LEYDSCHE COURANT. n°. 1)0 Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. WOENSDAG, 18 JUL1J. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE B E RIG T EN LEY DEN, 17 Julij. Sedert de laatste opgave zijn alliier bijgekomen 131 Cholera lijders, over leden 61, hersteld 3. Totaal 723, overleden 393, hersteld 114, in behan deling 216. De vijlde haringjager is Vrijdag avond te Amsterdam aangekomen met 170 ton aan boord. De zesde te Vlaardingen met 290 ton. De tijdingen der visscherijdoor dezen jager aangehragt, luiden steeds ongunstig; immers de vloot bestaat uit 100 zeilen, en in het vorige jaar was door 6 jagers bijna 267 ton meer aangehragt. Vooral wordt er zeer weinig maatjesharing ge vangen de zevende jager had slechts 60 ton aan boord, toen de zesde de vloot verliet. De zevende of laatste Haringjager is gisteren te Vlaardingen binnenge komen aanbrengende 308 ton, waar zich slechts 39 ton maatjes-haring on der bevonden, alzoo hebben de gezamcntlijke zeven jagers aangehragt 1123^ tonnen haring, en laat het zich aanzien dat de vangst gunstiger wordt, de buizen zullen den 20stcn dezer binnenkomen. 'sGRAVENHAGE, 17 Julij. Bij besluit van Z. M. van den 7dcn zullen met 1°. Augustus, ter vereen voudiging in het beheer der registratie en domeinen, worden opgeheven de Arrond.-Dircctiën der Indirecte Belastingen te Nijmegen, Alkmaar, 'sGraven- hage, Utrechten Assen en, vereenigd met die van Arnhem, AmsterdamRot terdam en Groningen, door provinciale directiën worden vervangen. Ook wordt opgeheven, de tot dusverre afzonderlijk bestaande directie van het Algemeen Zegelkantoor te 's Gravenhage en gaat over tot het Depart, van Financiën. Voorts is onder anderen benoemd tot Directeur der Registratie en Domeinen in Zuid-Holland de Heer J. J. Pfisleren tot Hoofd-Inspecleur der Registratie bij het Depart, van Finanticn de Heer J. C. Esehauzier, thans Arrond.-Di- recteur der Indirecte Belastingen te Rotterdam. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Tweede Biamer der Staten-Generaal. Nadat in de Zitting van 11. Zaturdag de beraadslagingen over het geheel der voordragt van de wet vcor <le invoering der Pharmacopoea waren afgeloo- pen is die over de bijzondere artikelen geopend. De Heer Thorbeckc heeft gezegd een amendement te hebben op art. 1, doch van wege het verband van dit amendement met een volgend artikel, zou hij liever ook om het ver gevorderde uur, voorstellen de vergadering te verdagen tol Maandag; waartoe met 33 tegen 20 stemmen wordt besloten. In de zitting van gisteren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van den Zaturdag door een lid geuiten aandrang tot betere voorziening in de mededeeling der ofliciële verslagen van het verhandelde in de Kamer, dienaangaande eenige inlichtingen gegeven. De bezwaren welke zich hierin hebben voorgedaan zijn niet gering en de kosten er toe gevorderd zeer belangrijk, waardoor een nieuw crediet, bij de Kamer aan te vragen, noo Izakelijk zou worden. Er zoude eene vaste jaarlijksche uitgave van ƒ18,300 en eene aan te wenden som in eens van ƒ10,000 noodig zijn. De Minister raad heeft zich aanvankelijk niet gezind betoond om bij den dagelijkschcn drang tot bezuiniging, bij de noodzakelijkheid om andere nuttige uitgaven te moeten staken, en orn ambtenaren te ontslaan of op wachtgeld te stellen en daardoor vele huisgezinnen ongelukkig te maken, oin bij dat alles zoo danige nieuwe uitgaven voor dit onderwerp voor te stellen. Na de interpel latie van Zaturdag heeft de Minister op nieuw den Ministerraad geraadpleegd, en men heeft toen besloten om eerlang toch een ontwerp van wet dienaan gaande aan te bieden, als wanneer de gelegenheid geopend zal zijn om over dit onderwerp te handelen. Uit de mededeeling des Ministers, wat het finantiële punt betreft, blijkt voorts dat, om te kunnen voldoen aan het verlangen tot spoedige officiële mededeeling, er noo lig zouden zijn voor de Tweede Kamer 8 snelschrijvers, ieder a 16C0 ƒ12,800, 4 voor de Eerste Kamer h ƒ1000 ƒ4000, vermeerdering hij de expeditie enz. 1500to taal 18,300; kosten voor eene snelpers 4000, aanbouw voor een lokaal om die pers te plaatsen, enz. ƒ6000, te zamen 10,000en alzoo totaal 28,300, waarvan 10,000 voor eens en 18,300 aan vaste jaarlijkschc uitgaven. Vervolgens heeft de Heer