LEYDSCHE COURANT. 1849. YR1JDAG, 27 APRIL. BIIVJNEJNLANDSCHE RER1GTEJN. He Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Hie van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke uommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 April. Z. M. heelt aan den Heer. W. Wol Iers vergunning verleend tot het aanne men en dragen der Orde van St. Stanislas, welke wij gemeld hebben dat aan dien Heer door Z. M. den Keizer van iiusland was geschonken. De Heercn Drs. L. J. F. Jansen, Conservator bij het Museum van Oud heden, en M. de Vries, Praeceptor aan liet Stedelijk Gymnasium alhier, zijn benoemd tot correspondenten van de 2lle klasse van het Kon. Ned. Instituut. Wij vernemen dat de pleidooijen in de zaak van het Huiszittenhuis van Diakenen der Hervormde gemeente alhier tegen Burgemesster en Wet houders, bepaald zijn op den 29sten Mei e. k. Voor de eersten zal Mr. N. Sikkel Groos, voor de laalsten Mr. J. E. Goudsmit optreden. De Regering heeft in het ontwerp van wet betrekkelijk het regt van verceniging en vergadering, onderscheidene wijzigingen gemaakt, ten gevolge waarvan het nu hoofdzakelijk de volgende bepalingen bevat Behoudens dn gewone wettelijke bepalingen omtrent zedelijke ligchamen moet elke verceniging ter harer vestiging, hare statuten hij de bevoegde inagt indienen, welker goedkeuring alleen kan geweigerd worden op gronden ont leend aan liet belang der openbare orde. De afwijking daarvan geeft het Openbaar Ministerie bevoegdheid om de ont binding te vorderen. Elke andere vereeniging, waarvan de leden slechts onderling zijn verbon den en die niet of niet anders dan op naam en onder de verantwoordelijk heid van éénen of meerdere leden naar buiten werkt, behoeft zoodanige er kenning en goedkeuring niet. Indien zij echter uit meer dan dertig personen bestaat, ook al is zij in onderdeden van een minder getal gesplitst, moet aan het bestuur der ge meente, waar het bestuur gevestigd is, ten minste drie dagen vóór dat zij in werking treedt, hare oprigting worden bekend gemaakt, met opgave van haar doel en de plaats harer vergaderingen. Geene vergadering mag gewapend of in de openc lucht plaats hebben, dan na daartoe verlof van het gemeentebestuur te hebben hekomen, en be houdens de voorschriften tot bewaring der openbare orde en rust, door het zelve bestuur vast te stellen. Ook binnen gebouwen kunnen geene vergaderingen, openbaar opgeroepen of waarbij elk en ren iegelijk wordt toegelaten, plaats hebben, dan na voor afgaande kennisgeving aan het gemeentebestuur, met opgave van de plaats, den tijd en het doel dezer vergadering. Deze kennisgeving moet ten minste drie dagen te voren worden gedaan. Het gemeentebestuur kan het houden eener vergadering schorsen, wanneer de openbare orde bet eisoht. Elke vergadering, welke in strijd met de voorafgaande bepalingen plaats heeft, kan door het openbaar gezag worden belet, en, na gedane waarschu wing, met den sterken arm worden uiteengedreven. Onverminderd de straffen, vastgesteld op bijzondere misdrijven in geoor loofde of ongeoorloofde vereenigingen en vergaderingen of ter gelegenheid van dien gepleegd, wordt alleen het deelnemen aan ongeoorloofde vereenigingen cn vergaderingen gestraft met eene boete van ƒ5 tot 100, en eene gevange nisstraf van drie dagen tot eene maand, te zamen of afzonderlijk; de aan leggers, hoofden en opruijers met eene boete van 10 tot 200 en eene ge vangenisstraf van zes dagen tot twee maandente zamen of afzonderlijk. BÜ eene eerste herhaling van overtreding wordt bet maximum der straf toegepast, bij de verdere overtredingen kan de gevangenisstraf tot een jaar worden uitgestrekt. Alle vóór de afkondiging dezer wet, naar de wetgeving waaronder zij zijn ontstaan, wettig gevestigde zedelijke ligchamen, blijven als zoodanig erkend. 'sGRAVENIIAGE25 April. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandsehen Eeeuw den Heer L. A. van MeertenLid van den Raad der stad Delft. Dezer dagen is door Z. M. de gepensioneerde Majoor der ravalerie von Alterwcrelt Hautayn benoemd tot Kamerheer in buitengewone dienst. Z. M. heeft tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst benoemd, den gepensionneerden Colonel IV. A. Hoest, gediend hebbende bij het leger in O.