gevolg moest worden gegeven en heb hij dit besluit ailecn bet ware heil des vaderlands op het oog gehadzoo als ik dan ook daardoor de grenzen van mijn regt geenszins ben te buiten gegaan. Ik verwacht van de vroeger zoo vaak beproefde gehechtheid mijner geliefde Saksers aan regt en orde, dat verdere gestrenge maatregelen niet meer noo- dig zullen zijn en dat ik dus ook binnenkort in mijne dierbare residentiestad zal kunnen terugkeeren. Overigens zijn maatregelen genomendat door mijne afwezigheid de gere gelde loop van zaken niet belemmerd worde." Bij deze proclamatie was gevoegd eene verklaring der Ministers, dal zij noch den Koning vcrlalen noch zich aan het verder bestuur der openbare aan gelegenheden onttrokken hebben. Zij geven te kennen, dat zij oniniddelijk op bun post zijn teruggekeerd, toen de Koning in veiligheid gebragt was. Zij houden bet voor hunnen pligtin naam van Z. M. den Koning tegen de benoeming van eene voorloopige regering te protesteren, en geven de hoop te kennendat bet Saksische volk aan de stem der wetden pligt der ge trouwheid en aan de inspraak van bet gezond verstand zal gehoor geven. De nacht van den 4den is zonder vijandelijkheden afgeloopen, Het tuig huis heeft gekapituleerd doch onder voorwaarde dat bet onzijdig wilde blij ven hoewel men later volstrekt de uillevering der kanonnen eisehte. Heden morgen deden de troepen een aanval op de Schlossgasse, nadat twee uren te voren het Bruhlscbc terras door de militairen was bezet geworden. Het ge vecht duurde ruim drie uren en kostte een aantal dooden en gewonden; te 4 uren ongeveer waren de troepen meester van de gewigtigste punten der stad en van de sterkste versperringen. Tegen vijf uren in den namiddag ontving bet bestuur kennis, dat voor kwartieren voor 1000 Pruissen moest gezorgd worden. Honderde familiën hebben de stad verlaten. 7 Mei. De staat van zaken beeft gedurende den dag van gisteren geenc verandering ondergaan. De strijd die 's morgens ten 4 ure door de opstandelingen we- der begonnen was, werd met grootc hevigheid lot omstreeks den middag voortgezet, vooral met geschut, hetgeen tegen de versperringen en dn huizen, waarin de opstandelingen genesteld waren, gcrigt was. in den namiddag werd het hotel de Saxe door Saksische troepenen bet hötel de stad Rome door eene compagnie Pruissen stormenderhand veroverd beide hölels werden hardnekkig, meestal door Polen, met goede buksen verdedigd; op dit oogen- blik is de gehecle Neumarkt, een gedeelte der Schlossgasse, de Pernaische en de Moritzstrasse en aan de andere zijde een gedeelte der Ostra-Allee in bet bezit der troepen. De Saksische en Pruissische soldaten strijden met groote dapperheid. Eerstgenoeniden betreuren het verlies van Generaal Ilomilius. Door een brand in den Zwinger, die gisteren morgen door kwaadwilligen aangelegd is, werd het oude gebouw der opera en twee paviljoens in de asch gelegdbet kabinet van natuurlijke historie is een prooi der vlammen ge worden de kostbare verzameling van gravures beeft men gelukkig gered. Gisteren middag ten 2 ure is door de militaire autoriteit bekend gemaakt, dat ieder, die met de wapens in de hand gevat wordt, zal gefusileerd wor den, en is de stad in staat van beleg verklaard. De nacht is rustig afgeloopen, doch de troepen zijn in den vroegen morgen weder aanvallenderwijze beginnen te handelen. Aan bet Ministerie is de Vrijheer R. von Friezen, tot dusverre Rege ringsraad als Ministerie van Binnenlandsche Zaken, toegevoegd. De Raad der stad Leipzig beeft den 7dcn een besluit genomen waarbij verklaard wordt, dat hij zich noch met de voorloopige Regering te Dresden noch met bet Ministerie kan vcrecnigen en zich dus, tusschcn kroon en volk geplaatst, onder bescherming stelt der Duitsche nationale vergadering. Om 4 ure werd weder alarm geslagen. De nacht was zeer onrustig, Er zijn versperringen opgengt, die door den burgerwecr, doch ten koste van vrij wat bloed genomen zijn. Bij een ander besluit is de Paaschmis beden middag ten 12 ure gesloten. