sluit dat zij van de Nationale Vergadering vraagt, juist te doen kennen. Terwijl zij u heden een crediet komt vragen, dat zij noodig heeft ter uitvoe ring van de haar gegeven magtiging, wil zij volkomen verantwoordelijk blij ven voor de gevolgen die deze uitvoering na zich zou kunnen slepen. Hare verantwoordelijkheid zou eerst dan ophouden, wanneer de weigering van dit crediet, haar noodzakende om werkeloos te blijven bij de gebeurtenissen die eerlang zullen plaats grijpen, baar mogt bewijzen, dat de vergadering goed gevonden heeft om bet besluit van den 30stcü Maart te vernietigen." Op verlangen van den Minister beeft de vergadering met overgroote meer derheid besloten, terstond in de bureaux over te gaan tot de benoeming der commissie van rapporteurs, en dan ter behandeling van liet ontwerp dos avonds weder bijeen te komen. In de avondzitting van gisteren is tot nog toe geen stellig besluit, omtrent deze aanvraag genomen maar in die van heden is het crediet toe gestaan met 388 tegen 161 stemmen, en daarop is dadelijk per telegraaph naar Toulon liet bevel opgemaakt, dat de vloot, die gereed lag, in zee zou zou steken. De tusschenkomst beeft tot doel de herstelling van den Paus en den waarborg van de vrijheid der Italianen en de onafhankelijkheid der Maten tegen de Oostenrijkers, wier troepen reeds te Florence, Bologna en Ferrara zouden zijn binnengerukt. In bet halfofficiele dagblad la Patrie leest men dienaangaande bet volgende: De sterkte van het naar de Romeinsche Staten bestemde corps bedraagt 14.000 man. Men verzekert, dat thans reeds ten minste een deel van dit leger in de wateren van Civita-Vecchia moest aangekomen zijn. In twee dag- inarschcn hoogstens zou dit deel Rome kruinen bereiken. Ook de bijzondere berigten uit Parijs schatten de sterkte van liet bedoelde leger op 14,000 man en melden dat het onder bevel zou slaan van den Luitenant-Generaal Oudinot. Volgens die berigten zouden de troepen den 14den van Toulon en Marseille vertrokken zijn. Ofschoon dit met hetgeen bet dagblad la Patrie meldt, overeenstemt, werd zulks echter nog door sommi gen betwijfeld, die meenden dat men den 14dt'" te Toulon en Marseille nog slechts liet bevel lot inscheping ontvangen zou hebben. liet Comité van Finantiën beeft besloten, om liet voorstel te verwerpen in de Nationale Vergadering door Leroux gedaan, om een zesde deel der openbare schuld ten bedrage van 4,000 millioenen, door middel van papie ren geld te vervangen. De cholera blijft nog alhier beerscben. In de vier groolc gasthuizen bet Hötel-Dieula Cliarité, la Pilié en Saint Louis, worden sedert de laatste helft der week dagelijks nog ruim 25 c.holera-zicken ingebragt; in de kleinere naar evenredigheid. In al die huizen te zaïnen zijn gedurende den tijd dat dit maal de ziekte gebeerscht beeft, 1760 cholera-krankcn ingebragt en daarvan 1022 overleden. De Salpetrière beeft aan zieken hiervan meer dan een derde geleverd, en aan dooden bijna de helft. Aan de huizen der inwoners zijn de ziektegevallen niet zeer menigvuldig, maar komen toch dagelijks voor. Allengskens schijnt dat gedeelte der policie, door hetwelk meer bij zonder personen cn eigendommen beveiligd worden alhier weder in een beter geordenden toestand te geraken. In weinige der laatstverloopene dagen zijn er meer dan veertig lieden gevat, wier namen, met opgaaf van bun misdrijf, thans iri de dagbladen bekend gemaakt worden. sardsnïe. Genua beeft zich den 10dc° dezer aan den Generaal Lamarmora overgege ven nadat bij dien dag meester was geworden van al de forten en poorten. Hij heeft eer.e proclamatie uitgevaardigd waarin