B U1TEJN' LA IN DSC HK BE 111G TEW is beslistmet eene meerderheid van 36 tegen 33 stemmen dat de post op de uitgaven, voorkomende in Hoofdstuk III, 2(1(! afdecling, art. 3, voor den Provincialen Architectwelke voor memorie was uitgetrokkengeheel zal geroyeerd worden. De zitting is verdaagd tot morgen ochtend ten 11 ure. In de zitting van Vrijdag is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp van gemeente-wet. Uit bet verslag der Commissie, ontlee- nen wij de navolgende algemeene beschouwingen: Eene eerste aanmerking betrof het verschil, dat wordt gemaakt tusschen gemeenten beneden de 5,000 zielendie aan meerder en gemeenten boven de 5,000 zielen, die aan minder toezigt worden onderworpen. De groote meer- dorheid der Commissie keurde dat beginsel goed. Zij vond in het minder getal raadsleden niet dien waarborg, die het grootcr getal dier leden in groo- ter gemeenten geeft. Zij vond daarin ook niets onbillijks en meende, dat hetgeen men vroeger het platte land noemde, hierin geene uitsluitende voogdij over hetzelve als zoodanig konde zien; vermits, hetgeen men vroeger stad noemde, wanneer het in de calhegorie eener gemeente beneden de 5,000 zielen vielevenzeer aan meerder toezigt zou worden onderworpen. Zelfs meende die meerderheid, indien de wet, zoo als zij daar was, in werking kwaui, dat, zoo er al geene plattelands-gemeenten van meerder toezigt werden onthevenstellig steden daaraan zouden worden onderworpen, en was ook van oordeel dat er, uit den aard der zaak, in kleiner gemeenten minder ruime stof bestond om wei-ervaren leden in den raad te kunnen kiezenen hield daarbij in 'toog, dat hier eene wet, verbindende voor het geheele Rijk, niet uitsluitend voor één gewest, werd onderzocht, zoodat men niet mogt afgaan op aangehaalde voorbeelden in gemeenten in zoodanige gewestenwaar de ingezetenen op niet minderen trap van ontwikkeling stonden dan de bewoners van grooter gemeenten; maar dat hier de belangen en de toestand van alle gewesten in aanmerking kwamen. Diezelfde meerderheidhoezeer de schei ding in grooter en kleiner gemeenten aannemende, kan zich echter niet ver eenigen met het beginsel, om die grens der kleiner gemeenten tot op 5,000 zielen uit te breiden. In gemeenten van 4 of 5,000 zielen toch doen zich de bezwaren niet op, die bij kleiner gemeenten aanwezig zijn, en de toestand eener gemeente van 5,000 zielen kan, billijkerwijs, met die bijv. van 1,000 of 1,100 zielen, niet op ééne lijn worden geplaatst. Zij adviseerde dus, dat men zich beperkte tot gemeenten beneden de 3,000 zielen. De minderheid der Commissie verlangde alle onderscheid tusschen groote en kleine gemeenten, waartoe de Grondwet geene aanleiding gaf en waar aan geene behoefte bestondvooral in Zuid-Holland opgeheven. Zij ooideclde dat men ook in kleiner gemeenten zeer wel op de hoogte was, om zijne eigene belangen te behartigen. Die minderheid verwachtte ook van die opheffing der calegoriën eenige vrucht van vereenvoudiging en bezuiniging van bestuur, waaraan zoo dringende behoefte is. Eene tweede algemeene bedenking betrof den vorm dezer wet. Een derde algemeene aanmerking betrof de opdragt van vele werkzaam heden en beslissingen aan de Gedeputeerde Staten, terwijl de Grondwet alleen van Provinciale Staten spreekt. De Commissie is wel van oordeel, dat waar hier en daar in de Grondwet gesproken wordt van Provinciale Statendaarmede Gedeputeerde Staten bedoeld wordendoch dit dient bij de wet te worden uitgemaakt, om later