LEYDSGHE COURAN 1849. WOENSDAG, 27 JUNIJ. n° IjyVA'V BINN EN L A N DSC H E BEBIG T EN B UITEN L A N DSCH E HER I G TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond ij W *0* 'S /- L.' i öe Pry's der Courant is ƒ12 in /tef jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. V, A v LEYDEN, 26 Jutiij. Heden liccft de Edel Aclith. Heer Officier bij de Arrondissements-Regtbank alhierin de zaak van liet Huisziltrnliuisgeconcludeerd tot ontzegging van den eiseh van IIII. Diakenen tegen liuri Edcl-Achib. Heercn Burgemeester en Wethouders. De Rcgthank heeft de uitspraak bepaald op den 7(len Augus tus aanstaande. Het getal Lammeren op de zes dagen van onze jaarlijkschc Lammeren- markt aangehragt, heeft bedragen 29,793 in het vorige jaar beliep dit ge tal 34,521. Z. M. heeft aan den Heer J. W. de Malnoc van Aoorlop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester en Secretaris van Oegstgeest, en in zijne plaats benoemd Jhr. Air. A. T. C. Gevers. De Heer A. Kwak van Zwartcwaal, op den lstCD dezer herbenoemd als Lid der Provinciale Stalen van Zuid-Holland, voor het distriet, hoofdplaats Geervliet, heeft voor die benoeming bedankt, en in zijne plaats is door hel buitengewoon daartoe bijeengeroepen kicscollegie, op den 22sUn dezer, met algemcene stemmen verkozen Jhr. A. L. van tieteren Gevers, tot hiertoe voor het district, hoofdplaats Oegstgeest, zitting gehad hebbende. Sedert den 23ste" Junij jl. zijn alhier bijgekomen 31 choleralijders, overleden 18. Totaal 215, overleden 98, hersteld 21, in behandeling 96. De ziekte is dus hier ook zeer aan 't afnemen want nu zijn er in drie dagen 31 aangetast, en bij de vorige opgave 39 in twee dagen. Uit Rotterdam meldt men van den 25stl", dat de cholera daar sterk aan bet verminderen is. 's GRAVENHAGE, 25 Junij. Bij besluit van 22 Junij heeft Z. UI. goedgevonden 1°. te bepalen dat de tot hiertoe bij het Departement van Binnen). Zalen bestaande afzonderlijke afdeeling Nationale Nijverheid wordt opgeheven, en dat de werkzaamheden dezer afdeeling zullen behooren te worden vereenigd met eene andere der hij dat Departement ingestelde afleelingen; 2°. als een gevolg dezer ophef fing en vereeniging, met ingang van den lslen October aanstaande, onder dankbetuiging voor hunne bewezen diensten, tijdelijk uit hunne betrekkingen bij genoemd Departement eervol te ontslaan, de lleeren: Mr. J. Bakker KoiiF, Referendaris, J. P. Scbolte van Asebal, Commies, J. F. Schlosser en A. Gnijaars, Adjunct-Comrnieseii, en T. Pccrcboom, lslcn klerk, en zulks onder toekenning van wachtgeld. Z. M. heeft aan den Minister van Buitenl. Zaken I.ightcnvelt, vergund aan te nemen en te dragen, de orde van het Legioen van Eer, en aan Z. M. Adjudant, den Majoor Jhr. Merkes van Gcndtdie van de Zwcedsche Orde van het Zwaard. Z. M. heeft benoemd tot Griffier van het Kantongercgt te Harlingen, Mr. T. M. Wenlholt, thans Procureur bij de Arr. Regtbank te llecrenveen. Volgens brief, gezonden van Hitland, is de gezondheid der visschers van de haringvloot bevredigend. Van de cholera vernam men niets. De visscherij was niet gunstig, wordende dit toegeschreven aan de koude, die om de Noord hecrscht. ZALT BOMMEL, 23 Junij. Heden had bier de stemming plaats voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. De Graaf van Bjlandt van Marienweerd kreeg 256 van «le 647 stemmen, Dr. XV. R. Baron van Hoëvel!uit Groningen, 164, B. Post, Kantonregler te Kuilenburg, 112 stemmen, enz. Daar er geene meer derheid waszal lusschen de eerslgenocinden moeten overgestemd worden. ZWOLLE24 Junij. Onze geachte Lccraar G. II. van SendenTheol. Doet., hield lieden, voor cene buitengewoon ta'rijke schare, zijne afscheidsrede vóór het vertrek naar het Heilige Land, hetwelk op 2 Julij e. k. van hier bepaald is. De redenaar nam daartoe aanleiding uit Jeremia XXIII. vs. 23 en 24: Ben Ik een God van nabijspreekt de Heeren niet een God van verte? Zou zich iemand in verborgene