bij de verzekering der am nestie geeft, en van de constitutionnele vrijheden iri bet Sardinisclie Koning rijk, doch berigt, dat om de orde te herstellen, de stad in staat van beleg wordt gesteld. De Generaal Avezzona, die aan hel boufd der opstandelingen stond, beeft, voor dat de stad overging, de wijk genomen op eene Ameri» kaanscbe stoomboot. ITALIË, De Gazette Piemonlaise van den 13deD meldt, dat Engeland en Frankrijk aan den Paus 22 artikelen hebben aangeboden, als voorwaarden van de tus schenkomst. Deze artikelen moeten bevatten eene amnestie zonder uitzon dering, de volkomen secularisatie der Regering, het ongeschonden behoud van al de politieke vrijhedende afschaffing der inquisitie en van de kerke lijke regtbanken in burgerlijke en criminele zaken enz. De Paus zou in twijfel hebben gestaan om die voorwaarden aan te nemen, maar eindelijk zijne goedkeuring hebben gegevenen dien ten gevolge Frankrijk tusschen beide komen. De Sardinische vloot beeft werkelijk de wateren van Venetië verlaten, doch die stad laat zich door de Oostenrijkers geen schrik aanjagen. Toen de Generaal Ilanay baar gesommeerd beeft om zich over te gevenbeeft de Re gering geantwoord, dut zij zich tot. liet uiterste zou verdedigen. De rijke inwoners der stad hebben een millioen aangeboden. Twee van de aanzien lijkste familiën hebben aan de Staat aangeboden alles wat zij bezaten. De Generaal Pepé, die in de stad is teruggekeerd beeft aangekondigd, dat om zich te bepalen bij de verdediging van de lagunen, hij bet bevel over de stad, de verdedingswerken en bet garnisoen op zicli nam. Ook de Ie Venetië wonende Franschen hebben den Dictator Manin een adres doen toekomenwaarin zij verklarende stad niet te zullen verlaten maar bereid te zijn hare onafhankelijkheid met de wapenen te helpen ver dedigen. In de zitting van de Constituerende Vergadering van Toscane van den 2dcn heelt de vergadering besloten om aan Gueratzi onbeperkte uiagt te ver- leencn, zich tot den 15<len April te verdagen, en de Regering te magtigen om 2 milloen livres aan schatkistbiljetten uit te geven. Een telegrapbisch berigt van den 12den te Parijs ontvangen, berigt dat Toscane ten gunste van den Groothertog was opgestaan de Republiek al'ge- scbalt, en de stedelijke Raad van Florence de teugels van bet bewind in han den had genomenom ze den Groothertog te overhandigen. Eene jammerlijke regeringloosheid heerscht. Ie Ancona, waartegen de welgezinde burgers niets schijnen te kunnen doen in de 3 laatste maanden zijn er meer dan 100 moorden gepleegd, en dat wel door personen, die in vergelijking van de gezeten bargers, weinig in getal zijn. Niet alleen is bet te Ancona dus gesteld maar ook in de meeste andere steden van den Kerkdijken Staat, welke altijd berucht is geweest door bet groot aantal moordenaars en die zich nu in onderscheidene plaatsen aan liet hoofd der zaken hebben weten te stellen en algemeenen schrik inboezemen. Op Sicilië hebben de Napelsche troepen na een bombardement ter zee en eenen gel ij k t ij rl i gen aanval te land, de stad Catana, eene plaats van 70,000 inwoners, ingenomen. Zij hebben bij die gelegenheid 700 man verloren. WURTINBERG. De Tweede Kamer heeft in eene buitengewone avond-zitting, den 13dfD gehouden, met 59 tegen 14 stemmen bet voorstel aangenomen van den Af gevaardigde Seiger, strekkende tot onvooiwaardelijke goedkeuring der Duitscbe staatsregeling. