LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, II MEI. BIJNJN EJN LAJNDSCHE BERiGTEJN 1849. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant s 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Het Programma voor de plegtige Heëediging en Inhuldiging vttn Z. M. KONING HTI.LEM III, is af zonderlijk a 5 Centen ter Courant-Drukkerij te be komen. I.EYDEN10 Mei. Gislercn is alhier de 39slc verjaardag van II. R. II. Prinses Marianne der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze herdacht. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opeenten en eigene middelen ten behoeve dezer stad geheven over de maand April 1848 en 1849. 1848. 1849. opeenten .ƒ1,560.89 ƒ1,662.081 eigen middel - 560.74 - 600.22 J- ƒ2.127.63 2,262.31 f opcenten 7,501.91 ƒ7,8o9.96J Gemaal. eigen middel - 334.99£ - 206.95^ 7,836.90£ 8,096.92 Mijn- 979.30 - 1,073.90 Rinnenl. f opcenten. .ƒ2,005.40 ƒ2,136.06 Gedistil- eigen middel - 656.22' - 788.79 leerd. 2,661.62J 2,924.85 Ruitenl. ('opcenten. 132,26 56.74J Gedistil- eigen middel - 51.69^ - 50.52 j leerd. 133.95).107.27 ƒ13,789.41 ƒ14,465.25 Meerder in April 1849 ƒ675.83*.. Te Elburg is tot Docent in de Wis- en Natuurkunde, aan het Insti tuut van den Admiraal van Kinsbergen benoemdde Heer C. P. Burger Candidaat in de Philosophic aan onze Hoogeschool. Als aanvulling van het berigt in ons vorig nommer over den vreeselij- ken brand te Grafhorstmelden wij nog volgens de Amsterd. Cour. het volgende: Door de verpachting der losse landerijen van de stad Rampen wa ren de hoofden der huisgezinnen bijna alle te Rampen, om land te pachten, eerst daar werd hun de toestand bekend, doch voor velen reeds te laat, daar hij de aankomst alreeds hun erf in puin was verkeerd. Armoede is het doorloopende kenmerk van Grafhorst, dat bovendien steeds door zware rampen is geteisterd geworden; geen wonder derhalve dat thans al de getroffene huisgezinnen in de diepste ellende verkeeren, hoezeer allen zijn gehuisvest te Rampen, IJsselmuiden en Rampcr-Eiland waar zij dade lijk, zooveel men dit vermag, liefderijk verpleegd worden. Voor zoo verre men kan nagaan is er aan huizen en meubelen te Rotterdam, Amsterdam, Zwolle en Tiel voor ƒ12 a ƒ15,000 verzekerd, doch de schade zal aller waarschijnlijkst 30 a 40,000 beloopen, zoodat alleen bet uilzigt gevestigd wordt op onze vaderlandsche liefdadigheid, om hulp en redding to schenken in den zoo diep gevoelden nood. -In het Handelsblad leest men het volgende schrijven uit Wageningen In het Bijvoegsel van het Handelsbladkomt voor een berigt, overgenomen uit de Landhuishoudk. Cour. aangaande de genezing van de Tongziekte bij het vee in de stallen van zekeren D. J. v. \V. alhier. Deze genezing zou heb ben plaats gehad door de Haarlemmer Olie. Daar dit berigt bij onderzoek gebleken is, geheel valscb en misschien verzonnen te zijn, wordt de Redactie van het Handelsblad dringend verzocht, hieraan publiciteit te willen geven, ten einde onkundigen of ligtgeloovigen te waarschuwen. 's GB AVENHAGE 9 Mei. Bij Zr. M3. besluit van den 22slen April II., zullen de miliciens der lig- ting van 1848, die bij de verschillende corpsen van het leger in reserve zijn geplaatst, voor den tijd van drie maanden, en wel van den lste" Junij tot den Sisten Augustus dezes jaars, in werkelijke dienst worden opgeroepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. De lolelingen en nommervei wisselaarsdie in bet vorige jaar in reserve zijn gesteld, daar onder begrepen die miliciens, die in 1848 voor het buitengewone contingent, in vervanging van manschappen der ligting van 1846ofl847, zijn ingedeehj, moeten dus op den lstel> Junij in de hoofdplaats hunner provincie of bij hun corps aanwezig zijn. Heden middag heelt er hij Z. M. den Rolling ter gelegenheid van den verjaardag van H. R. H. Mevrouw Prinses Marianne, een groot familie-diner plaats gehad al de leden van het Roninklijk Gezin hebben daaraan deel genomen