BUITEJNLAJNDSCHE BERlGTEi\. (let is te liopen dat liet offer, hetwelk de Koning zich getroost, Hem niet buiten staat zal stellen, op eene waardige wijze den luister der Kroon te handhaven. Wij gclooven dat zulks mogelijk zijn zal, maar, zoo als wij de voorgestelde vermindering, die van 'sNorsten belangeloosheid getuigt, wen- schelijk aehlen zoo zouden wij het betreuren dat zich daartegen eene enkele stem verhief. Wij vertrouwen dat zulks het geval niet zijn zal. Zoodanige stem zou inderdaad eene stem des roependen in de woestijn zijn. Zij zou geen weerklank vinden en geen tegenspraak verdienen. {de Nederl.) De Eerste Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Bij haar is ingekomen eene missive van den Directeur van het Kabinet des Konings, ten geleide van afschriften van acht in het Staatsblad geplaatste wetten, met de kennisgeving dat Z. M. die met zijne goedkeuring bekrachtigd heeft. Die wetten zijn dezelfde, welke laatstelijk door de Eerste Kamer zijn aangenomen. Nog zijn ingekomen afschriften der Kon. besluiten, betrekkelijk het eervol ontslag van den Heer Donker Curtins als Minister van Justitie en de benoe ming van den Heer Wichers als zoodanig. DELFT, 11 Junij. Er worden hier dagelijks nieuwe voorwerpen voor de tentoonstelling aan- gebragt. Reeds zijn vele fraai bewerkte meubelen aanwezig, uitmuntend glaswerk, vuurhaarden, brandkasten, schoone gewevene stoffen, grof en lijn ijzerwerk. De localcn zijn bijna in gereedheid. Er zullen meerdere stukken aanwezig zijn dan op de laatste tentoonstelling te Utrecht. Het stedelijk bestuur alhier in aanmerking genomen hebbende dat de heerschcnde ziekte in de laatste dagen vele personen ten grave heeft gesleept, heeft onder anderen in overweging genomen om de kermis, die zal invallen met den 17dcn dezer, niet te doen plaats hebben; doch gelet op de vele be zwaren die daartegen met regt konden worden geopperd en de kortheid van het tijdsbestek gemeendgenoemde kermis te moeten doen voortgaan. Gemeld bestuur vermeent echter de ingezetenen met den meesten ernst te moeten waarschuwen, ter gelegenheid dier kermis, zoo min mogelijk ge bruik te maken van sterken drank, eene geregelde levenswijze te voeren zich te onthouden van vercenigingen in bedompte localen en zich zooveel mogelijk voor avond- en nachtluchten te wachten. AMSTERDAM, 12 Junij. Gisteren morgen is met het stoomschip Cycloop te HellevoetsluisZ. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, van Londen aangekomen. Na eenige oogen- blikken in het marine-gebouw te hebben doorgebragt, heeft Z. K. 11. en ge volg onmiddellijk over Maassluis de reis naar de residentie voortgezet. Van 's Hage is Z. K. H., vergezeld van zijnen Adjudant den Heer van Rappardper laatsten spoortrein hierheen vertrokken en heeft hij intrek ge nomen in het Hotel de Doelen, in de Doelenstraat, vanwaar Z. K. heden ochtend de reis naar het Loo heeft voortgezet. DORDRECHT, 11 Junij. Van den 88ten dezer tot heden morgen 9 ure zijn in het cholera-ziekenhuis opgenomen 27 lijders, overleden 11, hersteld vertrokken 6. Als eene bij zonderheid kunnen wij hier nog bijvoegen, dat II. Donderdag Eyda Burgman, geb. van Eysden, oud 88 jaren, geheel hersteld het cholera-ziekenhuis heelt verlaten. Te Aspcren is den 8slcn dezer de huisvrouw van den Schoenmaker den Dunnen, bijgestaan door den bijna 80-jarigen vroedmeester Teljer, verlost van 3 levende kinderen zij had reeds vroeger driemaal tweelingen ter we reld gebragt. UTRECHT, 12 Junij. Den 6dcn dezer had alhier de verkoop plaats van