LEYDSGHE COURANT. 1819. MAANDAG, 28 MET. RINNENLANDSCUE BERJGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. M. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN, 26 Mei. Aanstaanden Dingsdag den 29sten dezer, zullen voor de Arrond. Rcgtbank alhier de pleidooijen aanvangen, in de zaak van de possessore quaestie van het lluiszittenhuis. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haar lemmermeer heeft het volgend berigt door de Staats-Courant bekend ge maakt: Sedert eenigen tijd zijn nu, behalve de Leeghwatcr, ook de twee overige stoomwerktuigen tot uitpoinping van het Haarlemmermeer daartoe in dienst gesteld, zijnde de Cruqnins en de Lijnden, en is het Meer bereids gezakt tot ruim 1 el onder het Arnstcrdamsche peilof anders gezegd tot bijna j. el onder dien matigen zomer-boezemstandwaarop in Rijnland gewoonlijk de sluizen worden gesloten gehoudenten einde geen water meer uit het Hoog heemraadschap te verliezen, en waarop tegenwoordig doorgaans de boezem staat. Ofschoon nu de bezigtigers dier gelijksoortige inrigtingen zich op drie punten als van zelf verdeden, is het echter volstrekt noodzakelijk, ter voor koming van ongelukken, ecne nog zeer mogelijke ophooping van bezoekers binnen de gebouwen te beletten, en ter bevordering van de geregelde dienst den dagelijkschen toegang tot dezelve tegen te gaan, even als vroeger ten opzigte van den Leeghwatcr alleen. De maatregelen, blijkens het aangekondigde in de Staats-Courant van 21 Jnnij 1848 voor den Leeghwatcr genomen, zullen dus ook op den Cru- qnius en den Lijnden moeten worden toegepast. Aan een ieder wordt alzoo bij deze bekend gemaakt, dat in den regel nie mand binnen de omrastering van de drie genoemde inrigtingen wordt toe gelaten. Dat echter op Donderdag van elke week de werking van nabij en binnen het gebouw kan worden bezigtigd, van 11 tot 3 ure, mits door slechts 10 personen te gelijk. Dat deze ook in hun eigen belang zich steeds zullen dienen te gedragen naar de aanwijzingen van de daartoe gestelde be ambten cn wachters. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige dienst heeft genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, beneden de 55 jaren, ongehuwd, voldaan hebbende aan de nationale militie, van goed zedelijk gedrag en ge- schikt voor de militaire dienst opgeroepenom als Officier van Gezondheid der 2de klasse naar de Kust van Gninea te vertrekken, roet een tractement van ƒ1000, eene gratificatie van ƒ250 en een voorschot van ƒ250, vrijen Overtogt, verlof na 5 jarenvergunning om voor eigen rekening handel te drijven, regt op pensioen na 20 jaren dien«twelke misschien op 12 jaar zal gesteld worden, cn het vooruitzigt om hij het openvallen der betrekking van Officier van Gezondheid der lsle klasse aldaar, op cene bezoldiging van ƒ2,100, als zoodanig te zullen optreden. Er zal eerst een examen aan het Rijks kweekschool moeten afgelegd worden. De Commissie tot het oprigten van een gebouw voor de Jagtclub te Rot terdamheeft een gouden medaille en ƒ300 uitgeloofd, aan den inzender van het beste plan voor zulk een gebouw, waarvan het programma te ver krijgen is bij den Heer VV. C. de Vletter, muziekhandelaar aldaar. In de Nieuwe Rolt. Cour. van 23 Mei wordt in een ingezonden stuk uit Enschede gemeld, dat er in Zeeland Calicot-fahrieken zijn die overeen komsten met de Handelmaatschappij hebben, waarhij aan die fabrieken aan zienlijke vaste bestellingen zijn toegestaan tot veel hoogere dan gewone in schrijvingsprijzendal echter die overeenkomsten binnen kort afloopen cn dat nu zulks behoort op te houden, vermits hierdoor aan andere fabrieken ©nregt wordt aangedaan. 'sGRAVENHAGK, 26 Mei. Z. M. heeft benoemd te Gouverncurneur van Curasao en onderhoorigheden Jhr. J. J. Rammelman Elsevier, thans voorloopig belast met de waarneming van die betrekking. Z. M. heeft benoemd tot Rroeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, A. Muller, Kamerbewaarder hij het Dep. van Binnenl. Zaken. De op den 215ten dezer alhier geopende Tentoonstelling van schilderijen en verdere kunstwerken van levende meesters, munt, niet alleen wegens het getal irtgezondrne stukkenmaar ook wegens de verdiensten en waarde der- zelvc uitj hoven vele der voorgaande. Het getal der irigezondene kunstwer ken bedraagt 680, door 270 inlandsche en 