LEYDSCHE COURANT. M (i 1849. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vil Zaturdag avond. WOENSDAG, 6 JEN IJ. n°. a s i v! >i />a Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. v ■- ïïïi BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. EEYDEN, 5 Junij. Dezer dagen plaatsten wij in ons hlad een berigt van Scbeveningen omtrent diukkc bestellingen van kamers aldaar, waaruil bet zich liet aanzien, dat «lit jaar van het badsaisoen meer dan gewoon gebruik zal worden gemaakt, zoodat de buitenlandsche woelingen ecne vreedzame en nuttige beweging in vele plaatsen van ons Vaderland zullen kunnen te weeg brengen. Ook in de nabijheid dezer Stad, te Katwijk aan Zee, bestaal sedert cenige jaren iu het aldaar nieuw gebouwde Badhuis, eene zeer geschikte gelegenheid tot logeren en het gebruiken van binnen- en buiten Zeebaden. In verband met de boverigemaakte gevolgtrekking, achten wij het niet ondienstig de aan dacht te vestigen op deze Zeebad-lnrigting, welke op kleiner schaal aange legd en minder algemeen bekend dan die te Scbeveningen en Zandvonrt, nog- tans alle aanbeveling verdient, vooral voor hen die een meer rustig en min der kostbaar verblijf verlangen, dan men in grootereen drukker bezochte inrigtingen van dien aard kan verwachten. Het berigt dat de met verlof zijnde miliciens der ligting van 1817 weer onder de wapenen zouden worden geroepenheeft zich tot nog toe niet be vestigd. In de vergadering van den Stedelijken Raad van 's Gravenhage zijn tot leden der Staten van Zuid-Holland herkozen: Jhr. Mr. G. L. 11. Hooft, F. J. van Maanen en D. I. Bijleveld en gekozen in plaats van wijlen Jhr. J. Quar- les van Ulïordde Heer Mr. J. C. Faher van Riemsdijk. Te Maassluis, ge kozen Dr. C. J. Vaillant Fz.; in het district Stompwijkde Heer A. A. J. Meylink, te Voorburg; te Naaldwijk Mr. P. Ncdcrburg, te Leydenen te te Gouda de Heer A. II. J. Ravcstein Mcdenblik. Te Alphen, herkozen Mr. A. Jongkindt Coninck Advocaat en Burgemeester te Aarlanderveenen te Schoonhoven Mr. L. Slingeland. Voor het jaar 1849 zijn ter haringvisscberij uitgerust 110 schepen, als: Vlaardingen 67, Amsterdam 7, Wormerveer 1, de Rijp 4, Enkhuizen 7, Maassluis 13, Delftshaven 1, Middelharnis 4, Zwartewaal 6; er zijn 7 jagers, waarvan de eerste een Rijks stoomschip is. Volgens een opgave in de Staats-Coutheelt het getal der Landverhui zers uit de verschillende provinciën in 1848, bestaan uit 678 hoofden van gezinnen of op zich zelf staande personen te zaïnen met de vrouwen en kin deren een getal uitmakende van 2,160 personen. Men verneemt, dat aan den beroemden beeldhouwer Van der Ven, te 's llertogenhoschis opgedragen het uit marmer vervaardigen van 14 sland- li.eiden, voorstellende den Zaligmaker, de Maagd Maria en de 12 Apostelen, ter versiering van de groole ot St. Jans kerk aldaar. 's GRAVENHAGE, 5 Junij. Z. M. de Koning is gisteren avond ten 6J ure met den gewonen spoor trein, van zijne reis naar Arnhem, in de residentie teruggekeerd. Gisteren heeft Jhr. Mr. 11. L. VVichers, benoemd tot Minister van Justitie, zijne nieuwe betrekking aanvaard. Z. Ezc. heeft aangekondigd, dat hij gehoor zal verleenen des Dingsdag om 12 ure. De Heer Donker Curlius heeft als zoo danig afscheid genomen van de ambtenaren van dat departement, en hen aan gespoord zijnen opvolger met gelijken trouw en ijver te dienen, als hij dit in ruime mate heeft mogen ondervinden. Omtrent den nieuw benoemden Minister van Justitie meldt het Zon dagsblad het volgende: De Heer Wichers was vóór 1838 Officier bij de Regtbank te Winschoten; hij de organisatie van 1838 wer.l hij Officier te Groningen; in 1843 werd hij benoemd tot Staatsraad en in 1846 tot President der beide hoven in Neêrlandsch [ndië, lot het in werking brengen en toe lichten der wetgeving. Hij is hekend als groot regtsgcleerde en iemand aller achting waardig. De waarnemende Hofmaarschalk heeft, op last des Konings, hekend ge maakt, dat hij gelegenheid der wedrennen op het Loo, zal plaats hebben een wedstrijd naar prijzen voor hel Hamlhoogschietenéén naar het Doel en één naar den Vogel op den staakde dagen nader te bepalen. Nederlandsche Handhoogschutterijen welke mogten verlangen daaraan deel 1c nemen, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij den Kamerheer Adjudant van het Paleis en Domein op het Loo. In