leydsche courant:.», \VÏM 1849. MAANDAG, 4 JUNIJ. i' N". to. ®f /.n.n B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven, vtt Zaturdag avond. F, -7 >±£-L±,iC T/^S- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2 Junij. Door den Stedelijkcn Raad alhier is lot Lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland herkozen de Heer Mr. A. O. E. Graat' van Limburg Stirum. In het district Noordwijk is herkozen de Heer Iloog, en in het district Oegst- geest is gekozen Mr. J. J. A. van den Aardwegh, Advocaat alhier. Te Rotterdam zijn herkozen de Htl. J. F. Hoffmann, J. Mees en Mr. A. Veder, en voor den Heer D. Blankenheymdiens broeder, de Heer G. A. Blanken heym; te Delft herkozen de Heer D. v. Koetsveld; te Delftshaven herkozen Jlir. J. C. Janszon van Erfrenten van Capelle. U. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne heeft heden met HH. KK. Htl. de Prinsen en Prinsessen hare kinderen en gevolg onze stad met een bezoek vereerd. Onder andere merkwaardigheden hebben HH. KK. HH. den Aka- demic-tuin, het Botanisch Museum in dien tuin, de Senaatskamer en het groot Auditorium in het Akademie-gebouw, het Rijks-Museum van Natuur lijke Historie en het Japansch Kabinet van Jhr. P. F. von Siebold bezigtigd. 11. K.H. scheen opgeruimd van geest en onderhield zich met de verschillende personen die haar rondleidden, bij veel wetenschappelijke kennis, met al die natnurlijke minzaamheid en bevalligheid, welke Haar steeds kenmerkten. Van hier hegeven zich de hooge personen naar Haarlem en Amsterdam. De Heer Robin heeft hier eenige zoogenaamde Soirees Parisienes gege ven. Hij is in zijn vak niet alleen een uitnemend kunstenaar, een voortreffe lijk goochelaar, maar ook een werktuig- en natuurkundige. Zijne toestellen die meest van zijne eigene vinding zijn, leveren de verwonderlijkste dingen op. Daarenboven is zijne wijze van voorstelling zoowel als zijn persoon zeer in nemend, en wat zijne vrouw als medewerkster doet is onoplosbaar. Beiden zijn dun ook om 'l zeerst toegejuichd en 't zal hun zeker ook Maandag-avond niet aan aanschouwers ontbreken. Op den Rijn-spoorweg zijn op de beide Pinksterdagenmet inbegrip van Hen dag vóór en na het feest, 10,475 personen vervoerd, en is de ontvangst geweest ƒ12.877. Ten gemakke van diegene onzer Lezers, die belang hebben ook de andere middelen van vervoer te kennen, welke er voor het zomer-saizoen behalve den spoorweg nog alhier naar verschillende plaatsen bestaan deelen wij dn volgende opgaven mede: Van Leyden naar 's Gravenhage 's Morgens ten zes en ten half acht ure, 's Namiddags ten vijf en ten teven ure. Van 's Gravenhage naar Leyden 's Morgens ten half negen en ten twaalf ure, 's Namiddags ten half dl ie vu ten half vijf ure. Van Leyden naar Delft: 's Namiddags ten half drie en ten vijf ure. Van Delf t tiaar Leyden 's Morgens ten zeven en ten negen ure. Van Leyden naar Haarlem 's Morgens ten negen en 's Namiddags teil twee ure. Van Haarlem naar Leyden 's Morgens ten half acht en 's Namiddags ten vier ure. Van Leyden naar Utrecht: h Morgens ten half tien en des Avonds ten half tien urein verband met de aankomst van den Spoortrein van negen ure. Van Utrecht naar Leyden 's Morgens ten zeven en 's Avonds ten acht ure. Van Leyden naar Gouda: Van Woensdag tot Zaturdag 's Morgens ten half twaalf ure. Van Gouda naar Leyden: Van Woensdag tot Zaturdag 's Morgens ten elf ure. Behalve de schuiten bestaan er nog drie wagens; namelijk: de nachtwagen naar en van Amsterdam op Rotterdamdie beiden reizigers opnemen aan bet kantoor van den Heer Koens, op de Brecdestraat bij het Noordeinde, die naar Rotterdam 's Nachts ten half twee en die naar Amsterdam 's Nachts ten half drie ure. toorts een wagen naar en van Alphen, van Larive en van Hees, rijdende van hier aan het kantoor van den Heer de Jong, op de Breedestraat bij de Hoogewoerd, dagelijks, 's Avonds ten half zeven, en van Alphen