B U1TEJN LA IN DSC U E BEillGTEüV van den Berch van Heemstedetot het benoemen cencr Commissie die de vergadering zal dienen van consideratie en advijs nopens het vraagstuk der bevoegdheid tot het aanstellen van een Architect ol door de Prov. of door Gedep. Stalen dat zich heden heeft opgedaan. Die Commissie wordt zamen- gesteld uit de Heercn van Berkel, van den Bercli van Heemstede, Nederburgh en Ylielander. Vervolgens wordt de Zitting opgeheven tot den volgenden dag, wanneer de vergadering waarschijnlijk zal beraadslagen over de provinciale begrooting, en Vrijdag over de gemeente-wet. Uittreksel uit het Ver slaygedaan door de Gedeputeerde Staten, aan de Staten der Provincie Zuid-Holland, in de gewone Vergadering gehouden te 's Gtavenhage, op Dingsdag den 3dc" Jul ij 1849. (Vervolg van ons vorig nommer.) 34, Fabrieken en Trafieken, hieromtrent wordt gemeld: De Leydsche laken-fabriekanten hebben zich in 1848 in eenige meerdere levendigheid dan in het voorafgaande jaar mogen verheugenvooral door leve- rancien ten behoeve van het leger. Van de Grijnfabrieken aldaar is daarentegen niets gunsligs te zeggen, daar zij in het afgeloopen jaar over het algemeen zeer bepaalde orders gehad hebben, en hare vooruitzigten duister blijven, aangezien dit fabrikaat, waar aan in China vroeger zoo zeer de voorkeur boven anderen werd gegeven aldaar thans niet meer zoo gezocht schijnt. De Dekenfabricken hebben in het afgeloopen jaar niet ongunstig gewerkt en in het najaar zelfs meer dan gewone aanvrage gehadzoodat bunnc magazij nen werden opgeruimd. Ook de Duffel- en Baaifabrieken hebben hare werkzaamheden niet vermin derd en deze artikelen zijn meer en meer gevraagd. De Saaifabrieken blijven voor de behoefte der land- en zcemagt, zoowel in Indic als hier te lande, eene vrij goeden aftrek behouden. De Katocnfabriek zet hare werkzaamheden geregeld voort, vooral door het fabriceren van artikelen voor Binnenlandsch debiet, doch zij ondervindt maar al te zeer, dat de verminderde regten op den invoer van soortgelijke artikelen in België vervaardigd, zeer nadeelig op de prijzen werken. De Kamer van Koophandel te Leyden acht het voor die fabriek allezins wen- scbelijk, dat de bedoelde regten op den vorigen voet worden teruggebragt. De overige fabrieken te Leyden blijven voortdurend baren roein staande houden en hebben over het algemeen in 1848 niet ongunstig gewerkt, maar de anders zoo belangrijke handel met Frankrijk in ruwe inlandsche wollen is ten gevolge der staatkundige gebeurtenissen bijna geheel gestremd. Voorts is vergunning verleend om aldaar op den laatsten Dingsdag der maand Junij en de twee volgende dagen eene wolmarkt te houden. In den toestand der Bier- en Azijnmakerijen is achteruitgang te bespeuren. Er zijnvolgens de opmerking van de Kamer van Koophandel te Botterdam i weinig fabrieken welker ontwikkeling zoo zeer door bet accijns-stelsel belem merd wordt. De toestand der scheepstimmerwerven is over het algemeen niet ongunstig, j De belangrijke fabriek der Nederlandsche Stoomboot-Maat6chappij te Fijenoord heeft door de tijds-omstandigheden zeer geleden ten gevolge van het opzeggen of terughouden van bestellingen. Daar echter nog vrij aanzienlijke werken onder handen waren, schijnen de uitkomsten beter te zullen zijn dan men aanvankelijk verwachtte. Vervolg en slot in een volgend nommer.) ROTTERDAM, 11 Julij. De N. Rott. Cour. berigl dat de volgende schepen naar Chili en California zijn vertrokken: Van Bio-Janeiro naar Californië, het schip Ceres, Kapt. Cramer, van Schiedam; het schip Resolutie, Kapt. Bolulïs, van Kromme nie (onder Kniphuiser vlag). Van Valparaiso naar Panama en Californië, het barkschip de drie Gebroeders, Kapt. K. J. Swartvan Botterdam; het hoekerschip OceanKapt. van Duffelen, van Vlaardingen. Zeilende: van Rotterdam naar Valpariso, het barkschip Catharina, Kapt. Rietmeijer; van Dordrecht, het barkschip Clara Anna Maria, Kapt. P. J. Bakeina. Gereed om te vertrekken: van Dordrecht naar Valparaiso, het barkschip Jan van Hoorn, Kapt. J. Bouten. ZALT-BOMMEL, 11 Julij. De herstemming in het achtste kiesdistrict van Gelderland heeft den vol genden uitslag opgeleverd. Van de 616 ingekomen stembillcttcn waren 2 van onwaarde, 183 voor Ds. VV. R. Baron van Hoëveli, en 431 voor O. VV. A. Grave van Bylandt van Marienweerdt. De laatstgenoemde is dus met eene aanzienlijke meerderheid tot lid der Tweede Kamer verkozen. 