LEYDSCHE COURANT.'' 1849. MAANDAG, 11 JUNJJ. BINNENLANDSCHE BEB1GTEN. BUITEN L A N DSC H E BE Bi G TEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. EEYDEN, 9 Junij. YVij hebben uit bet Zondagsblad medegedeeld dat de Koning bet plan gevormd had om uit de onderofficieren corpsen van liet leger die 24 jaren dienst telden eene lijfgatde te benoemen. Wij vernemen nader dat zulks onjuist is, maar dat Z. M. het lot willende vei beleren van onderofficieren, die 24 jaren dienst tellen, onberispelijk gediend hebben, voor de dienst ongeschikt cn dus ontslagen moeien worden op de gedachte is gekomen of niet cenigen hunner tot andere wei kzaambcden bij voorbeeld van ordonnans bij Z. M. of eenig ander lid der Koninklijke Familie konden greinployccrd worden, zijnde Z. M. voorts geneigd, zonder bezwaar der schalkist, aan zoodanige verdienstelijke onderofficieren eene geldelijke toelage te verzekeren. Uit de Tabel, behoorende bij bet wetsontwerp lot regeling van liet kies- regt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer, en aanwijzende het waarschijnlijk gelal kiezers, naar den voorgedragen census, ter benoeming van leden der 'J'weede Kamer van de Staten-Grneraal en van Gemeenteraden, blijkt dal te Rotterdam, waar de census gesteld is op ƒ110, het waarschijnlijk getal kiezers ter benoeming van leden der Tweede Kamer bedragen zal 1703en dat ter benoeming van gemeenteraden 3049tc •s Gravenbage, waar de census 100 is, 2592 en 4350; te Dordrecht, waar de census ƒ80 is, 450 en 801; te Schiedam, bij dcnzelfden census, 262 fin 491; te Delit, met den census van 70, 494 en 874 te Gorinchem waarvoor de census 60 is, 240 en 340; te Woerden, bij gelijken census, 71 en 139; te Leydenwaar de census op 50 is gesteld, 1070 en 1700; te Brielle, waar de census insgelijks 50 is, 110 en 259; te Gouda, waar de census 40 bedraagt, 384 en 590, en te Vlaardingen, waar de census mede 40 is, 170 en 315 kiezers. Uit Leeuwarden werd dezer dagen geschreven Naar wij vernemen is er tusscben de onderscheidene in de provincie bestaande vereenigingen van stelselmatige liberaleneene algemeene aansluiting tot stand gekomen, en is door ben de spreuk der vaderen: Eendragt maakt magt als leus aange nomen. Ten einde zich te doen onderkennen van alle andere politieke par tijen, reactionairen, republikeinen, socialisten en communisten, heefteen algemeen cominitté dier liberalen in eene vergadering, gehouden binnen deze stad, op Maandag, den 21sUn dezer, een programma van beginselen vastgesteld. 1. Alle Staatkunde is ondergeschikt aan zedekunde en regt. 2. Het hoofddoel van den Staat is regtszekerheidonverminderd de ver- pligting van het Staatsbestuur om, binnen den kring zijner bevoegdheid, de stoffelijke en zedelijke belangen der ingezetenen te bevorderen. 3. De regtstreekscbe verkiezingen voor alle trappen der wetgevende magt, moeten worden ingevoerd met zoodtuigen census, dat geen gedeelte van den middelstand worde uitgesloten en er levens blijve een behoorlijke waarborg voor de stoffelijke onafhankelijkheid der kiezers. 4. Geene Staatsregtelijke privilegiën. 5. Afschaffing der slavernij in de koloniën van den Staat. 6. De uitvoerende magt beruste bij den Koningmet een verantwoordelijk Ministerie. 7. Alle centralisatie, behoudens de verantwoordelijkheid van de lagere aan de liooge besturen, moet worden vermeden en de gemeentelijke en pro vinciale besturen belmoren volkornene zelfstandigheid te genieten. 8. De zamenstclling, inrigting en bevoegdheid der gemeente-besturen be lmoren voor het gehecle Rijk op ccnparigen voet en onder dezelfde benaming tc worden geregeld. 9. De beraadslagingen der Gemeente-Raden moeten, zoo veel mogelijk, openbaar zijn. 10. Met Rcgtswezen zij eenvoudig en onkostbaar. 11. De provinciale Hoven moeten worden afgeschaft. 12. Overal moet worden ingevoerd zuinigheid van beheer. 13. De handel moet genieten algeheele vrijheid. Alle belastingen die han del en nijverheid drukken en alle belemmerende uit- in- en doorvoerregten moeten worden afgeschaft. Alle belastingen moeten evenredig worden ver deeld tusscben de burgers, naarmate van ieders inkomsten. 