waarvan dc negers onmiddelijk gebruik maaktenom menig Franscli soldaat buiten geveebt te stellen. Dc Franschen bleven, niettegenstaande het vuur der negersden oever beklimmen. F.n zoo stonden dan eindelijk ongeveer 360 soldaten met den bevelhebber van liet Fransehe eskader, graaf Banet Willaumez aan het hoofd, tegenover dc 1,200 negers. Na een woedenden, hardnekkigen strijd van meer dan 3 uren, dreven de Franschen ten slotte de Negers op de vlugt, welke over winning ten gevolge had, dat de geheele bevolking zich onderwierp. liet getal dooden aan de zijde der negers wordt op 80 geschat. De Franschen hadden 4 dooden en een 25-tal gekwetsten. De Graaf bleef als door een wonderwerk ongekwetst; eenmaal werden 3, en een andermaal 6 soldaten om liem heen door de kogels der Negers getroffen. Voor de wetenschap heeft de Graaf ook nog belangrijke ontdekkingen ge daan de rivier van Groot Bassam namelijk is zeer goed voor schepen bevaar baar terwijl bet ééne neger-dorp na het andere aan hare oevers gelegen is de lengte der rivier wordt geacht aanzienlijk te zijn. De monding heeft 17 voet diepte, en is dus geschikt voor vrij groote koopvaardijschepen. Ken arm dezer rivier loopt westwaarts tot Kaap Lahow, en is op sommige plaat sen 2 tot 3 mijlen breed. Voorts zijn in dc laatste dagen nog 2 Amerikaanschc brikken op onze reede ten anker gekomen. 'sGRAVENUAGE, 7 Junij. Heden is dc Dccnsche Gezant dc Bidder de Coopmans, bij Z. M. ten gehoorc ontvangen, tot het overhandigen van zijne geloofsbrieven. Bij de Commissie voor de noodlijdenden door den brand te Grafhorst Ie Kampen, is, onder anderen, ontvangen: van Z. M. den Koning, ƒ500; van HH. KK. IIli. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden ƒ400. Zoo als gemeld is, is van wege Z. M. aangekondigd dat tot opzegging toe, de Princessctnin achter Zr. Als. paleis in het Noordeinde alhier, Zatur- dags van 3 ure 's namiddags lot 9 ure 's avonds voor fiet publiek zal open staan, zullende alsdan de muziek van 'teen of ander corps zich er doen hoo- rcn. De reden dezer tijdsbepaling is dezeBij Zr. Als. intogt alhier was de Gevulde Gracht, waar dc meeste Israëliten wonen, door hen sierlijk met groenden sabbath-lampen gelooid. Z. Al. zond daarop als blijk van welgeval Jen, aan den Heer A. C. Coon, die vanwege de Oranje-Commissie der Israëli- ten de versiering bestuurd had, ƒ400 ter verdeeling aan de betrokkenen, Coon echter verzocht in plaats van dit geschenk de gunst van Zaturdags middags in den Princessctuin te mogen wandelen. Z. AI. stemde dit toe en voegde er bij dat er dien middag muzijk zou worden gemaakt. Die tnin was vroeger eene weide, groot 4 morgen en 142 roeden, van het St. Nicolaas Gasthuis alhier waarvan het in 1609 voor ƒ4,800 gekocht werd voor zijn vrouws moeder door Prins Frederik Hendrikdie het paleis in 't Noordeinde ook in dien praehligen] staat gebragt heeft, waarvan het nog getuigt. In dien tuin plaglen vele lieden van aanzien Zomers namiddags of 's avonds te gaan wandelen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is ingekomen eene Ko ninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, regelende het in komen der kroon, met daarbij behoorendc memorie van toelichting. Het ecnig artikel van dit ontwerp strekkende ter voldoening aan art. 27 der Grondwet luidt aldus: Het inkomen van de Kroon wordtgedurende Onze Regeringvastgesteld op eene som van zes honderd duizend gulden jaarlijks, behalve de inkom sten van de kroondomeinen in art. 27 der Grondwet vermeld. Dc memorie van toelichting'luidt als volgt: Aan Koning Willem II kende de Grondwet, onverminderd het inkomen uit dc domeinen door Ilern tot kroondomeinen aan den Staat teruggegeven, uit 's Lands kas een jaarlijksch inkomen toe van een millioen