ook voor tie wetenschap resultaten verwachten, terwijl een lang gekoesterd verlangen van den Heer van Senden aldus onverwacht vervuld wordt. Daar om berust men hier ter stede in deze beschikking der Vorstin, hoe ongaarne men ook een tijdlang den geliefden Prediker mist; tncn doet het te meer, daar men mag verwachtendat de reis ook voor de in vele opzigtcn onge lukkige Prinses, van de weldadigste gevolgen zijn zal, te meer daar die reis zeer kort zal plaats hebben na het vertrek van Hare kinderenvan welke de Prinses thans omringd is, doch die eerlang weder naar Berlijn znllén terngkecren. Men zegt dat de reis in het begin der maand Julij aanstaande wordt ondernomenen ecnige maanden duren zal, BUITEJNLANDSCHE BEBIGTEJN. ENGELAND. LONDEN, 30 Mei. De Heer J. Capelals vertegenwoordiger van de hier gevestigde houders van Spaansche fondsenheeft van de zich thans te Madrid bevindende Neder- landschc gemagtigden een berigt ontvangen, van 23 Mei, inhoudende, dat zij door den Minister van Finantiën verwezen waren naar de voor de regeling der Spaansche schold benoemde commissie; dat die commissie aan den Minister rapport moest doen omtrent hunne vertoogen- dat de Fransche zaakgelastigde, de Heer d'Harconrt, een krachtig vertoog had gedaanten gunste van de regten der fondsenhouders, en dat het Spaansche Ministerie aan dien gezant zijn verlangen had betuigd, dat die regten niet langer ver onachtzaamd zouden blijven. De Heer d'Harcourt had schriftelijk aan de Nedcrlandsche Commissarissen verklaarddat hij verder op de zaak zou aan dringen, ten einde te beletten dat de goede gezindheid van het Spaansche Ministerie vruchteloos bleef. FRINKRIJK. PARIJS31 Mei. De zitting der wetgevende vergadering van den 3Qs,cn is zeer onstuimig geweest. Er werd gehandeld over de vervanging van den Colonel Cauvin in het bevel van het paleis van wetgeving. De Voorzitter heeft zijnen hoed moe ten opzetten en de vergadering schorsen, liet is eindelijk aan den Maarschalk Bu^eaud gelukt de gemoederen eenigzins Ie bevredigen, zoodat de zitting wederom is kunnen geopend worden. De Voorzitter Keratry heeft eenige he vige uitdrukkingen tegen Ledru-Rollin gebezigdmoeten intrekken. In de zitting van den volgenden dag is het rustiger toegegaan. De Minister van Oorlog heeft aan de drie gekozen Sergeanten voor de wetgevende vergadering een verlof van drie jaren toegestaan. Zaturdag jl. zaten op den Boulevard des Paillassons, twee soldaten in een herbergje, toen zij ten 8 ure de taptoe hoorden slaan. De vrouw des herbergiers, die met een hunner in woordenwisseling was geweest, verzocht hen te vertrekken. Waarop een der soldaten de vrouw grovelijk schold en beleedigde, en de herbergier den soldaat buiten de deur liet zetten. Deze schreeuwde nu: moord! brand! dieven! De volksmenigte snelde toe op dit geroepen onder het gerucht dat een soldaat vermoord wasof twee algrijs- selijk verminkt waren, wilde het volk de herberg plunderen en verbranden en de bewoners vermoorden. Twee commissarissen van policic werden wegge drongen, het huis met al wat er in was, vernield en van de overblijfselen op de straat een onlzagchelijk vuur aangelegd, rondom hetwelk de plunde raars dansten. Eerst te middernacht hebben de troepen en de burgerwacht de rust hersteld. Uit Marseille wordt geschreven, dat sedert ecnige dagen aldaar de aan dacht bijzonder gevestigd is op eenige negersvan welke het kostuum en het geheel uiterlijke iets zonderlings hebbenook zelfs voor hen die