BUITELLAjNDSCHE BERfGTEN. EM GEL A WD. LONDEN, 6 Mei. In de voorleden week zijn van liier aan specie 5,000 en in baren 113,000 oneen zilver naar Rotterdam uitgevoerd. De English Churchman geeft eene beschrijving en plaat van een ge bouw tot godsdienstoefening bestemd, hetwelk, zoo wij vermcenen, het eerste in zijne soort is. Met is eene wezenlijke kerk, een nieuw golhisch gebouw met toren en spits, met klokkcnhuis en klokken, ruim genoeg om 550 per sonen te bevatten en zij drijft. Zij is van hout, doch zoodanig geverwd dat het hardsteen nabootsthare hoogtevan den vloer tot aan het boven einde der torenspits, is 80 (Eng.) voeten; zij is 86 voet lang bij 34 breed, met een gangpad rondom de buitenzijde. De zitplaatsen zijn van elkander afgescheiden. Het geheel rust op twee booten van 90 ton last. Het is vervaardigd op kosten van het zendeling genootschap (Churchmen's missionary association)en zal aan een der werven te Philadelphiavoor uitsluitend gebruik van zeeliedenworden geplaatst. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Mei. In de Zitting van de Nationale Vergadering van gisterenwerd een voorstel van den Heer Jules Favre gedaan, om met goedvinden der Ministers eene Com missie te benoemen van twee leden, die naar het leger in Italië zouden gezonden worden, om de gedragingen van den bevelvoerenden Generaal te onderzoeken, hem af te zettenindien hij zijne instructiën was te buiten gegaan en om door nieuwe maatregelen den kwaden indruk weg te nemendien de met de bedoelingen der Vergadering strijdige handelingen der Regering bij de bevol king van den Kerkelijken Slaat hadden te weeg gebragt. Volgens den Mi nister Odillon-Barot had de Regering geheel en al gehandeld overeenkomstig hare vroegere gedane verklaring, maar kon zij nu nog niet oordcelcn in hoe Ver de Generaal Oudinot zijne instructiën gevolgd was of niet. In den avondzitting van dien dag heelt het Ministerie eene grootc ne derlaag geledendaar met eene meerderheid van 87 stemmen is verklaard dat het verkeerd had gehandeld ten aanzien van de expeditie tegen Rome, en het is uitgenoodigd om aan haar dat karakter weder te gevenhetwelk de Nationale Vergadering haar had willen geven T namelijk eene vriendschap pelijke tusschenkomst in naam der vrijheid tusschen den Paus en zijne on derdanen, en niet eene poging om den Paus te herstellen. De Ministers hebben daarop hun ontslag aan den President van de Repu bliek aangeboden, die dat echter niet heeft aangenomen, op grond dat de Verkiezingen voor eene nieuwe Nationale Vergadering begonnen waren. Eene poging van den Heer Considcrant en 60 andere ledenom den Presi dent en zijne Ministers in staat van beschuldiging te stellenis mislukt. In de Zitting van den volgenden dag zijn de beraadslagingen over de begrooling van Oorlog voortgezet en werden verscheiden hoofdstukken aange nomen, zonder dat er vermindering gebragt werd of in het getal troepen of in de soldij. Er zijn nog gecne latere berigten uit Italië, dan die wij later onder Italië mededeelen. Men dacht echter hier, dat de Generaal Oudinot, verster king bekomen hebbende, Rome reeds zou binnengerukt zijn. Stellig wist men echter daaromtrent niets. Gisteren hebben de verkiezingen alhier een aanvang genomen, waaraan 50 a 60,000 kiezers deel namenten 4 ure waren onder anderen als geko zenen te beschouwen de HeerenDulaure, Passy, BudeauLamoricière, Oililon-Barrot, BugeaudThiers, Cavaignac, Molé, Roger du Nord, Monta- lemhert, Coquerel, Hugo, Murat (Lucien). ITALIË, De berigten omtrent tegenspoed, welke de Fransche troepen