Dommer van Poldersvelt verlof ge vraagd en verkregen om op den IS'160 dezer den Minister van Finantiëu te interpelleren wegens den afkoop van tienden. Daarna zijn de beraadslagingen hervat over art. 1 van bet aan de orde zijnde wetsontwerp tot invoering van de Pharmacopoea Nee'iJandica en Ne- derl. Apotheek. De Minister van Binncnl. Zaken brengt vooraf ter kennis dat art. 6, houdende toekenning van de bevoegdheid om in dit formulierboek vau tijd tot tijd verbeteringen aan te brengen, door de Regering wordt ingetrokken. De Heer Thorbecke heeft bet amendement op art. 1waarop bij Zaturdag doelde, voorgesteld. Uet art. 1 zou naar dat amendement aldus luiden: »De nieuwe Pharmacopoea of Nederlaiidsche Apotheek door de zorg van het algemeen bestuur vervaardigd en uitgegeven zalter vervanging der Phar macopoea Relgica worden ingevoerd op bet tijdstip door Koninklijk besluit aan te wijzen met de volgende bepalingen (hier zouden dan volgen de wets bepalingen voor dit onderwerp van toepassing en verpligtend)." Door het eerste gedeelte zou sprekers stelsel in werking kornen dat niet de wetgever, maar bet algemeen bestuur dat boek invoerde; door het tweede zou, op liet voetspoor van wat elders geschied is, er een tij 1 kunnen verloopen tusschen het tijdstip der uitgave en de werkelijke invoering, opdat dit gewigtig on derwerp den toets der wetenschap en van het deskundig publiek zou kunnen ondergaan. Sommige leden verklaren zich met bel amendement van den Heer Thor becke te kunnen vereenigen anderen opperen bedenkingen daartegen, welke door den voorsteller worden beantwoord, die daarop nog nader de zuivere strekking van bet amendement ontwikkelt, dat uitvloeisel is van zijn stelsel dat niet de Wetge\ende Magt maar het algemeen bestuur, de Pharmacopoea moet invoeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken staat stil bij de voordragt zooals zij daar ligt; beschouwt vervolgens het amendement van den Heer Thorhceke in het algemeen; wijst op den gevaarlijken slap die men doet, om terwijl het regl van amendement als laatste hulpmiddel in het reglement van orde is opgenomen, in de openbare zitting amendementen voor te dragen, die geheel de voordragt der Regering vernietigen en waarop men onvoorbereid is, en staat ten slotte stil hij Let amendement in het bijzonder, ten betooge dat het niets anders inhoudt dan eene delegatie, en dat de Regering of de magt tot invoe ring heeft, en dan vervalt de delegatie, of de wetgevende magt moet, gelijk de Minister van oordeel is, tot de invoering medewerken, en dan is het amen dement onaannemelijk. In omvraag gebragl is hel verworpen, 31 tegen 27 voor. Daarop is art. 1 onveranderd aangenomen, met 37 tegen 21 stemmen, en begint men aan art. 2. Een amendement van den Heer Godel'roiter bepaling dat alle nagedrukte exemplaren, ten behoeve van den Staat verbeurd worden verklaard, met welke wijziging de Minister van Binnenlandsche Zaken zich heeft vereenigd, is aan genomen niet 53 tegen 4 stemmen; tegen hebben gestemd de lleeren Hengst, Zijlker, Heemskerk en Sloetdaarop is art. 2 met 46 tegen 13 stemmen aangenomen. Art. 3 en 4 zijn zonder beraadslaging aangenomen. Art. 5 is met 46 legen 13 stemmen aangenomen. De Heer Wijnaendts heeft daarna voorgeslagen om art. 6, dat door de Re gering was ingetrokken, weder te herstellen. O.k dat amendement is, na beradslaging, verworpen met 41 tegen 18 stemmen. Eindelijk is het gehecle ontwerp, met weglating van art- 6 en met opnaine der wijziging, door den lieer Godel'roi voorgeslagen, aangenomen met 36 tegen 23 stemmen. Daarna is de zitting opgeheven. Morgen zal worden beraadslaagd: 1°. over het ontwerp nopens de heffing der provinciale opcenten in Noordhrabant, en 2°. wegens de uitzetting en toe lating van vreemdelingen. Provinciate Staten. In de Zitting van Zaturdag II. is het onderzoek van het ontwerp der ge meentewet voortgezet, en zijn art. 639 na eenige beraadslagingen, de meesten gaaf, andere meer of min gewijzigd aangenomen en de voortzetting van dit onderzoek bepaald op Maandag den 16llcn dezer. ln de Zitting van Maandag zijn van het Gemeente-Regleinent de artike len 39 89 besproken, cn is de voortzetting der beraadslagingen over dit stuk bepaald op heden morgen ten elf ure.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1