Het uitvoeren dezer stukken bragt tien besten indruk te weeg. Hel Leve de Koning! Leve de Koningin! weergalmde door de lucht. Door, bet boofd der Commissie van liet koor werd aan HH. MM. eene toespraak gerigt die HH. MM. allerminzaamst beantwoordden. Aan den ingang van bet paleis was cene eerewaebt geplaatst. Toen 11H. MM. aan het paleis waren afgestapt, verzamelden zich de schut terij en de troepen, welke met hunne muziek voor het paleis defileerden waar zij door Z. M.staande op het balkon, begroet werden. Het gejuich der menigte duurde onafgebroken voort, zoo lang HH. MM. zich op het balkon Vertoonden. De plegtige intogt is in de beste orde afgcloopen. Na den afloop der plegtighcid hebben Hecren Burgemeester en Wethouders de eer genoten, bij HH. MM. het middagmaal te gebruiken, bij welke gele genheid de Koning en de Koningin op nieuw Hunne tevredenheid over de ontvangst in deze Residentie betuigden. Er worden vele toebereidselen gemaakt voor de algemeene illuminatie, welke morgen avond alhier zal worden gehouden. Zij belooft allerluister- rijkst te zullen zijn. Vooral het stadhuis en de ccrepoort op de Turfmarkt zullen schitterend verlicht worden, In de zitting van de Tweede Kamer van Maandag hebben de beraad slagingen plaats gehad over het voorstel van wijzigingen in de instructie voor den Griffier en Commies Griffier der Kamer. Na de goedkeuring der afzon derlijke wijzigingen, is het voorstel in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen en besloten de nieuw vastgestelde instructie te doen drukken. De Voorzitter heeft der Vergadering kennis gegeven, dat door de afdeclingen tot hare rapporteurs benoemd zijn: voor het wetsontwerp tot regeling van uitgaven op fondsen voor verstrekkingen uit 's Rijks magazijnen ontvangen, de lleeren Roreel van llogelanden, Boxman, van Zuijlen van Nyevelt, Wint- gens en Storm van 's Gravesandeen voor het wetsontwerp betrekkelijk het fonds van herbelasling op de grondbelasting, de Hoeren; Roreel van Moge- landen, Lotsy, van der Linden, Wintgens en Storm van 'sGravesande. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is bij eene vierde stemming tot Commies-Griffier der Kamer benoemd de Heer Mr. A. l'ijtrnho- venAdvokaat bij den lloogen Raad der Nederlanden, met 34 tegen 14 stemmen, welke de Heer Mr. van der lleim bekwam. De Commissie van Rapporteurs heeft haar algemeen verslag gedaan over het wetsontwerp, tot regeling van hot koloniaal batig saldo over 1847. De beraadslagingen zullen worden gehouden op den 19(lon dezer. De beraadslagin gen over het ontwerp van wet, betrekkelijk de ministeriële verantwoordelijk heid, zijn vastgesteld op den 21sle" dezer. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet, nopens de uitoefening van het regt van vcrecniging en vergadering. De lleeren Groen van Prinslcrcr, Zijlkcr, AnemactDommer van Poldersveldt en Wijnaendts hebben het ontwerp bestreden, hetwelk breedvoerig verdedigd is door Z. Exc. den Minister van Justitie. De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op morgen ochtend ten 11 ure. Alhier is aangekomen de Generaal C. van der Wyekkomende uit Oost-lndië, voorleden jaar Bevelhebber bij de expeditie van Bali. ROTTERDAM, 15 Mei. Heden avond kwart vóór 8 ure is Z. M. alhier per extra spoortrein aange komen, en heeft zich in het rijtuig van den Heer J. van Huhokcn vergezeld van dien Heer en den Directeur der Marine, Ver Hucll, naar het