•s GRAVENHAGE11 Mei. 'L. SI. heeft benoemd tot Commandeurs der Orde van den Nederlandsehen ï.eeuw Jlir. Mr. G. L. II. Hooft, Burgemeester dezer stad, Sir. P. AV. Provo Kluit, President van het Prov. Gcrcgtshof in Noord-Holland, Mr. P. Ras, President van het Hoog Militair-Gercgtshof te Utrecht en den Oostenrijkschen Generaal Graaf Mervelt, en tot Ridders dier Orde de Heeren Sir. C. C. E. d'Engelbronner en Jhr. Sir. AV. A. C. de Jonge, Referendarissen bij het Mi nisterie van Justitie, Sir. O. AV. Stavenisse de Brauw, Referendaris hij het Ministerie van OorlogD. van HoytcmaSecretaris-Generaal hij het Slinisterie van Finantiën, J. AV. C. Diepenheim Hoofd-Cotnmies bij het Ministerie van KoloniënSir. P. A. van Steenbergen Raadsheer in den Hoogcn Raad der Nederlanden, en Sir. L. Asser, Rcgter in de Arrond. Regtbank alhier. Tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon, den Heer Conrad, Inge- nieur-Dirccteur van den Hollandsehen JJzeren Spoorweg, en tot Ridders dier Orde den Ritmeester der Dragonders, den Heer Tirion, en de Heeren J. A. AValdcck en P. F. Blom, Commissarissen van Policie alhier. In deze residentie is aangekomen en in het Hötel de Oude Doelen af gestapt de Graaf de Plesscn deze had van den Koning van Denemarken den last hekomen om aan Z. SI. brieven van rouwbeklag en gelukwensching aan te bieden. Z. SI. heeft hem benoemd tot Commandeur der Orde van den Neder!. Leeuw. De Regering dezer stad heeft hekend gemaaktdat ten opzigte van den dag der terugkomst van 1111. MM. van Amsterdam bij Hunnen inlogt bin nen de Residentie, op Dingsdag den 15llcn dezer, het volgende is bepaald: Tegen half twee ure zullen de leden van het Stedelijk Bestuur zich scha ren hij eene ecrepoort huiten de AVagenbrug alhier, ten einde FIH. SIM. op te wachten aan den ingang der stad. De Koninklijke stoet zal den weg nemen van het station van den spoorweg, langs den regten weg naar de AVagenbrug, en verder door de AVagenstraten Vccneslraat, Hoogstraat en het Noordeinde tot aan het Koninklijk palcis aldaar. Burgemeester en AVclhoudcrs vertrouwen, dat de bewoners der huizen in de straten, door welke de intogt plaats zal hebben, door het met vlaggen of groen versieren hunner huizen, den luister dezer plegtigheid wel zullen willen helpen verhoogen terwijl de ingezetenen tevens worden uitgenodigd om, op het voorbeeld van het Stedelijk Bestuur dezer Residentie, door eene ahjemeene illuminatie dien heugclijkcn dag te besluiten. GORINCHEM, 10 Mei. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier, zullen op den 15<lcn Junij openbaar aanbestedenhet houwen van eene geheel nieuwe Kerk. Nadere inlichtingen hij den stads architect. AS1STERDAM11 Mei. Gisteren avond werd in de Rcmonstrantsche Kerk alhier plegtig herdacht het 25-jarig bestaan van het Nedcrl. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, onder het Voorzitterschap van den Heer Suringar, die na met een enkel woord gewag te hebben gemaakt van de oprigting van het genootschap op den 12dcn November 1823, zich de twee volgende vragen ter beantwoording voorstelde: AVat is er geschied en wat staat ons te doen, zoo met betrekking tot de gevangenen als de ontslagene gevangenen Deze rede werd afgewisseld en besloten door gezang, vergezeld door orgel- muzijk. De gezangen waren vervaardigd door den Heer B. ter Haar, Th. Dr. cn Lid van het Koninkl. Ncderl. Instituut, en zijn uitgevoerd ten dcele door een zangkoor, dat zich welwillend had vereenigd. UTRECHT ,„10 Mei. De viering van den dies natalis onzer Hoogesehoolwegens het afsterven van Z. M. AVillem II, op den 2Gslen Maart 11. uitgesteld, zal thans plaats hebben op Donderdag den 24s,en Meizullende do afgetreden Rector Magnifi cus Prol. P. I. J. de Frcmerijalsdan eene plcgtige redevoering houden. BÜITEJNLANDSCHE BERlGTEiN. EN «F KAN®. LONDEN, 9 Mei. Te Glasgow is Zondag morgen een hevige brand uitgebroken in eene suikerraffinaderij; de vlammen deelden zich aan verscheiden andere fabrieken mede, onder andere aan eene zccpzicderijwaaruit de brandende olie door dn straten vloeide, gelukkig naar de rivier de Clyde. De schade wordt op 50,000 geschat. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Mei. In de Zitting der Nationale Vergadering van gisteren is ter sprake gekomen een brief, welken de President van de Republiek aan den Generaal Oudinot geschreven hadvan den volgenden inhoud De telegraphische tijding, die den onverwaebten wederstand meldt, dien gij onder de muren van Rome ontmoet hebt, heeft mij uiterst leed gedaan. Ik had gehoopt, dat weet gij, dat de inwoners van Rome, hunne oogen openende voor hetgeen zoo klaarblijkelijk was, met blijde geestdrift een leger ontvangen zouden, dat hij hen eene zending van welwillendheid cn belang loosheid kwam vervullen. »Dit is niet gebeurd; onze soldaten zijn als vijanden behandeld; onze krijgseer is nu in de zaak betrokken ik zal niet dulden dat er ecnigc vlek op hechtte. Versterking zal n niet ontbreken. Zeg aan uwe soldaten, dat ik hunne dapperheid waardeer, dat