Hetzelfde Agentschap kondigt tevens aan, dat de dividenden van het tweede Iiatfjaar van 1847 op de overige Portugesche leeningen, alsmede de verschul digde 12 maanden rente in hetzelfde halve jaar op de Debentures van de uitgiften van December en Januarij betaald zullen worden, van den 9dco Augustus aanstaande af, met eene korting van 25 pCt.(welke h pari in een 3 pCts. fonds gecapitalisecrd worden zal) even als bij de betaling van het vorige dividend. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Junij. De boodschap van den Voorzitter der Republiek is eindelijk in den Moni- teur bekend gemaakt. Het schijnt echter dat in dit officiële blad verschei dene uitdrukkingen van het oorspronkelijke stuk zijn gewijzigd althans geeft het dagblad La Presse ten opzigte van de Italiaansche en Deensche zaken veel scherper uitdrukking op dan in den ftloniteur staan. Zoo zegt de Maniieur: die onverwachte strijd (namelijk der 6,000 man op den 30slen April onder de muren van Rome) heeft onze weldadige bedoelingen verlamd en de po gingen onzer onderhandelaren verijdeldterwijl inen in de Presse leest die strijd verlamde onze weldadige pogingendeed de quaestie ontaar den en nu kan zij alleen binnen Rome tot Frankrijks eer worden op gelost. Men had, zoo als meestal omtrent dergelijke staatsstukken het geval is, er zich veel meer van voorgesteld dan er in te vinden is. Over het algemeen is die boodschap, wat de buitenlandsche zaken betreftvrij kleurloos. Bij een wijdloopig verslag der omstandigheden, heeft men zorgvuldig vermeden om iets over de inzigten der regering deswege te openbaren. Ten aanzien der binnenlandsche zaken zijn talrijke veranderingen aangekon digd. Men is vrij algemeen van oordeel dat men zich te ver in het inwendige heeft begeven en de buitenlandsche zaken niet genoegzaam heeft toegelicht. Deze boodschap zal menigen geweldigen storm in de Vergadering doen uitbre ken. Reeds zijn er talrijke vragen om inlichtingen ingekomen. Zoodat die met zoo veel belangstellend ongeduld verwachte boodschapomtrent de inzigten van vrede of oorlog en de vrees voor een Europeschen krijgwaarvan Rome het eerste tooneel zou opleveren, de gemoederen onbevredigd laat en de toe komst even duister. De Heer Lesseps is bier aangekomen en zal waarschijnlijk als onderhan delaar met de Romeinen door den Heer de Beaumont vervangen worden. De cholera neemt sedert eenige dagen hier zeer toe. Reeds zijn onder scheiden leden der Wetgevende Vergadering er aan overledenin den afge- loopcn nacht heeft de Maarschalk Bugeaud eenen ligten aanval gehad. De sterfte is zoo groot, dat men tot vervoer der lijken cabriolets heeft moeten gebruiken, of ook verhuiswagens, op welke 3 of 4 kisten te gelijk kunnen staan. Maandag II. waren 600 lijken aangegeven. Dingsdag werden op de begraaijdaats I'ère lachaise alleen 221 lijken begraven. In 1832 bedroeg het grootste getal in de ergste dagen der ziekte 270. Colonel FrapolliGezant der Romeinschc republiek hij de Fransche re gering, heeft in de bladen eene nota doen opnemen, waarin hij meldt, dal de politieke gebeurtenissen te Rome het overmaken der sommen belet heb ben die voor de betaling der renten van de Romeinsche schuld moesten die nen, doch dut die betaling nu van den 15den dezer af zal geschieden, of voor lien, die van deze gelegenheid geen gebruik maken, van 1 October af bij de Gebroeders Rothschild alhier. ITALIË, Bcrigten uit Civita-Vechia van den 29sUn Mei melden, dat men bij bet Fransche leger steeds wachtte op instructiën uit Parijs. Het leger, hetwelk thans tusschen de 25 en 30,000 man sterk is, heeft de hoogten hij de stad bezet, hoofdzakelijk tegenover de reeks bastions, die zich van de poort van St. Pancratius tot aan de poort Portese uitstrekt. Aan de overzijde van den Tiber heeft eene brigade zich in eene goede stelling, nabij de Kerk van St. Paulo, op een half uur afstands van de wallen der stad, verschanst. Door de troepen op de hoogten te doen kamperen, hoopt men ze te beveiligen voor de koortsen, die het gevolg zijn der ongezonde uitwasemingen van den grond, in de vlakten van Rome. Berigten uit Rome van den 31sten Mei melden het volgende: Bij het eindigen van den wapenstilstand maakte de Generaal Oudinot zich meester van den berg Mario, toen de Heer Lesseps een verdrag had gesloten waarbij Frankrijk zich verbond Rome niet te bezetten. De Generaal liet daarop een krijgsraad beleggen en joeg Lesseps weg. Deze was woedend doch vond te Civita-Vecchia twee stukken waarbij hij teruggeroepen werd, en de hervatting der vijandelijkheden bevolen. De Generaal is er onverwijld mede begonnenlot groote vreugde der sol daten want reeds begonnen zich koortsen te vertoonenen zij verkiezen altijd den dood op 't slagveld boven die der hospitalen. Berigten van den 2llcn Junij melden, dat de Franschen na bloedige gevechten de stad zijn binnengetrokken. Volgens een ander gerueht zouden zij eene nieuwe nederlaag hebben geleden. Sommigen denken dat de wapen stilstand zal voortduren tot de komst van den opvolger van den Heer de Les seps, den Heer de Corcelles, die men zegt dat op verlangen van den Paus tot onderhandelaar is gekozen. De Pauselijke Legaat