tooneel der verwoesting, door den brand van II. Zondag alhier aangerigt, begeven. Daar gekomen werd Z. M. door de Stedelijke Regering en verdere autoritei ten ontvangen. Z. M. nam alles naauwkeurig in oogenschouw, en gaf Zijne belangstelling met hartelijke woorden te kennen hevig was Z. M. aangedaan bij de ontmoeting van den Ed. Achlb. Heer Tromp, dien Z. M. herhaalde malen de hand dinkle. Ten half 9 ure heeft Z. M. het tooneel van den brand verlaten. AMSTERDAM, 14 Mei. Z. M. heeft aan den Heer Staatsraad, Burgemeester dezer stad ter hand gestéld eene sotn van G,000, bij gelegenheid van de plegtige inhuldiging, ten behoeve van de algemeene armen dezer stad H. M. heeft eene som van ƒ2,000, aan de armen te 'sGravcnhage gegeven. Omtrent de door het Hof bijgewoonde ochtend- godsdienstoefening, in de IVesterkerkonder het gehoor van den Leeraar Wildschut, incldt de Amsterdamsche Courant nog het volgende De godsdienstoefening, met gezang en gebed geopend zijnde, ging de leeraar uit van de staatsplegtighcid die op den vorigen dag binnen deze stad, de hoofdstad des rijks, had plaats gehad: de Inhuldiging van Willem ill, als Erfgenaam der Kroon, tot de Koninklijke regering over Nederland. Hij bragt daarbij, met de hem eigene welsprekendheid, eene regtmatige hulde aan den ontslapen Vorstwiens overlijden met algcmccnen rouw betreurd wordt. Dit weemoedig gevoel moest nu echter wijken voor dankbare blijdschapdat Oranje's Kroonprins in de plaats zijns geliefden Vaders was opgetreden en deze gebeurteniszoo gewigtig voor Koning en Volk beidenverdiende daarom op cene godsdienstige wijze gevierd te wordenhetwelk ook geheel in het ka rakter des Nederlandschen volks en in den geest van het Evangelie ligt. Hierop nam de spreker aanleiding om uit I Tim. II vs. 13: Ik ver maan dan vóór alle dingendat gedaan worden smeekingengebeden voorbiddingen dankzeggingenvoor alle menschen voor Koningen en allendie in hoogheid zijnopdat wij een gerust en stil leven leiden mogen in alle Godzaligheid en eerbaarheid. Want dit is goed en aange naam voor God onzen Zaligmakerliet betamelijke en noodzakelijke^ bet Gode-wclgcvallige en voor hel volk zelf heilzame van zulk bidden voor Koning en Overheid aan te tooncnen de vermaning er toe, voor te stellen als strekkende ter eere en aanbeveling van het Evangelie; waarna hij den Vorst zeiven hartelijk toesprak en de gemeente opwekte, om God te vreezen en den Koning te eeren. Vervolgens werd er een plegtig gebed voor het Va derland en do Regering des nieuwen Konings Godc opgedragen en de gods dienstoefening met psalmgezang en zegenspraak besloten. Wij vernemen met genoegen, dat deze treffende rede eerstdaags in haar geheel door den druk bekend gemaakt zal worden. Heden beeft Z. M. vergezeld van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlan den, onder begeleiding van de burger-eerewacht, 's Lands werf, 's Rijks lijn baan en de Kweekschool voor de Zeevaarthet instructie vaartuig Urania en de kaserne Oranje-Nassau bezigtigd en heeft daar eene inspectie over het gar nizoen gehouden. H. M. heeft ook eenige gestichten bezochtonder anderen het Burger weeshuis en de Sophia-Bewaarschool. De beide jonge Prinsen hebben, vergezeld van hunne Gouvernante een bezoek afgelegd bij de bejaarde moeder van hunnen onlangs overleden Onder- Gouverneur, wijlen den Luitenant Aikcma. ZWARTSLUIS, 11 Mei. Op Vrijdag den 4llen dezer is schipper Herwardenbeurtman