P»UiTEi\ L AN DSC HE BER 5GTEN. schutterij, benevens <lc infanterie, de ruiterij, het korps mariniers en artille rie. Ten 8 ure lieden morgen op den Dam aangekomen bezetten de troepen van verschillende wapens het groote plein in zijne geheele uitgestrektheid. Ten 9 ure verscheen de Koning, in het uniform van Colonel-Generaal der schutterij, voor den ingang van het paleis, begaf zich door den staf der tegenwoordig zijnde korpsen en cenige hooge autoriteiten waaronder de Heer Burgemeester gevolgd, voor het tront der schutterij en doorliep de gelederen der troepen, onder het luide gejuich der gewapende magt en der ontelbare menigte. Na afloop der inspectie werd er carré gevormd en begaf zich Z. SI. midden op hel plein, riep daar alle Officieren tot zich, reikte aan den Colo nel-Commandant der schutterij, den Wel-Ed. Gestr. Heer Staats Boonen, een schoon vaandel over, waarmede hij de schutterij der hoofdstad begiftigde cn sprak toen de volgende woorden: Heereu Officieren, Oncler-Officieren en Manschappen van de Schutterij der Hoofdstad en van het Leger Koning Willem de Tweede is niet meer! Dit is Neêrlands rouwmare! De held van Quatre-Bras, Waterloo, Hasselt en Leuven is niet meer! Dit is de rouwmare van Neêrlands Schutterij en Leger. Het was voor Mijn hart eene ware behoeftevoor het eerst als uw Koning mij in Neêrlands hoofdstad te begevenom haar de plegtige verzekering te geven dat de gevoelens van hartelijke verknochtheidwelke mij als Prins van Oranje aan u allen verhonden, als Koning verdubbeld zijn. Trots gevoel ik mijmij omringd te zien door de AmstcrdamscheSchutterij en door de bezetting der hoofdstad, door korpsen, welke in het afgeloopen jaar zoo loffelijk hebben medegewerkt tot handhaving van orde en wet. Heeren OfficierenOnder-Officieren en verdere Leden der Amsterdamsche Schutterij, ontvangt uit de hand van uwen Koning dit Vaandel, als een blijk van de hartelijke verknochtheid en toegenegenheid van uwen Vorst, en mogt uw aller arm ten dienste van Nederland worden gevorderd, dit Vaandel beziele u ter overwinning. Het bezicle u om ten alle tijde den naam van Amsterdammer waardig te blijven." De Commandant der Schutterij alstoen Zijne Majesteit naderende, beant woordde deze aanspraak namens het korps Officieren in de volgende bewoor dingen »SlRE Ik acht mij gelukkig, dat mij de hooge eer te beurt mag vallen Uwe Majesteit uit naam der schutterij dezer Hoofdstad, derzelve eerbiedigste dank betuiging aan te bieden, voor dit uitstekend bewijs Uwer Majesteils toegene genheid. Nog gebukt onder de herinneringen aan haren Colonel-Generaal, Uwer Majesteit's Onvergetelijken Vaderzal dit VaandelSireons op nieuw op wekken tot de getrouwe vervulling der pligten welke wij het Vaderland zijn verschuldigd. Zijt verzekerd Sire, dat onze gehechtheid en getrouwheid aan Uw Vorstelijk Huis geheel op Uwe Majesteit wordt overgebragl, en dat wanneer ook het dier bare Vaderland door gevaren mogt worden bedreigd, Uwer Majesteits roep stem nimmer te vergeefs door Atnstels Schutterij zal worden aangehoord." Na deze reglslreeksche beantwoording der Koninklijke aanspraak, herdacht Z. H. E. G. de onderscheiding hem den avond te voren door Z. M. geschonken in de benoeming van Commandeur van de Eikenkroon met de Ster, en gaf daarbij in de sterkste bewoordingen te kennen, zulks te danken te hebben aan de krachtige medewerking zijner OfficierenOnder-Officieren en Man schappenvan welker getrouwe gehechtheid aan het Huis van Oranje, hij nogmaals de verzekering gaf. Hierna werd door den Heer