Oost-Indische zeldzaamhe den nagelaten door wijlen den Gouverneur-Generaal van der Capellen. Verre weg het meeste is het eigendom geworden van Vaderlandsche kunstlielheb bers; enkele artikelen, waaronder eenige Japansche boekwerken en kaarten zijn voor het Fransche Instituut aangekocht. Voor het Museum van Oudhe den te Leyden(door de zorg van den verdienstelijken Directeur aldaar, den Heer Dr. Leemans), en voor de Koninklijke Academie tc Delft, zijn meest al de Afgodsbeelden der Hindoes bewaard gebleven, terwijl de overige, waaron der ook het prachtige gouden Afgodsbeeldvermeld onder n°. 3in handen van particulieren zijn overgegaan, even als eenige der met goud en zilver gemonteerde wapens van verschillende volken. APELDOORN, 11 Junij. Heden morgen ten half 8 ure stapte Z. M. aan het paleis af, en vertrok ten 4 ure naar Soeren, om H. M. de Koningin af te halen. Het Vorstelijk paar werd aldaar ontvangen door eene commissie uit den gemeenteraad, aan wier hoofd de Burgemeester, en twee corpsen cerewachten te paard, om HH. MM. te vergezellen naar het Loo, waar twaalf jonge meisjes, uit den fatsoenlijken stand, in orde geschaard en in netten en sierlijken tooi gedoscht het zoo welkom vorstelijk gezin onder een regen van de fijnste bloemen op wachtten. Ten 8 ure deden IIH. MM. een omgang door het dorp. De trein passeerde de kerk, alwaar een eéreboog was opgeslagen, en voortrijdende ging de vorstelijke stoet door nog drie smaakvolle eerebngen terwijl het den weg tot aan de Kostersbrug door eene rei van met groen omwonden palen, waar aan guirlandes gehecht waren, vervolgde en met een het gemeentehuis in oogenschouw nam, hetwelk met de Nederlandsche en AVurtembergsche kleu ren was gedrapeerd en met een opschrift prijkte. Uit alle huizen wapperde dc nationale vlag en vele waren uitstekend met bloemen, guirlandes en an der groen versierd, waaronder dat van den Burgemeester en den AVel-Eerw. Heer Roclofs bijzonder vermelding verdienen. Dc trein met den Koning aan het hoofd, werd gevolgd door de Staf-officieren van het 3de regement dragonders, liggende te Deventer, daarna de muziekanten van gezegd corps; verder een gedeelte der cerewachtentoen II. M. de Koningin met de beide Prinsen, gezeten in eene calèche, verder een tweede gedeelte der beide eere- wachten en gesloten door een twintigtal dragonders. Aan het paleis terug gekomen werden 1111. MM. opgewacht door de leden van het Protestantscho kerkgenootschap tot verbetering van den zangdie het eerste vers van het Volkslied en daarna de Hymne van Retz aanhieven, met toepasselijke woor den, hetgeen een indrukwekkenden invloed uitoefende op al de hoorders. GRONINGEN 11 Junij. Er wordt dezer dagen in onze stad eene uitnoodiging rondgezondenter deelneming aan eene instelling ter cere van onzen grooten stadgenoot Wessel Ganzcvoort, doch welke niet strekken zal (tenzij men zulks bijzonder ver- lange) om een fonds te verzamelen, waaruit een beeld in erts of marmer voor Wessel Ganzcvoort zal verrijzenmaar waaruit beurzen zullen verschaft wor den aan veelbelovende doch onbemiddelde jongelingendie hier willen stu deren en wel in de eerste plaats in de godgeleerdheid. FKAIÏMIUJK. PARIJS, 12 Junij. De zitting van de Wetgevende Vergadering van den Uilen ;g minder on. stuimig geweest dan men verwacht had, daar Ledru-Rollinhoewel hij een voorstel indiende om de Ministers in staat van beschuldiging te stellen, door ruim 100 leden onderteekend, meende, nu berigten waren ingekomen, dat. Rome door de Franschen gewapenderhand zou worden ingenomen, het