e. GRONINGEN 26 Junij. Gisteren is liet lijk van den Hoogleeraar Lulofs plegtig ter aarde besteld. Eene aanzienlijke schare heeft bet naar het graf geleid, bij hetwelk de Heeren de Greuve, Rector-Magnificus der Hoogeschool, Ds. Diest LorgionDp. W. Hoe ker en de Student G. Baart de la Faille, deels in proza, deels in poezij, op eene treffende wijze hulde toegebragt hebben aan de groote verdiensten van den ontslapene. Te Delfzijl beerscht, wegens de blokkade der Duitsche havens, bij voortduring veel bedrijvigheid; in de haven liggen nog altijd veel schepen, die een schoon gezigt opleveren en een groot aantal bezoekers lokken. Thans liggen er, naar men verneemt, wel 60 a 70 vreemde schepen, die te groot zijn om de haven binnen te loopen op stroom. B UITENLA ND SC HE BE BIGTEN ENGELAND. LONDEN, 25 .Junij. Volgens eene in het Parlement overgelegde opgave, hebben de tolgel den, van 5 Januarij tot 5 Junij 1849, in het Vereenigde Koningrijk opge- bragt 7,311,239 de accijnsen 3,336,195 zegelregt 2,382,579 pos terijen 355,000, belastingen 1,973.328, belasting op de inkomsten 2,769,445. Bij vergelijking tegen helzellde tijdvak des vorigen jaars neemt men op alle hoofdstukken eene kleine vermindering waaruitgenomen op dat der poste rijen, hetwelk 13,000 meer heeft opgeleverd. De Paus heeft ter ondersteuning van de armen in het westen van Ier land aan den Aarts-Bisschop van Tuam 800 gezonden. De Arnerikaansche Staat Indiana heeft te kennen gegeven voor het oogrnblik buiten vermogen te zijn, de renten zijner schuld te kunnen voldoen. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Junij. De President van den Raad en Minister van Justitie heeft gisteren bet ont werp van wetomtrent de drukpers bij de vergadering ingeleverd. Hij grondde de onverwijlde noodzakelijkheid dezer wijzigingen op het gevaar der maatschappij, daar in vele dagbladen beroep op de wapenen en aansporing tot geweld alle bedaarde overweging en beredenering der aangelegenheden vervangen had. Het bevat onder anderen de volgende bepalingen: Alle lof spraak van daden, die de strafwet verklaart als misdaden of misdrijven, wordt gestraft met eene gevangenis van ééne maand tot twee jaren en met eene boete van 16 fr. tot 1000 fr. Het publiek maken van valsche tijdingen van verzonnen of vervalschte stukkenvan logenachtige aan derden toegeschrevene brieven ter kwader trouw en met oogmerk om de openbare rust te sloren geschied wordt ge straft met ééne maand tot een jaar gevangenis en met eene boete van 50 tot 1000 fr. Elk staatkundig geschriftbehalve de dagbladen en tijdschriften en min der dan vijf bladen druks bevattende, zal door den drukker aan het parket van den Procureur der Republiek op de plaats waar het gedrukt is; moeten worden overgelegd vier en twintig uren vóór de uitgave of eenige daad van uitdeeling. De drukker zalop bet oogenblik dier overlegging moeten verklarenhoe groot de oplaag zal zijn van deze verklaring zal hem regu gegeven worden. Geen dagblad of tijdschrift zal door een volksvertegenwoordiger als verant woordelijk uitgever geteekend mogen worden, op boete van 500 fr. tot 3000 fr. Het is verboden opentlijk inschrijvingen te openen of aan te kondigenom boeten, en kosten bij vonnissen uitgesproken, te vergoeden. De overtreding zal door de correctionnele regtbank met gevangenis van eene maand tot een jaar en met eene boete van 500 tot 1000 fr. gestraft worden. De voordragt van den Minister, die slechts een paar maal door eene stem uit de linker zijde, die het geroep van: «schaf liever de vrijheid der druk pers maar geheel af!" en: «Het is eene wet, wijlen Polignac waardig!" hoo- ren deed, was afgebroken, werd, nadat de verklaring van onverwijlde nood zakelijkheid toegestaan was, door reeds lang geleden aangekondigde interprel- latien van de Heeren Manguin en Savoye over de buitenlandsche betrekkingen gevolgd. De Minister van Bnitenlandscbe Zaken beantwoordde, bij het reeds verge vorderde uur, die beide sprekers slechts kort. De beraadslaging zal in de zitting van den 26sten worden voortgezet. In de zitting van den 26sten is de Vergadering met 353 stemmen tegen 162 tot de orde van den dag overgegaan. De volgende opgaaf van wege de Regering, bewijst hoe groote verliezen de buitenlandsche handel van Frankrijk voorleden jaar heeft ondergaan: De handel bad in 1840 opgeleverd 2,608 millioen, bij daalde in 1848 tot 2,035 millioen, dus eene vermindering van 573 millioen. Hij is derhalve terug gezonken tot beneden 'teindbedrag van 1840, en is dus 8 jaren achteruit gegaan. Dergelijken val kent die handelsgeschiedenis niet. Dit moet echter niet geheel aan de schokken van 1843 geweten worden, want in 1847 moest voor 209 millioen granen worden ingevoerd, en in 1848 slechts voor 28; dit verschil buiten rekening latende, als gevolg van den gunstigen oogst in Frankrijk, bedraagt de vermindering van den handel nog 400 millioen. Welk eené hoeveelheid arbeid, verbruik, loon, wordt niet door die som voor 't land voorgesteld Van de gemelde vermindering komt 481 millioen op den