zoo gewoon zijn Oosterschc en andere vreemdelingen in de stad te zien. Deze lieden be- hooren lot een schip van 600 ton, hier voor de recde geankerd en de vlag van den Iman van Mascalc vertoonende, een der magtigste vorsten van Arabië cn van de Oostkust van Afrika, die een verbond van handel en vriendschap met ons land heeft gesloten. Het schip is van Zanzibar, op de Oost-Afrikaansche kustenwaarop de zetel van den lman voor het tegenwoordige gevestigd is, uitgezeild met eene rijke lading, bestaande in dadels, kolfij cn 100,000 Ned. fD nagelen. De lading was aan de consignatie van den Gouverneur van Marseille, met uitnoo- digingoin die op de voordeeligste wijze voor den Iman te verkoopen cn hem de opbrengst in Fransche waren over te maken. Behalve deze lading waren er nog aan boord zes Arabische volbloed-hengstenvoor den President der Republiek en een rijk met juwcelen bezette sabel, voor den Gouverneur van Marseille. ITALIË. ROME, 23 Mei. De bekende Pater Venturadie vroeger beweerd haddat de Romeinschc Republiek onder het Voorzitterschap van den Paus zou kunnen bestaan heeft thans eencn brief geschreven aan de tegenwoordige Regering, waarin hij zijne bewering terugtrekt en verklaart, dat hij overtuigd is geworden, dat de gees telijkheid zich van alle, zelfs zijdelingsche inmenging in de wereldlijke partij zal moeten onthouden en zich bepalen tot de regeling van de belangen der Katholieke kerk. Volgens de laatste berigten uit Rome verwachtte men aldaar dat de vijandelijkheden zouden hervat worden. De Driemannen hadden aan het volk ccne nieuwe proclamatie uitgevaardigd, om het tot den strijd voor te bereiden. De Koning van Napels is met zijn leger naar de grenzen van zijn rijk teruggetrokkenliet moede zijnde om langer werkeloos te blijvenen aan de gedurige aanvallen' van de Romeinen bloot te staan. De Oostenrijkers daarentegen hebben Imola, Faënza, Forli, Ccscna en Rimini bezet, zonder slag of stoot, cn rukken op Ancona aan. PRUISSEK. BERLIJN, 31 Mei. Het Pruissischc Regeringsblad maakt het ontwerp bekend van de Rijks- constitntie, voorloopig vastgesteld tusschcn Pruissen, Saksen en Hanover; het is aan de Regeringen der overige Staten ter beoordeeling gezondencn bestaat uit 7 hoofdstukken cn 195 artikelen, De hoofdinhoud is: Het Dnitsrhe Rijk bestaat uit die Staten van het oude Duitsche Bondgenootschapwelke de rijks-constitutie erkennenzullende de betrekking van Oostenrijk tot hetzelve nader geregeld worden. Het rijksgezag wordt uitgeoefend door een Rijks- Opperhoofd welke waardigheid met de kroon van Pruissen verbonden is. Naast het Opperhoofd staat een Vorstenraad van zes ledenwelke benoemd wordeneen door Pruissenc-en door Beijereneen door WurlcmbergBaden en de heide Vorstendommen Iloherizollerneen door Saksende Saksische Hertogdommen, Reuss, Anhalt en Schwarzburgeen door Hannover, Bruns- wijk, OldenburgMecklenburg, Holslein en de Hanzesteden, cn een door de overige Staten. De Rijksdag bestaat uit twee huizen: het Statenhuis van van 167 leden, welke voor de helft door de regeringen en voor de wederhelft door de vertegenwoordigende vergaderingen der Staten gekozen wordenen het volkshuis, hetwelk uit door het volk verkozen afgevaardigden beslaat. De verkiezingen geschieden niet regtstrecks, maar door daartoe benoemde kiezers. De Stemgcregtigden worden in drie klassen verdeeld, de hoog belasten, de middelbare en de weinig heiasten. Elke klasse zal een derde der kiezers be noemendie de afgevaardigden