plaatsen kunnen verbergendat Ik hem niet zou zienspreekt de Heer; vei vul Ik niet den hemel en de aarde? spreekt de Heeren had den toepasselijken Psalm CXXXIX. vs. 1, 4 en 5, 'J'usschenzang Gcz. LXXXVUI. vs. 8 en 9, en Nazang Gez. VIL vs. 1 en 4 gekozen; welk godsdienstig afscheid werd verhoogd, toen de begaafde man de gemeente in het dankgebed verzocht, zich zelvcn en zijne hooge reisgezellin, Gode eerbiedig aan te bevelen. De beste heilwonschen van eene gemeente, die zich thans reeds 13 jaren in het bezit van den talentvollen, werkzamen leeraar mag verheugen, volgen hem op zijne verre reis. AmstCour.) MAASTRICHT, 22 Junij. Gisteren is te Sillard benoemd tot Lid van de Tweede Kamer der Staten- Gcneraal met 181 van de 337 stemmen, de lieer J. J. L.ambrechts, van Grevenhichl; de overige stemmen waren op den Heer Corneli uitgebragt. FKAAIHMSJK. PARIJS, 24 Junij. In zijne Boodschappen aan de Republiek, had de President gezegd, dat de verevening der nog onder de vorige regering gemaakte vermeerdering van openbare schuld, 56 J mill. fr. bedroeg. Du tegenwoordige Ministei van Finan- tiën Passy, heeft op aanwijzing van den Minister van Finantiën onder Lodc- wijk Philips, Dutnonverklaard, dat dit bijna 14 millioen is, en er dus in dat gedeelte van de Boodschap eene grove feil was ingeslopen. De strijd der overdreven behoudende en der meer gematigde partij wordt hier, ook in het ministerie, heviger. De Hecren de Falloux en Clian- garnier schijnen zich hoe langer zoo minder met de Heercn Odilon-Barrot en Dufaure te kunnen verdragen. Intusschen schijnt er zich in het inwendige zelf der cerstgeinelde partij meer en meer scheuring te openbaren. Deze ver deeldheden zouden misschien, bij de verkiezingen, gunstige kansen voor de tegenovergestelde uiterste partij kunnen aanbrengen, zoo ook deze niet even verdeeld schijnt als hare tegenstanders. Hoezeer de rnst te Lyon hersteld is, ziet hel er ten platte lande in die streken treurig uit. De verbittering tegen de troepen is in een stelsel van sluipmoord ontaard overal worden soldaten moorddadig aangevallen. liet verblijf van Lcdru Bolliii is nog een raadsel. Men had zijn' door- togt naar België gemeld, zijne vrouw berigt dat hij zich te Londen bevindt; en ondertusschcn icest men thans in het Berner dagblad la Suisse van den 21slcn Junijdat hij den vorigen dag te Bazel aangekomen was. Volgens andere berigten zou bij te Genèvc zijn. Dezer dagen is een jonge Duitschor gevat, die 163,009 francs bij zicli badwelke de oproerige regering van Baden aan het opslands-committé te Parijs toezond. Uit Marseille wordt geschreven, dat nog weder hevelen zijn gekomen tot versterking van het leger voor Rome. De onkosten die de Nationale Ver gadering tot 1,200,000 fr. had toegestaan, zouden al meer dan 12 millioen bedragen, en nog wql tot bet dubbele daarvan oploopen waarom de Ministers zeer naar de inneming verlangen, o:n dan met nieuwe aanvragen voor den dag te komen. ITALIË, De berigten uit het Fransche leger voor Rome, loopen tot den 15<lc" en meldendat er tot dien dag nog geen storm had plaats gehadofschoon reeds bres was geschoten. Eenigcn schreven dit daaraan toe, dat de Generaal Oudinot den Romeinen nog tijd wilde laten, om den vrede aan te nemen; anderen, omdat na bet openen der bres zou gebleken zijn, dat binnenwaarts in de stad zulke groote en sterke verdedigingsmiddelen waren dat de Gene raal zijne magt te zwak oordeelde om ze aan te tasten, en dus nieuwe leger benden had gevraagd. Iïen telegraphiseh berigt van den 22sten ten 2 ure uit Cirita-Vecchia, meldt dat de Franschen een storm op de bres hebben ondernomen dat ze goed geslaagd zijn, weinig volk hebben verloren, maar toen de stad nog niet zijn binnengerukt. Ancana beeft den 18{|eD gecapituleerd, cn is den volgenden dag door de Oostenrijkers bezet. Uit Turyn wordt gemeld, dat er met de Oostennjkscbe Regering nieuwe

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1