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Mei. In den morgen van gisteren is de Keizer alhier op zijn kasteel Schönbrtinn onverwachts aangekomen. Men meende dat hij binnen kort een bezoek van den Keizer van Rusland zou ontvangen. Reeds zijn hier 29 Aartsbisschoppen aangekomen voor de ophanden zijnde Oostenrijksche kerkvergadering. De verdere marsch der Russische troepen tot hulp van Oostenrijk schijnt geschorst, zoo als men meldt of door vertoogen van bet Londensch kabinet tegen die hulp, of omdat in Rusland zelve onlusten zouden zijn uitgebarsten. FRANKFORT, 7 Mei. In de Vergadering van bet Parlement is een voorstel, om alle Duitsche troepen onder bevel te stellen van een Opperbevelhebber, te benoemen door bet centraal bestuur, en ben den eed te doen afleggen van getrouwheid aan de Duitsche staatsregeling, met 209 tegen 140 stemmen verworpen, vooral op de aanmerking van de Ministers, dat dit voorstel nimmer zou kunnen worden uitgevoerd, daar nog slechts j der Duitsche krijgsmagt de staatsre geling erkend had. De linkerzijde verzette zich lievig tegen de Ministersen de voorsteller Wcsendonck uit de Rhijnprovincieriep uit: Het Pruissische volk moet tegen zijne Regering opstaanen ik betreur bet dat de geest van opstand in de Rhijnprovincie zich zoo weinig openbaart, en wij voor bet overige Duitschland beschaamd moeten slaan. Het doel van mijn vooistcl is geen ander dan bet Pruissische volk te bewegen om op te staan en ons aan bet hoofd van den opstand te stellen. Er is geen ander middel meer dan een algemcene opstand. De menigte op de tribunes is door het besluit der vergadering zoo zeer in woede ontstoken, dat zij haar opentlijk begon uit te schelden en zulk eene opschudding maakte, dat de Voorzitter de vergadering moest sluiten! Onder het opschrift Oorijzers" bevat de Dreritlische Cour. het volgende: Een Duitscher, die vóór 25 jaren ons land bezocht, zeide in zijn reisver haal, dat hij in brieven in een Duitsch maandwerk uitgaf: n'tCostuum der Hollandsche vrouwen is onnavolgbaar: want om het na te volgen, daartoe hebben de andere volken te veel smaak en te weinig geldburgerdochters die naar 's lands wijze, fatsoenlijk zegt men bier, willen voor den dag ko men bcrooven zich van der lokken pracht en klemmen 'I hoofd in eene brecde strook goud welker waarde toereikend zou zijn om een geheel Duitsch huis gezin ordentelijk te klecden." Kwam die Duitscher terug, bij zoü nóg datzelfde bewijs van wansmaak en van rijkdom kunnen opmerken. En inderdaad (om over den smaak niet te twisten)bij een arm volk kon zulk een cosluum niet in zwang komen of in zwang blijven: 's lands Wijze is 's lands eer, maar 's lands wijze schikt ziefi altijd naar 's lands vermogen en verandert daarmede. Welk een kapitaal is alleen in oorijzers en dergelijke nog bier te lande ver spreid Maar er zijfi lieden die lust hebben in akeligheid, even als er zijn, wii r oog geen heldere kleuren kan verdragenzij spreken als of 't nationaal vermogen, dat grootc fonds voor de consümtic, voor den nationalen arbeid, voor de Ncderlandsche weldadigheid en ook voor de staatsuitgaven zoU zijn' uitgeput of bij enkele personen opgehoopt; die lieden nioetcn zich, dunkt mij, ergeren aan 't gezigt van zoo vele oorijzers, evenzeer als zij zich ergerden aan de Steenwijker Couranttoen deze onlangs de klagers over slechte tij den wees op de oorijzers als een tecken van welvaart. Gaatgij zwartgalli- gen, naar Munsterland of naar 't Bentbcimscbedaar zal geen oorijzer u to- genblinken en uwe zwaarmoedige mijmeringen storen; daar kunt gij met regt 't