LEYDSCHE COURANT. 1849. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOEJNSDAG, 30 MEf. /V'.G*'Lh N°. 0; Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Coaten afgegeven. BINJNEISLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 29 Mei. Heden zijn voor de Arrondissements-Regtbank alhier de pleidooijen aange vangen in de zaak van het Huiszittenhuis. Nadat de Advocaat Mr. Sikkel Groos, voor HH. Diakenen optredende, zijnen termijn van eisch had gepleit, heeft* de Advocaat Mr. Gondsmid voor HM. Burgemeester en Wethouders den termijn van antwoord begonnen, die ten 4 ure is afgebroken, om morgen och tend ten 10 ure te worden voortgezet; na afloop waarvan er vervolgens van re- en dupliek zal worden gepleit. In de laatste dagen der vorige week, deed het plotseling overlijden eener vrouw te dezer stede het gerucht ontstaandat zulks het gevolg zoude zijn van mishandeling, haar kort te voren door een harer huisgenooten aangedaan. Wij zijn verzocht te vermelden dat het onderzoek diensvolgens op aanvrage der Justitie door de Hoogleerarcn Krieger en Halbcrtsma ingesteld, dit ge rucht in gccnen deele heeft bevestigd zijnde het daaruit gebleken dat ge melde vrouw baren dood vond ten gevolge van een inwendig ongeneeslijk ge brek, hetgeen door geene uitwendige bclcediging was of konde zijn te weeg gebragt. Behalve den Minister van Justitie, Donker Curtius (in eenigeexemplaren van ons vorig nommer nog medegedeeld) heeft ook de Minister van Koloniën, G. t. Baudzijn ontslag ingediend. Men weet nog niet of Z. M. deze beide ontslagen reeds heeft aangenomen. Thans wordt weder gemeld dat de miliciens van 1847 geen verlof zul len ontvangen, maar in werkelijke dienst blijven, en dat zij die van die lig- ting met verlof te huis zijn, weder onder de wapenen zullen geroepen worden. Die in dit jaar verlangen te worden toegelaten op de rolle der Studen ten aan eene der Hoogescholen of aan het Athenaeum te Amsterdam of te Deventer, worden opgeroepen, om zich voor het einde van de maand Junij bij gefrankeerde brieven, aan te melden bij den Voorzitter der Commissie, Mr. A. W. EngelenLid der Tweede Kamermet naauw keurig opgave van hunnen naam, woonplaats en ouderdom. De Commissie zal dit jaar hare vergaderingen houden te Haarlem in Au gustus, de dag zal nader worden medegedeeld. De collecte voor de door den brand te Grafhorst ongelukkig gewordene personen heeft opgebragt: in Zwolle 577.92Jin Deventer 492.57 en in Kampen /608.89J. 'sGRAVENHAGE, 29 Mei. 7.. M. heeft aan Jhr. H. A. van Karncbeek, Kapitein ter zee, zijnen Ad judant, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van Commandeur der Orde van Karei III, hem door de Koningin van Spanje geschonken. Eergisteren middag heeft er ten hove groote tafel plaats gehad, waar aan de leden van het Koninklijk gezin hebben deel genomen. Eergisteren is de Ministerraad vergaderd geweest. Aangekomen de Nederlandsche Consnl in Perzie, de Heer W. B. Barker, komende van Smyrnamet depêches voor ons Hof. en doorreizende naar Londen. Teruggekeerd van hunne buitenlandsche zendingen de Schout-bij- Nacht Arriens en de Generaal-Majoor Omphal. Den 13,lcn Maart jl. is, in den ouderdom van 53 jarenaan boord van het schip Delta, op zijne reis van Batavia naar het Vaderland, overleden de Heer Mp. H. J. Hoogcveen Raad van NedcrI. Indië, Ridder der Orde van den Nedcrl. Leeuw. BülTEINLAjNDSCHK BEKtGTElN. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Mei. In de Nat. Vergadering van eergisteren, waar, even als den vorigen dag, weder de grootste onstuimigheid heerschte, is eindelijk met 308 tegen 260 stemmen besloten, ten aanzien van het voorstel van den Heer Ledru Rollin tot de orde van den dag over te gaan. Deze uitslag is eene nieuwe zegepraal voor de Regering', daar het voorstel niets minder beoogde dan de benoeming van eene commissie; om onderzoek naar de bevelen te doen, welke de Gene raal CiiangarnicrOpperbevelhebber der troepen te Parijs, den 22slcn dezer gegeven zou hebben, om niemand dan hem te