14. Alle monopoliën moeten worden afgeschaft. 15. De vertegenwoordiging oefene naauwkeurigc en gestrenge controle op bet beheer der koloniën cn der financiën in het algemeen. 16. Het is pligt te streven naar verdere ontwikkeling cn volmaking der grondwettelijke instellingen. ProvFriesche Cour.) 's GRAVENHAGE, 9 Junij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Militaire Willems-orde, 4,le klasse, den gepasporteerden Sergeant R. Hefty, wegens het door hem in 1830 gehouden gedrag. Gedep. Staten van Limburg hebben bij eene resolutie van den 4den de zer besloten, dat de verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer, ter ver vanging van den Baron van Scherpenzeel Heuseh in het kiesdistrict van Siltard zal plaats hebben op den 14den dezer. AMSTERDAM, 8 Junij. De door het Stedelijk Bestuur bevolenc vervroeging van het Beurs-uur op den lldvn dezer, is, blijkens kennisgeving van HU. Burgemeester en Wct- houdei en provisioneel builen werking gesteld. DEN HELDER, 6 Junij. Heden morgen omstreeks 9, ure, kwam alhier in de haven met de Amst.- Hamburger Stoomboot Willem I, H. K. 11. Prinses Marianne der Nederlanden, vergezeld van hare beide kinderen en een aanzienlijk gevolg, tl. K. II. werd ontvangen door den Commandant en Directeur der Marine alhier, en ontving een bezoek van den Plaatselijkeu Commandant cn van den Burgemeester. II. K. II. begaf zich dadelijk, onder geleide van den Commandant-Directeur en vergezeld van haar gevolg, aan boord van Z. M. wachtschip, begaf zich daarna op de Marine-werf, waar zij alles met de meeste belangstelling in oogenschouw nam daarna bezag H. K. II. het fort Kijkduinbenevens den Vuurtoren. Overal werd de Prinses met de eerbewijzen aan haren hoogen rang verbonden, ontvangen. H. K. II. was zeer minzaam en men komle zien dat de Vorstin, bij haar vertrek omstreeks 2 ure, zeer tevreden was. Met een luid boezee verliet zij deze haten. Naar alle waarschijnlijkheid zal II. K. II. in de eerste dagen van Julij, met de stoomboot Willem I, hare voorgenomen reis naar het Heilige Land aan vangen waartoe deze zeer goede en welingerigte boot bijzondere geschikt is. T1KL, 6 Junij. Vrijdag jl. had in de Raadsvergadering dezer stad een niet onbelangrijk incident plaats. Er behoorde namelijk in die vergadering de verkiezing plaats te hebben van twee Leden der Prov. Staten voor den Stedelijken stand, in plaats van het aftredend lid Mr. Hoogendijk van Domselaar en den lieer Mr. C. C. van Lidth de Jeude, Lid der Eerste Kamer. De Raad is echter eenstemmig van oordeel geweest, dat hij krachtens de nieuwe Grondwet waarbij de standen zijn afgeschaft en de regtstreeksche verkiezingen zijn in gesteld geheel onbevoegd is tot het doen dier keuze, en heeft alzoo gemeend legen den haar door Z. Exc. den Gouverneur opgedragen last te moeten pro testeren. ASSEN, 7 Junij. Drie arbeiders hebben aan den westkant van den esch van llyken ccncn Das gevangen; dit dier is hier te lande uiterst zeldzaam. Van 't veenbranden komende, zagen zij eene opgeworpene hoogte van aarde in een koornakker, die hunne nieuwsgierigheid wekte. Naderbij komende, ontdekten zij daarin een vreemd dier, dat terstond in hevigen strijd raakte met een hond, dien zij bij zich hadden; deze zou het evenwel te kwaad gekregen hebben, had men niet met de vuurpan het dier een doodelijken slag op den kop gegeven, 't Is een schoon dier, ruig en getijgerd van huid, 2 a 3 voet lang, naar raming ongeveer 20 oude ponden zwaar, cn in bet oog loopend vet. (0r. Cour.) ENGELAND. LONDEN, 6 Junij. Gisteren heeft zich de Koningin naar de wedrennen van Ascot begeven, in gezelschap van Prins Hendrik der Nederlanden, welke in haar rijtuig was gezeten. Hit Portugesche Agentschap heeft heden bekend gemaakt, dat de 10de halfjarige termijn der Annuileilen van 1843, verschenen zijnde I Der. 1847, betaald zullen worden ten kantore van het Agentschap, van den 11'1''" dezer af.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1