LEYDSCHE COURAN 18-49. MAANDAG, 14 MEI. B8NNEM.APSCUE ÏÏEUIGTEN. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant s 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven •3 ->r-> KO'J Uit hoofde van den IIEMELTAARTSDAGzal de Yrydagsche Courant Woensdag avond worden uit gegeven. LEYDEN12 Mei. De Amsierdamsche Courant beval over den plegtigen inlogt van HH. MM. binnen de Hoofdstad, van gisteren het volgende: Niet alleen langs den geheelen weg, door den Vorstclijken optogt te volgen, maar ook zelfs op alle andere grachten en stralen wedijveren de woningen, in het aannemen van vollen feestdos door het uitsteken van vlaggen, aan brengen van versiering van groen, eerepoorten, cerebngen en dergclijkenen op het IJ wedijveren de schepen niet minder in het ten toon spreiden van allen luister; de toevloed van vreemdelingendie reeds sedert gisteren van heinde en ver herwaarts zijn komen toestroomen is ontzettend en reeds van den vroegen morgen af is het gewoel der nieuwsgierigen, die al deze toebe reidselen bczigtigeneindeloos. Evenzeer staan, hetzij door de stad verspreid en tot het bezetten der aan gewezen posten, hetzij op het plein tusschen het stations-gebouw en de Wil lemspoort ter ontvangst gereed het garnizoen, de herwaarts overgekomen gre nadiers en jagers, de schutterij van Amsterdam, en de alhier opgerigte eere- waclit te paard, welker dienstaanbod het Z. M. behaagd heeft welwillend aan te nemen. Door vriendelijke mededeeling zijn wij in staat gesierd, de volgende beschrijving van deze eerewacht te geven Men heeft gekozen de stads kleuren, als zijnde deze wacht ecne hulde van Amstels Ingezetenen aan Z. M., en dus rood, zwart en wit, waartoe heeft gediend: zwarte rok, wit vest, zwarte pantalon en witte handschoenen. Voorts handelier van rood, afgezet met wit en zilveren franje onder aan den strik, makende met den zwarten rok de bedoelde stads kleuren. Op den hoed een grooten Oranje-strik met satijn lint, en in het midden van genoem den strik, eenc kleine cocarde met de Wurtembergsche kleuren, zijnde die van H. M. de Koningin, in zwart, rood en zwart, wordende het geheel op den hoed bevestigd, door een klein zilver ornamentje, bestaande in een krans van eiken loof gesurmonleerd met een kroon, zijnde in dien krans, de letters: W. ill. S. liet arnachement der paarden insgelijks de stads kleuren: de witte chabrac met rood en zwart afgezet. Engelsch wit lederen hoofdstel met frondeel van zwart en roode zijde. Tegen drie ure vernam men de aankomst van den extra spoortrein uit 's Ilage, met welke H. H. M. M., de Prinsen en Uun gevolg gewacht werden, en weldra begon zich ook de optogt, zoo als die plaats zou hebben, te rege len. (Zie hier het Programma). De statiekoets waarin li. M. en de jonge Prinsen zalen, was allerprachtigst, te weten: de zijden nagenoeg geheel van glas, boven op het verhemelte een rood fluweelen kussen waarop eer.e gouden kroon rustende; dc vier hoeken boven aan de koets, prijkende met even zoo veel gouden Nederlandsclie Leeu wen; voorts de paneclen met sierlijke attributen voorzien. Het achtspan, hetwelk dc koets trok, bestond uit donkere schimmels, de drie eeisle span nen werden van den bok af, het vierde of laatste, door een postillon gereden; naast de twee tusschenspannen liepen bovendien rijknechts ten geleide tus schen den bok en de koets, boven de voorwielen, was eene gelegenheid daar- gesteld waar zich ter wederzijde twee pages bevonden. Vier lakkcijen ston den achter op het rijtuig. Toen de trein de brug voor dc Willeinspoort genaderd was, zijn de Heer Burgemeester, de Hoeren Wethouders en verder zich in de poort bevindende stedelijke autoriteiten dezen te geinoet getreden, en den Koning naderende, is de Heer Burgemeester, P. Huidekoper, tot Z. M. genaderd, om H. D. te verwelkomen met de volgende aanspraak welke wij door vriendelijke me dedeeling in staat gesteld zijn geworden hier op te nemen: DSire Het Bestuur van de Hoofdstad vereenigt zich met hare bevolking om U. M.bij de intrede der stad, eene eerbiedige betuiging van hulde en verknochtheid aan te bieden, en de beste vvenschen over te brengen over Uwe Majesteils Regering, die op morgen plegtig wordt ingewijd. Langdurig en gezegend zij deze Regering; U. M. ontvange