voor Rome geleden hadden hebben zich bevestigd. Na eene eerste mislukte poging van den Generaal Oudinot om binnen de stad te gerakenhad hij zulks ander maal doch weder vergeefs beproefd. Te veel vertrouwen stellende, zegt een bijzonder bcrigt, op den goeden geest der bevolking en op de medewerking der welgezinden, is bij met nog meerder nadruk afgeslagen. De voormalige Sardinische Generaal Avezzana, die te Genua over de opstandelingen bevel ge voerd heeft en door Mazzini tot Minister van Oorlog benoemd wasbad te Rome eene massa van uitgewekenen uit GenuaToscane en Sicilië vereenigd die niets meer te verliezen hebben. De Generaal Oudinot was wel aanvankelijk in de stad doorgedrongen; doch men heeft uit de vensters op de Fransche troepen gevuurddie daardoor grootc verliezen geleden hebben. De Generaal heeft den aanval meermalen herhaaldmaar de jagers van Vinccnncs hebben voor den te genstand der Romeinen moeten wijken. Eene geheele compagnie voltigeurs van het 20sle regiment is bij den aanval op eene brug omgekomen. De Ge neraal Oudinot zelf is daarbij in gevaar geweest van gevangen genomen te worden reeds had men hem omsingeld en aangegrepen, en onze soldaten hebben hem slechts met groote moeite kunnen bevrijden. Zijn Adjudant, de Kapitein Favrais gesneuveld. De troepen zijn tot op vijf uren afstands van Rome teruggetrokkenen hebben te San Paolo post gevat. Berigten uit Rome zelve loopen lot den 205ten en meldendat aldaar een Lombardisch legioen was aangekomen, sterk 1200 man; dat de Consti tuerende Vergadering den Prefect en den Bevelhebber der forten van Civita- Vecchia schuldig verklaard bad aan landverraaden dat men voortging met het nemen van maatregelen, om dc Fransche troepen te kunnen afslaan. Het Driemanschap te Rome heeft alle kloosterlingen van hunne geloften ontslagen en noodigt ze uit, om met de wapenen in de hand hel bedreigde vaderland te verdedigen. Volgens een oiüciëel berigt heeft geheel Sicilië zich aan den Koning van Napels onderworpen. Op bepaald verlangen van den Paus en den Groothertog van Toscane, zou een corps Oostenrijksche troepen last hebben bekomenom de Legatiën en Toscane binnen te rukken. Reeds zou Bologna bezet en eene afdeeling naar Livorno in aantogt zijn. PRUISSEN. BERLIJN, 8 Mei. Het Regeringsblad van heden bevat eene circulaire van de Ministers aan deOpperpresidenten der provinciën, waarin, nadat de besluiten van de Frank- forter Vergadering van den 4,k,|i dezer zijn aangehaald (zie ons vorig nominer), de Ministers dus vervolgenDoor deze besluiten overschrijdt de vergadering ontegenzeggelijk hare bevoegdheid en verwijdert zij zich geheel en al van hare taakde daarstelling namelijk der staatsregeling voor Duitschland in vereeni- ging met dc regeringen. Zij matigt zich namelijk een regt aan, dat haar zelfs door die Staten welke zich tot de aanneming der door haar vastgestelde staatsregeling bereid verklaard hebbenniet zou kunnen worden toegestaandaar volgens de be palingen der staatsregeling zelve de bijeenroeping van den Rijksdag tot de bevoegdheid van het Rijks-opperhoofd behoort. Maar vooral kan deze eigen- magtige beschikking der vergadering geene regtskracht hebben voor die Staten, welke de staatsregeling noeh ingevoerd noch erkend hebben. Terwijl echter dc vergadering door het eerste dier besluiten behalve de regeringenook de wetgevende ligchamcn de gemeenten der afzonderlijke Staten en het geheele Duitsche volk uitnoodigt, dc door haar vastgestelde staatsregeling te doen erkennen en in werking te doen brengen dreigt zij buiten de