RUITEJNLANDSCHE BEftlGTËN. FBAKKBUK. PARIJS, 24 April. In de zitting van den 23sleD heeft de Nationale Vergadering de schadever goeding voor de ingezetenen der koloniënwegens het vrij verklaren der sla ven bepaald op 6 millioen fr. in gereed geld, en een rente van 6 millioen. Het gewas op de velden in den omtrek dezer hoofdstad heeft veel ge leden door de ongunstige weersgesteldheid der laatste dagen. Gisteren heeft het hier den geheelen dag gesneeuwd, en de vorst is zoo sterk, dat de vij vers in den tuin der Tuilericn bevrozen zijn. Men meent, dat de oogst, wat de vruchten aangaatreeds geheel verloren isen dat de granen veel gele den zullen hebben. Uit Marokko is de tijding ontvangen, dat de Fransche Consul te Tanger, wegens hem door de overheden aangedane bcleediging, zijne vlag ingetrokken heeft en vertrokken is, de Fransche onderdanen latende onder bescherming van den Napclschen Consul. ITALIË, Volgens het Journal des Debals bevestigt liet zichdat Uadctzky de oorlogschatting voor Sardinië aanmerkelijk moet verhoogd hebben. In de Constituerende Vergadering van den 14den te Rome, is over de middelen beraadslaagd om de stad tegen eene vreemde tusschenkomst in staat van verdediging te stellen, en is besloten haar tot het uiterste te verdedigen en alles in gereedheid te brengen, om versperringen in de straten op te werpen. WVRTEMBERG. STUTTGART, 23 April. In de zitting der Tweede Kamer van den 20ste" dezer is met 70 tegen 7 stemmen een adres aan den Koning goedgekeurd waarin hij ernstig verzocht wordt terug te komen op zijn besluitom de Duitsclie staatsregeling door het Parlement te Frankfort opgemaaktniet aan te nemen, liet volk op de tribunen was bij de beraadslaging zeer onstuimig, zoodat de President meer malen gedreigd heeft, de zaal te zullen sluiten. Prins Frederik staat aan het hoofd der troepen, en militaire maatregelen tot behoud der rust worden genomen zonder voorkennis van den Minister van O orlog. Ook heeft de Prins een regiment troepen uit Baden teruggeroepen, zonder last van den Minister; deze gaf tegenbevel en dreigde hem voor eenen krijgs raad te zullen doen te regt staan. Van den 22sten wordt gemelddat de spanning een gunstigen keer heeft genomen. De Koning heeft aan de bezending der Tweede Kamer, die bij hem op de onvoorwaardelijke aanneming der Duitsche rijks constitutie heeft aangedrongen, op zijn Koninklijk woord verklaard, dat hij die als verbindend beschouwt en gevolgelijk later zal aannemen. Ten aanzien van het opdragen der Keizerlijke waardigheid aan den Koning van Pruissen, kan Z. M. zich voor als nog niet verklaren omdat de Koning vao Pruissen zich nopens het aannemen dier waardigheid nog niet beslissend geuit had. Indien echter de nog overige Duitsche vorsten hierin mogten toestemmendan konde men zich verzekerd houden, dat hij geene uitzondering zoude maken. Niettemin hield de Kamer heden eene buitengewone zitting, waarin aange nomen werd: 1°. Het niet erkennen van het Koninklijk besluit van 19 dezer en de Koninklijke verklaring aan de deputatie uit de Stenden, als zijnde die stukken door geen der Ministers gecontrasigneerd 2°. het erkennen van de constitutie als wet, nu reeds voor alle burgers verbindend; 3°. een adres aan de Frankforter vergadering te zenden, met verklaring dat de Kamer haar eens genomen besluit zal handharen. OOSTENRIJK. Aan den titel van Veldmaarschalk van het Russische leger, dezer dagen door den Keizer der Russen aan Radetzky verleend, is een jaarlijksch inko men van 80,000 zilveren roebels verhonden. De Constitutionnele Zeitun<j heeft van een YVcener Correspondent de lijding ontvangendat er een veldslag bij de stad Gran geleverd waswaarin de Hongaren geheel zijn geslagen en 2,000 gevangenen hebben verloren, FRANKFORT. 22 April. Gisteren is het rapport der Commissie bekend geworden, omtrent het ver slag, gegeven door de deputatie die naar Berlijn gezonden was. De Commissie heeft voorgestelddat de Nationale Vergadering zal verklaren dat de aanne ming van het Duitsche keizerschap door den Koning van Pruissen de goed keuring der constitutie in zich bevat; dat van de Pruissische regering, zoowel als van de overige Duitsche Staten, welke zich omtrent hunne goedkeuring nog niet hebben uitgelatenwordt gevorderdzich daaromtrent alsnog te verklarendat de opdragt der Keizerlijke waardigheid aan den Koning van Pruissen onmiddelijk na de goedkeuring der staatsregeling door Pruissen haar beslag bekomt; dat het centraal bewind zal worden uitgenoodigdal de vcr- eischtc middelen aan te wenden om de staatsregeling in werking te brengen; dat de Commissie blijft bestaan, ten einde, indien zulks noodig mogt worden geoordeeld, nadere voorstellen te doen en maatregelen te beramen. Dit ver slag zal in de zitting van morgen in overweging worden genomen. HAMBURG, 22 April. Eergisteren heeft de Ncderlandsche Gezant, de Heer Dedel, aan den Senaat kennis gegeven van het overlijden van Z. M. YVillein II. De voorhoede van het