Colonel het voor de schutterij zoo verecrend vaandel ter hand gesteld aan den zich tot de overneming gereed houdende Adjudant-Onderofficier P. van Dragt, die den Colonel plegtig bezwoer, indien bij immer inct dat vaandel lot het verdedigen van den geboortegrond mogt ge roepen wordenzijnen laatsten druppel bloeds daartoe veil te zullen hebben. Daarna schaarden de troepen zich op nieuw in gelederen voor het paleis en voerden eenige manoeuvres uit, terwijl het nieuwe vaandel werd rondge dragen; defileerden voor den Koning en keerden toen naar hunne loopplaatsen terug. Ontelbaar was de menigte; de ramen en daken der omliggende hui zen waren zwart van do menschen en hier en daar waren er zelfs getimmer ten opgeslagen. Algemeen, luide cn hartelijk was het gejuich van de tal- looze schareminzaam en vriendelijk de teekenen waarmede de Koning haar begroette en dank zeide voor de gehechtheid die zij voor haren jeugdigen Vorst aan den dag legde. Toen de opeengepakte menigte zich niet langer zag tegengehouden snelde zij als een man naar het paleis. Die bonteorde- looze hoop die daar van alle kanten als uit den grond opgekomen naar den zelfden kant benenstroomde, leverde daarom juist een des te verrassender en vrolijker schouwspelals hij meer afstak bij die geregelde massa troepen welke nog een oogenblik te voren het plein bezet hield. Om aan de menigte genoegen te geven en haar gejuich te beantwoorden, vertoonde Z. M. zich nog eens op het balkon van het paleis, om voor die eenstemmige hulde te danken. Het vaandel is allerprachtigst, op het Oranjevcld prijken in goud, aan de eene zijde dc NedcrI. Leeuw, en aan de andere 's Konings cijfer W. de franje en de kwasten zijn van zilver; de standaard is van massief zilver, bekroond met een zilveren liggenden Leeuw. Rondom het vaandel staat in zilveren letters te lezenAmsterdamsche Schdtterij. Naar men verneemt vormt zich te dezer stede bereids eene ecrcwacht te gen den dag der plegtige inhuldiging van Z. M. Willem III. FRANRRMK. PARIJS, 12 April. Den 5,Jcn dezer heeft te Toulon een verschrikkelijk onweder gewoeddat des avonds te voren door een sterken kring om de maan in den anders hel deren hemel aangekondigd schijnt geweest te zijn. Tegen drie uredes ach termiddags begon de donder te rommelen, werd allengs sterkersloeg op sommige plaatsen in, en werd weldra verzeld door vrecselijke regen- en hagel- buijen, waarbij hagelsteenen gevallen zijn, sommige als een klein ei groot; druiven-, perziken- en amandelboomen hebben vreeselijk geleden, en overal is het pas ontsproten lenteloof van de boomen geslagen. Mevr. Jeanne DeroinDirectric van het blad l'Opinion des Femmes heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin zij zich tot Candidaat stelt bij de aanstaande verkiezing, en te kennen geeft, dat eene vergadering van mannen alleen, onbevoegd is om wetten te maken die zoo diep iri het leven en rnaat- scbappelijken toestand van de vrouw grijpen. De gewezen Koning van Sardinië was volgens berigten uit Madrid den gden te Valladolid aangekomen en zou zich van daar naar Portugal begeven en zich te Oporto vestigen. S1RDIN1E. Volgens berigten van Genua van den 7dcn dezer, heeft de Generaal La Mor- rnora, nadat de strijd al den lslcn was begonnen, den 3Jen met 10,000 man de stad bestormd, waarbij het twee dagen lang vreeselijk moet zijn toege gaan. Het regende kogels en bommen uit 200 stukken geschut, die alom dood en vernieling verspreidden. In de haven lagen vijf schepen, bij onstui mige zee, met duizende gevlugte vrouwen en kinderen