moeten verkiezen. Voor elke bevolking van 100,000 hoofden, zal in den regel één kiescollegic bestaan, en één afgevaar digde worden benoemd. OOSTENRIJK. WEENEN, 28 Mei. Ofen is den 21sl(;n dezer na drie bestormingen door den Hongaarschen Generaal Görgey, aan het hoofd van 30,000 man ingenomen. Ofen, ook Buda gehcclen, is eene vesting met 8,000 inwoners op den regter Donau-oever, tegenover het schoone cn rijke Pesthmet 50,000 inwoners cn belangrijken handel, waarmede het door een brug is vereenigd. Van den 9Jen af werd Ofen door de Hongaren beschoten, terwijl de Oostenrijkers van daar op Pesth vuurden, welk schieten tot den 17JeD voortduurde, wanneer de Hongaren den eersten storm beproefdendie hun hij de 500 dooden kostte, waarna zij twee dagen later andermaal cenen storm waagden, doch weder met groot verlies werden afgeslagen, tot dat het hun, hij een derde bestorming in den nacht van den 20sten op den 21slcn dezermet verlies van 300 mangelukte do plaats meester te worden. De Majoor der grenstroepen die met omstreeks 200 man het bruggenhoofd bezet hield, gaf bevel om de brug in de lucht te doen springen. Toen hij niet gehoorzaamd werd stak hij zelf de mijn aan, die echter niet goed aan gelegd scheen te zijn. De Majoor zelf werd het slagtoffer van zijnen ijver doch de brug werd door de uitbarsting niet vernield. De Koninklijke burgt te Ofenis met een aanzienlijk inkomen aan Kos suth het opperhoofd van den Hongaarschen opstandgeschonken. Deze tegenspoed voor Oostenrijk wordt eenigzins vergoed, door den overgang van een geheel regement Hongaarsche huzaren tot het Oostcnrijksche leger. De Russen rukken aan in zeven at'deelingen de eerste sterk 17,000 man, behalve de artillerie, onder Generaal Rudiger, staat reeds te Uradisch de tweede onder denzelfden Generaal, sterk 22,000 man voetvolk, ruiterij en artillerie is te Goding aangekomen. De derde onder Generaal Kinintscheff, bestaat uit 15,000 man voetvolk 2,800 man ruiterij cn artillerie, en trok den 13den dezer door Prezenow. De vierde mede onder laatstgenoemden Gene raal, is te Kaschau aangekomen, sterk 26,000 man voetvolk, 8,000 man ruiterij en artillerie. De vijfde onder Generaal Kinintscheff zou zich den 17<Jcn over Lemberg met Generaal Harka vercenigen. Dit corps telt 7,000 man voetvolk cn 1,700 man ruiterij en artillerie. De zesde kwam den 22ste" te Lemberg cn blijft aldaar, zij is sterk 9,000 man voetvolk en 9,000 man ruiterij en artillerie. De zevende dringt in Zevenbergen en Moldavië door cn bestaat uit 29,000 man voetvolk cn ruiterij, alsmede materieel tot het leggen van bruggen, onder Generaal Ludcn. Keizer Nicolaas heeft 9 milliocn roebels naar Lemberg gezonden, voor het onderhoud van dat leger. De Veldmaarschalk Radetsky zou order hebben gekregen om een re- serve-afdeeling van 13,000 man, deels naar Beijeren deels naar Baden te doen oprukken. FRANKFORT. 31 Mei. In de zitting der Nat. Vergadering van gisteren is met 71 tegen 64 stem men besloten, die vergadering naar Stuttgardt over te brengen. De Voor zitter Reh heeft toen zijne betrekking ncdergelegd, omdat hij dit besluit als noodlottig voor het Vaderland beschouwde; hij cn twee Secretarissen hebben hun ontslag als leden genomen. De voorloopigc Regering van Rijn-Beijeren heeft eene gedwongen leening van 2 millioen 11. uitgeschrevenwaarin alleen zij zullen moeten bijdra gendie 40,000 11. bezitten. Men heeft daar echter weinig klinkende munt.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2