aan het Logement de St. Joris's Morgens ten half zeven ure. Terwijl hier nog doorrijdt de wagen van Van Gend en Loos, naar en van 's Hage op Utrecht, die reizigers opneemt aan het Logement het Stadhuis van Amsterdam, bij den Heer Smits, aan de VVittepoort, 's Morgens ten zeven ure naar Utrecht, en 's Avonds ten zes nre naar 's Hage. De Handelmaatschappij heeft bevracht 18 schepen voor Amsterdam 12 voor Rotterdam en 1 voor Dordrecht. Den 21slcn Mei is aangekomen het schip Delta, Kapt. Crans, van Ba tavia, te Brouwershaven, en den 30strn dito het schip Baltimore, Kapt. Jas- kie, van Batavia, aan den Helder. 'sGRAVENHAGE, 2 Junij. Bij besluit van den 315teD Mei jI., heeft Z. M. den fleer Mr. D. Donker Curtius, op zijn verzoek, eervol ontslagen als Minister van Justitie, terwijl Z. M. bij een ander besluit van die dagteekeningJhr. Mr. H. L. Wichers Lid van den Raad van State, heeft benoemd tot Minister van Justitie; beide met den 4den Junij aanst. De Heer Wichers is onlangs uit de Oost- Indië teruggekomen, waai hem de invoering van de nieuwe Nederl.-Indische wetgeving was opgedragen. Z. M. de Koning begeeft zich heden middag ten 4 ure van bier naar Amsterdam en vervolgens naar Arnhem, en wordt morgen avond terug verwacht. H. M. de Koninginvergezeld van de Prinsenzal zich Maandag met Haar gevolg naar het Loo begeven, om er ecnigen tijd te verblijven. Gisteren middag hebben al de Ministers ten Hove gedineerd zoowel de Heer Donker Curtius, als de Heer Wichers waren tegenwoordig. Tot op dit oogenblik heeft de Heer Baud zijn ontslag als Minister van Koloniën nog niet bekomen, en omtrent zijn opvolger is nog niets met zeker heid te zeggen. Alhier zijn uit Luxemburg aangekomen de tleeren Augustin en d'Oli- martmet ccne zending der Regering lan het Groothertogdom bij Z. M. HAARLEM, 30 Mei. Bij besluit van 22 Mei heeft Z. M. verklaard, dat hel geslicht Meercnberg, onder de gemeente Bloetnendaal gelegen te rekenen van 1 Junij aanst., In:- hoort tot de Geneeskundige gestichten voor krankzinnigen. Naar wij vernemen, zullen in de aanst. maand Junij reeds eenige lij Iers, welke thans elders verzorgd worden, in dat gesticht ter verpleging worden opgenomen. Het bedoelde gebouw is gelegen in de ongemeen schoone land streek van Bloemendaal, en wel in de nabijheid van het om zijne ligging be roemde Huis te Velzer-End. Eene goede rijweg, zoowel van het dorp Bloe mendaal, als van hel tolhek op den straatweg tusschen dat dorp en de Zand poort, leidt derwaarts. Het gebouw, thans voltooid, is op eene ruime schaal aangelegd, en zal, naar wij meenen, ruim 300 lijders kunnen bevatten. Het heeft te meer een grootsch en zelfs kolossaal voorkomen omdat ook binnen de vier zijden van hetzelve, die in talrijke vertrekken verdeeld zijn, sierlijk aangelegde tuinenbestemd tot wandelplaatsen voor de lijders, gevonden worden. Voor een groot gedeelte zijn de vertrekken reeds gemeubileerd, en alzoo voor hunne bestemming gereed. Van de beslaande gelegenheidom het geslicht te bezigtigen, wordt thans door velen gebruik gemaakt. HaarlCour.) ZWOLLE, 30 Mei. Men verneemt dat aan onzen stadgenoot, den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer G. II. van Sendendoor II. K. H. de Prinses Marianne, het vereerende voor stel is gedaan, orn II. K. II. en Haar gevolg als Predikant en geleerde op eene reis naar het Heilige Land te vergezellen, en dat de Heer vari Sen den, na rijp beraad, heeft besloten, den wcnsch der Vorstin te vervullen. Zeer zal men de keus der Prinses toejuichen, wanneer men in het oog houdt, dat onder de Godgeleerden vari ons Vaderland de Heer van Senden vooral, met een hoogst gelukkig gevolg de Bijbclschc Aardrijkskunde beoefent. Zijn Bijbel-Atlas en vooral zijn uitgebreid woordenboek over de gewijde Aardrijks kunde getuigen van zijne wetenschap in dezen. Men mag van die reis dan

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1