armoedig volk beklagen. Wij, zoo vaak wij eene dier degelijke, zedige burgervrouwen, wier hoofd van goud en zilver schittert, ontmoeten, verftetr- gen wij ons, dat de schat, dien 't voorgeslacht door vlijt en geluk vergaarde, al is hij later niet vermeerderdtoch nog niet verteerd is of verkwist of in gewaagde ondernemingen verspeeld. Een onzer gesrhiedschrijvers (Simon Stijl, meen ik) verhaalt, dat eens een Spaanscb gezant, op de weekmarkt te Leeu warden, uitriep: »Nu zie ik, waar 'tgoud gebleven is dat wij' uit Peru haal den: 't is naar 't boter- en kaasland gevloeid!" Die schat is verminderd door de staatsschokken in 'l laatst der vorige en 't begin dezer eeuw en be paaldelijk door de buitengewone heffingen die ook betaalbaar waren in ge maakt zilver en goud maar nog zou eene telling der echte oorijzers in Ne derlandeen indrukwekkend cijfer leveren, waarbij gecne andere natie iets dergelijks zou kunnen plaatsen. Dal cijfer zou getuigen voor de welvaart en spaarzaamheid onzer burger klasse: maar ook voor baar huishondolijk overleg? dat is eene andere vraag. Zeker kon 't overgewonnen of geërfd kapitaaldat men in oorijzers steekt winstgevend gebruikt worden, terwijl het nu renteloos en nog niet eens veilig belegd is; want, om van waardevermindering door veroudering van 't fatsoen niet te spreken, zeker zou eene prijsdaling van 'tgoud, zoo als-velen van de Californische gouddehing verwachten, dat deel van ons nationaal kapitaal vertienen. Eene dienstbode koopt van haar loon een oorijzer: zij doet wèl dat zij. er niet b. v. kermis van houdt: maar deed zij niet nog beter, als zij bet in de spaarbank legde Een boer koopt van de overwinst van een goed jaar een oorijzer voor zijne vrouwbij behoudt op zijn best genomen zijn kapitaaleen ander be steedt de overwinst om een stuk land op afwatering te leggen zijn kapitaal blijft aanwezig in de hoogerc verkoopwaarde van dat land, draagt rente in de meerdere vruchten, en baart nieuwe kapitalen voor zijne kinderen; waarbij komt, dat deze laatste veel meer dan de eerste, aan anderen arbeid en verdienste verschaft, want terwijl beide bun geld onder de menschcn brengen, geeft de laatste bet uit voor arbeidsloon, de eerste grootcndeels voor grondstof, Doch wie zou alle uitgaven van weelde afkeuren Onderhoud des levens,, ja, moet de eerste zorg zijn. Maar waarom zou bij, die daarvoor reeds ge zorgd beeft, nu niet mogen bedacht zijn op veraangenaming des IcVenS? Het zou voor de menschheid te bejammeren zijn, zoo zij altijd voor de nooddruft moest zwoegen, of daarin voorzien hebbende, niet meer arbeidde. Neen: God beeft behoeften en lusten beide gesteld tot prikkels die den mcnsch drijven lot inspanning en ontwikkeling zijner krachten. Elke staml veroorlooft zich dan ook uitgaven van weelde; en de weelde der oorijzers is minder kostbaar, daar de stof dier sieraden behouden blijft, terwijl b. v. koels cn paarden, de weelde van den aanzienlijke, of jenever, de weelde van den geringe, worden verbruikt. Neenwij wraken uitgaven van weelde niet. Wij gunnen gaarne aan de vlijt ook dat loon, hetwelk wederom een prikkel lot vlijt is, die den raensch, ook als zijn nooddruft voldaan is, nog niet laat rusten. Hoe meer er zijn, die zich zulke uitgaven mogen veroorloven, des te liever is liet ons. Maar zoo er zijn die voor weelde uitgeven, wat voor nooddruft, voor hunne eigene of der hunnen behoeften des oogenbliks of der toekomst noodig was; die b. v. aan voedsel en deksel gebrek lijden, of welligt eer cn dengd verzaken, om een oor ijzer te dragen zou men dat kunnen prijzen Neendat moet men uit liefde des naasten afkeuren en tegengaan; en die dat niet willen afgekeurd en tegengegaan hebben, zijn geen volksvrienden maar erge vijanden des volks.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3