-Indië. Z. M. heeft een eervol ontslag verleend aan zijnen Adjudant in bui tengewone dienst den Luitenant-Generaal Graaf van Cruquenbourg. Z. M. beeft tot zijnen Lijf-Chirurgijn benoemd, den Heer W. ter Win kel Jr., alhier. Heden morgen ten elf ure is de Generaal-Majoor Ilattorf, van Hannover, bij Z. M. ten gehoore ontvangen, om namens zijnen souverein aan Z. M. brie ven van rouwbeklag cn gelukwensebing aan te bieden. Hij werd daartoe door eene van 's Konings Kainerheerenmet de gewone plcgtigheid, uit het hötcl de l'Europe afgehaald, llij is door Z M. benoemd lot Commandeur der Orde van den Ned. Leeuw. In deze residentie is aangekomen en in bet hölel het Bossche Veerhuis afgestapt, eene deputatie van geestelijken uit het Groot-flertogdom Luxem burg, om bij Z. M. den Koning hunne opwachting te maken tot rouwbeklag en gelnkwensching. Die deputatie bestaat uit de Heercn: N. Adames, Vica ris, waarnemend Bisschop in Luxemburg; J. B. Stoltz; J. B. Kuiler; P. Hoff man T. Schlösser; G. Bung; J. B. Meijer T. Rastout; M. Corigeiniris II. Horman; M. Muller; J. Linden, en J. Weyrens. Het heeft Z. M. den Koning cn II. M. de Koningin-Weduwe behaagd den Heer W. L. van Bylcvelt eenen brief van dankbetuiging te doen geworden, wegens aan HM. MM. opgedragene dichtregelen tot troost, bij het ovcilijden van Koning Willem II. Z. M. de Koning heeft lieden, vergezeld van den Generaal-Majoor Jhr. v. Spengler, en 11D. Adjudant, den lieer Haze Bommc, de kazerne van het regement grenadiers en jagers in oogcnschouw genomen. Z. M. beeft alle zalen, keukens cn rustkamers bezocht en zich op het minzaamst met velen onderhouden cn nopens een en ander doen inlichten. Z. M. was zeer tevreden over de inwendige orde en zindelijkheid. De staf en de overige Officieren van het regement bevonden zich in de kazerne. Z. M. was in de uniform van het regement grenadiers en heeft ongeveer 2 uren in de kazerne doorgebragt. Z. M. de Koning beeft na de inspectie in de ka/erne gehoudenook bet militaire hospitaal alhier in oogenschouw genomen en de verschillende ziekenzalen, alsmede de inriglingen van allerlei aard, daar aanwezig, be schouwd. Z. M. werd daarbij vergezeld door den Inspecteur-Generaal over de geneeskundige dienst der land- en zeemagt den Generaal-Majoor Dr. Beckers. De Koning gaf zijne tevredenheid over een en ander te kennen. In de Zitting van gisteren en heden zijn de algemecne beraadslagin gen over de voorgestelde wijzigingen in het VIllc Hoofdstuk van het Regle ment van Orde der Kamer, van het verzenden der voorstellen des Konings hetzij van wethetzij andere, naar de af deelingen, van de werkzaam heden aldaar en van die der rapporteursvoortgezet. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de Heer Thor- becke de voordragt der Commissie verdedigd, en onderscheidene daartegen aangevoerde bedenkingen wederlegd. De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft daarop geantwoord, en ook de Heer Donker C'urtius heeft zich tegen de door de Commissie voorgestelde ver ordeningen verklaard. De Heer van Rosenthal heeft daarna nog kortelijk het woord gevoerd, ten einde bet kenmerkend onderscheid tusschen hel beslaande en bet nu voorge- dragene te doen uitkomenen de verbeteringen aan te wijzenwelke de voorgestelde verordeningen zouden opleveren. Nog andere leden hebben de op hunne redevoeringen gemaakte aanmerkingen beantwoord cn hunne gevoelens nog nader toegelicht. Daarop is men lot eene stemming gekomen over het vraagstuk, of men, ingevolge de voordragt der Commissie, inecr zelfstandig heid en onafhankelijkheid aan de Commissie der rapporteurs zoude toekennen, en is deze voordragt met 39 tegen 25 stemmen verworpen. De beslaande voorschriften voor den arbeid in de afdcclingen worden alzoo behouden. Morgen zal over de verdere artikelen van het Reglement worden beraad slaagd, maar zal in de eerste plaats ter sprake komen de vraag, of, daar het stelsel der Commissie omtrent de rapporteurs is afgestemd, en dit stelsel geheel het Reglement als 't ware beheerscht, de Commissie al of niet zal aftreden. Voor de voordragt hebben gestemd de Heeren de Moraaz, Poortman, Heems kerk, v. Zuijlen, v. Twist, Backer, Reijnders, Dommer, Zijlker, Bachiene, llugenholtz, Thorbecke, v.Voorst, Dullert, v. d. Linden, Wijnaents, Hengst, v. Heiden Reinestein, Storm v. 's Gravesan Ie Albarda, v. Rosenthal, Anc- tnaet, Storm, Fokker en v. Goltstein.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 1