Bedini heeft in de provinciën Bologna, Ferrara, Ravenna en Forli, alles hersteld op den voet, waarop de zaken stonden voor 16 November 1848, den dag, waarop de Paus de vlugt nam. Alle ambtena- II ren zijn in hunne bedieningen hersteld, alle verordeningen van de Repubïi- keinsehe regering betreffende de geestelijke eigendommen zijn voor nietig ver klaard de oude regeringsvorm is weder ingevoerd en eindelijk de censuur hersteld. Bij de herstelling van den ouden staat van zaken, maakt de Legaat geen de minste melding van de constitutie van Pius IX, die echter reeds vóór 16 November bestond. Niettegenstaande den oorlog zet men den arbeid aan den spoorweg in het noorden van Italië voorten is de dienst reeds op het voltooide gedeelte van Vieenza naar Verona onlangs geopend. i De Regering van Ancona had aan den Oostenrijkschen bevelhebber, die het liet beschieten, eene capitulatie voorgeslagen, welke hij echter gewei- I gerd had, omdat hij eischte dat de stad zich zonder voorwaarde zou over- 1 geven. Venetië werd reeds den 30slcn Mei door de Oostenrijkers beschoten, 1 waardoor op onderscheiden plaatsen in de stad brand was ontstaanen een der torens ncdcrslorttc. Volgens een berigt uit Triëstzondeu onderhandelingen aangeknoopt zijn over de overgaaf. PRLISIEA'. 1 BERLIJN, 6 Junij. J De Beijersche Generaal von Marck is hier aangekomen om en bijstand van Pruissen in te roepen tot herstel der wettige orde in Rhijn-Beijeren. Onze Regering heeft die hulp beloofd, en terstond is aan den Generaal Hirschfeld, die met 25,000 man bij Krcnlznaeh staat, bevel gezonden om regclregt op Landau te marcheren. Te gelijker tijd zou een corps Beijersche troepen, sterk 15,000 man, zich in den Paltz in beweging stellen. Te Coblentz zijn den 6deD vier stoombooten met troepen naar hel Ba- densch bovenland vertrokken bovendien zijn er anderen door het Meiveld en de Eisel naar de Fransche en Beijersche grenzen opgemarcheerd. De krijgs- magt der opstandelingen in Baden wordt gerekend op 30,000 man met bijna 40 stukkeu. WIJRTEMBERG. STUTTGART, 4 Junij. Den vorigen avond heeft een veertigtal leden der voormalige Nationale Ver- gadering hunnen inlogt alhier gehouden. Hunne ontvangst was van de zijde der talrijke volksmenigte zeer koel geweest, en eenige pogingen om onlusten te verwekken, die des nachts door Badcnsche zendelingen gedaan waren, werden door de burgerwacht krachtdadig onderdrukt en een aantal inhechtenisnemingen bewerkstelligd. Daar er bij de soldaten een geest van muiterij en tuchteloosheid bestaat, heeft de Koning aan de Commandanten de vrijheid gegeven in sommige ge vallen het standregt in te stellen. BADEN. KARLSRUHE, 3 Junij. De voorloopige Regering heeft, ten gevolge der inhechtenisneming van haar medelid Fickler, eene zeer oproerige proclamatie aan de Wurtembergcrs ge- rigt, hen daarbij onder anderen aansporende de regering te verjagen. De verkiezingen voor de constituerende vergadering droegen de blijken eener voorbeeldelooze wanorde. Van de kiesgeregtigden alhier maakten slechts 2 k 300 van hun regt gebruik. Daarentegen stemden de vreemdelingen in groole menigte (ongeveer 1200.) Aan niemand werd gevraagd hoe oud hij was of van waar hij kwam; oud en jong, Zwitsers Franschen, Italianen, Polen, alles stemde mede, en om het kieswerk nog gemakkelijker te maken, had iemand de goedheid aan de lieden gedrukte kics-billcttcn ter afgifte in handen te geven. BEI JEREN. MUNCHEN, 4 Junij. De Minister van der Pfordten heeft den 4deD dezer in de zitting der kamer van Afgevaardigden op eene interpellatie betrekkelijk de houding van Beijeren ten aanzien van de door Pruissen, Saksen en Hannover voorgestelde staatsrege ling, eene verklaring gegeven. Hij zegt vooreerst dat op verscheiden der door de regering kenbaar gemaakte gewigtige bedenkingen geen acht is geslagen. Zij had zich gevleid om zich met de F'rankforter vergadering te kunnen ver staan. Thans moet zij, met het oog op de aftreding der meerderheid, en op de door het overgebleven gedeelte genomen besluiten, die hoop opgeven. Zij vercenigt zich dus met liet denkbeeld om eenen rijksdag bijeen te roepen; voor afgegaan door eene overeenkomst van alle regeringen omtrent een voorstel van rijks constitutie, hetwelk zooveel mogelijk op de Frankforter staatsregeling ge schoeid zal moeten wezen. De hoofdpunten, waarvan de Beijersche regering ook nu niet kan afwijken, zijn: de handhaving der regten van Oostenrijk, cn het voorkomen van alle nadeel voor de materiele belangen van Beijeren. Beijeren wil als bemiddelaar optreden; daarom staat het tegenover Oostenrijk op de invoering van het volkshuis, en wijst, tegenover Pruissen, het erfelijke Keizerschap af. Voorts wil Beijeren de fidei-commissen niet afschaffen en zich de afschaffing van het plaatsvervangcn bij het leger niet laten opdringen. Op deze gronden moet de regering aan het Berlijnsche ontwerp in zijn geheel hare goedkeuring weigerenmaar zij zal de onderhandelingen met de drie regerin gen voortzettenoin met haar aan den bijeen te roepen rijksdag een nieuw ontwerp voor te leggen. Ook de aangeboden toetreding tot het verdedigend

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2