invoer, en 92 op den uitvoer; want de fabrieken bleven, al was het dan ook met schade, zooveel mogelijk verkoopen. Er liepen heden losse geruchten dat er onderhandelingen tot overgave van Rome zouden zijn geopend. Zekerder is het dat de Paus, door Oosten rijk onderstennd, volhardt in zijne weigering om de regering onder voorwaar den te aanvaarden, en dat bij veeleer zijnen zetel onder bescherming van Oostenrijk te Bologna zou vestigen en dal onze regering hij hare wonderlijke bemoeijing en tegenvallenden uitslag nog al met de zaak verlegen is. PORTUGAL. LISSABON, 20 Junij. Er is een nieuw Ministerie gevormd, onder het voorzitterschap van Costa Cabral. Het wordt beschouwd als vele finantiële verdiensten te bezitten, en meer bekwame mannen te bevatten, dan eenig voorgaand Ministerie. De demokratische partij is er echter niet mede te vredenomdat Costa Cabral haar te voren vijandig was. STAL! E. Venetië houdt het nog steeds tegen de Oostenrijkers uit. De stad is weder op nieuw ruim van levens- en krijgsbehoeften voorzien en blijft zeer moeijelijk te naderen. Bij de overgave echter van Ancona aan de Oostenrijkers, krijgen deze de handen ruim om hunne scheepsmagt van daar ter versterking van die voor deze stad ligtaan te wenden en die alzoo te benaauwen. PRUISSRN. BERLIJN, 24 Junij. Bij het belegeren en innemen van Mannheim is de Rijnbrng geheel vernield, en de meeste pontons verbrand of in den grond geboord, zoodat de herstel ling veel tijd en moeite zal kosten. Ook is Ludwigshafen grootendeels ver woest en biedt een treurig schouwspel aan. Ofschoon in eerstgenoemde stad de rust is verzekerd, beerscht er echter onder de inwoners veel treurigheid over de ondergane verliezen en den stilstand in den handel. De Keizer van Rusland is den 21stCD met de Graven Orloff en Adlcr- bergte Warschau wedergekeerd. RADEN. Carlsruhe is den 25slen door de Pruissen ingenomen. Twee Badensche regi menten hebben hunne zijde gekozen. De opstandelingen vereenigen zich te Rastatt en het voorloopig bewind is van OiFenburg naar Friburg terugge trokken. OOSTENRIJK. AVEENEN, 24 Junij. Berigten uit Hongarijën schetsen de geestdrift en de strijdlust in het ge- heelc land als inderdaad fabelachtig. Te Pesth ziet men in de straten bijna geen jong mensch ieder die wapenen kan dragenis naar het leger gesneld. Dit verhindert echter niet dat er een zeer levendig verkeer plaats grijpt. Da markt is met Engelsche waren van alle soort opgevuld zoo in de magazijnen als in de winkels is gebrek aan handen, om de groote navraag te bevredi gen. Ook aan koloniale waren is geen gebrek en ofschoon de prijzen daarvoor boog zijnzijn zij nogtans niet overdreven. De wallen van Ofen worden nog altijd geslecht, reeds is een groot gedeelte afgebroken. Kossuth was den 13den nog te Pesth hij heeft zijne vroegere woning betrokken, waarvoor twee jagers op schildwacht staan. Zijn huis wordt nog altijd door een groot aantal nieuwsgierigen omgevendie hem wenschen te zien. Gemunt geld van alle soort is in menigte in omloop; meer zeldzaam zijn de Oostenrijksche banknooten. De maatregelen die de Minister van Finantiën zal voorstellen om den toestand der schatkist te verbeteren, zijn de volgende: 1°. Er zal eene vrij willige leening worden uitgeschrevenvoorloopig ten bedrage van 60 mil lioen 2°. Te gelijk zullen er 49,370 reserve-actien der Oostenrijksche natio nale bank worden uitgegeven, om het fonds der bank te verminderen. 3°. De opheffing van bet verbod tot geld-uitvoer. 4°. De uitdrukkelijke en stellige verklaring der regering, dat zij de door Piemont te betalen oorlogskosten ge heel en zonder eenige vermindering aan de bank zal toewijzen, tot afrekening op de door haar gedane voorschotten. De IViener Zeitung van gisteren deelt het officiële berigt mede, dat de Oostenrijksche troepen op het eiland Schuttdie den 20slcn tot Pered te ruggedrongen waren, den 21slen door de Russen versterkt, den vijand op hunne beurt bij Presburg aangetast, en het Hongaarsche leger onder Görgey, hetwelk 30,000 man sterk was, tot den terugtogt over de Waag genoodzaakt hadden. OOÜT-INDIE. BATAVIA, 13 April. In April is op de lands drukkerij te Batavia Ier perse gelegd een onder uit0. December 1845 afgesloten verslag omtrent het schoolwezen in Nederl. Indiëloopende over de jaren 1834 tot 1845. Uit dat verslag blijkt, dat de uitbreiding zoowel van gouvernements scholenals van particuliere school- inrigtingenhand aan hand was gegaan. In 1833 waren 1160 scholieren op de gouvernements-scholenin 1845 bedroeg dat getal 1445, van welke 577 om niet onderwijs genoten. Op de particuliere scholen waren in 1833 630 leerlingen, in 1845 1255, allen tegen betaling onderwijs bekomende. In 1845 genoten dus 2710 kinderen van Europeanen en van afstammelingen van Europeanen onderwijs, verdeeld over 56 school-inrigtingen. Bovendien werd, voornamelijk op de Molnkschc eilandenonderwijs gegeven aan ruim 10,000 kinderen van inlandsehe Christenen door de vereenigde zorgen van het Gou-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2