LEYDSCHE COURANT N°. 8 VRIJDAG, 13 JULTJ. 1819. JJc Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. J)ie van Maandag komt uit Zaturdag avond. Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINJNEINLAÜSDSC11E BKRIGTE>. LEYDElY, 12 Julij. Laatstl. Dingsdag avond is een Koopman te huis bchoorende aan den Rijndijk onder Voorschoten, op den spoorweg niet verre van de Vink, leven loos en vrcesclijk verminkt, gevonden. Er is aanleiding om te vermoeden, dat die persoon ten gevolge van dronkenschap of wangedrag, zich zei ven dien dood heeft berokkend of aangedaan. D: Gouverneur van Zuid-Holland heelt bekend gemaakt, dat de jagt op ganzeneenden en watersnippen, den lslen Augustus zal geopend worden. Sedert onze vorige opgave zijn alhier bijgekomen 61 Cholera-lijders, overleden 34, hersteld 16. Totaal 528, overleden 301, hersteld 104, in behandeling 123. De Commissie voor de noodlijdenden door den brand te Grafhorst in Overijssel, zal daar 13<len dezer het bouwen van 20 huizen aanbesteden met de leverancie der noodige bouwstoften. 'sGRAVENIIAGE, 12 Julij. Bij Koninklijk besluit van den 7deD dezer, is aan den Heer G. W. F. Baron van Fridagh op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van Iloofd-lnspecteur van 's Rijks directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsenspeciaal belast met de linie-dienstzijnde voorts bij dat besluit de voormelde betrekking van Hoofd-Inspecteur opgeheven. H. M. de Koningin-Weduwe heeft doen aanbesteden, het bouwen van een Kapel bij II. M. verblijf aan den Bezuidenhoulsehen-weg, genaamd Boschlust. Bij den Minister van Finantiën is van een onbekende, onder het post merk Rotterdam, van den 6deD dezer, tot teruggave van aan 's Rijks schat kist verschuldigde gelden een bankbiljet groot zestig gulden ontvangen. Men verneemt, dat thans bij het Ministerie van Binnenlandsche zaken in bewerking is een ontwerp van wet, ten aanzien der inkwartieringen, waardoor zal worden voldaan aan eene sedert lang bestaande behoefte. In de Zitting van de Tweede Kamer van eergisteren is ingekomen een wets-ontwerp, tot aanvulling van het lste Hoofdstuk der Slaatsbegrooting over 1849. Drukken, ronddeelen en verzending naar de afdeelingen. De Voorzitter geeft kennis, dat de geloofsbrieven van het lid uit Limburg, den Heer Lambrechts, in handen eener commissie tot onderzoek worden ge steld. Als leden dier commissie worden benoemd de Heeren: Thorbecke, Poortman en van Voorst. De commissie van rapporteurs is gereed, hare verslagen uit te brengen over de wcls-ontwerpen 1°. tot invoering van de Pharmacopaea Neerlandica, en 2°. tol lulling van opcenten in Noord-Brabant. Drukken en ronddeelen dier verslagen wordende de beraadslagingen over het eerste ontwerp bepaald op aanstaanden Zaturdag, 's morgens ten 11 ure, en die over het tweede, na afloop daarvan. Wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Zijn gekozen: Voorzitters: Onder-Voorzitters: Comm. voor de verzoeke. ls,e Afd. v. Rosenthal, Backer, Wynaendts, 2',e de Man, Duymaer van Twist, Heemskerk, 3de van Naamcn, Smit, van der Linden, 4de Thorbecke, v. Zuylen v. Nyevell, van Heide Reinestcin, 5dc AlbardaFockcr. Borret. Ingekomen een wets-voordragt, tot overbrenging van een hoofdstuk der Slaatsbegrooting van 1818 op die van 1849, welke som henoodigd is tot vol- tooijing van den grooten weg van Utrecht naar 's Hertogenbosch. Daarna is de zitting opgeheven. De afdeelingen van de Tweede Kamer zullen zich morgen ochtend bezig houden met het onderzoek van het wetsontwerp nopens de Kroondomeinen. Ten drie ore zal de Kamer erne zitting houden. Iu de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland van gisteren, is het nieuw benoemde lid Mp. 1). J. Bijleveld na de gebruikelijke eeds-afleg- ging, toegelaten en heeft zitting genomen. De Voorzitter deelt mede, dat er van de verschillende Commissiën tot dusverre drie rapporten bij hein zijn ingekomen, te weten: 1°. nopens het voorstel van Gedep. Staten tot verdecling van gelden door de ingezetenen hijeenge- bragt, in verband tot liet vroegere plan lot oprigling van een provinciaal ge neeskundig krankzinnigen-gesticht2°. nopens liet voorstel tot verleening van een toelage van ƒ9000 voor een Veer te Spijkenisse; en 3°. betreffende de belooning aan ambtenaren van den waterstaat