van 's Gra- venhage op Zwolle, met oostelijken wind het Zwolsche diep invarende, door een ander mede inkomend vaartuig overzeild en dadelijk gezonken; behalve het nadeel den schipper hierdoor toegebragt, is ook de lading, uit onder scheidene handelsartikelen en eene aanzienlijke partij landspapieren bestaande, zoo niet geheel bedorven minstens aanmerkelijk beschadigd. BUITEjNLAjNDSCHE BE RIG TEiN' FSIANJÏ4.S3.SJ K. PARIJS, 14 Mei. De Regering heeft het volgende berigt uit Italië van den Generaal Ou- dinot ontvangen, gedagteekend Palo 8 Mei: De 3I,C brigade en het 161,e regc- ment zijn gelukkig ontscheept de getalsterkte van het expeditie-corps is ge noegzaam om aan Frankrijk het overwigt te doen behouden dat het in dit land inoet bewaren. Morgen ruk ik voorwaarts, cm eene positie in te ne men van waar ik de westzijde der stad zal bestrijken. Ik ben te Fumirono zeer goed gevestigd. De tucht en de gezondheid der troepen laten niets te wcnschen over. Met uitzondering van een 30tal gewonden, heeft de Romeinsche regering geen enkelen Franschen soldaat in haar bezitzelfs niet een ransel. In de zitting der Nationale Vergadering van gisteren, heeft de Minister van Builenl. Zaken op eene vraag van den Heer Flocon, welk gedrag de Re gering gevolgd had en dacht te volgen tegenover het binnenrukken der Rus sen in Hongaryc, geantwoord: dat zij daartegen langs diplomatieken weg gehandeld had, en daarmede zou voortgaan; doch indien de Regering an dere middelen meende te moeten bezigen, zij de medewerking der Vergadering zou inroepen. ITALIË, ROME, 8 Mei. Dc Prefecten van Frosinono en Vclletrihebben aan de Regering bekend gemaakt, dat zij die steden hadden verlaten, omdat zij ze niet konden verde digen tegen twee naderende colonnes der Napelsche troepen, sterk 12,000 man. De Maarschalk Radetzky heeft Venetië den 7lleu opgeëischt, amnestie aangeboden aan alle soldaten, die hun vaandel verlaten en 48 uren tijds toe gestaan voor alle burgersdie uit dc stad willen trekken. De overgaaf werd i door de Regering afgeslagenomdat men de bemiddeling der vreemde Mo gendheden had ingeroepen. Het beschieten der stad is toen op nieuw met hevigheid begonnen. PRUISSEK. BERLIJN, 13 Mei. Te Hagen en Iserlohn zijn oproerige bewegingen uitgebarsten. In de laat ste plaats hebben de inwoners het tuighuis bestormd en al de wapenen ge roofd. De stad ontvangt versterking van het landvolken versperringen worden opgcrigt. De passen der gebergten zijn door scherpschutters van de opstandelingen bezet. Het Graafschap Mark, anders zeer Koningsgezind, heeft nu ook de zijde der tegenstanders van de Kroon gekozen. Den llden dezer is een corps van 3,200 Russen met 12 stukken ge schut over den spoorweg van Koselzuidwaarts vervoerd. BSAESEjV. De bezetting der vesting Rastatt, uit 4,000 man bestaande, is aan het muiten geslagen, heeft 5 officieren vermoord, de vesting met al de magazijnen van krijgsbehoeften en levensmiddelen vermeesterd, en in verccniging met dc inwoners de republiek uitgeroepen. Ook het te Lörrach staande bataillon heeft zijnen Overste vermoord en zich aan de beweging aangesloten. REI.IEF.ËA, MUNCHEN, 10 Mei. Het Ministerie heeft cene proclamatie afgekondigd, waarin de inwoners des Rijks worden aangemaand, om niet langer den onwettigen weg te bewande len tot doordrijving van de Duitsche Staatsregeling. Het verklaart dc Corn-

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2