BUITEPÏLANDSCHE BERIGTEN. Nadat van Psalm 27 het eerste gedeelte van tiet 3dc en liet tweede ge deelte van het 2'ie vers door de Gemeente was aangeheven, ving de Leeraar zijne feestrede aan, en wees, hij het opgeven zijner tekstwoorden, zijnde Ezra VI. vs. 16. op den smaakvol gebondenen niet keurige zilveren sloten voorzicnen Statenbijbel, die op den Predikstoel ligt, als op het geschenk van een aanzienlijk lid der Gemeente. Behalve de reeds vermelde, hebben Koor en Gemeente, bij afwisseling, een koraalgezang, het 'lste en 96sle der Evangelische Gezangen, en het lsle en 5de vers van het 2l,e dier gezangen aangeheven terwijl het koor alles be sloot inet den jubelzang: Alles wat adem lieeft love den Heer enz. De bij deze gelegenheid gedane inzameling, zegt men dat ruim 500 be- loopen heeft. Ook in de overige Kerkgebouwen der Gemeente en in die der Zustergemcen- Icn is, gedurende den geheelen dag, meerder of minder uitvoerig, aan de inwijding van bet zoo gelukkig voleindigd bedehuis gedacht. De verdienstelijke Dichter II. H. van Someren, heeft een Invvijdingszang voor de Nieuwe Zuiderkerk vervaardigd. AMSTERDAM, 23 April. In ecne vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Beemster is besloten den hoofdweg door de meer van Purinerend naar Avenhorn te bestralenen alzoo weder de gemeenschap in Noord-Holland gemakkelijker te maken. De onkosten zullen gevonden worden door eene geldleeningde rente, aflossing en het onderhoud van den weg te vinden uit een belasting op de landerijen. De Eerste Klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut van Weten schappen, Letterkunde en Schoone Kunsten heeft den 12dcD hare zeventiende openbare vergadering gehouden in het hótel des Instituuts (Trippenhuis, op den Kloveniersburgwal). De Voorzitter der Klasse, de Hoogleeraar J. van Geuns, herinnerde bij zijne inleiding, op eene waardige wijze aan de verdiensten der afgestorvene leden G. Sandifort en J. Kopsvan den supernumerair geassocieerde (vroeger lid) F. E. Verbeecken van den geassocieerde J. J. Berzelius. De klasse had ge durende dit tijdvak weder zes leden, benevens een tiental correspondenten, aan zich verbonden. Na het eindigen dezer rede las de Hoogleeraar W. Vrolik Secretaris der Klasse, bet zeer beknopt verslag voor van de werkzaamheden, door haar zoo wel op last der Hooge Regering verrigt, als van den eigen, vrijen arbeid der onderscheidene leden. Het getuigde, hoe zaamgedrongen ook, niet slechts van het belang der klasse voor 'sLands regering, welke zij veelvuldige malen ter vraagbaak verstrektemaar ook van den onvermoeiden ijver der leden, wier voorlezingen en meer uitgebreidere verhandelingen vermeld werden in reeksen, gerangschikt naar de verschillende vakken van wetenschap, wier be oefening aan de klasse is opgedragen. Daarna las de Secretaris het nieuw opgemaakte programma, waaruit bleek, dat de klasse den uitgeloofden eereprijs, voorivaardelijkaan een bij haar inge komen antwoord op de vraag betrekkelijk de Schleidensche Theoriebekend onder den naam van EinstUlpungs-theorie, had toegewezen, en bij de opening van het naambillet gebleken wasdat de Heer Hermann Schachtstudent in Botanie te Jenazich als schrijver van dat stuk had bekend gemaakt. De Heer J. van der Hoeven Hoogleeraar te Leydendie op zich had ge nomen de spreekbeurt te vervullen, droeg ten slotte eene verhandeling voor over de vorming van den IS at uur-onderzoekerwelke door al de aanwe- zenden blijkbaar met de hoogste goedkeuring werd aangehoord. Eindelijk sloot de Voorzitter deze zitting onder gepaste dankbetuiging voor de eer der tegenwoordigheidalsook voor de belangstelling van de vele genoo- digden en het aanzienlijk publiek, hetwelk deze vergadering had bijgewoond. UTRECHT, 21 April. Op den 18den dezer is aan de justitie aangifte gedaan dat zekere Reijer van Dijk, landbouwer, onder de gemeente van den Ouden Rhijnoud 32 a 33 jaren, redelijk lang en gezet van postuur, zwart uilzigtdonker bruin baar en kleine bakkebaarden, blaauwe oogensedert den 12dcn dezer, zon der dat tot heden zijn verblijf is kunnen ontdekt worden, zijne woning had verlaten, nadat hij den 30slco Maart 19,700 en den 7den April daaraan volgende ƒ44,900 te Leyden, beide aan bankbilletten had ontvangen, ten einde te Utrecht aan onderscheidene kantoren te voldoen, doch in gebreke was gebleven deze betalingen te bewerkstellingen. De nummers en dagteeke- ningen der bankbilletten zijn bij annonce in de Amsl. Cour. bekend gemaakt. Een iegelijk, die eenige inlichting omtrent het verblijf van genoemden Reijer van Dijk na den 12deo dezer, of omtrent de uitgave van de bankbil letten mogt kunnen geven, wordt vriendelijk en dringend uitgenoodigdom, zoowel iri het belang van den bestolene als in dat der justitie, daarvan ten spoedigste inedcdccling te doen aan den Officier van Justitie te Utrecht, of aan de ambtenaren van het openbaar ministerie of van policie ter plaatse, waar de ontdekking mogt geschieden. Ter vervulling der vacature van Praeceptor bij het Gymnasium al hier, zijn belanghebbenden