gehoorzamen. Daarna heeft de Afgevaardigde Baze voorgesteld, dat de Vergadering, nog een manifest aan het leger en aan de nationale garde zou uitvaardigen, tot dankzegging voor hunnen ijver in het handhaven der orde en vrijheid en in het beschermen der Republiek, dat na wijdloopige beraadslaging, met groote meerderheid is aangenomen. Na eenc vrij levendige woordenwisseling en betoog van den Heer Dupin, dat de werkzaamheden geëindigd waren en de tegenwoordige Kamer geene volmag- ten had over te dragen aan eene volksvertegenwoordiging, die hare volmagt aan het Souvcrcine volk ontleende, beeft de Heer Marrast de zitting gesloten en met eene zwakke stem eene zeer uitvoerige afscheidsrede uitgesproken, waarhij hij de Vergadering heeft geluk gcwenscht, dat zij niets anders heeft ge wild dan de Republieken in geen geval heeft gezwicht voor de pogingen der uiterste partijen. De Afgevaardigden zijn, onder de kreet van: leve do Repu bliek uiteengegaan. Heden is de Wetgevende Vergadering voor het eerst voorloopig bijeenge komen om baar bureau zaam te stellen; dit heeft plaats gehad even als in den tijd van de monarchie. De Heer Keratry is tot Voorzitter benoemd, als de oudste in jarende Secretarissen zijn genomen Rit de jongste leden. Mor gen zal de zitting zonder eenige plegtigheid om 2 ure geopend worden door den Voorzitter van den Raad der Ministers. Een der in het departement der Rhóne gekozene Afgevaardigden neemt thans ijverig schrijflessenten einde in staat te zijn zijnen naam te teckenen. Er wordt hier heden verzekerd dat de President der Republiek en zijne Ministers de door den Heer de Lcsseps te Rome aangevangen onderhandelin gen geheel afkeuren. SPAKJE. MADRID, 23 Mei. II. M. is lieden van een' zoon bevallendie slechts eenige uren heeft gc- leeidhare gezondheid was vrij voldoende. De Afgevaardigden van het Nederlandsch committé van Spaanschc fond senhoudersworden hier met bijzondere onderscheiding ontvangen, en een hunnerde Graaf van Ranzow is tot den handkus der Koningin toegelaten. Zij hebben herhaaldelijk conferentiën met den Minister-President en met de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Financiën gehad. Deze laatste heeft beloofd iemand te zullen benoemen om in zijnen naam de onderhan delingen met hen te openen. ITALIË, ROME, 15 Mei. Van deze dagteckening wordt geschreven, dat de Franschcn op 4 en de Na- politanen op 12 mijlen van die stad waren, terwijl de Spanjaarden zich te Fiu- micino bevonden. De Franschen hadden zich rondom den berg Pincio geschaard. Volgens een bijzonder berigt door de Belgische Indépendance medege deeld, van den 24sten, zou de Constituerende Vergadering de grondslagen verworpen hebben van de schikking tusschen de Republiek en den Heer Lcs seps aangegaan, zoodat de vijandelijkheden tusschen Rome en de Fransche Republiek zouden moeten hervat worden. De inneming van Bologna door de Oostenrijkers heeft aanleiding gege ven dat de Veldmaarschalk Radetzky, den Paus heeft doen uitnoodigen om nu aldaar zijn verblijf te vestigen. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat Z. II. daartoe zal overgaanhetgeen natuurlijk ten opzigtc van den Oostcnrijk- schen invloed op het lot var. den Kerkdijken Staat van belang kan wezen. Uit Turyn wordt gemeld, dat aldaar het vonnis door den kogel aan dert Generaal Ramorino was voltrokken wien men van de nederlaag van het Pie- montesche leger door verraad beschuldigde. Hij had tot het laatste toe vol gehouden onschuldig te zijn veroordeeld. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Mei. De Minister van Buitenlandsche ZakenGraaf von Stadion, heeft uit hoofde zijner zwakke gezondheid zijn ontslag verzocht de Keizer heeft zulks nog niet fcrleendmaar hem een onbepaald verlof toegestaanin de hóóp dat eenige rusttijd zijne krachten moge herstellen. Overigens zijn er ten aanzien der krijgsvcrriglingcn in Hongarije' nog geene olïiciclc tijdingen en schijnt de oorlog nog vooreerst geene andere be-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1