's HERTOGENBOSCH11 Junij. Den 6den hield het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant zijn 13de Algemeene Vergadering, onder Voorzitting van Mr. J. Versfeitdie in eene openingsrede, eenige bijzonderheden mededeelde over de Bedenals bijdrage tot de kennis van het oude belastingstelsel. Hierop werd namens het bestuur verslag gedaan omtrent den toestand van het genootschap gedurende het afgeloopen jaar, waaruit onder anderen bleek, dat de belangstelling in alles wat Noord-Brabants geschiedenis en letterkunde betreft, ook door middel van het Genootschap, meer en meer wordt opge wekt, en werden door den Bibliothecaris, Dr. C. R. Hermans, eenige op merkingen medegedeeld over het belang van het opsporen van voorwerpen vooral tot degeschiedenis der kerkelijke bouwkunst betrekkelijk. Vervolgens werd door den Heer H. M. C. van Oosterzce, Predikant te Oirschoteene ver- j handeling voorgedragen over de beoefening der sterrekundein betrekking tot die der geschiedenis. Deze rede werd met de meeste belangstelling en genoegen aangeboord en den spreker dringend uilgenoodigd haar voor de han delingen des genootschaps af te slaan. Aan dit verzoek heeft Z. Eerw. wel willend voldaanzoodat ook de niet op de vergadering tegenwoordig zijnde leden, met deze belangrijke redevoering zullen knnnen bekend worden. Verder werden tot bestuurders gekozen de Heeren L. Rijsterborgh en Mr. N. F. C. J. Sassen, en ging het voorzitterschap over op Mr. M. P. H. Strcns, tot wien als zaodanig de aftredende Voorzitter het woord rigtte, en hem in ruime mate dat genoegen in die betrekking toewenschte, hetwelk hij gedu rende zijne waarneming had mogen smaken. Na de behandeling van eenige voorstellen of vragen, werd de vergadering met eene korte toespraak besloten. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Julij. De President der Republiek heeft den voormaligen Minister van Buiten- landsche Zaken, Drouyn de Lhuys, benoemd tot buitengewoon Gezant te Londen. In de Zitting van de Wetgevende Vergadering van gisteren, is op voor stel van den Heer Melun eene commissie van 30 leden benoemddie zich moet bezig houden met het onderzoek der maatregelen tot leniging, of tot vermindering der armoede. Ten gevolge van een zwaar onwedcr is te Triguènes, niet ver van Mon- targis, een luchtsteen gevallen van bijna 5 Ned. ffi. Hij bestaat grootendeels nit gekristalliseerde stoffen zwavel en eene zelfstandigheid die naar gips ge lijkt. ITALIË, ROME, 3 Julij. De Fransche troepen zijn heden de stad ingetrokken door de poorten van San Pancracio', del populo en del Corso, en met veel gejuich ontvangen. Al leen voor een koffijhuis dat de verzamelplaats was van alle Romeinsche volks leiders en wereldburgers werden eenige beleedigende kreten aangeheven waarop dit huis zonder ander hulpmiddel dan het plat van den sabel door de Franschen schoongeveegd is. De Generaal Oudinot heeft gelast om al de Franschen die in de vijandelijke gelederen hebben gevochten, te doen vatten en naar oorlogswetten te vonnissen. Het Driemanschap SaffiArinellini en Slazzini is ontvlugt op een schip dat hen naar Maltha zal overbrengen. Het legioen van Garibaldi beeft het Romeinsche grondgebied verlaten en zich in de Abruzzen, noordelijk gewest van Napels geworpenwaar bij den oorlog als partijganger wil voortzetten. Door eene afdeeling van de Franschen vervolgd, en op het Napelsche leger stuitende, is zijn ondergang onvermijdelijk. De Generaal Oudinot heeft den 5den uit Rome het volgend telegraphisch berigt aan de Fransche Regering medegedeeld: Terstond na den intogt der Fransche troepen in Rome heb ik alle noodige maatregelen genomen om de rust en orde te verzekeren. Ik heb den Generaal Rostolan tot Gouverneur van Rome en den Generaal Sauvan tot Plaats-Cominandant benoemd. Het fort S. Angelo is heden morgen ten 7 ure aan onze troepen over- I gegeven. Een bijzonder berigt uit Marseille meldt nog het volgende: De inbezitneming van Rome heeft werkelijk den 3den plaats gehad. Da tijding daarvan is door eene dien dag uit Civita-Vecchia vertrokken stoom boot aangebragt, die den 4den te Toulon is aangekomen. De Generaal Oudinot beeft geëischt dat de stad zich onvoorwaardelijk zou onderwerpen, en een bedenktijd van zes uren aan de belegerden toegestaan, die zich niet wilden overgeven dan op voorwaarde dat hun de vrije aftogt met alle krijgseer zou worden vergund. Na het verstrijken van dien termijn maakte onze artillerie zich gereed om de stad te bombarderentoen het Romeinsche leger zich onvoorwaardelijk overgaf. Het legioen van Garribaldi wilde eerst nog tegenstand bieden en had zich in eene kazerne verschanst ten laatste echter heeft het de stad verlaten. De Heeren d'Ilarcourt, de Corcelles en de Rayneval, vergezeld door een Kardinaalzijn van Gaëta met de stoomboot le Vauban te Civita-Vecchia aangekomen, op het oogenblik dat de mare van de overgave van Rome zich daar verspreidde. Zij zijn terstond vertrokken om zich bij den Opperbevel hebber te vervoegen. In al de brieven uit het leger wordt eenstemmig de grootste lof toegezwaaid aan de dapperheid onzer soldaten. De Officieren hadden zelfs moeite om hun al te grooten ijver te bedwingen. In de laatste gevechten zijn alle stellingen met de bajonet vermeesterd. PRUIS SEi UK. BERLIJN, 11 Julij. Door de Regering is bekend gemaakt een ontwerp van wet betreffende eene inkomsten- en classikale belasting, waarover zij, vóór het door haar wordt vastgestelddoor middel van de drukpers het gevoelen van het volk wil ver nemen. De inkomsten-belasting zal toegepast worden op die inwoners, wier inkomen 400 Rijksth. bedraagt of meer; de classikale belasting op hen die minder inkomen bezitten. Van een inkomen tot en met 1000 Rijksth. zal

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2