alle moeijehjkheden te voorkomen. Eene vierde algemeene aanmerking betrof het gebruik der benaming van plaatselijk bestuur en gemeente-besturen. Verschillende uitdrukkingen ge ven verwarring van begrip. Men stelt dus voor om duidelijk aan te geven wat men onder plaatselijk en yemeenle-hestuur verslaatof orn overal waar dit past, van Burgemeester en Wethouders en Gemeenteraad te spreken. Door die juistheid van benaming verkrijgt men juistheid van begrip der attributen. Ten slotte bad de Commissie nog vele aanmerkingen op de redactie die zij nu ter tijdbesparing achterliet. Na deze korte, algemeene beschouwingen is de Commissie tot de afzonder lijke artikelen overgegaan. Eerst is het Ontwerp van een reglement op de begraafplaatsen ter tafel ge- bragt. Nadat vele leden deswegens het woord hebben gevoerd, wordt besloten met 58 legen 15 stemmen, de behandeling uit te stellen tot aanstaanden Maandag. Daarna komt het verslag der Commissie over de gemeente-wet ter tafel. Vooreerst wordt gestemd over de bevoegdheid van deze Prov. Stalen om over dit Ontwerp te worden gehoord, en deze bevoegdheid met 69 tegen 4 stemmen, die der Heercn Hogendorp, v. Dam v. Noordeloos, de Witte v. Citters en v. d. Aardwegh, toegekend. Vervolgens wordt beraadslaagd over het beginsel der classilicatie van ge meenten en het voorstel der Commissie om zich daarmede te vereenigen met 48 tegen 25 stemmen verworpen. De Vergadering verecnigt zich met de overige algemeene beschouwingen en gaat nu over tot artikelsgewijze beraadslaging van het reglement. Na breedvoerige beraadslaging wordt beslist dat hoewel de classificatie niet is goedgekeurdde Vergadering toch voor het geval dat zij mogt worden aan genomen, liet cijfer van 5000 op 3000 zielen aannemelijk keurt. Bij art. 2. woidt met 39 legen 32 stemmen als gevoelen der Vergadering aangenomen dat de Wethouders zouden benoemd worden op eene voordragt door den gemeenteraad aan den Koning, en wijders liet beginsel van delegatie tot die benoemingen op den Commissaris des Konings te doen vervallen. Na dat art. 5 nog besproken was, en de behandeling daarvan gedeeltelijk werd nitgesteld uit hoofde van den zamenhang met latere artikelen, werd de be raadslaging van art. 6 uitgesteld tot heden morgen 11 ure. GRONINGEN, 10 Julij. De verdienstelijke Amanuensis bij het Museum van Nat. Hist. J. O. Kar- stenoverleed hedenten dage als hij het lijk zijner vrouw en een zijner kiudereu ten grave zou geleiden, mede aan de heerscbende ziekte. Hij was sedert 34 jaren aan het Museum verbonden, kende de duizende voorwerpen bij naam en plaatsing en bezat groote ervarenheid in de dierkunde, verge lijkende ontleedkunde, de boetseer- en beeldhouwkunst en hovenal in die van prepareren en opzetten, terwijl al die bekwaamheden, met eene nederigheid en dienstvaardigheid eri oribaatzuchtigen ijver gepaard gingen, welke zijn ver lies dubbel doen betreuren. S3 IC Sj 65 S 13» BRUSSEL, 12 Julij. Het is thans zeker, dat Ledru-Itollin uit Frankrijk te Ostende is aangeko men en vandaar Woensdag met de stoomboot Sir Edward Banks naar Enge- lands is overgestoken. Hij had zich tot hiertoe te Parijs verborgen gehouden. De Kapitein Broer van het Ned. schip Willielrnina is te Antwerpen wegens sluikerij veroordeeld, tot 4 maanden gevangenis en het tienvoud der gesmokkelde regten, zijnde bijna ƒ29,000, of bij niet-betaling tot een jaar gevangenis, bovendien is schip en lading in beslag genomen. F RA. BTli RIJK. PARIJS, 12 Julij. De