gulden. Zij bepaalde tevens dat het inkomen der Kroon bij elke nieuwe troonsbeklim ming door de wet wordt geregeld. Aan deze bepaling moet worden gevolg gegeven, nu zich Koning Willem III door het afsterven van Zijnen onvcrgetclijken Vader tot den Troon der Nederlanden vindt geroepen. Daartoe strekt het ontwerp van wetdat nevens deze memorie aan de Sta ten-Generaal ter overweging wordt aangeboden, en waarin bet voorgedra gen cijfer is vastgesteld met het oog op de tegenwoordige omstandigheden van het Vaderland in het algemeen en van de schatkist in het bijzonder. Krachtens die bepaling zal de Koning een jaarlijksch inkomen van om streeks een millioen genieten: bedragende de opbrengst van dc kroondomei nen gemiddeld iets meer of iets minder dan vier maal honderd duizend gul den jaarlijks. Dit ontwerp zal worden gedrukt en rondgedeeld en naar de afdeelingen verzonden. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen zijn benoemd, tot Rap porteurs voor de kieswet, de Heeren de Aloraaz, Wynaendts, van Heems kerk, Thorbecke en Backer. Nadat dc Commissie voor de verzoekschriftenbij monde van den Heer Godcfroinopens cenige in hare handen gestelde adressenverslag had uitgc- bragt, heeft de lieer Backer het woord gevraagd en herinnerd dat, bij de beantwoording van bet verslag omtrent de wet op de reis- en verblijfkosten dc Alinister van Finantiën had verklaarddat de bestaande tarieven van de reiskostenaanzienlijke vermindering zullen en behooren te ondergaan dat dit onderwerp een onderwerp van dadelijke behandeling was, en dat Z. Exc. vertrouwde, dat zij binnen korten tijd zouden worden ingevoerd. Sedert dien tijd merkt Spreker op gaat het reizen voor rekening van den lande voort, en is er waarschijnlijk niet op verminderd. Sedert dien tijd is dc wet op de reis- en verblijfkosten door de Eerste Kamer aangenomen en door den Koning gesanctionneerd maar de toezegging van de wijziging der tarieven is alsnog onvervuld. Er is iets, zegt Spr. al verder, waarop wij ons behooren toe te leggen, dat is, dat de zaken met de daad zijn of worden, hetgeen zij in naam zijn. Dit is het geval niet met de thans bestaande reis- en verblijf kosten. Deze zijn vooral in de hoogste klassenwinstenvrij aanzienlijke winsten. Dat behoort niet voort te duren. Afschaffing van zulke misbruiken, is een eerste, een gebiedende pligtwaarin de natie het hoogste belang stelt, en zulks te meer, omdat de regeling van deze zaak afhangt van het bestuur, en dat van deszelfs ijver in deze de bedoelingen van het bestuur in andere za ken worden afgemeten. Hij neemt, ingevolge art. 97 van hel regl. van orde, de vrijheid, om te mogen vragen aan den Alinister, of men de vaststelling van die gewijzigde tarieven eerlang, of men die spoedig mag te gemoet zien. Dit verlof wordt door de vergadering verleend en alzoo, namens haar door den Voorzitter, de bedoelde vraag aan den Alinister van Finantiën gerigt. Z.Exc. de Alinister van Finantiën geeft te kennen dat het hem aangenaam isde meest geruststellende verzekeringten aanzien van de door den vorigen spreker gedane vraag te kunnen geven. Er is nogtans één pnnt, dat Z. Ex. hierbij moet opmerkendat de taak niet zoo gering isals die spreker zich dit heeft voorgesteld. De tarieven van reiskosten maken een soort van wetboek uit bij de Departementen van algemeen bestuur, en zijn eene zaak van veel omvattenden arbeid. Eergisteren avond en nog heden hebben zij reeds een onderwerp van beraadslaging bij den Baad van Alinislers uitgemaakten mis schien zullen de ontwerp-besluiten deswege nog in deze week aan den Baad van State kunnen worden verzonden. Zoodra van dezen het advijs zal zijn ingekomenzal niets het Alinisterie weerhoudendeze zaak te regelen om vervolgens ter