvuurder van den oorlog, Goesti Djilantiek, de vlugt naar het gebergte hebben genomen; terwijl zij door de bevolking geheel zijn verlaten, die van alle zijden in onderwerping komten vele wapenen inlevert welke hij de vorige expeditie in hare handen waren gevallen. Men mag dus thans de verwachting koesteren, dat de volgende landmate ons het einde van den Balischen krijg zal melden. In die Zitting is eene voordragt van wet ingekomen, ter bekrachtiging van de met de Nederl. Handel-Maatschappij geslotene overeenkomst; welke naar de afdeelingen is verzonden. Daarop zijn de beraadslagingen over de wet op de Kroondomeinen vervolgd, en zijn de art. 2 en 3 zonder stemming aangenomen. Het op art. 4 voorgestelde amendement van den Heer v. Zuylen, wegens het niet hellen voor de Kroon-domeinen van tienden van ingedijkte gronden, is, zoowel door den Minister de Kempenaer, als door den Heer Donker Cur- tius krachtig bestreden, en, bij stemming, met 31 tegen 30 stemmen aan genomen. Het alzoo gewijzigde 4||C artikel is op gelijke wijze aangenomen. Ten aanzien van het reeds veranderd 5de artikel der wet, heeft de Minister van Finantiën, namens den Koning, nog eene wijziging voorgesteld, opdat zoude worden gelezen: De besluiten, in dit en in hel vorige art. bedoeld, zullen in het staatsblad worden geplaatst. Het verslag aan den Minister van Finantiën wordt jaarlijks, voor zooveel den toestand van het Kroondomein betreftaan de Staten-Generaal medegedeeld. De Administrateur is persoon lijk aansprakelijk jegens den Slaat, nopens de schade, aan dezen toegebragt, door het niet naleven zijner instruction. Alle kosten van beheer van het Kroondomein worden uit de opbrengsten dezer goederen bestreken." Na langdurige beraadslaging, heeft de Heer van Twist een amendement, bctrclfende de laatste zinsnede, ingetrokken. Een voorstel van den Heer Fokker, om de geliccle tweede zinsnede te doen vervallen, is, met 44 tegen 16 stemmen, verworpen. Een amendement van den lieer van Twist, om deze 2dc zinsnede te wijzigen, is almede met 38 tegen 22 stemmen, afgewezen. Daarop is een amendement van den Heer Thorbecke, 't welt door den Mi nister van Finantiën was bestredenmet 35 tegen 25 stemmen, aangenomen. Het strekte, om uit het artikel, zoodanig als het nu is voorgedragen, weg te laten de woorden: voor zoo veel den toestand van het Kroon-domcin be treft." Het bezwaar tegen dit voorstel was daarin gelegen, dat men de jaar- lijksehe opbrengst van het domein niet in het jaarlijfcseh verslag aan de Sta len Generaal meende te moeten begrijpen. Vervolgens is het alzoo gewijzigde 5de art. met 54 tegen 6 stemmen, aan genomen. Na de goedkeuring van liet laatste artikel is het geheel der wet, zoodanig-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1