verkiezingen zijn hier in de grootste orde afgeloopenen hoewel men den uitslag nog niet weel zoo is het echter hoogst waarschijnlijk, dat de ge matigde paitij zal gezegevierd hebben, en de 11 door haar voorgedragen Can- didatcn zullen zijn benoemd. Van de Candidaten der democratische partij heeft de Heer Goudchauxdie de meeste stemmen erlangde, er slechts 100,473 op zich vereenigd. De Heer de Lamartine heeft 38,007 stemmen verkregen. Niet zoo algemeen gunstig schijnen, volgens de voorloopige opgavende verkiezingen in de provinciën te zijn uitgevallen. Bepaaldelijk te Lyon ver wacht men dat de hevige republikeinen de bovenhand zullen behouden, heb bende de Heer Jules Favre aldaar 27,000, en zijn mededinger, de Heer Rivet slechts omstreeks 9,000 stemmen erlangd. Ook in de departementen de I'Allier en Haute Vienne ziet men eene dergelijke uitkomst té gemoet. De zitting van den ll<ien heeft niets belangrijks opgeleverd. De Volksvertegenwoordiger Napoleon Bonaparte heeft in het dagblad Le Siècle bekend gemaakt, dat hij in de Vergadering van eergisteren ge stemd beeft tegen het zenden van een dank-adres aan het leger in Italië, omdat hij in de belegering van Rome eene schending zag der constitutie, en eene misdaad tegenover het beginsel der Franschc Republiek. Hij protesteerde alzoo andermaal legen eene staatkunde, welke het Fransche leger veranderd had in soldaten van den Paus, in werktuigen van het absolutismus en van het jesuitismus, in bondgenoolen der Oostenrijkers. ITALIË» ROME, 5 Julij. De Generaal Oudinot heeft den 3dcn eene proclamatie uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat voorloopig alle rnagt vereenigd is in handen van bet openbaar gezag; dal onverwijld de medewerking van de municipale overheden zal worden ingeroepen. De clubs en politieke vereenigingen worden opgehe ven. Voorloopig wordt alle uitgave cn aanplakken van stukken, zonder ver gunning, verboden. PKIISSEN. BERLIJN, 11 Julij. De Minister van Koophandel heeft ter kennis van den handelstand in da Oostzee-havens gebragt, dat er gisteren eenen wapenstilstand met Denemarken door de wedcrzijdsche gevolinagtigden geteekend is. De ratificatie werd binnen 8 dagen te gemoet gezien. BADEN. KARLSRUHE, 1 Julij. In den afgeloopen nacht werd het beschieten van Rastatt gestaakt. Naar inen verneemt zouden de belegerden gisteren eenen uitval ondernomen hebben om zich gewapenderhand eenen weg naar den Rhijn te banenmaar na een bloedig gevecht weder teruggeslagen zijn. De zwarte rookwolken, die men in den nacht van den 7den op den 8steD dezer in de rigting van Rastatt heeft waargenomen, hadden baren oorsprong in den brand van twee dorpen, waar onder Niederbiihl, welke door de belegerden in brand gescholen waren. Sedert eenige dagen hebben de troepen zeer veel van de buitengewone hitte te lijden en beginnen zich koortsen onder hen te openbaren. Gisteren is de Prins van Pruissen zelf in het kamp geweest, om zich in persoon van den toestand der troepen le overtuigen, en heeft hij zijne tevredenheid te kennen gegeven over den goeden geest die voortdurend onder hen heerscht. Onder de Badensche sol daten die sedert kort tot hunne vanen teruggekeerd zijn en alhier vereenigd worden is het gisteren weder lot onrustige tooneelen gekomendie echter door de krachtige maatregelen van den Commandant der stad spoedig weder gestild zijn. Blijkens eene officiële bekendmaking, in de Karlsruher Zeilung

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2