Stuk der mogelijkheid om hier te Amsterdam artesische putten te bekomen, schijnt hiermede alzoo op eene voldoende wijze opgelost te wezen. AmstCour.) Den 26s,cn is hier de openbare vergadering gehouden van het Amster- damsche Matigheidsgenootschap, inde Remonstrantsche kerk, onder voorzit terschap van den Heer J. H. Bok Jr. Uit het verslag van den Secretaris bleeKdat het thans 1909 leden telde, onder welke 325 vrouwen en meisjes. De uitgaven hadden in 1848 477 bedragen en de rekening sloot met een batig slot van ruim 9. De Voorzitter heeft eene rede gehouden over de oorzakendie aan de wenschelijke uitbreiding van de zaak der ont houding van sterken drank in den weg staan. TEXEL, 26 April. Gisteren is hier het Deensche oorlogschip Thetis, Kaptein M. Seeker, bin nen geloopen, om water in te nemen; het is belast met de blokkade voor de Elve, en zal Vrijdag weder vertrekken. Den lsten Mei aanvaardt de Kapitein ter zee Frendenberg het bevel over 's Lands wachtschip Jason ter vervanging van Kapitein Willinkdie wegens ziekte eervol ontslagen is. UTRECHT, 26 April. Op de ijzer-, koper- en metaalgieterij van de firma de Waal en Comp., alhier, is een levensgroot borstbeeld van Willem II gegoten en stelt den ontslapene niet als Vorst, maar als held voor, met een lauwerkrans om het hoofd. De gelijkenis van het gelaat is van voreneven als in profieltref fend, en evenzeer te roemen els de zuiverheid der trekken en van het bijwerk. BUITEjNLAINDSCHE BEBÉGTEJN. E1VGËLAWD. LONDEN, 25 April. Het Lagerhuis heeft gisteren na de derde lezing de wet over de wijziging in de scheepvaartwetten mpt 275 tegen 214 stemmen aangenomen. De Nederlaridschc Gezant, Graaf Schimmelpenninck, is gisteren bij de Koningin ten gchoore ontvangen, ten einde zijne nieuwe geloofsbrieven te overhandigen. De Morning Chronicle meldt dat gisteren hij de Pruissische ambas sade, de tijding is ontvangen, dat de Keizer van Rusland eene nota aan den Koning van Denemarken zou hebben gezonden, waarin deze gegispt wordt wegens het aanvangen van den oorlogen verder wordt uitgenoodigdom in eene minnelijke schikking te treden en Sleeswijk eene staatsregeling te ver leen en. Te Birmingham eene stad van 147,000 inwoners, met uitgebreide fa brieken van ijzeren werktuigen en allerlei ijzerwaren, heerscht groote werke loosheid. In vele fabrieken heeft men de werklieden inoeten afdanken waardoor de nood onder de arbeidende klasse meer en meer begint te nijpen. Vele goede werklieden maken zich gereed om naar Amerika te vertrekken. De toestand der westelijke deelen van Ierland is zeer bedroevend niet alleen hebben de inwoners gebrek aan levensmiddelenmaar de cholera teis tert hen op eene vrceselijfee wijze; velen sterven op den openbaren weg en blijven dikwijls dagen achtereen onbegraven liggen. Berigtcn van de Kaap de Goede Hoop van den 22sten February melden onder anderen, dat de leden der Hollandschc kerk zeer misnoegd waren over de hemoeijingen van de Regering met hare zaken en vooral over de ver ordening dat, bij alle aanslaande aanstellingen van Predikanten, een deel van de bezoldiging door de gemeenten moest betaald worden. FRANKRIJK, PARIJS, 26 April. De vloot die de eipeditie naar Civita-Vecchia moet overbrengen, heeft in den avond van den 22slen de rcede van de Hyèrcs verlaten. Het corps troepen dat zij aan boord heeft, bedraagt 7,500 man. Het Journal des Débats meldt dat de Generaal Romarino, aan wien men de nederlaag der Picmontesche troepen toeschreef en die daarom gevan gen was genomen, zich volkomen heeft geregtvaardigddaar hij alleen ge handeld had volgpns geschreven bevelen. Dezer dagen is de bekende Abt de Genoude overleden. Hij heette eigen lijk Genou, maar had zijn naam dus uitgebreid. Zijne eerste bekendheid verkreeg hij door de uitgave eener bijbelvertaling. Later gaf hij het blad l'Etoile uit, dat vervolgens met de Gazette de France werd vereenigd. Se dert 1830 ijverde hij om Hendrik V op den troon te brengen. Dit denkbeeld bleef hem zoo geheel beheerschen, dat zijn ijver lot waanzinnigheid klom, en hem in eene kwijnende ziekte deed storten. De Commissie benoemd om onderzoek te doen naar het geldelijk beheer van het Voorloopig Bewind, heeft verklaard geen bewijs te hebben gevonden, dat het gelden zou verduisterd hebben. De Nationale Vergadering heeft op de hegrooting van oorlog, waarop reeds eene vermindering van 22 millioen frs. was gebragt, nog eene vermin dering van 17 millioen voorgeslagen. Napoleon Bonaparte vóór weinige dagen eerst naar Madrid als gezant vertrokken, is van daar door zijn Neef, den President der Republiek, weder terug geroepenwegens ecnen brief, dien deze aan zijnen neef over de verkie zingen geschreven had en in de dagbladen had laten plaatsen. De Zaakgelastigde van Piemont heeft heden eene nota overgelegd aan den Minister van Buitenlandsche zaken, waarin de Piemontesche Regering officieel en op nieuw, de bemiddeling van Frankrijk en Engeland vraagt, ter regeling van de inoeijelijkhedendie Radelzky in naam van Oostenrijk heeft opgeworpen. De Fransche Regering zou zeer gezind zijn om die bemiddeling te verlcenen en Piemont zeer krachtdadig te ondersteunen. 