daarvan door Godes Beschikking de meest afdoende blijken! Dc zegen van vrede en voor spoed worde bij voortduring in dit Rijk genoten, en dankbaar door de be volking erkend en gewaardeerd! En moge de Ne-'erlandsehe Natie, onder alle omstandigheden, bij lief en leed, steeds doordrongen blijven van het denkbeeld van getrouwheid en liefde aan haren beminden Koning!" Z. M. de Koning heeft breedvoerig op deze aanspraak geantwoord, en blijk baar was het te zien dat Z. M. hoogst voldaan was over de wijze op welke alles tot deze plegtige ontvangst was ingerigtmaar het gegons van het volksgewoel, dat zich in alle rigtingen deed hoorenmaakte het eene vol strekte onmogelijkheid voor den eenigi.ins op afstand staande, de woorden zelve te verstaan. De intrede binnen de stad en de optogt tot aan het paleis nam alsnu een aanvang. Ontzettend waren langs den geheelen weg de betuigingen van liefde en eerbied die II. II. M. M. steeds begeleidden en de massa's volk die op de been waren, zoo groot, dat wij bijna zou Ion zeggen, die nimmer bij cenigc vorige gelegenheid zoo talrijk gezien te hebben de optogt kon niet dan met moeite voorwaarts komen en moest zells herhaaldelijk halt houden. Na eenen logt van anderhalf uur en aldus ten half vijf ure, zijn HH. MM. den Dam genaderd, en aldaar door de muzijk van de grenadiers en jagers, met het oud Neórlands Wilhelmus ontvangen, waarop Z. M. dc Koning on- middelijk met de Hem vergezellende Prinsen, Militair-Huis en Adjudanten, de gelederen der aldaar post gevat hebbende schutterij en troepen doorgereden is, terwijl II. M. de Koningin inmiddels aan het paleis afstapte. Deze zoo onverwachte als algemeene geestdrift verwekkende wapenschouw afgeloopen zijnde, is ook Z. M. de Koning het paleis binnen gegaan, cn onmiddehjk daarna met Hare Maj. de Koningin en Hunne zonen den Prins van Oranje cn Prins Maurits der Nederlanden, op het balkon verschenen. Letterlijk oorverdoovend "was het gejuich en het hoezee, hetwelk alstocn op ging en zich herhaalde malen vernieuwde en door HH. MM. telken male met nieuw genoegen scheen ontvangen te worden, tot dat Zij zich eindelijk bin nenwaarts begaven. Het is 5 ure. Het spelen der klokken en het lossen van hel geschut der instructie-schooner Urania en van drie kanonneerbooten op het IJ, verkondi gen, dat HU. MM. op het paleis te Amsterdam zijn aangekomen, cn dat op morgen de plegtstatige inhuldiging zal plaats hebben. De Koningen van wapenen: Baron van Hoovell en Mr. J. J. Nahuijs, benevens de tijdelijke herauten van wapenen Jhr. Queries van Ufford Jhr. Mr. van de Poll, Jhr. Roëll cn de lieer van Wclcveld begeven zich gelijktijdig, vergezeld van trompetters en van een commando cavallerie, te paard naar de groote pleinen cn hoeken der voornaamste straten, tot het doen van gelijke aankondiging. De beide Koningen van wapenen zijn gekleed met roode militaire rokken, met goud uitgemonsterd, witten broek, driekanten hoed met veren; zij dra gen ieder een scepter cn ecne kroon. De Herauten dragen wit ondergoed en laarzen van den riddertijd met nedcr- hangende kappengevoerd met hlaauw fluweel en gouden boordseleen af hangenden wapenrok van blaauw fluweel, in het vierkant omboord met goud galon, voor, achter en over de beide armen versierd met dc wapens, hunne betrekking aanduidende; eenen hoed met opgeslagen rand, van voren met gouden band, Oranje kokarde en gouden lis, twee met hlaauw geel cn roode, cn twee met rood, wit en blaauwe vederen versierd. Ieder heraut draagt een scepter. Zoowel de Koningen als de Herauten van wapenen dragen om den hals, aan een blaauw lint, op de borst ncderhangendmedailles, waarop aan de eene zijde het wapen en aan de keerzijde dc benaming hunner betrekking. De medailles der Koningen zijn van goud, die der Herauten van zilver. De paarden dragen schabrakken van blaauw fluweel, met goud uitgemonsterd. De plegtigheid van dezen eersten dagwordt met een diner ten llove be sloten. HH. MM. zullen Maandag gehoor in gala verleenen ten 12 ure aan dc lleeren en te 2 ure aan de Dames. Wij vernemen, zegt het Handelsblad, dat de beroemde Fransche schrij ver A. Dumas, door Z. M. den Koning uitgennodigd is tot dc bijwoning der plegtige inhuldiging.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1