LEYDSCHE COURANT.' 1849. t» 31 73. km Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zuturdag avond. MAANDAG, 18 JUNIJ. 1 tiSPj i r tiV De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENL ANDSCHE BEB l GTEN LEYDEN, 16 Junij. Zoo als vioegdr door ons (zie onze nommers van 30 April en 2 Mei II.) werd berigtis namens Mren Regenten der tluiszitten- en Diaronie-Armen binnen deze Stad cene vordering aanhangig gemaakt voor den Hoogen Raad, tegen den Minister van Finantiëntot het doen algeven van de renten der kapitalen, ingeschreven op de Groothoeken der Nat. Schuld, ten name van die Regenten. HU. Diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier hebben daarop aan dien Raad een verzoekschrift ingediend, om in liet aanhangige geding te mogen tusschcn komen, en na gedane tegenspraak, alléén van de zijde der Eischers, is dit incident, op de teregtzitting van 26 April I. 1., voor de Diakenen bepleit door Mr. N. Sikkel Groos, voor de Eischers door Mr. A. de Pinto. Op de teregtzitting van 17 Mei 1. 1., heeft de Advocaat-Generaal Mr. Gregory geconcludeerden wel tot bet toelaten der interventie. De Ilooge Raad heeft onder het Voorzitterschap van den Vice-President Mr. J. op den Hooff, uitspraak gedaanen deze vraag bevestigend beant woord en alzoo de drie gronden van niet-ontvankelijkheiddoor de oorspron kelijke eischers aangevoerdongegrond verklaard. Bij dat arrest is voorts bet tweede verzoekwaaromtrent de requirantcn van interventie zich bij hunne conclusie later geheel aan het oordeel van den Hoogen Raad hebben gerefereerd, verworpen; en eindelijk de oorspronkelijke eischers veroordeeld in al de kosten van het incident. Heden (Zalurdag) vertrekken H1I. KK. HH. Prins en Prinses Frederik met Hunne Dochter Prinses Louise, naar het Loo. Men verneemt dat bij onderscheiden departementen van algemeen be stuur reeds maatregelen van bezuiniging en vereenvoudiging worden genomen, en dat met l". Julij bij dat van Binnenlandsche Zaken ambtenaren op wacht geld zullen gesteld worden. In het bijzonder noemt men de geheele opheffing van de 6de afdeeling, Nijvetlieid. Ten gevolge van dier) maatregel zouden van de 8 ambtenaren, bij die afdeeling werkzaam 5 op wachtgeld worden gesteld onder welke bet hoofd der afdeeling. Volgens het Dagblad Overijssel van den lstc" dezerzou er bij het De partement van Koloniën nog al aanleiding tot dergelijke maatregelen bestaan. In dat blad toch wordt een adres medegedeeld, dat aan de Tweede Kamer zou worden ingediend, klagten inhoudende over hooge verlofgelden en pen sioenen of tractcmentcn aan Oost-Ind. Ambtenaren. Als voorbeelden worden genoemd De Heer J. van der Vinne, sedert 6 jaren met verlof en een tractement van 6,000 genietende, en ƒ2,000 als tijdelijk Staatsraad voor de Koloniale aangelegenheden. [NB. Blijkens de Staatse, van heden is bij Koninklijk besluit van den 10den Junij 1849, aan den Heer J. van der Vinne, laatst Directeur-Gene raal der middelen en domeinen in Nederlandsch Indie, thans met verlof in Nederland en Staatsraad in buitengewone dienst, op zijn verzoek verleend eervol ontslag nit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de door hem bc- wezene veeljarige en belangrijke diensten en zulks met behoud van den titel van Staatsraad in buitengewone dienst, en onder toekenning van pensioen.] De Heer Baud boven zijn Ministers-tractcment ad ƒ12,000, nog een colos- saal pensioen genietende als Directeur der Cultures. De Heer van Swictendie als Colonel bij den O. I. Staf een schromelijk hoog vcrlol-tractcment geniet, en daarenboven een overgroot tractement als fungerend Secretaris-Generaal. De Heer Steurs, die als Generaal met verlof en Administrateur voor de bestellingen, twee reusachtige tractementen geniet. De Heer de Veer, die als Secretaris van Suriname, een dubbel tractement van ƒ9,000 heeft. Daar echter bij al die voorbeelden zeer voorziglig wordt bijgevoegd zegt menol zou genieten of zoo men wil, of naar men verzekerten het stuk zelf (zoover wij weten) tot nog toe niet als ingekomen is vermeld en het welligt nimmer tot de indiening komen zal, en nogtans die hooge cijfers en de wel onbepaalde, maar toch zeer nadrukkelijke benamingen van colos- saleschromelijk hooge, reusachtige en dubbele, een diepen indruk op de menigte maken die zulke berigten, waaromtrent