ik deel neem aan hunne smart, en dat zij te allen tijde op mijne ondersteuning en mijne dankbaarheid rekenen kunnen." Men heeft gemeend dat die brief in lijnregten strijd was met het gevoelen door de Nationale Vergadering geuit, en het Ministerie zich daardoor regelregt tegen de A'ergadcring verzette. De Minister Odillon-Barrot heeft daarop ge antwoord dat het Ministerie aan dien brief geheel vreemd wasen die moest beschouwd worden als slechts de persoonlijke gevoelens van den President te behelzenen dus geen officieel karakter had. De beraadslagingen over de aangelegenheden van het leger in Italië zouden uitgesteld worden tot dat het Ministerie uitvoeriger berigten van den Generaal Oudinot zou bekomen hebben. - In de Zitting van heden heeft de Heer MarrastPresident der Verga dering, medegedeeld, dat de Generaal Forest geweigerd had op zijn verzoek twee bataillons rondom de plaats der Vergadering bijeen te trekken, om haar te verdedigen. De naam van den Generaal Changarnier is daarop door den Heer Considerant op de lijst gezet die de onderteekeningen bevat van hen die den President der Republiek en de Ministers in staat van beschuldiging stellenChangarnier namelijk zou aan Forest bevel hebben gegevenom de gevraagde manschappen te weigeren. Er is omtrent het leger in Italië nog niets verder bekend, waarop men staat kan maken. Tusschen Marseille en Civita-Vecchia zijn in zee eene soort van temapho- rioke seinen gemaakt, waardoor men binnen twee uren telegraphische berigten van de eene naar de andere stad kan overbrengen. ITALIË, Telegraphische berigten door de Fransche Regering medegedeeld bevatten bat volgende: de 2lle brigade van het Fransche leger was benevens het hoofdkwartier te Paolo, op 4 mijlen al'stands van Rome, do lslc brigade te Polidoro, G mijlen van die stad gelegen; de 3dc brigade, was den 3i|en ont scheept. Radetzky heeft den 3llcn dezer Milaan verlaten, om zich naar het leger te begeven, dat A'enetië belegert. Hij heeft bevel gegeven, dat 27,000 man in Toscane zullen binnenrukken. In don morgen van den 5'lcn zijn de Oostenrijkers te Lucca binnenge trokken cn werden des avonds te Pisa verwacht. De Koning van Napels is den l9tcn dezer, aan het hoofd van 5,000 man in den Romeinschen staat getrokken en ontvangen door de kreet: Leve Pius IX. PffiüISSElS. In de A'ergadcring van Afgevaardigden der Gemeenteraden in de Rijn provincie, te Keulen, waaraan 303 steden cn gemeenten hebben deel geno men, is den 8slen bepaald: »dat de vergadering de Duitscho staatsregeling erkent, cn zich aan de zijde der Nationale A'ergadcring schaart; dat zij de bevolking der Rijnlanden, met name de weerbare mannen, uitnoodigt, van haren onveranderlijken wil om aan die staatsregeling vast te bonden te doen blijken dat zij de Nationale A'ergadcring uitnoodigt ten spoedigste maatregelen te nemen, ten einde aan den tegenstand des volks in de afzonderlijke Staten, en bepaaldelijk in de Rijnprovincie, de noodige kracht en eenheid te geven; dat de leden der vergadering zich verbinden de rijks-staatsregeling door alle middelen in hunne gemeenten te doen eerbiedigen; dat de vergadering het ontslag van hot Ministerie Brandenburg cn de bij eenroeping der Kamers volstrekt noodzakelijk achten de intrekking van het bevel tot oproeping der landweer verwacht; terwijl ten slotte de overtuiging wordt uitgesproken dat bet niet naleven van den inhoud dezer verklaring aan het vaderland de grootste gevaren be rokkenen zou waardoor zelfs het bestaan van Pruisscn in zijne tegenwoor dige zamenstelling bedreigd zou worden." Hierop heeft de Opperpresidcnt van de Rijnprovincie eene bekendmaking uitgevaardigdwaarin hij herinnert dat de gehouden vergadering alle karak ter van wettigheid mist, en de bevolking waarschuwt om aan de opruijing tot burgeroorlog cn oproer, in de door dezelve uitgegeven verklaring vervat, geen gehoor te geven cn de Regering daardoor niet in de treurige noodza kelijkheid te brengenom van de middelen tot onderdrukking waarover zij te gebieden heeftgebruik te maken. Op onderscheiden plaatsen is reeds een openbaar oproer uitgebarsten, of staat op het uitbarsten. Te Breslau zijn den 7del1 de troepen met het volk, hetwelk versperringen heeft opgeworpenslaags geraakt des nachts ten 11 ure, duurde de stiijd nog voort. Aan beide zijden waren vele dooden en ge kwetsten gevallen. De stad is met cencn omtrek van twee mijlen in staat van beleg verklaard. Te Elberfuld heeft het gepeupel de zwakke bezetting na een kortslondi- gen strijd, den Gde" dezer genoodzaakt de stad te verlaten, het huis van den Burgemeester lot op den grond tot vernield, het gevangenhuis opengebroken en do gevangenen in vrijheid gesteld. Van alle kanten uit het Bergsche land trokken gewapende landlieden naar die stad. Te Dusseldorf heeft eene po ging van het volk om het vertrek van eenige naar Elbcrfeld bestemde troepen te beletten aanleiding tot een oproer gegeven, waarbij het mede niet aan het

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2