117 buitenlandsche kunstenaars vervaardigd. Onder de eersten zijn 101 te 'sGravcnhage en 57 te Amster dam woonachtig. Onder de laatsten 82 uit België en 17 uit Parijs. Er zijn 611 schilderijen en 11 beelden, busten en statuettenzijnde het overige teekeningen, gravures, lithographiënenz. Wat de waarde der kunststuk ken betreft, beloopt, behalve een groot aantal door voorname en verdien stelijke schilders, als niet te koop ingezonden kostbare stukken, de geza- mentlijke prijs der als te koop opgegevene schilderijen enz., de aanzienlijke som van 220,200. In de Ziting van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal van Donderdag is ingekomen cene missive van den Heer Scherpenzeel Hcusch, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Vervolgens zijn de beraadslagingen voortgezet over art. 1 van het wets ontwerp betreffende de ministeriële verantwoordelijkheid. Het vervolg dezer beraadslagingen is bepaald op 's avonds ten 7 ure. Naar aanleiding van het aannemen van een amendement van den Heer Fokker, met 27 tegen 26 stemmen, waardoor het woord opzettelijk uit art. 1 van het ontwerp is weggelaten, is in deze Avondzitting het ge- hcclc ontwerp door den Minister van Justitie, namens den Koning, inge trokken. YVaarna de Kamer hare werkzaamheden lot Dingsdag den 5',cn Junij heeft geschorst. In de zitting der Eerste Kamer tier Staten-Generaal van gisteren zijn tegenwoordig 36 leden en hebben allereerst de beraadslagingen plaats gehad over het wets-ontwerp, houdende bepalingen omtrent de regterlijke collcgiën. Onderscheidene sprekers hebben daarover, hetzij meer uitvoerig, maar meerendeels kortelijk, het woord gevoerd tot regtvaardiging hunner uit te brengen stem. Z. Exc. de Minister van Justitie heeft zoowel het stelsel van het ontwerp als de onderdcelen toegelicht en verdedigd als strekkende ter vereenvoudiging en bezuiniging, waartoe de latere wetgever, de vrije hand moet hebben. Van daar nu reeds het voorstel tol nict aanvulling van vacatures, en vermindering van het getal regtsprekenden. Wat betreft den H. R., Z. Exc. ontwikkelt de stelling, dat ecne juridickc quaestie ook door weinig rcgtsgeleerdcn kan worden beslist; en, wat de Hoven aangaat, wijst hij er op, dat er naar onze strafvordering niet op intime convictiemaar op een bepaald stelsel van be wijs wordt geoordeeld, zoodat daarhij het groot aantal regters niet gevorderd woidt. Daarna is het ontwerp aangenomen met 27 tegen 9 stemmen, zijnde die der Ileeren: Philipse, Groeninx v. Soelen, v. Aylva v. Pallandt, van Swin- deren, Hoffman, Borski, Engclkens, Tonckens en Martens van Sevenhoven. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp van wet, strekkende tot dispen satie van de wet van 16 November 1814, tot oprigten van een gebouw bin nen den rayon der vesting, te Ooltgensplaat. Over dit ontwerp voeren eenige leden het woord. De Minister van Binnenl. Zaken heeft daaromtrent gezegd dat hij thans nog de wet van 1814 moest toepassen, totdat hij door ecne andere wet daarvan ontheven wordt. Zooda nige wet, zegt Z. Exc., is niet gemakkelijk. Het ontwerp ligt wel gereed, maar er moeten nog vele punten in beslist worden. Men wenscht er in te verecnigcn het belang der schatkist, dat der ingezetenen, en dat der verde- diging van den staat. Het maakt thans een onderwerp nit van de overwe gingen der Ministers van Oorlog, van Justitieel) van Binnenl. Zaken. Of het nog in deze zitting zal worden aangeboden, durft de Minister niet te ver zekerenhel zal echter, zoo spoedig mogelijk geschieden. Wat het sloopen van vestingen betreft, hiermede moet met omzigtigheid te werk gegaan wor den naardien het hier geldt een praerogatief en eene verpligting des Konings. De Koning moet waken voor de defensie. De ontslapen Koning was het nopens deze aangelegenheid niet eens rnel de Ministers. Die zaak moet nu op nieuw geregeld worden. Men maakt thans liet resultaat op van den Ka binetsraad. Had men den dood van Z. M. Willem II niet te betreuren de zaak ware reeds beslist. Aangenomen met 33 tegen 3 stemmen. Tegen de Heeren van'Nispen, van Beeck vollenhoven en de Jong van Ellemeet. Vervolgens is zonder eenige beraadslaging cn met algemecne stemmen op ééne na (die van den Heer van Nispen) aangenomenhet ontwerp tot het

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1