niet te pas kwam, ophelderingen te vragen. De vergadering besloot toen met 361 tegen 203 stemmen tot dc orde van den dag over te gaan. Het voorstel van Ledru-Rollin is naar de afdeelingen gezonden, om onderzocht tc worden. In de zitting van heden hebben de bureaux, benoemd om het voorstel van Ledru-Rollin te onderzoeken, eene Commissie belast met het uitbrengen van een verslagwelke in de vergadering heelt voorgesteldom tot de orde van den dag over te gaan. Het Ministerie heeft dus wederom gezege vierd. De Bergpartij heeft daarop gevraagd dat alle beraadslaging over het voorstel zou worden verdaagd, tot het Ministerie al de stukken zou heb ben overgelegd betrekkelijk de onderhandelingen met de Romeinsche Drie mannen. Bij het vertrekken van den post was de stemming der vergadering hierover nog niet bekend. Door 27 leden van de Bergpartij is een voorstel ingediendom met 1°. Julij bet maandclijksch tracternent van den President der Republiek van 50,000 op 30,000 fr. te verminderen. De taal der dagbladen die de roode Republiek zijn toegedaan, is hef tiger dan ooit; zij sporen opentlijk het volk aan, om de wapenen op te vatten. De Abt Paleolli, Secretaris van den Kardinaal Antonelli, is heden nacht^van Gaëta aangekomen met depeches voor de Regering. De cholera is hier nog aan het toenemen; den 6den stierven er 502, den 7den 539, den 8slen 623 en den 9den Junij 612 lijders aan. Laatstge- melden dag zijn er weder 377 in de gasthuizen opgenomen. Drie Ministers, Rulhières, de Tracy en Passy, zijn er door aangetast. De ziekte doet een groot aantal lieden de stad verlaten. De Maarschalk Bugeaud(wiens overlijden wij in ons vorig nommer hebben medegedeeld,) was te Liinoges geboren en 64 jaren oud. In 180 als vrijwilliger bij de grenadiers der Keizerlijke garde geplaatst, werd hij naar de kusten van het Kanaal gezonden. In 1805 voegde hij zich bij het groolc leger. Bij Austcrlitz werd hij tot korporaal bevorderd en een jaar later was hij tweede Luitenant. Hij nam deel aan de veldtogten in Pruissen en Polen, werd bij Pullusk zwaar gewond en diende in Spanje als Kapitein, tot in 1814. In de dagorders aan het leger werd meermalen zijn moed en onversaagd heid geroemd. Hij werd tot Luitenant-Colonel en later tol Colonel benoemd. In 1815, bij den terugkeer des Keizers, weigerde hij den rang van Maréchal de Camp, ten einde Colonel te blijven, totdat hij nieuwe bevordering ver diend had. Naar het leger der Alpen gezonden onder dc bevelen van Maarschalk Su- chetdie hem het bevel over zijne voorhoede opdroeg, versloeg hij eene Oos- tenrijksche voorhoede. Van 1815 tot 1831 lag hij zich op den landbouw toe. In 1831 tot Maré chal de Camp bevorderd, werd hij benoemd tot Afgevaardigde. In Junij 1836 ontscheepte hij zich op de kust van Africa en overwon Ahd-el-Kader bij Oran, en werd in 1840 tot Gouverneur-Generaal van Algerië benoemd, waar krijgsman en burger hem lief had. Den 17<led Julij 1843 werd hij verheven tot Maarschalk van Frankrijk, en won twee jaren later den slag van Isly. De Maarschalk heeft tijdens zijn verblijf in het Alpenleger een belangrijk geschrift, onder den titel van: Note et memoiregereed gemaakt, dat zijne betrekkingen zullen uitgeven. De Regering heeft besloten dat het marmeren standbeeld van den Maar schalk in het museum van Versailles zal worden geplaatst. ITALIË, Dc Gazette du Midi bevat eenige berigten omtrent den staat van zaken tc Rome. Volgens deze zou men geweerschoten in de stad hebben hooren

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2