Sleeswijk-Holsleinsche leger is eergisteren Jutland binnengerukt. De Denen hebben zich naar de zijde van do vesting Frederieia teruggetrokken. Kolding is door de Sleeswijk-Holsteinschc troepen veroverd en wel na een gevecht met het Deensche garnizoen, dat gezegd wordt 4 a 5 halaillons in fanterie en 4 escadrons huzaren sterk geweest te zijn. Men heeft cenige uren lang in de straten der stad gestreden. Men schrijft van 50 a 60 dooden en gewonden bij de Sleeswijk-Holsteinschc troepen. Men telt slechts 18 a 20 ge vangenen. Men zegt dat de bevelhebber van het Deensche eskader in de Oostzee, Garde, in zijne dienst zou zijn geschorst, ter zake van het gebeurde te Eckren- förde. De Nassausche artillerist Boos, die het eerste goede schot op den Chris- tiaan VIII, in het gevecht bij Eckrenforde, gedaan heeft, is door den Hertog van Nassau tot Officier bevorderd, heeft eene gouden medaille en eene grati ficatie van 500 gekregen. Op den Christiaan VIII bevond zich ook een jonge Hollander van aan zien, de Baron de Geer; toen het schip sprong, had hij het geluk ongedeerd in zee te vallen en redde met zwemmen zijn levenhij is door de Pruissen gevangen gemaakt. In Kopenhagen zijn dezer dagen weder verscheidene rijk geladen Duit» sche koopvaarders opgebragt. AKABEMIE.NIEPWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. Den 25sten April de Heer A. G. M. C. Yer Huellvan Doesburg, in de Rcgtenmet Theses. YVij zijn verzocht het volgende te plaatsen Landgenooten! Toen de onverwachte mare van het plotseling overlijden van onzen geëerbiedigden Koning, op den 18dcn der vorige maand, aller harten met droefheid vervulde, rees al dadelijk het denkbeeld op bij velendat de Natie behoefte zou gevoelen om eene hulde van erkentelijkheid te brengen aan den te vroeg ontslapen Koning, die zijn bloed heeft gestort op het slagveld, bij de verdediging van de onafhankelijkheid des Vaderlandsdie, toen hij meende dat het geschikte oogenblik gekomen w*seene krachtige hand wist te slaan aan onze staatkundige hervormingendie een vriend en weldoener was voor zoo velen, en die uitmuntte door minzaamheid en welwillendheid jegens allen. Aan den onvergetelijken Vorst een Monument op te rigten in de stad waar hij werd geborenwaar hij heeft geleefd en gehandeldwaar de werken zijner handen alom zigtbaar zijn, en, waar het, voor het oog der vreemdelingen, die de Residentie bezoekenzou staan als een blijvend gcdenktceken van de liefde des Volks voor cenen goeden Koning, kwam ons voor een gepast en ge schikt middel te zijn, om de behoefte te vervullen van allen, die wenschen dat de nagedachtenis van Willem II op eene duurzame wijze zou worden vereerd. Tot de oprigting van een zoodanig Gcdenkteeken moeten, naar onze mee ning, alle ingezetenen kunnen medewerken; en ook de geringste burger van den Staat, die daartoe de behoefte gevoelt, moet zijn penningske kunnen bijdragen om dat blijvend bewijs van de erkentelijkheid der Natie te helpen daarstellcn. Wij vragen dus niet alleen de bijdragen van de meest gegoede ingezetenen des lands; wij roepen al onze Landgenooten op lot deelneming en medewerking De hoogste bijdrage mag de vijf gulden niet te boven gaan, en iedere gift, hoe gering ookzal met blijdschap door ons worden ontvangen. Reeds hebben zich in verschillende plaatsen Sub-Commissiën gevormd om met ons werkzaam te zijn aan de volvoering van deze echt nationale onder neming. Wij vragen verdere ondersteuning en medewerking in al de ge meenten van ons Vaderlanden wenschen dat zich alom Sub Commission zullen vormen, die de inschrijvingen bevorderen en de giften in ontvang zullen nemen. Aangenaam zal het ons zijn, indien zoodanige Commissiën zich met ons in verband willen stellen ons bereid verklarende al de gevraagde inlichtingen te geven. YY'ij zijn voornemens alle Kunstenaars openlijk op te roepen om hunne plannen aan ons mede te deelen. Waarde Landgenooten! wij houden ons overtuigd, dat de deelneming algemeen zal zijn, en wij alzoo in staat gesteld zullen worden een Monument te stichten, den edelen en onvergetelijken Koning, YVillem II, waardig. 's Gravenhageden 12deü April 1849. De Hoofd-Commissie tot het oprigten van een Standbeeld te 's Gra-» venhage, ter nagedachtenis van Z. M. YVillem II E, IV. van Dam van Isseltt Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (President), II. Ff'. Baron van Aylva van PallandtStaatsraad, Lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Gencraa!Mr. J. op den HooffVice-President van den Hoogen Raad der Nederlanden, Jhr. R. A. Klerck Luitenant-GeneraalBuitengewoon Adjudant des Konings, Mr. II. van SonsheeckLid van den Raad van State, Jhr. Mr. J. C. de JongeYVelhouder der Stad 's Gravenhage Mr. A. de PinloAdvokaat<5. J. van den BergliJ. AI, Benesse (Penningmeester)C. Kruseman FF. C. de Leth J. E. J. van den BergII. HardenhergKapitein-Kwartier meester bij het Regemcnt Grenadiers en Jagers (Secretaris).

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3