opgeroepen zich vóór den 10dcn Mei met vracht vrije brieven aan te melden bij den Secretaris van Curatoren, den Heer IV. G. van Dijk. ZIERIKZEF.20 April. Heden morgen zijn van hier eenige ingezetenen uitmakende 3 huisgezin nen naar Rotterdam vertrokkenten einde zich aldaar naar Noord-Amerika in te schepen. Zij zullen binnen weinige dagen door een nog veel grooter aantal gevolgd worden. ENGELAND. LONDEN, 21 April. Het Lagerhuis heeft het door de Regering aangevraagde crediet van 100,000 voor de ondersteuning der armen-vereeniging in Ierlandaangenomen met 201 tegen 106 stemmen. In de 3 laatste maanden zijn 30 groote schepen met 3690 landverhui zers, uit Plymouth naar Australië vertrokken en in de vorige week 6 schepen met 1053 personen naar Quebec. FKANaaiJK. PARIJS, 22 April. Na eene hoogst onstuimige en verwarde beraadslaging over de wijze van stemming, heeft de Nationale Vergadering in hare Zitting van den 20slen dezer het voorstel der Commissie, omtrent de wet, waarbij 24,000 fr. als borgtogt voor de dagbladen gevorderd wordt, met 328 tegen 311 stemmen aangenomen. De Vergadering heeft gisteren de wet op de drukpers, na eenige wei nige veranderingen er in te hebben gebragt, in haar geheel goedgekeurd. In het rapport over het lager onderwijs is de eenige nieuwigheid deze, dat alle huisgezinnen verpligt zijn hunne kinderen te doen onderwijzen. De begrooling van Finantiën is met 553 tegen 6 stemmen aangenomen. Eergisteren is de President der Republiek zijn 42sle jaar ingetreden. Alt© I KT 115. TURYN17 April. De hoop op vrede met Oostenrijk vervliegt reeds meer en meer, daar die Regering nieuw eischen doet, waarin de onze onmogelijk kan toestemmen. Zelfs zon de vesting Alessandriavan welker bezetting Radetzky had afge zien toch aan de Keizerlijke troepen moeten overgegeven wordenomdat Oostenrijk niet bewilligde in de voorgestelde wijziging van de voorwaarden van den wapenstilstand. ITALIË, ROME, 10 April. De Minister van Finantiën Mazzoni is van hier naar Engeland vertrokken om zoo mogelijk eene leening te sluiten. Mislukt hem dit, dan is de Repu bliek ten einde raad, want zij is reeds door papieren-geld overstroomd. Slechts één Candidaat, wiens ongeschiktheid algemeen erkend is, heeft zich opgedaan ter vervulling van het Ministerie van Oorlog. De Driemannen hebben besloten, eiken Kanunnik van het kapittel des Valikaans, die geweigerd mogt hebben om tot de door de Republiek gelaste viering van het Paaschfeest mede te werken, in ecne boete van 120 kroonen te verwijzen. Berigten uit Florence van den 15dcn bevestigen de tijdingen van eene tegenomwenteling ten voordeele van den Groothertog. Het nieuwe Ministerie, benoemd door de Regerings-Commissiehad zich in verband gesteld met het Corps Diplomatique; de nationale garde te Florence was ontbonden, de clubs en polilike-vcreenigingen waren opgeheven. Uit de provinciën kwamen van alle kanten nationale garden aanrukken om de orde te helpen handhaven. Pisa had zich aan de beweging te Florence aangesloten. De afgezette Dictator Guerrazzi was niet ontvlugt, maar werd op het fort Belvedere gevangen ge houden. De tijding is bevestigd dat de stad Catana door de Napelschen op Sicilië veroverd door de Sicilianen hernomen was. PEUISSEN. BERLIJN, 21 April. De Baron Schimmelpenninck van der Oije heeft in een bijzonder gehoor aan Z. M. zijne geloofsbrieven overhandigd, waardoor hij op nieuw als Neder landsch Gezant bij het Pruissische Hof was benoemd. In de Zitting der Tweede Kamer van hedenheeft het Ministerie ver klaard, dat Pruissen de Duitsche Staatsregeling, zoo als die daar lag, nim mer zou kunnen aannemen, omdat de Frankforter Vergadering bij de tweede lezing geen acht had geslagen op niet eene der vele aanmerkingendie na de eerste lezing door Pruissen zoowel als door andere Staten gemaakt waren maar het oorspronkelijk ontwerp bijna onveranderd had aangenomen. Het ziet er met de Duitsche zeemagt nog treurig uit. In een schrijven uit Altona wordt gemeld, dat de bemanning van het fregat Duitschland dat te Hamburg ligt, dezer dagen het bevel ontvangende om naar den mond der Elbe te stevenen, waar zich Duitsche oorlogsvaartuigen vertoond hadden, geantwoord had, dat zij wel waren aangenomen om te varen, maar niet om te vechten. Zij zijn in hechtenis genomen. WURTEMBERG. STUTTGART, 19 April. De Koning heeft verklaard de Rijks constitutie, te Frankfort gemaakt niet aan te nemen. De Ministers hebben daarop hun ontslag aangeboden, dat Z. M. heeft aangenomen, en heeft de Barons von Linden en von Bornbüliler piet het vormen van een nieuw ministerie heiast. Ondertusschen zijn deze mannen niet bij het volk gezien. Bovenstaande berigten zijn over Frankfort ontvangenregtstreeksche uit Sluttgardt van den 19dcn melden alleen, dat er in die stad eene groote gisting heerschteen het Ministerie van plan was zijn ontslag te nemeu daar de Koning niet wilde toegeven. Een ander berigt meldt nog dat er op den Koning zou geschoten zijndoch dat het schot had gemist.

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2