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 April. De Regering beeft onder dagteekening van den 8slcn dezer aan liet l'ruis- sische Kabinet een antwoord medegedeeld, op de nota van den 3di;o dezer, welke de kennisgeving inhield van de bereidvaardigheid des Konings, om zich aan het hoofd van een Bondstaat te stellen, gevormd uit de Staten welke zich daaraan inogten willen aansluiten en waarbij tevens de Duitscbe Rege ringen uilgcnoodigd werden, om zonder verwijl gevolmagligden riaar Frank fort te zenden in staat om stellige verklaringen te geven: 1°. omtrent de toetreding tot den Bondsstaat en de voorwaarden er van; 2°. omtrent de stelling, welke de zoo doende tot eenen Bondsstaat te ver eenigen regeringen tegenover de Duitscbe Nationale Vergadering en de door baar reeds genomen besluiten zullen hebben in te nemen, onder bepaling, dat men zich onverwijld omtrent de staatsregeling onderling traehte te verstaan 3». omtrent de verhouding tot die Duitscbe Staten, welke zwarigheid maken om tot dien j Bondsstaat toe te treden; waarbij bet wenschelijk en nuttig zal zijn, de nog bestaande Bondgenootschappelijke betrekkingen met den nieuwen staatsvorm in overeenstemming te brengen. De Ooslenrijksche Regering verklaart bij die nota aan dit voornemen van Prnissen bare toestemming niet te geven of de band daartoe to kunnen lee- nenomdat de Nationale Vergadering, alleen geroepen oin in gemeenschap met de Vorsten het werk der staatsregeling tot stand te brengenaan hare wettelijke werkzaamheid zelve een einde beeft gemaakt, daar zij niet slechts de eigenmagtig vastgestelde staatsregeling als wet afgekondigd beeftmaar zelfs aan Duitschland een eriëlijken Keizer wilde geven, en het terrein van regt geheel beeft verlaten toen zij zich voor permanent verklaarde. Dal onder deze omstandigheden met de Nationale Vergadering geene verdere onderhandelingen omtrent het werk der staatsregeling kan plaats vinden en Z. M. de Keizer tegen elk uit zoodanige onderhandelingen voortvloeijend besluit plegtig zal protesteren, onder voorbehoud van de voor hem, voor zijne Regering en voor zijne Duitscbe provinciën uit de nog regtens bestaande ver dragen voortspruitende aanspraken eu regten. Omtrent den slaat van zaken op het oorlogslooncel in Hongarije, brengen de Duitsche bladen heden wederom niet dan zeer uiteenloopcnde geruchten Volgens een bijzonderen brief uit Berlijn van den 16d<,n, zou de toestand van bet Oostenrijksche leger bij Peslli hopeloos wezende Oos- tenrijksclie troepen bij VVaitzen geheel geslagenen de Hongaren over den Donau tot in den rug van het hoofdleger van Vorst indiscli-Gratz doorge drongen zijn, en bet voornemen schijnen te hebben om na het ontzet van Komorn regtstreeks op Weenen aan te rukken. Gisteren werd alhier verzekerd dat de Generaal Auchner wederom in Ze venbergen tot nabij Hermannstadt doorgedrongen was, eri dat 60,000 man Russen van twee verschillende kanten in dat gewest waren binnengerukt. Als zeker wordt gemeld dat het opperbevel aan den Generaal von Welden is is opgedragen dat zulks gisteren op de parade aan de troepen der bezetting is verkondigd en tevens dat het opperbevel over de steeds in staat van beleg verkeerende hoofdstad op den Generaal Böhm is overgegaan. Welke de be trekking van den Generaal Prins Windiscbgratz zal wezen, wordt niet ge meld. Morgen zal de Generaal von Welden de reis naar Hongarije aan nemen. HA1KBVR 15 April. Van alle kanten ontvangen wij berigten van een belangrijk gevecht met de Denen, waarvan het gevolg is geweest, dat onze troepen de schansen bij Düppel hebben hemagtigd. Die berigten zijn echter zeer uileenloopend en geenszins officieel. De aanval der Duitschers beeft plaats gehad op den 13JcD; de schansen en het hruggehoofd werden bemagtigdmaar dit laatste weder

Leydse Courant | 1849 | | pagina 3