en een adres van den Heer In genieur Boerrigter om eene gratificatie, enz. Namens de eerste Commissie wordt rapport uitgehragt door den Heer Hoog. De Commissie keurt het algemeene denkbeeld goed om onder die vier ste den de gelden te verdeelen naarmate der gevorderde uitgaven voor de op te rigten ot te vollooijen gestichten; zij stelt echter eene wijziging voor in de toepassing. Namelijk om, daar de kosten te Dordrecht op ƒ72,000 geraamd, ƒ80,000 zullen heloopen die laatste som tot grondslag der verdeeling aan te nemen. Ten tweede stelt de Commissie voor, dat de voorwaarde, bij liet voorstel van Ged. Staten voor Rotterdam gesteld, namelijk dat, als in 1854 met den bouw nog geen begin mogt zijn gemaakt, de Prov. Staten van dat jaar zullen beraadslagen over bet al of niet bestemd blijven van die som tot gezegd einde, dat die bepaling ook worde toegepast op de andere steden, onder bijvoeging, dat, bij eene eventuele andere bestemming dier gelden, uit hoofde van liet niel-vervullen der opgeroeide voorwaarde, toch altijd die gel den zullen moeten worden besteed niet anders dan in liet belang der betere verpleging van krankzinnigen; en eindelijk dat jaarlijks in het verslag van Ged. Staten zal worden medegedeeld de stand van zaken inet betrekking tot dit punt, in den afgeloopen jaarkring. De Voorzitter zegt, dat, aangezien er van de stad Rotterdam geen bepaald plan is ingekomen met eer.e daarbij gevoegde begrootinghet wel onmogelijk is, om eene strikt juiste verhouding der te verdeelen sommen op te geven; dat hij echter gelooft, dat in de gegeven omstandigheden het voorgedragen plan, met de wijziging daarin door de Commissie gebragtop billijke grond slagen berust en dat daarbij wijders de noodige en meest voldoende voorzorgen zijn genomen tot bereiking van liet doel. De Heer H. Gevers achtte bet beter de toe te kennen som te bepalen na dat de aanbestedingen zullen hebben plaats gehad, vermits dan de werkelijke behoefte met meerdere zekerheid kan worden gekend. Na eenige beraadslaging wordt bet voorstel aangenomen met 69 stemmen tegen eene die van den Heer 11. Gevers. 2°. De toelage voor een veer te Spijkenisse wordt toegestaan. 3°. De Commissie doel, bij monde van den Heer van Heteren Gevers, ver slag. De Commissie onderzoekt in baar rapport den staat van zaken in dit opzigt voor en na 1 April jl. en stelt voor, dat de vergadering zich vcreenigc met het voorstel van Ged. Statenom aan ccnen HoofJ-Ingenieur voortaan eene vaste jaarlijksche toelage of belooning toe te kennen van ƒ500 en aan drie Ingenieurs, elk ƒ400; te zamen ƒ1.700, waardoor, in vergelijking met vroeger, eene besparing voorde Provinciale begrioling zal worden verkregen van ƒ2,000. Wat aangaat liet adres van den Boerrigter (omtrent wien de commissie zich beroept op de getuigenis van Ged. Staten dat het bier geldt een verdienstelijk ambtenaar, die onder anderen, door zijne ontwerpen tot kecring van het water, der provincie diensten bewezen heeft), dit bevat drie verzoeken: 1°. dat hem eene gratificatie worde verleend van ƒ1,000 2°. dat hem eene jaarlijksche toelage van ƒ600 worde toegekend en 3°. dat hij in aanmerking moge komen hij eene eventuele benoeming van eenen Provincialen Architect. Verscheidene leden voeren hierover liet woord. Vervolgens wordt hel eerste deel van het voorstel van Ged. Staten en de Commissie aangenomen, om aan vier lloofd-Amhlenaren van 's Rijks Waterstaat belooningen toe te kennen voor de diensten die zij aan de provincie inogten verleenen. Daarna wordt in oinvrage gehragl het voorstel: 1°. om aan den Heer Boer rigter eene gratificatie voor hevvezene diensten te verleenen van 500; 2°. om hem, wat de door hem verlangde doorloopende belooning aangaat, voor diensten aan de provincie te verleenen te verwijzen naar liet zoo aanstonds genomen besluit; en 3°. om hein, wat betreft liet derde punt van zijn ver zoek, de eventuëele benoeming tot provincialen architect, te antwoorden, dat het wordt aangehouden. Aangenomen met 62 tegen 8 stemmen, zijnde die van de Heeren: van de Wall, van Berkel, van de AVijnpersse, de Witte van Citters, Faber van Riemsdijk, PreuytIJserman en A. van W eel Dz. Nu wordt met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den fleer

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1