de zitting der Tweede Kamer van heden, die door bijna al de Minis ters, en daaronder ook door den nieuwen Minister van Justitie, werd bijgewoond zijn ingekomen twee Kon. besluiten betreffende de Ministers van Justitie. De Eerste Kamer heeft zich met de zes door de Tweede Kamer aange nomen wetten vereenigd. Eene missive van den Heer StaatsraadDirecteur van het Kabinet des Konings, heeft ingevolge art. 114 der Grondwet, ken nis gegeven, dat de Koning de aangenomene ontwerpen van wet heeft be krachtigd. Daarna wordt de zitting ojgeheven. In deze residentie zijn aangekomen, Z. Ezc. de Ridder de Coopmans, Gezant van Denemarken bij ons Hof, de Colonel Lneassen en familie, ko mende van Batavia, en von Winterfcld, Luitenant-Colonelvan Berlijn. Naar men verneemt heeft het regement Grenadiers en Jagers alhier, voor de oprigliug van het standbeeld ter cere van Koning Willem II in de residentie, bijgedragen eene som van 224. Heden had onze geachte stadgenoot, de Heer S. E. Slein, Mcdicinae Doctor en Vroed meester, het zeldzame voorregt de 50-jarige vervulling dier betrekking te mogen vieren, en daarbij zijne beide zontn in deze stad geves tigd te zien, de een als Medicinae Doctor sedert 1837, de ander als Chirurgijn cn Vroedmeesler sinds 1835. De zeebad-inrigliug van den lieer A. E. Maas, tc Selieveiiingenis voor warme en koude baden den 3,lel1 dezer geopend. Het balhuis zal den 7,lfe geopend worden. DELFT, 4 Junij. In den vropgen morgen van den lstcn dezer is alhier, in den ouderdom van 40 jaren, overleden de Kunstschilder W. 11. Schmidt. Hij was een der sie raden van de Nederlandsche schilderschool, getuigen zijne veelvuldige schil derijen en aquarellen, welke, zoo binnen als buiten 's lands, steeds op noo- gen prijs worden geschat. Hij was een opregl kunstbroeder eu een geacht Leermeester, waarvan ten blijk kan strekken de vriendschap, die de mecsten hem toedroegen en de achting, die de studenten der Koninklijke Academie, waar hij aU Leeraar in de hand toekenkunst was aangesteld, voor hem koes terden. Heden morgen heeft de plegtige begrafenis plaats gehad op het Protestantscli kerkhof. Toen de stoet op het kerkhof was gekomen, werd een vierstem mig koor aangeheven door een veertigtal zangers der Delftsehe licdertalël Amphion. Vervolgens spraken de Heeren J. Bosboom, namens de kunstenaren en van Westreene als leerling des overledeneneenige roerende woorden van buide en erkentelijkheid, en heeft de Heer l. van Harderwijk, in dichtmaat, namens het schilderkundig genootschap te Rotterdam, de gevoelens doen ken nen, die allen op dit oogenblik bezielden. Ten slotte nain de Heer de Meijer, van Rotterdameen treffend vaarwel van den overleden kunstenaarwiens eerste schreden op de kunstenaarsbaandoor dien Heer waren geleid. Toen werd door de zangers aangeheven het 182 der Evangelische gezangennStille rustplaats van Gods dooden." De stoet keerde vervolgens naar het sterf huis terog. De indruk dezer plegtigheid zal wel niet spoedig verloren gaan en zij moge der bedroefde weduwe met haar talrijk gezin tot eenigen troost verstrekken, terwijl de nagedachtenis van Schmidt nog lang hij allen, do den edelen mensch en den waardigen kunstenaar weten hoog te schatten in zegenend aandenken blijven zal. ROTTERDAM, 4 Junij. Aan het bureau van den burgerlijken stand alhier zijn van den is,cn tot en met den 31slen Mei, aangegeven 280 geborenen, 517 overledenen en 19 levenloos aangegeven kinderen, 121 paren gehuwd. In onze vorige deelden wij mede dat de Wel-Eerw. zeer Gel. Heer G. H. van Senden Predikant te Zwolle, H. K. H. Prinses Albert van Pruissen naar het Heilige Land zou vergezellen. De Rott. Cour. meldt, dat de Wel-Eerw. zeer Gel. Heer IK. J. J. van Oosterzce alhier, door 11. K. II. uilgcnoodigd was om haar als Predikant en geleerde op die reis te vergezellen, doch na drie dagen van beraad gemeend heeft, hoe vereerend het aanbod en hoe vurig zijn verlangen naar Palaestina ook was, geene vrijheid te vinden, om zijnen ge wonen werkkring voor zóó langen tijd te verlaten. HAARLEM, 4 Junij. 11. K. H. de Prinses Marianne en hare kindcien, (rebben eergisteren deze stad bezocht en eenige merkwaardigheden bezigtigd. Onder anderen heh- j ben HH. KK. 1IIL een geruiinen tijd in de Groote Kerk doorgebragtter-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1