de steller zelve echter niet zeker schijnt te zijn, voor onfeilbare waarheid aanneemt, zoo zouden wij het wenschelijk achten dat bevoegde personen of autoriteitenronduit ver klaarden wat er van zij opdatindien voornoemd adres geen waarheid ver meldde of althans niet van verregaande overdrijving, of onjuiste mededecling ware vrij te spreken, zulks kenbaar werd aan allen die het wel met het Vaderland meenenen die bet grieft om misbruiken te zien opsommen, wier wering of ontkenning beiden in 'talgemeen belang, evenzeer, onverwijld cn opentlijk hoogst wenschelijk is. Uit Rotterdam meldt men, dat zich daar, even als te Amsterdam, cene vereeniging van predikanten en aanzienlijke ingezetenen gevestigd heelt tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen. In een Belgisch blad wordt gemeld, dat, daar het erkend is dat de rijst, met een weinig kaneel of safraan gebruikt, een beproefd middel tegen de cholera is, de instellingen van liefdadigheid in België, de bedceling van brood cn aardappelen door de uitreiking van rijst hebben doen vervangen. 's GRAVENHAGE, 15 Junij. Z. M. heeft voor eene aanzienlijke som ingeteekend op het portret van wijlen den kunstschilder W. H. Schmidt, hetwelk binnen kort alhier zal uitkomen, ter Steendrukkerij van den Heer Mieling. Z. M., even als H. M. de Koningin, hebben daardoor willen doen blijken dat het kunsttalent van den afgestorvene, even als het oogmerk dezer uitgave door hen op den waren prijs worden gesteld. Z, M. heeft aan de Diakonic-armen te Apeldoorn 300, cn aan het Spinfonds en de Armenschool aldaar ƒ100 geschonken. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat tot op 31 Mei was uitgegeven aan schatkist-biljetten voor 7,994,100, daargesteld krach tens de wet van 20 December 1840 en 30 Oct. 1848. Alsook dat bij hem van eenen onbekende, onder het postmerk Amsterdam, is ontvangen eene bijdrage voor de schatkist, groot 710. In de Zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal van Donder dag, is ingekomen eene missive van den Heer J. B. van Son, Oud-Minister voor de Zaken der R. K. Eeredienstdie daarbij verzoekt, bij de te maken nominatie ter vervulling der ontstane vacature in den Hoogen Raad der Ne derlanden niet in aanmerking te komen. Voorts is ter kennis der Vergadering gebragtdat door de Afdcelingen tot rapporteurs benoemd zijnvoor het wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent de kroundomeinende Heeren Wichers, Donker G'urtius, van Doorn, Dommer van Poldersvcldt en Nedcrmeijer van Rosenthal; en voor het wets ontwerp omtrent de heffing van buitengewone opcenten in de provincie Noord-Brabant, de Heeren: Slicher van Domburg, Mceuwssen, van Naamcn, van Eek en Bots. Vervolgens is door de onderscheidene commissiën van rapporteurs verslag uilgcbragt omtrent de wetsontwerpen tot regeling van uitgaven op fondsen voor verstrekkingen uit 's Rijks magazijnen ontvangen, en lot regeling van uilgaven op het fonds van herbelasting op de grondbelasting. Na eenige beraadslaging is met 28 tegen 25 stemmen besloten den dag tot het opmaken der nominatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad, te bepalen op Maandag den 18den Junij, des voormiddags ten 11 ure, cn de beraadslagingen over de beide bovengenoemde wetsontwerpen te doen plaats hebben dienzelfden dag, na afloop van die werkzaamheid. Eindelijk heeft de Commissie voor de verzoekschriften eenige verslagen nit- gebragt, met welker onderscheidene conclusiën de Vergadering zich achtereen volgens heeft vereenigd. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren is door de Commissie tot de verzoekschriften verslag gedaan op de adressen: I. Bij monde van den Heer Godefroiop adressen van G. J. Roosegaarde c. s., te Zutphen11. W. Ketjen c. s., te Zutphen en G. .1. Lugard c. s. te Deventerhoudende bezwaren tegen de kieswetbepaaldelijk wat den census betreft. Ter Griffie. II. Bij monde van den Heer Wintgens: op een adres van P. Baartmans, te Haarlemhoudende bezwaren omtrent de heffing van den stedclijken ac cijns. Ter Griffie. Op dat van E. J. Mcciina, Oud-Burgemeester cn Notaris te Vianen, hou dende verzoek om eene jaarlijksche toelage. Orde van den dag. III. Bij monde van den Heer van Eek: op een adres van A. II. Koppensen

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1