regtens noodzakelijke medewerking der regeringen om te gaan en stelt zij zich aan het gevaar bloot van aldus verstaan te worden, als of zij de afzonderlijke corporation en het volk wilde aanzetten, om de staatsregeling cigenmagtig en zonder de bekrachtiging der regeringen alzoo langs den weg van geweld en omwenteling, in werking te brengen. Dc koninklijke regering heeft harerzijds vast besloten, alle uit die op- ruijing middclijk of onmiddelijk voortspruitende onwettige pogingenvan welke zijde zij ook komen mogtenmet at den nadruk der wet tegen te gaan. Zij mag zich de mogelijkheid niet ontveinzen, dat, terwijl in naburige Staten openbare tegenkanting tegen de wettige regering plaats heeft gehad ook in Pruissen ten gevolge van gelijke oorzaken beproefd zou kunnen worden eene beweging te doen ontstaan, die velen op het dwaalspoor brengen en de treurigste gevolgen zou kunnen hebben. Zij acht het daarom niet overbodig, haar vast besluit te doen kennen, om overal dc achting voor de wetten des lands te handhaven, en terwijl zij van u verwacht, dat gij in de aan uw bestuur toevertrouwde provincie met omzigtigheid en waakzaamheidmaar ook met kracht en vastberadenheid, de noodige maatregelen ten allen tijde en zonder verwijl nemen zult, zco wil zij u levens den Jast opdragen, om de onder u geplaatste overheden van haren wil kennis te geven en het dezen als een strengen pligt voor te stellen, alle onwettige pogingen ter invoe ring van de te Frankfort behandelde staatsregeling ten spoedigste en krachtdadig tegen te gaan. KEULEN8 Mei. Heden werd hier het Congres van Afgevaardigden uit alle gemeenten der Rhijn-provincie geopend. Het aantal der vergaderden bedroeg meer dan 500. Ofschoon eene ontzaggelijke menigte op de been was, is de rost nogtans niet verstoord. Benoemd zijn Zeil uit Trier, tot eersten en Werner uit Cohlenz tot tweeden Voorzitter. Het eerst is aan de orde van den dag, het verbod van deze bijeenkomst door dc Koninklijke regering. Als strijdende met het regt van vrije vereeniging verwerpt het congres dit verbod en hecht aan de han delwijze van het stedelijk bestuur zijne volle goedkeuring. Bij het vertrek van den post hield men zich onledig met de benoeming eencr Commissie, tot het opstellen van een geschriftwaarin de wenschen der vergadering zullen wor den blootgelegd. De staat van gisting in onze Rijn-provincie neemt op eene schrikbare wijze toe. Te Dusseldorp, Neuss en op vele andere plaatsen, leiden de me nigvuldige volksvergaderingen en de demonstratiën der democraten tot veel vuldige en zeer treurige ongeregeldheden. De landweer te CrefeldElherfcld en op andere plaatsen heeft verklaard niet langer aan het tegenwoordige Mi nisterie te willen gehoorzamen. §AK§EN. DRESDEN, 6 Mei. Voor dat de Koning eergisteren naar de vesting Königstein vertrokis in dc Neustadt de volgende proclamatie aangeplakt, door hemondertcekendDe voor mijn hart zoo smartelijke gebeurtenissen van gisteren en liedenwelke in een gewelddadigen aanval opliet arsenaal en zelfs op mijn slot ontaardden, terwijl een groot gedeelte der bnrgergarde niet voldeed aan haren pligt, om tot behoud en herstel der openbare rust en van dc wettige orde mede te wer ken noodzaakten mij Dresden te verlaten en mij naar de vesting Königstein te begeven. Toen ik aan de van vele zijden aan mij gcrigte voorstellen, om de Duitsche rijksconstitulic te erkennen, niet onmiddelijk meende te kunnen voldoen, werd ik geleid door dc innerlijke overtuiging, dat voor alsnog daaraan geen

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2