beladen. Den ö^11 is men over een wapenstilstand van 48 ure gaan onderhandelenom te Turyn een algemeene amnestie te vragen, als eenige voorwaarde van overgave, welke dc Generaal niet durfde toestaan. ITALIË, Zeer dikwerf zijn de eerste berigten eener ongelukkige gebeurtenis over dreven. Dit schijnt helaas het geval niet te zijn, met de inneming der te gen de Oostenrijkers in opstand gekomen stad Brescia. De Generaal llaynau zegt in zijn verslag ouder anderen: Nadat den vorigen dag de aanval begonnen en er hevig gestreden was, hervatteden de opstandelingen den lslen April, met verdubbelde woede den aanval. Alstoen deed ik tegen dc stad een vree selijk vaur openen. Onze groote verliezen, de woede en verbazende hardnek kigheid des vijandsgeboden mij de krachtigste maatregelen. Dienvolgens beval ikniemand meer gevangen te makenmaar elkdien men met een snaphaan in de band mogt grijpen, over den kling te jagendaarenboven deed ik dc huizenwaaruit op ons geschoten werdin brand steken weldra stonden er op vele punten in vlam. Ten 4 ure kwam een bataillon van bet lstc regem. grensjagers, een es- cadron ruiterij en eene batterij mortieren uit Mantua, bij ons aan. Het grensbataillon stelde zich terstond in linie cn bespoedigde het eind der wor steling. De opstandelingen begonnen nu met snelheid te deinzen, en ten Gure waren onze troepen in bezit van geheel de stad zelfs was er de rust reeds hersteld. Ons verlies in dien moorddadigen strijd, die, met uitzondering van wei nige uren, gedurende den nacht, sedert den 31slen Maart ten 4 ure des na middags tot den lstcn April ten vijf ure had voortgeduurd, is aanzienlijk ge weest. Het juiste cijfer kan ik nog niet opgeven; de Generaal-Majoor Graaf Nugent heeft zoo zwaar eene wond aan den voet ontvangen, dat men hein dien heeft moeten afzetten, Colonel Graaf Favcncourt is, voor het front zijner soldaten gesneuveld, en Luit.-Colonel Miletz. aan het hoofd van zijn regeinent gewond zijnde, is verder afgemaakt door de opstandelingen, die zijn ligchaam in stukken gescheurd hebben. In alles kan ons verlies aan dooden vijf Officieren cn een tachtigtal soldaten bedragen hebben cn aan gekwetsten tien of twaalf Officieren en meer dan honderd en vijftig soldalen. Dal in die lange en vreeselijke worsteling eenige spoorloosheden bedreven zijn, is iets dat men in zoodanige omstandigheden, zelfs met dc best onder krijgstucht staande troepen niet beletten kan. Te Gaeta zijn den 23slcn onderhandelingen geopend met Oostenrijk Frankrijk en Spanje voor het herstel van den Paus in zijn wereldlijk gebied. Deze werd daarbij vertegenwoordigd door den Cardinaal Antonelli. OOSTENRIJK. WEENEN, 8 April. Men begint meer en meer geloof te slaan aan de aanslaande komst van den Keizer alhier. De Regering schijnt nu maatregelen te hebben genomen, om aan den oorlog in Hongarije een einde te makencn heeft in eenen ministerraadden 2den dezer te Ollmutz gehouden, besloten, nog 50,000 man derwaarts te zendenen nogmaals eene algemeene amnestie aan te kondigenvoor hen die zich onderwerpen willen. Reeds rukken van alle zijden troepen tegen Hongarije op, echter bij lange na niet met zooveel moed en opgewektheid als vroeger of als tegen de Piëmontczen zij verbergen geenszins dat zij liever onder Radetzky dan onder Windisch-Griilz zouden dienen, aan wiens verkeerde maatregelen de Officieren alle verliezen in Hongarije toeschrijven. Bij Komorn werd eene bedenkelijke muiterij der soldaten alleen door de geestkracht van den Generaal von Welden

Leydse Courant | 1849 | | pagina 2