kennisse van deze vergadering te worden gebragt. Niemand meer over dit onderwerp het woord verlangendewordt dc verga dering gesloten. Onder de adressen, waaromtrent in deze zitting verslag was gedaan, zijn een van C. A. Kop, Apotheker te Rotterdam, en een van AI. Aless, Doctor in de Genees-, Heel- en Verloskunde te Leyden beiden verzoekende de aanne ming van het wels-ontwerp, betreffende de Pharmacopaea Neerlandica. Heden morgen ten 11 ure zijn de afdeelingen bijeengekomen, tot bet voortzetten hunner overwegingen over het ontwerp van wet nopens het kiesregt. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp van wel lot rege ling van het onderwerp der Kroondomeinen, die in 1848 door wijlen Koning AVillcm II aan den Slaat zijn teruggegeven. Uit de boodschap blijkt, dat daaromtrent alsnog nadere wettelijke voorziening noodzakelijk wordt geoordeeld. Daarna wordt de zitting opgeheven. De President der Fransehe Republiek heeft den gepensioneerden Colonel van Wintershovenbegiftigd met bet Krnis van bet Legioen van Eervoor zijne deelneming aan den Spaanschen oorlog in 1808, als Luitenant in het Keizerlijk leger. In de laatste dagen heeft de hoofd-commissie tot het oprigten van een standbeeld voor wijlen Z. AI. Koning Willem IIeen aanvang gemaakt met het inzamelen der bijdragen alhier. Reeds beeft zij ƒ3,000 ontvangen. Doch dc inning der bijdragen duurt dagelijks voort. Naar men verneemt is eene overeenkomst gesloten tusschen de Com mission tot oprigling van een standbeeld voor Rembrandt en de Heeren L. J. Enthoven en C°. alhier, lot het gieten van dit kolossale gedenkteeken met het daarbij behoorend voetstuk in dc fabriek der laatstgenoemde Heeren. Er be staat alle reden te vertrouwen, dat de uitvoering zal beantwoorden aan dit schoone gewrocht van den Ridder, L. Royer, te Amsterdam. Voorts wil men dat in gezegde fabriek uitgebreide inrigtingen worden daargesteld voor de vervaardiging van een veel gebruikt artikel naar eene nieuwe uitvinding, waardoor een belangrijke lak van industrie voor bet vaderland zal geboren worden. Den 2dcn dezer hielden de afgevaardigden der onderscheidene werkplaat sen der Vrijmetselaren alhier, hunne gewone jaarlijksche bijeenkomst, ouder Voorzitting van den Grootmeester Nationaal Z. K. H. Prins Frederik der Ne derlanden. Als eene bijzonderheid mag men aanmerken, dat op die hijeen- komst tegenwoordig waren een vader en acht zonen allen tot dc orde bc- hoorende. Het Zondagsblad van heden berigt het volgendeDe Kunstschilder Bosboom, die bij de Inhuldigingsplegtigheid van Z. AI. Willem III, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tegenwoordig was, heeft eene teekening daarvan gemaakt, die reeds in het bezit is van Z. AI. den Koning. De Heer Bosboom heeft voor zijne teekening het treffend oogenblik gekozen, waarop de Wapen koningen roepenLeve de Koningterwijl daarmede dc menigte instemt. De kerkgewelven, de rijk gekleede toeschouwers, de prachtige versieringen der kerk, de Koning op zijnen Troon, in één woord, de teekening geeft alles getrouw weder. De Heer Boshoom heeft dit prachtwerk aan Z. AI. den- Koning ten geschenke gezonden. De bekende graveur Cornillct heeft eene gravure voltooid, naar de thans alhier ten toon gestelde schilderij van den Heer Cl. Jacquand, voorstellende Willem I, Prins van Oranje, zijne kostbaarheden te koop aanbiedende. Deze gravure, op eene groote schaal vervaardigdi9 uitgevoerd in de ma nier van zwarte kunst en met bet graveerijzer opgewerkt. De eerste afdruk ken zijn niet vroegtijdig genoeg voltooid geweest voor de tentoonstelling men hoopt echter weldra dc gelegenheid te zullen hebben, dit meesterstuk hier te kunnen bezigtigen. Dag LI. van 's Huge.)

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2