7.. M. de Koning der Nederlanden heeft den bekenden tooneeldichter Eugène Scribe benoemd tot Commandeur der orde van de Eikenkroon. ITALIË, De Generaal de Salis de Soglio, ook daardoor bekend dat hij in Nedcr- landsche dienst geweest isen in 1847 Opperbevelhebber was van de troepen van het Zwitsersche Sonderbund zag zich na de nederlaag van die partij vcr- pligt als Kapitein in het Sardinisch leger te dienen. In den slag van Novara is hij op eene verschrikkelijke wijze gesneuveld. Na een sabelhouw te hebben ontvangen, stortte hij neder, maar rigtte zich weder op en plaatste zich hloedend als hij wasaan hel hoofd zijner compagnie. Nu trof hem een kogel in de horst, zoodat hij op nieuw viel, maar ten tweede male stond hij op, en ofschoon hij uit zijne twee wonden al zijn bloed verloorplaatste hij zich weder voor zijne compagnie en viel op den vijand aan. Kort daarop werd hij door twee kogels te gelijkertijd getroffenwaarna hij op het slagveld den geest gaf. Rerigten uit Palermo van den 17den meldendat die stad zich had on derworpen aan den Koning van Napels, op de voorwaarden welke de Fransche Vice-Admiraal Baudin voor haar kon verkrijgen. Deze had voor haar eene eervolle capitulatie verkregenen de onderwerping had plaats gehad op vol- magt van het vooiloopig hewind van Sicilië. Het Fransch smaldeel zou in het gezigt der stad blijvenom te letten dat de voorwaarden werden uit gevoerd WIIRTEIBERG. STUTTGART, 24 April. De Koning en de Koninklijke familie is gisteren nacht naar Ludwigshurg vertrokken. In den loop van dien dag was eene proclamatie des Konings openbaar gemaaktwaarbij hij zijne onderdanen tot vertrouwen en eendragt opwekt, en zich bereid verklaart om ook met opofferingen van zijne zijde, tot de eenheid van Duitschland te willen medewerken. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden zijn den 23slen vele adressen ingekomen ter verklaringdat men de Duitsche staatsregeling wil erkennen en zal helpen handhaven. De kennisgeving van den Voorzitter dat. de Koning de residentie verlaten had en de voorlezing der proclamatie werd met luide teekenen van afkeuring ontvangen, waarna de Afgevaardigde Zwergcr voor stelde om aangezien de Ministers hun ontslag genomen hadden de Ko ning vertrokken was zonder een nieuw ministerie te benoemenen het land alzoo zonder regering was eene Commissie van vijftien leden te benoemen, die permanent blijven, de noodige berigtcn omtrent den staat van zaken in winnen en deswege verslag doen zoude. Dit voorstel werd aangenomen. In middels had de President eene zitting van den Ministerraad bijgewoondhet Ministerie had een nieuw dringend vertoog aan den Koning toegezonden waarin de toestand des lands werd toegelicht, met verzoek om de Ministers te ontslaanindien de Koning niet wilde toegeven. De Kamer besloot den uitslag af te wachten en des avonds weder te vergaderen, zullende intusschen de Commissie van 15 leden permanent blijven. Ofschoon de gisting steeds toenameu er overal volksvergaderingen plaats hadden was de rust nog nergens gestoord. In die avondzitting heeft de Tweede Kamer besloten, dat de Minis ters zich wederom bij den Koning zouden vervoegen, om 7. M. de hooge noodzakelijkheid te doen inzien, om tot de Duitsche staatsregeling toe te tre den cn dat zij anders zich als ontslagen zouden beschouwen. De Ministers zijn daarop den 24sten naar den Koning vertrokken, cn hij heeft zijne toestem ming tot het invoeren der Staatsregeling gegeven, «onder de van zelfsprekende voorwaarde, dat zij in Duitschland in werking worde gehragt." Deze laatste bepaling heeft in de Kamer ongenoegen verwekt en nogmaals zijn de Minis ters naar den Koning moeten vertrekken, opdat hij onvoorwaardelijk ge noemde Staatsregeling aanname. Men denkt dat Z. M. ook hiertoe wel zal genoodzaakt zijn. In de Keur-Hessische stad Hanau heeft zich een corps vrijwilligers van 500 man gevormd, hetwelk het volk hier hulp wil verleenen. In andere steden hebben wapeningen plaats met hetzelfde doel. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 April. Welverre dat, zoo als eerst berigt was geworden, het gevecht bij Gran ten voordecle der troepen zou zijn uitgevallen melden nadere tijdingen dat de Hongaren eene schitterende overwinning hadden behaald 20 stukken en 2000 krijgsgevangenen in hunne handen waren gevallen en zelfs de belegering van Komorn door de Oostenrijkers was opgebroken. FRANKFORT. 25 April. De Rijksminister van Oorlog heeft dadelijk tegenbevel gezonden aan de Wurtembergsche troepen, die op bevel van Prins Frcdcrik naar Stuttgardt waren opontboden. De Erfgroothertog van Saksen-Weimar-Eisenach is den 22stcn naar Slees- wijk vertrokken, om het bevel te voeren over eene afdeeling, die tegen de Denen moet oorlogen.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2