met uitzondering van H, M. de Roningin-Moeder. Prins Albert en Prinses Charlotla, kinderen van Prinses Marianne, waren daarbij tegenwoordig. De Prins was in Pruissische uniform. De Minister van Binnenlandscbe Zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de Tweede Rarner van gisteren is ingekomen een adres van J. M. Hnyssen van Ratlcndijke c. s, ontwikkelende de noodzakelijk heid tot liet nemen van maatregelen, om bet misbruik van sterken drank tegen te gaan. Verzonden aan de Commissie voor de verzoekschriften. De Voorzitter gaf te kennen dat de Commissie van Rapporteurs gereed is baar verslag uit te brengen, omtrent de voorgestelde wijzigingen in de in structie voor den Griffier en Commies Griffier der Ramer. Dit verslag zal worden gedrukt en rondgedeeld. De Voorzitter stelde voor de beraadslagin gen over dat ontwerp te doen plaats hebben den 14'teo cn [0[ Benoeming van den Commies-Griffiier over te gaan den la110'" dezer. De Heer Verwey Mejan stelt voor om de beraadslagingen over het wets ontwerp omtrent de uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering, die op gisteren waren bepaald cn waartoe wclligt nog heden niet zal kunnen worden overgegaan, niet vóór Maandag te doen plaats hebben, cn inmiddels zich met andere onderwerpen bezig te houden. Na eenige woordenwisseling wordt aanstaande Dingsdag daarvoor bepaald. Vervolgens was aan de orde gesteld de voortzetting der beraadslaging over hel wets-ontwerp, houdende bepalingen omtrent de regterlijke collegiën, cn wel over art. 1waarop door den Heer Godefroi eergisteren een amendement tot weglating van het artikel was voorgesteld. Dat amendement, in omvraag gehragt, heeft tot velerlei beraadslaging aanleiding gegeven. Daarbij heeft de Minister van Justitie andermaal uit drukkelijk verklaard, dat hij van de verwerping vau het voorgestelde arti kel, zoowel als van de aanneming van het amendement, cene kabinets quaestie maakte, iets hetwelk hij niet zal doen bij andere wetsvoordragten als die nopens het regt van vereenigingde enquête en de bepalingen over de vreemdelingen. Ook de Heer Poortman heeft een amendement voorgesteld, strekkende, om in art. 1 tusschen de woorden met en vijf iri te voegen: ten minstewaar door het artikel aldus zou luiden »Met wijziging van artikel 100 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, vonnist de llooge Raad in cassatie met ten minste vijf Raadsheeren." Nadat onderscheidene leden over beide amendementen het woord hadden ge voerdzijn beide amendementen aelitervolgens in stemming gehragt. Dat van den Heer Godefroi is verworpen met 38 tegen 24 stemmen, terwijl liet amendement van den Heer Poortman is verworpen met 49 tegen 13 stemmen. Vervolgens is het oorspronkelijk artikel 1 in hoofdelijke omvraag gehragt, aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Ait. 2 is vervolgens mede aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Art. 3 heelt aanleiding gegeven tot eenige beraadslaging. Ten slotte is ook dat ar tikel aangenomen met 46 tegen 15 en eindelijk de gehecle wet met gelijk getal stemmen. Tegen hebben gestemd de IleerenCostcrus, van der Tinden, van Hall Backer, Verwey Mejan, Godefroi, ThorheckeHengst, Groen van Prinsterer, Wintgens, Wynaendts, Engelen, van Randwyck, Wcstcrhoff eu de Voorzitter. TILBURG, 7 Mei. 11. M. de Koningin-Weduwe heeft bevolen het verblijf van wijlen haren beminden gemaal, en bepaaldelijk het vertrek waarin Z. M. is gestorven, in (lenzelfden toestand tc laten als tijdens zijn overlijden. H. M. heeft het voor nemen, jaarlijks eenmaal deze plaats te bezoeken, waaraan zoo vele treurige herinneringen voor haar verhonden zijn. 1 Do Wel-Eerw. lieer Schotel, Predikant alhier, zal eerstdaags cene bro chure uitgeven, getiteld: De Koning te Tilburgeen overzigt bevattende van dc verriglingen cn bezigheden-vau wijlen Z. M. bij zijn tijdelijk verblijf ij aldaar.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1